|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Navikavanje na skolu u inostranstvu
17.11.2015 11:45:05   
miracle
Zdravo..

Molila bih ako neko ima iskustva sa adaptacijom djeteta na skolu u inostranstvu..
Moj djecak sada ide u prvi razred,ali se uskoro selimo na odredeni period u Njemacku i dijete ce tamo nastaviti skolovanje?

Kako to izgleda,da li je tesko za adaptacija...kako prevladati jezicnu barijeru?
On je ucio samo engleski u vrticu...njemacki ne zna...zanima me kako to sve izgleda ..

Svako iskustvo je dobro doslo.

Hvala unaprijed

user posted image

< Poruku je uredio Visnja RR -- 17.11.2015 15:06:26 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Navikavanje na skolu u inostranstvu
17.11.2015 14:17:23   
Pikapolonica
Evo iz licnog iskustva :)

Ja sam u prvi razred krenula u Belgiji, niti sam znala njihov jezik (govorio se Flamanski), niti bilo koji drugi strani jezik. Iz pocetka je bilo dosta tesko, znalo se desiti na casu matematike da je postavljen zadatak na tabli, ja znam odgovor, ali ne mogu se javiti jer ne znam kako da kazem user posted image
Meni je trebalo vremena da se adaptiram. Iz pocetka nisam htjela da idem s drugarima u razred, nego sam isla sa sestrom u peti (iako je svaki dan citav razred s uciteljicom dolazio po mene, ja jednostavno nisam htjela da se odvojim).
Medjutim, vrlo brzo je to sve doslo na svoje. Danas kad me neko pita ja zaista ni ne znam kako sam naucila jezik. Znam da smo ostajali poslije nastave i imali kao skolu jezika gdje su nas dodatno obucavali. Meni je u svemu tome zapravo bila olaksavajuca okolnost jer sam krenula u prvi razred, zato sto sam imala priliku da jezik ucim polako (ukljucujuci najosnovnije pojmove od dana u sedmici, mjeseci u godini, gledanja na sat, zivotinje, boje...). Ne mogu se vise ni sjetiti, davno je to bilo user posted image
Uglavnom, cinjenica je da su djeca zaista bistra i da puno lakse usvajaju nove pojmove od odraslih. Ja sam na kraju zavrsila osnovnu skolu gdje me samo ime i prezime "odavalo" da nisam rodjena Belgijanka :)
Ja vam zelim puno srece :)

_____________________________

The world is mine!
A. 21.08.2011.

(odgovor članu miracle)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Navikavanje na skolu u inostranstvu
17.11.2015 15:08:37   
aidana
Ja sam u Njemacku dosla u cetvrti razred i nisam znala reci nista osim dankeuser posted image
Dodatnu nastavu nisam imala. Prvo polugodiste je bio dogovor da me nece ocjenjivati iz predmeta koji podrazumijevaju da znam jezik vec sam imala ocjene iz likovnog, sporta, matematike... a drugo polugodiste sam imala ocjene iz svih predmeta.
Realno meni nije trebalo ni pola godine da savladam jezik, ne znam tacno reci kad sam pocela sve shvatati ali je to bilo tokom prvog polugodista. Djeca jako brzo savladaju novi jezik i prilagodjavaju se sredini. Obzirom da ce biti okruzen tim jezikom u skoli, na tv-u, na ulici naucice jezik cas posla.
Ja sam kao tip vise povucena i tiha, meni je u pocetku bio problem pricati iako sam sve razumjela. Jednostavno sam imala neku barijeru, bojala sam se da cu nesto pogresno izgovoriti i da ce mi se djeca smijati. Ali nije bilo potrebe za tim jer sam vec savrseno savladala jezik.
Kada sam presla u drugu skolu nastavnica njemackog je takodje htjela da me ne ocjenjuje odmah kako bi se adaptirala ali je onda skontala da ja pisem sastave bolje od vecine njemacauser posted image
Nista se ne brini, on ce se sigurno brze i bolje snaci od tebe. user posted image

(odgovor članu Pikapolonica)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Navikavanje na skolu u inostranstvu
17.11.2015 15:27:45   
miracle
Hvala svima na odgovorima.user posted image user posted image

(odgovor članu aidana)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Navikavanje na skolu u inostranstvu
17.11.2015 15:53:23   
Galicia
I mene su samo bachili u skolu. I tako sam se sama koprcala. user posted image
Prva godina bila malo teska, s obzirom da sam bila jedina stranac u cijeloj skoli, pa je bilo i bjezanije i sakrivanja cjelodnevnog itd.
Ali, nakon godinu dana, sve se poslagalo kako treba.

I onda mi se to desilo jos jednom, kad sam dosla na trece govorno podrucje, drugi kontinent.
Sve opet isto prezivljavala/prozivljavala.
Sad za sad, ziva i zdrava, pricam 3 jezika. Sto me nije ubilo, ojacalo me, itd.

Tako ce i tvoje dijete.
Sretno. user posted image

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu miracle)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Navikavanje na skolu u inostranstvu
17.11.2015 19:05:37   
Vanja88
Galicia gdje ti zivis u americi?

_____________________________


2010: Andjeo 1 ..6w3d
2011: Andjeo 2 .. 8w0d
2013: Andjeo 3...12w4d
8.12.2014 u 10:57 rodio se ZIVOT.. NIKOLA<3
6.7.2015 Biohem. 5w5d

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Navikavanje na skolu u inostranstvu
17.11.2015 19:50:42   
Galicia

IZVORNA PORUKA: Vanja88

Galicia gdje ti zivis u americi?



Kod sarafa. user posted image
Vermont.
Ti?

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Vanja88)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Navikavanje na skolu u inostranstvu
18.11.2015 0:20:59   
Hannan
Nemam licno iskustvo, ali je muz u 6. razred otiso u Njemacku i bas me zanimalo kako je usvojio jezik. Dosta slicno kao Aidana.
Kaze da su mu u pocetku pokazivali slicice i govorili rijeci, da su se djeca jako trudila da mu pomognu , ponekad je i poslije nastave imao dodatno jezik i vrlo brzo u roku 4-6mj savladao. Poslije se uopste ni naglaskom nije razlikovao od svaba.
Kaze da mu je sreca bilo sto u skoli nije bilo nasih i bio je prinudjen da uci jezik...jer npr turaka je bilo dosta i oni su se vecinom druzili i u skoli na odmorima,kao van skole i pricali turski tako da je njemacki kaskao iako su tu rodjeni.

_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Navikavanje na skolu u inostranstvu
19.11.2015 3:44:59   
Vanja88

IZVORNA PORUKA: Galicia


IZVORNA PORUKA: Vanja88

Galicia gdje ti zivis u americi?



Kod sarafa. user posted image
Vermont.
Ti?



Nismo toliko daleko :D Windsor,kanada ...bukvalno hvatam T mobile koliko sam blizu detroita

_____________________________


2010: Andjeo 1 ..6w3d
2011: Andjeo 2 .. 8w0d
2013: Andjeo 3...12w4d
8.12.2014 u 10:57 rodio se ZIVOT.. NIKOLA<3
6.7.2015 Biohem. 5w5d

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Navikavanje na skolu u inostranstvu
1.12.2015 16:23:58   
saamy
PIKAPOLONICA = gdje zivis u belgiji,i koje si godiste?

(odgovor članu Vanja88)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Navikavanje na skolu u inostranstvu
2.12.2015 9:40:32   
Pikapolonica

IZVORNA PORUKA: saamy

PIKAPOLONICA = gdje zivis u belgiji,i koje si godiste?


Ne zivim vise, a zivjela sam u Antwerpenu :)
Vratila sam se u Sarajevo vec davne 1998., a godiste sam 1985.

_____________________________

The world is mine!
A. 21.08.2011.

(odgovor članu saamy)
Neposredna veza do poruke: 11
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *