|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Razvoj djeteta: Razvojne faze

Gibanje dojenčeta

Dojenče može u ležećem položaju na trbuhu na kratko vrijeme podignuti glavicu, ali još nije sposobno držati je duže vrijeme uspravno. Isto tako nije još sposobno uprijeti se na ruke jer ima ruke i noge zgrčene. Kada leži na leđima, ruku i nogu ima istegnutu na onu stranu gdje je okrenuta glava, a na suprotnoj strani su ruka i noga zgrčene. Ruke su i dalje stisnute u šake s palcima u dlanovima. Pokreti udova su isto tako i dalje nekontrolirani i bez smisla.

Prema kraju drugog mjeseca većina dojenčadi ima toliko čvrste vratne mišiće da mogu za trenutak držati glavu uspravno (kada ih dignete na rame), a nakon toga glavica klone naprijed (stalna potpora glave još je obavezna!) Kad ste sa njim dijete često stavljajte u položaj na trbuhu (na svojim koljenima ili na krevetu), s dizanjem glave dijete će si učvrstiti mišiće.

Pogledom dijete kraće vrijeme prati obližnji predmet (najbolje još uvijek vidi na udaljenosti od 20 do 30 cm). Glavom i očima prati izvor svijetlosti, voli gledati kontrastne uzorke i jake boje, voli i šarene igračke. Još više od igračaka sviđaju mu se lica ljudi, posebno oči.

Pojavljuju se i prvi osmijesi. Prema kraju drugog mjeseca osmijesi postaju svijesni (više nisu slučajni), i dijete uz osmijeh može uspostaviti i kontakt očiju. Na većinu poticaja iz okoline dijete se još uvijek odaziva refleksno (nenamjerno). Ako mu stavimo  predmet u dlan, dijete jako prima predmet (refleks hvatanja)- ponudite mu svoj prst i uvjerite se.  

Istraživanje okoline

Dojenče istražuje okolinu sa svim svojim osjetilima: sluh je potpuno razvijen dok se vid u potponosti razvije tek u drugoj polovini prve godine. Za sada još uvijek vidi oštro na udaljenosti od 20 do 30 centimetara. Najviše voli gledati ljudska lica, posebno oči. Od zvukova su mu najdraži visoki glasovi (ženski) te se sa zadovoljstvom  odaziva na majčin glas. Miran, poznati glas ga umiri i utješi, s otprilike šest sedmica počinje roditeljima odgovarati s gugutanjem.

Pri kraju drugog mjeseca pojavljuju se svijesni osmijesi pri pogledu na odraslu osobu. Isto tako dojenče s osmijehom odgovara na osmijeh i uspostavlja kontakt očima. Prije toga osmijesi su više slučajni ili odraz udobnosti.

Dojenčetova komunikacija

Kod iznenadnog zvuka (glas ili šum) dijete se umiri, oči i glavu okreće u smjeri izvora zvuka, ali zvuk još ne može lokalizirati. S otprilike šest tjedana počinje roditeljima odgovarati s osmijehom i gugutanjem. Još uvijek je plač glavni način za izražavanje djetetovih želja i potreba. Iako vam se na početku činilo da je plač uvijek isti, sada već možete prepoznati repertoar plača dojenčeta i možda već razumijete što vam dijete želi određenim plačom poručiti.

Djetetov razvoj govora najviše je ovisan od količine vremena posvećenog njemu i cjelokupnog okruženja u porodici. Dojenčad kojima roditelji posvećuju više vremena i sa njim više razgovaraju su razgovorljivija. Igranje sa svojim rukicama i glasanje je često najdraža zabava dojenčadi te starosti. Naravno da to prvo glasanje još uvijek nije pravi govor jer njime dojenče ništa ne poručuje već želi samo privući pažnju roditelja i uspostaviti kontakt s njima.

Pročitajte još

Moje dojenče
Razvojne faze
Spavanje





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *