|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Primarna amenoreja (izostanak prve menstruacije)
12.9.2008 23:47:07   
gogica
Imam 20 godina. Sa 16 sam isla kod ginekologa zbog toga sto do tad nisam dobila menstruaciju. Ginekolog mi je rekao da nikada necu ni imati menstruaciju jer mi je materica nerazvijena i da zbog toga necu moci da zatrudnim. Da li postoji neko sa takvim problemom? I da li postoji neki nacin da ga resim?user posted image user posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Primarna amenoreja (izostanak prve menstr...
13.9.2008 7:27:00   
Amelaa RR
Definicija
Amenoreja (amenorrhoea) je naziv za izostanak menstruacije u dobi do 16. godina, bez obzira na postojanje ili nepostojanje ostalih spolnih karakteristika, ili izostanak menstruacije u razdoblju od 6 mjeseci kod žene koja je već imala menstruaciju. Podjela
Amenoreja može biti fiziološka i patološka.
Fiziološka amenoreja je normalni izostanak menstruacije u razdoblju prije puberteta, u trudnoći, za vrijeme dojenja i nakon menopauze.
Patološka amenoreja znak je bolesti.
Patološka amenoreja dijeli se na primarnu i sekundarnu.
Primarna amenoreja postoji kad uz normalno razvijene spolne osobine prva menstruacija ne nastupi do 16. godine života. Primarna se amenoreja javlja u 0.1% žena.
Sekundarna amenoreja je izostanak menstruacije kroz tri ciklusa ili 6 mjeseci kod žena koje su već imale menstruaciju kraće ili dulje vrijeme. Ova vrsta amenoreje javlja se u 1% žena.
Oligomenoreja (oligomenorrhoea) je naziv za produljeni razmak (6 tjedana do 6 mjeseci) među menstruacijama. Oligomenoreja može biti uzrokovana istim čimbenicima kao i amenoreja, a kad se poremećaj pogorša, oligomenoreja prelazi u amenoreju. Uzroci amenoreja
Budući neki poremećaji mogu uzrokovati i primarnu i sekundarnu amenoreju, može se koristiti funkcijska podjela prema vrsti uzroka: anatomske nepravilnosti izlaznog dijela (maternica, vrat maternice i rodnica), zatajivanje jajnika, kronična anovulacija i funkcionalni uzroci.
U anatomske nepravilnosti izlaza spadaju prirođeni defekti rodnice, zatvoreni himen, poprečne vaginalne pregrade, unutar-materične priraslice, nerazvijenost rodnice ili maternice te displazija maternice. Do dijagnoze anatomske nepravilnosti obično se dolazi pregledom, a potvrđuje izostankom krvarenja nakon davanja hormona estrogena i progesterona kroz 21 dan. Amenoreje koje su posljedica nemogućnosti otjecanja krvi zbog anatomskih nepravilnosti spolnih organa nazivaju se kriptomenoreje ili lažne amenoreje (amenorea spuria) jer to nisu prave amneoreje - tu postoji menstruacija, međutim, menstruacijska krv se nakuplja iznad prepreke.
Uzroci zatajivanja jajnika su njihova nerazvijenost (Turnerov sindrom), manjak P450 aromataze, manjak 17-20 dezmolaze, manjak 17-hidroksilaze, zatajenje nakon zračenja ili kemoterapije, galaktozemija, sindrom rezistentnih jajnika, autoimuna upala jajnika te prijevremeno zatajivanje jajnika. Dijagnoza zatajivanja jajnika potvrđuje se nalazom FSH (folikul stimulirajući hormon; izlučuje ga žlijezda hipofiza) u krvi iznad vrijednosti 40 i.j./l (internacionalnih jedinica po litri).
Žene s kroničnom anovulacijom (dugotrajni izostanak ovulacije) nemaju spontanu ovulaciju, ali se ovulacije mogu potaknuti prikladnim liječenjem. Uzrok ovog stanja jest smanjeno izlučivanje hormona estrogena, dok kod drugih izlučivanje nije cikličko.
Funkcionalni uzroci amenoreje mogu biti: anoreksija, bulimija, dugotrajna bolest, gubitak tjelesne težine, loša ishrana, depresija ili drugi psihijatrijski poremećaji, lijekovi, psihoaktivne droge, pretjerana tjelovježba te nepoznati uzroci. Dijagnoza
Za dijagnozu amenoreje i pronalaženje njena uzroka potrebne su:
- opsežne informacije o prijašnjim bolestima, rastu i razvoju, tjelesnim funkcijama i navikama, liječenjima, uzimanju lijekova i obiteljskim bolestima
- detaljan pregled tijela, procjena tjelesnih proporcija, uvid u tjelesnu masu i visinu, razvijenost spolnih organa
- ultrazvučni pregled spolnih organa
- hormonski testovi kojima se analizira razina hormona Dodatne pretrage koriste se pri utemeljenoj sumnji na neki od uzročnih čimbenika zbog detaljne procjene. Liječenje

Terapija ovisi o uzroku poremećaja i željama pacijentice. U idealnom slučaju liječenje treba biti usmjereno otklanjanju uzroka. U slučaju abnormalnosti građe izlaznog trakta spolnih organa, kirurški zahvat je često jedino rješenje.
U drugim slučajevima će biti potrebno uspostaviti normalan hormonski status i spriječiti razvoj osteoporoze. Rješavanje uzroka također treba imati svrhu ponovnu uspostavu ovulacije i omogućiti ženi plodnost i rađanje djece. Tim stručnjaka
Uzroci amenoreje i poremećaja menstrualnog ciklusa mogu biti tako raznoliki te je u nekim slučajevima važna suradnja većeg broja liječnika iz raznih područja medicine kako bi se pronašao uzrok i odredilo pravo liječenje. Npr. pacijentica koja ima potpunu testikularnu feminizaciju treba suradnju stručnjaka endokrinologa, genetičara, psihijatra i kirurga. Prehrana
Žene kod kojih nalazi ukazuju na poremećaje prehrane (anoreksija, bulimija) trebale bi također procjenu od strane tima stručnjaka.
Ponekad neprikladan prehrana ili pretjerana tjelovježba mogu uzrokovati amenoreju, čak i u odsutnosti psihijatrijskih poremećaja. Stroga dijeta bez masti može uzrokovati amenoreju. Ovaj problem često može riješiti samo savjetovanje o potrebi uravnotežene prehrane.




_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu gogica)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Primarna amenoreja (izostanak prve menstr...
13.9.2008 10:20:01   
mala85
Ej draga,i ja imam tih problema,oke ne bas istih al recimo...ovako sa 15 sam dobila menst.al to je bilo nesto kratko,nakon toga nisam imala po godinu dana i onda sam isla doktoru koji mi je dao kontracepciju kao da mi se menst.regulira ali cim ja to prestanem pit menstr.vise nemam i naravno ne mogu zato ni ostat trudna posto nemam ovulacije,meni je 23 godine i u 4 mj sam bila prvi put na umjetnoj,oplodilo se al se prestalo razvijat...neznam sta da ti kazem,samo kreni doktoru cim prije jer sam i ja sa 20 krenula i nema nikakvog pomaka,ali ako zelis dijete danas sutra kreni cim prije to rijesavat...sretno

(odgovor članu gogica)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Primarna amenoreja (izostanak prve menstr...
9.10.2011 13:28:49   
cvjeticmali
Draga moja Gogice, ja imam iste probleme, i sada vec 31. godinu! Voljela bih da mi se javis pa da razmjenimo telefone i da se cujemo. Imam vec mnogo iskustva sa kojekakvim analizama ( mada moram te razocarati da pomaka na bolje nema )ali bar imam neki pravac kojim idem!
Srdacno te pozdravljam i ocekujem da mi se javis!

:)

(odgovor članu mala85)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Primarna amenoreja (izostanak prve menstr...
17.11.2011 15:34:01   
Esschee
Citajući ovaj vaš članak takodjer i ja imam slicnih problema,prvi put kad sam dobila menst.nije ni bilo redovno npr svaka 3,4,5,6 mj.zavisi nekad 2 puta u mjesecu imam menstr.Imam 20 god i udata sam vec 7 mj u braku ne cuvam se al nikako da zatrudnim,takodjer sam isla ginekologu,koristila ljekove koji su mi pomogli da mi se menstr koliko toliko ureda,al na ginekoloskom mi je dok.rekla da mi je maternica ne razvijena i dala mi folnu kiselinu al opet nista sad nezna da li postoji mogucnost da ne mognem zatrudniti..sta vi mislite hitno trebam odguser posted image

(odgovor članu cvjeticmali)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Primarna amenoreja (izostanak prve menstr...
24.7.2023 10:43:46   
emaas
Hej cao, vidim da je prosli mnogo godina od tvog posta ali sam tek videla. Volela bih da stupim u kontakt sa tobom jer imam isti problem, verovatno si iskusnija pa da mi malo pomognes

(odgovor članu gogica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Primarna amenoreja (izostanak prve menstr...
24.7.2023 10:45:05   
emaas
Zdravo, imam isti problem ako mozemo da stupimo u kontakt da mi malo objasnis. Kako sam istrazivala po internetu naisla sam na ovaj clanak, znam da je proslo mnogo godina

(odgovor članu cvjeticmali)
Neposredna veza do poruke: 7
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *