|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Tik, ima li ga vase dijete?
10.2.2009 9:46:25   
alisa grabus
Drage forumasice,
molim vas da mi pomognete ukoliko imate neku informaciju ili savjet. Naime, mm ima sina iz prvog braka. Edin ima 11 godina i otkad sam se udala za njegovog oca, prije godinu dana, pokusavam da uradim nesto po pitanju njegovog ubrzanog trepkanja. Prvo smo isli kod pedijatra i objasnjeno nam je da je to jednostavno tik i da nema posljedice zdravstevene prirode, ali asm ja ipak otisla poslije oftalmologu. Dobili smo naocale jer, kako tvrdi oftalmolog dijete ne fokusira pogled na jednu tacku pa tako mora cesce trepkati kako bi 'nakvasio' oko. I oftalmolog tvrdi da je to samo ruzna navika, dakle tik. Prvih dva mjeseca prije nego je Edin dobio naocale ja sam ga opominjala kad pocne da trepka, nadajuci se da cu mu tako iskorijeniti tu naviku. Nije uspjelo. Sa naocalama pokusavamo vec cetiri mjeseca ali jos nista.
Takodjer sam primjetila da dijete jos brze i cesce trepka kada je zbunjen necim ili kada ga se za nesto kritizira, a i inace to mu je sasvim normalno trepkanje da tako cvrsto stisne kapke i bas je jako vidljivo (upadljivo) i na ljude koji ga ne poznaju ostavlja dojam da ''nesto nije u redu sa djetetom'' (tu sam opasku cula od nekolicine ljudi).
Da li vam je poznato kako se ''lijeci'' tik i da li to uopce treba lijeciti, a ja mislim da treba jer dijete to radi vec 9 godina.
Svaki savjet cu rado procitati. Unaprijed vam hvlala
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
10.2.2009 10:05:22   
dinaa
Moja djeca nemaju tikove ali ja sam u djetinjstvu imala tu ruznu naviku upravo to zmirkanje ustvari ubrzano treptanje,i mogu ti iz svog iskustva reci da je to samo ruzna navika nikad nisam imala problema sa vidom ni sada nemam a to treptanje je prestalo kad sam malo porasla mislim u pubertetu nisu me roditelji vodili nikad doktoru tako da mislim da ce to i kod vas prestati ali ti ipak uradi kako mislis da je najbolje za dijete sigurno neces pogrijesiti.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu alisa grabus)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
11.2.2009 15:53:32   
hanabanana
Mislim da bi bilo dobro početi od dječijeg psihologa.

Većina tikova nestane samo od sebe, ali neka trabaju liječenje. Kod velike većine djece tikovi su prouzrokovani emocionalnim problemima koji mogu biti vezani za porodicu, školu, ili prilagođavanje djeteta na društvo vršnjaka.

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
23.3.2009 13:15:41   
alisa grabus
Zadnja glupost koju sam cula je da je mama kceri ''izbila'' to trepkanje iz glave tako sto je dobro namaltila i mala vise nikad nije trepnula. Eto ima svastauser posted image . Kod nas nepromijenjeno.

_____________________________

Ne mijenjaj Svijet, promijeni ljude koji Te okruzuju.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
30.3.2009 19:04:11   
dana3
zasto pusis??-eh navikla.


tako ti dodje i sa tikovima.navike je jako tesko promijeniti ali se da samo treb apuno vise vremena.neka naocale nosi redovno, ako je suhoca oka imaju kapi i za to.kako raste i postaje momcic polako ce se toga rjesavati.imam slicamn problem pa znam sta pricam samo je ovdje u pitanju mucanje kao stvar navike

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu alisa grabus)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
1.2.2010 19:49:50   
rabiya
I moje dijete ima tikove. Od kako sam rodila drugo dijete on ima tikove. To traje , pa prodje pa se opet pojavi itd. Isli smo psihologu, koji je rekao da je sve u redu, on nije nesto posebno primjetio. On ima tikove koji se mjenjaju, sad je namjestanje ramena, pa kasljanje, pa poskakivanje itd. Ja zaista ne znam sta da radim??? Ako neko ima neki pametan savjet, neka mi odgovori.

(odgovor članu alisa grabus)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
1.2.2010 21:09:33   
teacher75
IZVORNA PORUKA: rabiya

I moje dijete ima tikove. Od kako sam rodila drugo dijete on ima tikove. To traje , pa prodje pa se opet pojavi itd. Isli smo psihologu, koji je rekao da je sve u redu, on nije nesto posebno primjetio. On ima tikove koji se mjenjaju, sad je namjestanje ramena, pa kasljanje, pa poskakivanje itd. Ja zaista ne znam sta da radim??? Ako neko ima neki pametan savjet, neka mi odgovori.

ja sam kao dijete isto imala tikove, i to takve da su se mijenjali, zmirkanje, namjestanje ramena, grimase sa ustima, lupkanje nogom itd...(mozda zbog razvoda roditelja, ne znam) ali je sve to nakon nekog vremena proslo

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu rabiya)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
1.2.2010 23:01:33   
milenium
došli kod nas gosti jednom i ta žena valjda imala tik da trepće brzo očima ,ono trepne 2-3 puta malo brže pa stane.a moj user posted image taman bio naučio namigivat bila mu tada godina i nešto.i on jadan misli da njemu teta stalno namigiva pa onda dođe ispred nje i vraća joj,i on njoj namigneuser posted image ma šega živa baš smo se smijali.nije se žena ljutila triba se nekad i našalit.user posted image

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
25.9.2010 11:24:23   
Anoniman
Razlikuju se prolazni i hronični tikovi.
Prolazni su nevoljni pokreti koji se javljaju prilikom nekog stresa i ne traju duže od godine dana ( mogu se raditi vježbe disanja, relaksacije kao i kod mucanja) a hronični traju duže i u tom slučaju treba se konsultovati sa psihologom pa čak i neurologom.
Ja poznajem nekoliko svojih vršnjaka koji su imali tikove u mladosti (udaranje leđima od nasonjač kreveta, šmrkanje, škripanje zubima), to su bili prolazni tikovi, nestali su, sada nemaju nikakvih problema...
Stalno im je neko ukazivaju da to ne treba da rade, da nije lijepo, i eto imalo je efekta ali ovi hronični su druga priča tada već trebaju lijekovi (antidepresivi i sl.)

(odgovor članu milenium)
  Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
25.9.2010 12:03:04   
Anoniman
Imala sam učenika, veoma dobrog i marljivog, koji je žmirkao i pokazivao izuzetan strah kad god bih mu se obratila.  Imala sam dojam da me se plaši, amda sam kasnije primijetila da se tako ponaša u prisustvu svakog nastavnika.  Kad god bih ga prozvala da nešto odgovori, bodrila sam ga i pohvaljivala.  Mislim, da mu je to vremenom dalo samopouzdanje, tako da je već do kraja druge godine (koliko sam mu ja predavala) to žmirkanje bilo manje izraženo.
Iskireno, mislim da će to proći samo od sebe i da će, kako odrasta biti sigurniji u sebe.  Mislim da ga ne treba kritikovati zbog toga, već razgovarati.  Vjerovatno dijete teže podnosi kritiku i teške situacije, ne zna se izboriti sa njima, te tako reaguje.  Zato ga treba podsticati na dobro, pohvaljivati i učiti kako da izrazi svoje emocije, i one lijepe i one ružne.

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
25.9.2010 12:03:44   
acudesa
IZVORNA PORUKA: milenium

došli kod nas gosti jednom i ta žena valjda imala tik da trepće brzo očima ,ono trepne 2-3 puta malo brže pa stane.a moj user posted image taman bio naučio namigivat bila mu tada godina i nešto.i on jadan misli da njemu teta stalno namigiva pa onda dođe ispred nje i vraća joj,i on njoj namigneuser posted image ma šega živa baš smo se smijali.nije se žena ljutila triba se nekad i našalit.user posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
haahahah...zamisljam scenu

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
4.10.2010 12:05:21   
tonitea
pozdrav svima,molim pomoć,moj sin (10god) ima unatrag 3 god razne tikove.S početka su se mjenjali svakih par mjeseci,ali već godinu i pol ima stalno isti tik-zakretanje glavom uz grimase lica,dok to radi protrese se u isto vrjeme.To radi svakih par sekundi,znači non-stop.Jedino dok spava je miran.Snimali smo ct i eeg glave sve mu je u redu,dj.psiholog kaže da će to proći,ali to je sve bilo pred godinu dana,a to ne prolazi samo je goreNije trošio nikake tablete niti ljekove za to.Zanima me dali netko ima slična ili ista iskustva ili da probam privatnom psihologu,neznam ni sama kamo i kome da se obratim.unaprjed hvalauser posted image user posted image

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
14.10.2010 19:57:10   
Anoniman
tonitea ja bi potražila mišljenje i drugih stručnjaka, neurolozi su meni nekako najkompetentniji za tikove...
Kakva je pažnja kod dijeteta, koliko je može zadržati?
Kako govori ima li smetnje pri govoru?


(odgovor članu tonitea)
  Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
10.11.2010 17:39:27   
ann@
Nova sam ovdje i gdje god naiđem na tikove primam i dajem savjete.
I ja sam jedna očajna mama dječaka od 11 g koji kao i kod tonite ima tikove već tri godine. Nekad su prejaki, nekad su malo lakši, obišli smo različite psihologe, neuropedijatre, neurologe, homeopate.......više ni neznam gje smo sve bili i koliko novaca potrošili ali nikakvog rezultata nema, oni i dalje traju, što je veći teže to podnosi ima svakakve izjave...

Noći i noći sam preplakala, probdjela i molila ali ne vidim kraja.
Kako je sad kod vas, jeste li mozda sto koristili?? Pomagajte!!!!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
18.11.2010 19:49:14   
tonitea
mi smo bili i kod neuro pedijatra,ali nista se kod njega nije promjenilo,on nema smetnje u govoru niti bilo kakve druge osim tih trzaja tjelom,tj.tikova.i djeciji psiholog i dj. neuropedijatar su nakon niza posjeta njima jednostavno rekli da ce to proci te da to ignoriramo.teskom mukom se trudimo to ignorirati,ali u skoli medu djecom,tko zna kako oni to prihvaaju.ova nasa sredina se nikad s tim nije susrela,tako da sam i u skoli morala nastavnicima pojedino svakom objasniti sta je mom djetetu,jer se oni bune da ih on ometa,strasno.ni sama se nikad nisam s tikovima srela niti tako neko dijete vidjela,tako da imam osjecaj da smo sami na svijetu s tim problemom 

< Poruku je uredio maja78 RR -- 18.11.2010 20:11:27 >

(odgovor članu ann@)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
8.11.2011 8:50:19   
tonitea
Mi smo se nakon 6 godina borbe s tikovima i odlazaka razno raznim doktorima preporodili kad sam među forumima našla jedan sličan slučaj.U Zagrebu u Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež,Kukuljevićeva 11 su nam pomogli da se moje dijete riješi tikova,naravno uz pomoć ljekova koje smo sad nakon 6 mj. skroz smanjili.Tako da ako postoji još netko čije dijete ima tikove obratite se tamo oni su jako ljubazni,stručni i najvažnije upoznati s tim poremećajem kod djece,tako da znaju kako da vam pomognu.Sretno

(odgovor članu ann@)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
22.4.2012 19:40:27   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: jenny_z

Moja djevojcica ima skoro 16 mjeseci i sinoc sam prvi put primjetila daima tik, mrda glavom desno lijevo par puta i prestane. I onda opet tako za par minuta ili napravi vecu pauzu izmedju tikova. Ima li iko slicnih iskustava sa tikovima kod ovako male djece? Hvala.





IZVORNA PORUKA: Nunny

jenny...molim te nemoj da te to sekira...jos je ona mala...djeca imaju neke svoje faze...moj maleni je kad se uplasi ili kad mu se neko dijete obrati sve gledao u plafon i nije htjeo spustiti pogled...znas kako je to tuzno bilo....ja sve mislila nedaj Boze ima autizam..
Na srecu to je bio nacin da u tom momentu izrazi negodovanje...user posted image user posted image user posted image vise to ne radi


(odgovor članu tonitea)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
23.4.2012 8:46:33   
Malenaoduvijek
jenny_z

moj mladji sin koji sada ima 2 godine i 3 mjeseca je imao tik kao treptanja ocima ali uzastopno i meni je psiholog savjetovao /kod koje nisam bila zbog toga/ da ne obracamo paznju i ne opominjemo ga zbog toga i prestao je .

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
23.4.2012 21:48:09   
sos15
Pozdrav!

Možda će vam moje iskustvo pomoći. Naime, mom nećaku su se sa četiri godine pojavili tikovi. Bili su jako izraženi i učestali, tačnije, nije ih imao samo dok je spavao. Manifestovali su se kroz grimase na licu, trzanje ramenima, trepkanje očima. U jednom periodu nismo mogli izaći ni u šetnju s njim jer je on svaki čas zastajao da odradi tik. Iako je imao samo četiri godine, već je osjećao da ga drugi čudno gledaju i poćeo se povlačiti u sebe. Znate kad mi je znao plačući reći: Tetka, ja ne mogu prestati to raditi. Bio ih je svjestan. Čim smo to primjetili tražili smo na netu rješenje. Pokušali smo se pravii da ne primjetimo,pa onda razgovarati s njim, pa povećati fizičku aktivnost, u fazonu da se izmori, ali ništa nije pomagalo. Odveli smo ga kod lokalnog psihologa, ali nam ništa nija pomogao. Obišli smo još par psihologa u blizini i oni su nam preporučivali razne nalaze ekg, ct glave, itd, sve je bilo u redu, ali tikovi nisu prestajali. Neki su preporučivali i lijekove, ali nismo se na to odlučili. Onda sam slučajno na jednom forumu pročitala za dječijeg neuropsihijatra u Beogradu, koji je imao pozitivnog iskustva u liječenju tikova i odlučili smo se probati i kod njega. S obzirom da smo iz Bosne nije nam bilo lako ići svake nedelje za Beograd s djetetom, posebno što smo s terapijama započeli u zimskom periodu, ali on nam je bio poslednja nada. Par mjeseci smo svaki vikend išli kod doktora na tretmane, i već nakon dva mjeseca uočili smo poboljšanje. Doktor se kroz igru i razgovor s njim upoznao i pokušao mu otkloniti neke njegove unutrašnje strahove. U početku je mama bila s njim, a kasnije je on bio sam s doktorom. eću vas lagati da su tikovi potpuno nestali,ali s vremenom su se smanjili, i sad su jako rijetki. Sad on ima 8 godina i ide u školu, trenira, nema nikakvih problema. Ponekad pri nekoj novoj situaciji , kad se unervozi, znaju se pojaviti,ali zaista rijetko. Bitno je da su ga djeca prihvatila i da kad se i ponekad jave ne reaguju na njega, a on ih sad predosjeti,pa ih zna prikriti.
Moj savjet vam je da ne odustajete i da tražite i dalje pomoć, jer toj jeci je pomoć itekako potrebna, ne okrećite glavu od problema.
Ako koga interesuje mogu mu na pp ati podatke i ovom doktoru.
Izvinite na dugom postu.

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
23.6.2012 0:47:12   
missi
molim vas,hitno mi treba ime tog doktora iz beograda i adresa.imamo djete koje ima jake tikove i obišli smo sve i nismo pronašli riješenje.
unaprijed hvala!

(odgovor članu sos15)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Tik, ima li ga vase dijete?
21.7.2016 16:42:48   
aeiou17
Cao svima, e ovako :
Imam sina 17 godina. Sa tikovima je poceo prije godinu dana i od tada nisu prolazili ili su se samo smanjivali.Dok je bio mladji imao je razlicite tikove koji su trajali kratko i u potpunosti su nestajali. U toku godinu dana ima tikove zmirkanje i "njusenje". To mu oteze zivot jer ga svi osudjuju i osjeca se odbacen od drustva. Ako neko ima koristan savjet bila bih vama zahvalna !

(odgovor članu missi)
Neposredna veza do poruke: 21
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *