|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Pes Equinovarus - urođena deformacija stopala
5.2.2012 13:01:16   
mama_81
Pozdrav svima,

prije 40 dana rodio se moj najslađi i najbolji dječak na svijetu user posted image . Moj sin, moj smisao za život. Dobra je bebica, napredan i zdrav, ali nakon rođenja dijagnosticiran mu je Pes Equinovarus - urođena deformacija stopala.

Sreća, pa je blaži oblik. Obje nogice blago okrenute unutra. Profesor Gavrankapetanović je preporučio gipsiće, pa ćemo vidjeti napredak. U narednoj sedmici idemo da stavimo gipsiće, pa se nadam da ćemo ih se što prije riješiti i srediti nogice. user posted image

Molim sve vas koji imate slična iskustva ili znate nekog ko je prošao kroz ovu priču da mi pišete.

Hvala.


< Poruku je uredio mama_81 -- 5.2.2012 13:11:28 >


_____________________________

Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz
nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano
na vlastitom razmišljanju.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
2.5.2012 20:49:40   
gerberka
ja nisam vidjela ovu temu, ali ne mogu da vjerujem da ti se niko nije javio ni sa rijecima podrske da sto prije skinete gipsice..iskreno se nadam da ste ih vec skinuli...
moja seka, mamino prvo dijete je nosila gipsic na desnoj nozi..sad je odrasla zena, nikakvih problema nema..pusa!

_____________________________

"Gospodaru moj, pokloni mi od sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš." (Ali Imran,38)
_______________________________________________
beta 06.06.2011 1309
beta 08.06.2011 3282 :)
10.02.2012 8:05 moja maca! Hvala Ti Gospodaru

(odgovor članu mama_81)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
2.5.2012 22:36:22   
Lulu_08
Ni ja nisam vidjela ovu temu ranije, bas cudno? U svakom slucaju, moja rodica (od mamine sestre blizanke kcerka) je rodjena sa takvom deformacijom, malo tezi oblik, desnog stopala, nosila gips, imala nekoliko operacija, hB uspjesnih. Jedina posljedica jeste tanji misic na desnoj nozici, koji se moze operativno korigovati (nakon 18te godine je vec moglo, njoj je u medjuvremenu 25) medjutim ona nije htjela jer nema hB komplekse zbog tanjeg misica. Moja bebica je imala skroz blago uvrnuto desno stopalo zbog manjka prostora u pupi (iako je pupo bio veliki) pa smo drzali pod ortopedskom kontrolom i uz vjezbice sve je ipak OK.

Kakvo je trenutno stanje kod malenog?

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu gerberka)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
11.7.2012 14:59:34   
yasemin

IZVORNA PORUKA: mama_81

Pozdrav svima,

prije 40 dana rodio se moj najslađi i najbolji dječak na svijetu user posted image . Moj sin, moj smisao za život. Dobra je bebica, napredan i zdrav, ali nakon rođenja dijagnosticiran mu je Pes Equinovarus - urođena deformacija stopala.

Sreća, pa je blaži oblik. Obje nogice blago okrenute unutra. Profesor Gavrankapetanović je preporučio gipsiće, pa ćemo vidjeti napredak. U narednoj sedmici idemo da stavimo gipsiće, pa se nadam da ćemo ih se što prije riješiti i srediti nogice. user posted image

Molim sve vas koji imate slična iskustva ili znate nekog ko je prošao kroz ovu priču da mi pišete.

Hvala.


moj sin sada to prolazi , molim te javi mi koliko gipsića je tvom stavljeno , mi smo sada na 5
pozz

_____________________________

yasemin

(odgovor članu mama_81)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
20.7.2012 12:21:04   
selmoni
Drage moje ja bih da sa vama podjelim iskustvom mog supruga. On se rodio sa deformacijom desnog stopala i od 18 dana rođenja je nosio gipsiće  3 mjeseca je imao prvu operaciju pa ponovo gipsici. Kada je imao 3 godine sve se ispravilo i rastom stopala su prazila jedno drugo. Želim da vam kazem da je u sportu uvijek bio najbolji ne postoji vrsta sporta kojim se nije bavio i nikada ga niko nije mogao odgovoriti od necega sto bi htio uraditi (Rolanje po gelenderima podzidima itd. da ne nabrajam) s toga nemoj te se bojati to ce sve biti uredu samo treba krenuti na vrijeme s tretmanima.
Pozzzz

P.S. samo da kazem da je prohodao s 9 mjeseciuser posted image

_____________________________

Zdravlje je na prvom mjestu
Mala lopuža stiže 20 septembra 2010 a možda i ranije Akobogda( Bogami stigla ranije i to dobro 25 augsta 2010)

(odgovor članu yasemin)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
22.7.2012 20:30:50   
yasemin
joj hvala ti na info , mi sutra skidamo 6 gipsić dragi Bože , hoćeli sad biti sve OK da ga skinu konačno , napati se dijete od 3 dana života ga nosi ...

_____________________________

yasemin

(odgovor članu selmoni)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
28.7.2012 10:32:19   
mama_81
Pozdrav drage moje i svima hvala za podršku.
Što se tiče moje bebice hvala Bogu sve je iza nas. Završili smo sa gipsićima, nosili smo ih ukupno 5 i sad nosimo ortopedske cipelice.

Dajem podršku svim majkama i roditeljima kojima se desila ista situacija kao nama. Mi smo imali sreću pa cu nogice blago bile okrenute unutra, jer navodno dušica moja je bio krupna bebica, pa zbog nedostatka prostora u pupi to se desilo.

Evo naše priče:
Kad sam rodila svoju bebicu u bolnici nam nisu konstatovali nikakvu dijagnozu. Svaka beba je u fleksiji kad se rodi tako da se odmah u našem slučaju nogice nisu smatrale deformitetom. Riječ deformitet nekako GRUBO zvuči, jer u suštini i nije.

Niko ništa ni kući od porodice, niti familije i prijatelja ništa nije primjetio osim mene. Ja sam ga presvlačila brinula o njemu i činilo mi se da su nogice blago unutra okrenute.
Bilo mi je čudno te sam počela istraživati po internetu. Ono što sam našla bilo je strašno i neuporedivo sa našom situacijom.

Nisam htjela prepoštati ništa slučaju spremila sam se sa mužem i bebicom i via ortopedija na dobro jutro Gavrankapetanoviću.
Na sreću našla sam ga pogledao je bebicu i rekao mi da probamo sa vježbicama. Djelovalo mi je čudno da sa bebicom radim neke vježbice koje su mi pokazali, jer su midjelovalo kao klasična masaža glađenja stopala. Pitala sam postoji li neko drugo riješenje, jer sam imala sumnju rpema vježbiucama. Spomenuo je gipsiće, rekla sam ako je to sigurna metoda ne bih da prepuštam ništa slučaju i insistirala sam da stave gipsiće jer sam se bojala da te vježbice neće pomoći.

Profesor je zovnuo dr. Azijadu koja je trebala da radi vježbice, pa je ta opcija otpala i zatim je zovnuo dr. Baždara da se dogovorimo oko postavljanja prvih gipsića.

Uglavnom 5 sedmica smo nosili gipsiće, pa smo prešli na Denis - Brown cipelice. Još uvijek ih nosimo. Za 2 mjeseca ih trebamo skinuti i to je to.
Hvala dragom Bogu, pa je sve ok i što ćemo zatvoriti i to poglavlje.

Kao i svaka majka prepala sam se i uradila bih sve za svoje dijete. Idući svakog utorka na ortopediju vidjela sam raznih situacija da bebice od samog rođenja nose gipsiće, da imaju izražene deformitete, ali evo ohrabrenja iz iskustava tihh roditelja i priča koje su oni vidjeli i čuli jeste da se sve to da korigovati.

Neke bebice imaju operacije, koje su kako sam čula rutincke, zatim nose ortozice, pa cipelice.

Sve su to zdrava dječica, koja sasvim normalno hodaju, bez ikakvih razlika od druge dijece.

Evo vam primjer: što sam čulai pročitala na desetine priča da je bilo roditelja koja su primjetila da im djeca imaju pes eq. i da ih nisu čak ni odveli doktoru i da su im se nogice same vratile i da svsvim djeca normalno hodaju (predpostavljam kod pasivnog eq).

Sve je individualno, ja sam jedna od onih koja bih se posavjetovala i tražila najmanje 2 mišljenja i ne prepuštam ništa slučaju, tako da evo prošla sam iz ličnog iskustva ne brinite nije ništa strašno.

Jasno da se svi prepadnemo i pomislimo šta je najbolje da uradimo za naše dijete. Nama kad se to desilo ja nisam za to nikad ni čula, pa sam skontala da je to masovna pojava.

Obratite pažnju koliko ljudi dok hoda ulicom baca noge u neku stranu ili su stopala okrenula.... Niko ne obraća posebnu pažnju jer nije ništa strašno, a ustvari to je pes eq. koji vjerovatno nije tretiran, nego su ljudi smatrali nije ništa i nastavili s tim da žive. Dakle ništa strašno primjetili smo svi kako neko hoda ovako ili onako, ali to niko ne smatra deformitetom niti nekim nedostatkom.

Puno sreće svima od srca želim i nemojte se brinuti sreća, pa postoje korekcije i doktori.

Napomenula bih da dr. Baždar koji radi sa djecom sa pes eq. je jako prijatna i susertljiva osoba za sva pitanja i savjete stoji na raspolaganju.

Pozdravko i pusica za sve vas od mene i moje najdraže bebice na sviejtu. user posted image


_____________________________

Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz
nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano
na vlastitom razmišljanju.

(odgovor članu yasemin)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
28.7.2012 10:56:25   
mama_81
Sorry zbog gramatičkih grešaka i premutacije u slovima u predhodnoj poruci žurila sam da čim prije napišem zbog obaveza...

Yasemin, u predhodnoj poruci sam opisala situaciju šta i kako smo mi prošli.

Nemoj da brineš, bit će sve ok. Prati instrukcije doktora i budi bez brige. Nije to nikakav nedostatak niti bauk. Jasno da si zabrinuta, jer je tvoja bebica u pitanju. Bila sam i ja i svaka majka. Bojala sam se i prve temperaturice, pa je bila i prošla ni osjetila nisam... Tako da nema potrebe za prevelikom brigom, jer riješenje postoji.

Stojim ti na raspolaganju da me možeš kontaktirati i privatni porukama, a svakako i javno.

Drago bi mi bilo da moja priča bude od koristi i da ohrabri vas drage roditelje.

Moja bebica mi je promjenila i uljepšala život. Ne bih ništa mijenjala da mogu sve bih isto prošla, pa i gipsiće i sve.

Sve najbolje od srca svima. user posted image

_____________________________

Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz
nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano
na vlastitom razmišljanju.

(odgovor članu mama_81)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
29.7.2012 14:01:48   
yasemin
hvala ti puno , mi smo u prošli ponedeljak skinuli gipsiće , sutra idemo akoBogda po longetu koju treba nositi mjesec dana i to je to , naša beba će 06.08 imati na zdravlje 2 mjeseca , gipsiće je počeo nositi na vrijeme 3 dan po rođenju , tako da denis -brown cipelice neće možda trebati inaće kako ste ih nabavili ??ja sam gledala ponsetijevu stranicu u VB

_____________________________

yasemin

(odgovor članu mama_81)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
29.7.2012 21:37:08   
mama_81
Drago mi je. Cipelice su obavezne poslije gipsića. Kod moje bebice se poslije trećih nije ništa primjetilo, ali postoji procedura, koje ako želiš trebate se pridržavati.

Jako bitnio:

Prve ortoze koje koštaju 450KM plača socijalno, tako da tražiš instrukcije od doktora koji vas je vodio za dalje. Ti uplatiš njima 450KM, a za manje od mjesec dana socijalno refundira ovac. Zato je bitno da sve uradš kako treba.

Cipelice se kupuju u Ortosaru na Grbavici s tim da će vam susret za uzimanje mjera ugovoriti doktor na klinici i dalje vam je po dogovoru kad će biti gotove.

Drago mi je da je mala dušica ok i eto vidiš da nema razloga za brigu. Logično je da se uplašimo svi kad je naše dijete u pitanju, ali postoje riješenja.

Veliki pozdrav. user posted image



_____________________________

Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz
nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano
na vlastitom razmišljanju.

(odgovor članu yasemin)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
30.7.2012 14:53:58   
yasemin
mojoj bebi je tek 06.08 2 mjeseca tako da je on mali za cipelice , ti si -kakio sam shvatila počela sa gipsićima nakon 40 dana nu, moj sin sa 3 dana stavio prvi i nosio ih 6 tzv ponsetijeva čizma , sad nosi langetu gipsanu 15 dana pa se mjenja , langetu skidamo sad će je nositi 23 h dnevno pa će se smanjivati

_____________________________

yasemin

(odgovor članu mama_81)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
31.7.2012 13:20:44   
selmoni
Drago mi je kada vidim koliko ste hrabre i da se priča o ovakvim stavarima ja vam skidam kapu moja svekrva je mnogo propatila jer je to sve sama morala nije imala ničiju podršku a bilo bi joj puno lakše da je to imala skim podjeliti. Opet vam kažem od svega je najbitnije da se krene navrijeme što jeste i nema razloga za brigu. Akobogda ima da trce nece te ih moći uhvatiti . Moj suprug je 1983 godište  i tada medicina nije bila naprednja toliko kao sada pa je sve dobro prošlo još je njemu mimo svega na toj nozi bila i kraća tetiva i opet se sve dobro završilo. Moja svekrva me je zamolila da vam kazem da ste veliki borci i da samo morate biti ustrajne. user posted image user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

Zdravlje je na prvom mjestu
Mala lopuža stiže 20 septembra 2010 a možda i ranije Akobogda( Bogami stigla ranije i to dobro 25 augsta 2010)

(odgovor članu yasemin)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
2.8.2012 17:39:21   
mama_81
Selmoni i ostale drage majke, hvala još jednom za podršku.

Koliko sam shvatila da tvom suprugu se ništa ne primjeti bukvalno kao da mu se to nije ni desilo?

Lijep pozdrav za sve, pa i za tvoju svekrvu Selmoni :)

Kiss

_____________________________

Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz
nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano
na vlastitom razmišljanju.

(odgovor članu selmoni)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
8.8.2012 9:48:27   
selmoni
Kod njega se vidi samo mala razlika u velicini staopala i nista vise. LjUBIM VAS SVEuser posted image

_____________________________

Zdravlje je na prvom mjestu
Mala lopuža stiže 20 septembra 2010 a možda i ranije Akobogda( Bogami stigla ranije i to dobro 25 augsta 2010)

(odgovor članu mama_81)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
8.11.2012 16:46:32   
mama_81
Pozdrav drage mamice, :)

Nisam se odavno javila na temu, pa evo da ukratko napišem šta je bilo. :)

Moj bebač je bio redovno na svakoj kontroli sada je sve ok, zdrava stopala nema nikakve razlike od stopala dijece. Nosili smo Denis Brown cipelice (ortoze), a sada već počinjemo sa Antivarus cipelicama ( cipele kao i svake druge, samo imaju ortopedski uložak rađen posebno prema stopalu dijeteta).

Presretna sam, kad je sve to iza nas. Kad sam prvi put otišla doktoru bila sam isprepadana i mislila kako ću, ali kad je sve iza nas sad sam ponosna na svog dječaka što je sve uredno nosio i slušao mamu.

VOLIM GA NAJVIŠE NA SVIJETU. :) Naravno kao i svaka majka svoje dijete.

Pozdravko user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz
nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano
na vlastitom razmišljanju.

(odgovor članu selmoni)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
20.8.2013 21:45:01   
Veroniqa
Pozdrav svima :)

Ja sam mama, s prvom trudnocom i trenutno sam trudna 31 tjedan. Negdje u 4 mjesecu trudnoce na ultrazvuku doktor je otkrio pes equinovarus na oba stopala bebe. Upoznali smo se preko interneta o ponseti metodi. Od strane dva doktora nismo dobili ni jednu preopruku za doktora u BH koji bi bio dobar ortoped, te su nam prpeorucili Zagreb. No, ja ipak ne odustajem. Kako sam vidjela vasa iskustva i poruke dobila sam neku malu nadu da mozda i kod nas netko se bavi ovim slucajevima i koristi ponseti metodu. vec duze vrijeme pokusavam stupiti u kontak s Profesorom Gavrankapetanovicem i ne uspijevam. kako se vrijeme poroda blizi tak i moja napetost raste, obzirom da je najbolje odmah po uzlazu iz porodilista, dok su jos kosti mekane poceti s procesom ispravljanja. Takodjer sam vidjela da su neki od vas pisali o doktoru Badžari, ali ne mogu pronaci njegov kontakt na internetu. Mozete li mi kako pomoci da stupim u kontakt s pravim djecijim ortopedom, kako bi se dogovorili o lijecenju odmah poslije rodjenja. Trenutno sam u Sarajevu, ali ako ne uspijem ovdije pronaci doktora spremna sam da idme za Zagreb (sto bi bilo kompliciranije). MOLIM VAS PISITE MI STO PRIJE!!!!!! Unaprijed vam hvala. ZAo mi je sto ovako malo mama koritisit internet i pise, jer pretpostavljam da postoji vise slucajeva u nasoj zemlji, obzirom da 1 od 1000 djece se rodi sa pes Equinovarusom. Nadam se da cete procitati i biti brzi,


OCAJNA MAMA,

Pozdrav

(odgovor članu mama_81)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
20.8.2013 22:03:31   
tinkivinki
ja nemam ličnog iskustva s tim,ali oba puta u porodilištu se zadesilo takav slučaj.u prvom slučaju po pogrešnom navođenju pedijatra do 40 dana se ništa nije radilo,onda stavili gips,kad je dječak prohodao imao je slabost tetive i išao je na operaciju,sad je sve u redu,spretan je kao i ostala djeca.u drugom slučaju bebici su odmah u porodilištu stavili gips i znam da su dolazili mjenjali,rezali stari,nismo u kontaktu pa ne znam šta se dalje dešavalo,ali bilo je primjetno napredovanje već u porodilištu

(odgovor članu Veroniqa)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
2.9.2013 13:46:45   
mama_81
Veroniqa,

otvorila sam ovu temu i odmah da ti kažem da moraš biti pribrana i da će sve biti ok. Moj ti je savjet da odmah ideš na Ortopediju, potraži dr. Gavrankapetanovića ili dr. Baždara i vidi šta će ti savjetovati.

Dr. Baždar je odličan doktor sve će ti lijepo objasniti i dati intrukcije kako i šta i naravno 100% se posvetiti vašem slučaju.

Ps. nisam znala da se u toku trudnoće može vidjeti Pes eq.

Sretno

_____________________________

Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz
nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano
na vlastitom razmišljanju.

(odgovor članu tinkivinki)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Pes Equinovarus - urođena deformacija sto...
17.4.2014 12:53:55   
milajusu
Drage mame, moja beba je rodjena sa pes equinovarusom i nosili smo gipsice...hvala Bogu pa su oni iza nas, ali prije 3 dana je poceo nositi cipelice dennis brown (ortoze9 i nikako da se navikne na njih...koliko je vasim bebama trebalo da se naviknu?

(odgovor članu mama_81)
Neposredna veza do poruke: 19
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

odlazak u goste
milenium

kada idete u goste prijateljima ili rodbini koja imaju djecu što kupujete dječici?

ništa (34%)

čokoladu (35%)

ako idemo jednom mjesečno onda nešto veće (10%)

ako idemo svaki tjedan onda samo po neku sitnicu (21%)


Broj svih glasova: 100

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *