|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrijeme m...
31.1.2013 9:15:43   
Maja1309
Drage moje ženice, evo otvaram ovu temu budući nisam pronašla da ista postoji otvorena, ukoliko postoji molim da me preusmjerite.

Jučer sam bila kod zubara. Između ostalog morala sam raditi rendgen zuba (2 fotke).
Zubarica me pitala dali sam trudna, rekla sam da nisam jer mi je upravo menstruacija (4DC).

Međutim sad to mene kopka, budući radimo na bebi nekih pola godine i namjeravamo i dalje :)

Dali se nakon rtg zračenja mora pauzirati par mjeseci pa krenuti opet na bebu? Ili nije potrebna pauza?

Dali je količina zračenja pri RTG neznatna ili ipak ne?

zalijepiti ću ispod post s jednog drugog foruma, post mi odgovara :) ali ne znam dali je istinit

Ajmo ovako, bez previše stručnog trkeljanja, i bez filozofije o vrstama zračenja, da se fokusiramo na rtg zračenje:

Zračenje, pod kojim podrazumjevamo meko i tvrdo rendgensko, je ionizirajućeg tipa, što znači da prolaskom kroz materiju (zidove, staklo, lubenicu, limun, drvo, ljudski organizam...) može doći do sudara između "zrake" i atoma (molekule) tvari kroz koju prolazi, pa će tada zraka izbiti elektron iz putanje atoma (ko boksač kad opali drugog a ovom izbije zub) te će atom postati uneravnotežen, tj ion (odtuda i naziv ionizirajuće zračenje)...

e sad, što je tu štetno:

Pa, štetno je to što kad se pojavi ion od atoma koji je bio u vodi/kiselini u želudcu, noktu, kosi, đonu vaše cipele, nikom ništa, no ako se atom pretvori u ion, a taj atom je činio strukturu DNK stanice, e tada postaje škakljivo. Na koji način:

Atom postaje nestabilan, počne prtljati po DNK, te stanica ima vrlo fine i sofisticirane metode da takav podivljali atom eliminira, popravi situaciju, ili ako to ne uspije, onda stanica ugiba. I sve je ok, ali, u jednom rijekom slučaju od njih trilijune trilijardi stanica može zbog tog podivljalog iona "popizditi" te DNK preprogramirati da se počme nekontrolirano razmnažati. Eto tumora!
Budući da ne znamo kada i koja stanica će kada i kako reagirati, nego moramo to sve gledati statistički, svijetom i medicinom vlada mišljenje i pravilo: "Ne postoji dovoljno mala količina zračenja koja bi bila 100% sigurna" No vidjet ćete kaka to baš i ne smijemo uzeti zdravo za gotovo, jer da je tako, svi bi već odavno bili mrtvi. Zašto? Vidi **

Dakle, trudnoća i zračenje:

Prije trudnoće, zračenje može a i ne mora oštetiti spermij i ili jajnu stanicu u muškarcu ili ženi. Tada neće ni doći do oplodnje. Znači, RTG prije trudnoče se ok i siguran.

Unutar trudnoće, pogotovo prvi trimestar, kada postoji hrpa stanica koje se dijele i množe, zračenje može ili ubiti stanicu(e), ili ju mutirati...

No, sada bez panike, idemo malo razbiti neke mitove:::

Ajdmo sad činjenice:

Prvo, RTG i gamma zračenje prolazi kroz SVE, i ne može ga se zaustaviti tj potpuno blokirati. Koliko god mi stavljali gustog materijala (a olovo je naj gušće), svejedno jedna količina prođe kroz to...

Drugo, RTG i gamma zračenje se NE reflektira, jer se je može odbijati od ničeg, kad prolazi kroz sve.

Treće, RTG i gamma se NE akumulira u organizmu, kako vele vrli nam doktori, (to nije neutronsko zračenje), nego se u organizmu samo akumulira "šteta" koju ono napravi.

**Zračenje rendgensko i gamma, (vrlo slično, skoro pa isto...) je svuda oko nas. Prirodno je. Dolazi iz svemira, sa Sunca, iz okoline, bez da čovjek ima išta s time. Udišemo radioaktivni ugljik, stojimo na radioaktivnoj zemlji, jedemo radioaktivnu hranu, naslonjeni na radioaktivni zid, dok se u našim tjelima dešava milijun radioaktivnih raspada svake sekunde.... Opet, nema to veze sa Černobilom, niti sa čovjekom, to je tako bilo i prije milijun godina i tako je i sada, i tako će i biti... Jer, sve oko nas, uključujući i nas same, je nastalo u nuklearnoj fuziji u zvijezdama...

No te količine zračenja su vrrrlo male. Pa se stanice mogu oporaviti tj popraviti...

o kojim količinama pričamo:


Ovisi o regiji Zemlje di živimo.

Doza za "jakost" zračenja (neću sad u detalje koliko i kako, i efektivna doza i bla bla) je Sievert [Sv]

tako u Europi, recimo oko Hrvatske godišnja je doza prirodnog zračenja kojih 4 mili Sv, dok ako živite u Škotskoj koja je na granitnim stjenama, ode ta doza i do 100 puta veća...

E sad, konačno, ajmo o dozama na RTG snimanjima:

Pluća i zubi su meko/tanko tkivo, pa za njih treba naj manje zračenja generirati da bi se išta vidjelo:

RTG pluća 0.1 mili Sv (ekvivalent 10 dana zjakanja po priprodi)
RTG zubi 0.01 mili Sv (ekvivalent 1 dana zjakanja po prirodi)

Neke pretrage su mnogo jače, npr CT je 10 mili Sv (ekvivalent do 3 godine zjakanja po plažama Jadrana)


Dakle, RTG zubi, koji je udaljen od zdjelice (di je bebe, jel) i to sa tako slabim dozama, gdje te još prekriju olovnom pregačom, da i ono maaaalo zračenja koje bi moglo doć do tjela bude zablokirano....

RTG pluća isto tako...

Medicina će reći, bolje spriječiti nego liječiti, jer je statistika "kurva", a samo matematička statistika udaraca u atome itd može reći dal će bit štete ili ne, kao što statistika može reći dal ćete dobiti ili ne na lotu ili u casinu, a nema te matematike koja će vam to 100% sigurno reći...... zaključuje slijedeće:

RTG pluća, Zubi itd predstavlja toliko malen rizik, da je zanemariv. Ako se može, nek se pretraga odgodi do poslije poroda, a ako ne:

RTG snimak predstavlja puuuno manji rizik za plod od onog uzroka zbog kojeg je majka/plod uopće upućen na snimanje RTG.



MOLIM VAS DA SE UKLJUČITE U TEMU AKO IMATE NEKA SAZNANJA KAKO BI POMOGLI SVIM TRUDILICAMA I TRUDNICAMA PA TAKO I MENI

HVALA
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrije...
31.1.2013 10:35:17   
zvončica
Majo, da ne razmisljas previse......ja sam ing. radiologije, to je moja struka....rtg snimci bilo koji se mogu bez bojazni raditi do 10 dana ciklusa....znaci nije bitno radi li se o rtg pluca ili zuba....konkretno rtg zuba su male doze i ti si jos radila 4 dan ciklusa, tako da to ne utice ni na sta....i ne mora se praviti pauza da bi zracenje isparilo.

Ja ti preporucujem da ne komplikujes suvise sa ovim detaljima o gama i x zracenju, prodornosti njihovoj i dozama jer ces samo sebe bez potrebe istraumirati i vjerovatno ti dosta toga nece biti jasno....to je specijalni dio radioloske fizike i jos nekih predmeta....ako te jos nesto zanima pitaj, a ti bez problema mozes raditi na bebici i zelim ti da zatrudnis sto prije user posted image

_____________________________

Volim sve sto vole mladi :D

(odgovor članu Maja1309)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrije...
31.1.2013 10:38:44   
Skvo RR
Pa iskreno..onda zena koja je trudilica, ne bi trebala da pije lijekove, da ako slomi nogu da slika i slicno...nisam se zamarala tim stvarima..zaista nisam....user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu zvončica)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrije...
1.2.2013 8:37:32   
Maja1309
zvončica hvala ti na odgovoru,

molim te možeš li mi još rećiu slučaju rane trudnoće (5-10tjedana) dali je opasnp rtg zračenje?

SkVO RR naravno da žena koja je trudilica i sumnja na trudnoću da nebi trebala da pije ljekove i radi rtg bez veliek potrebe. A ako slimi nogu, i mora je slikati naravno da će je slikati user posted image

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrije...
13.6.2013 13:45:05   
maki 1989
drage moje u gadnom sam problemu.... doktor mi je savetovao prekid trudnoce,zbog rengenskog zracenja...pre 10 meseci sam se porodila...imala sam gadne probleme sa prvim detetom...stenozu anusa i nedostatak bubrega... pa smo radili mikciju maloj...naravno ni na kraj pameti mi nije bilo da sam trudna...koristili smo zastitu... tako da kad su ne pitali naravno rekla sam da nisam trudna,ali bez obzira stavili su mi zastitni prsluk... no sve u svemu trudna sam...i ginekolog mi je savetovao prekid i to sto pre... ja ne znam sta da radim...imam 24h da odlucim...pa me interesuje kolike su mi sanse za normalno dete?naspram na predhodne proble i rvog deteta! interesuje me dal je neko imao slican problem?

(odgovor članu Maja1309)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrije...
13.6.2013 15:35:35   
zvončica

IZVORNA PORUKA: maki 1989

drage moje u gadnom sam problemu.... doktor mi je savetovao prekid trudnoce,zbog rengenskog zracenja...pre 10 meseci sam se porodila...imala sam gadne probleme sa prvim detetom...stenozu anusa i nedostatak bubrega... pa smo radili mikciju maloj...naravno ni na kraj pameti mi nije bilo da sam trudna...koristili smo zastitu... tako da kad su ne pitali naravno rekla sam da nisam trudna,ali bez obzira stavili su mi zastitni prsluk... no sve u svemu trudna sam...i ginekolog mi je savetovao prekid i to sto pre... ja ne znam sta da radim...imam 24h da odlucim...pa me interesuje kolike su mi sanse za normalno dete?naspram na predhodne proble i rvog deteta! interesuje me dal je neko imao slican problem?


Koliko si bila trudna kad si bila na rendgenu....mislim koliko je proslo bilo od zadnje menstruacije....mjesec dana ili manje?

_____________________________

Volim sve sto vole mladi :D

(odgovor članu maki 1989)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrije...
4.10.2016 18:30:01   
NecaS
Drage moje zenice imam jedno pitanje,vrlo vazno za mene...danas sam bila kod zubara i radila mi je 4-5 snimanja zuba.Ono kratko snimanje.Ja i muz radimo na bebi a nesto i mislim da sam ostala trudna a to bi svega bilo 5 dana do sada.Da li ce to imati stetnosti na plod?

(odgovor članu Maja1309)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrije...
17.10.2016 20:25:43   
Ruby Red
NecaS i mene isto zanima. Danas snimala zub a sumnjam na trudnocu. Isto tako ne duze od pet dana.

(odgovor članu NecaS)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrije...
17.10.2016 20:41:50   
NecaS
Ja sam pitala i zubarku i ginekologa i rekli su mi da se nista ne brinem jer zracenje snimanja zuba je toliko slabo da mnogo manje zraci nego jedna voznja avionom.Mada treba uvek obavestiti zubara o trudnoci da stave kecelju u slucaju potrebe snimanja zuba.

(odgovor članu Ruby Red)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrije...
17.10.2016 22:00:01   
Ruby Red
Hvala na odgovoru NecaS. Nadam se da, ako je u pitanju trudnoca,nece biti problema.

(odgovor članu NecaS)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Rendgen (RTG) u ranoj trudnoći i za vrije...
4.6.2018 6:08:47   
emy24
Pozdrav zene!podizem post...i ja sumnjam na trudnocu kasni mi jedan dan...a uvijek je tacna ...zanima me dali bi smjela danas otici uslikat zub..jer imam problema s jednim zubom..naravno napomenula bi doktora ili da sacekam jos par dana?


_____________________________

Emin & Ejna
23.04.2007.
26.07.2012

(odgovor članu Ruby Red)
Neposredna veza do poruke: 11
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *