|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 10:14:32   
namkic
POZDRAV MAME,

Je li normalno da se djeca tuku u vrtićima.??????
Moj sin ima 4 godine, nezna se tući ,čak ni braniti, nije tako odgajan, a u vrtiću je već prvog dana bio meta jednog agresivnog dječaka.

Nakon deset___ dana i drugi dječak ga je udario( po licu)imao je cijeli dan fleku na licu, skrenula sam pažnju učiteljicama, vjerovatno su nešto poduzele dok se jedna od tih mama samnom nazor od tada pozdravlja, valjda se uvrijedila što nije odgojila kako treba.

Dijete mi od tada ima nočne more, potvrdio mi je psiholog "
ta da radim, šta vi radite, je li nam to takav sistem odgoja i obrazovanja, je li to sastavni dio boravka u vrtiću gdje će izgleda zavladati "ZAKON JAČEG


< Poruku je uredio Visnja RR -- 23.10.2012 12:10:21 >


_____________________________

mamin dunjaluk rodio se 01.08.2008.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 10:31:02   
Medić*
Namkic, zao mi je user posted image

Ne znam sta bih ti rekla, vjerovovatno postoje "ti jaci " medju djecom, koji zadirkuju, izazivaju i prave problemcice....

Nisam primjetila da se u nasem takvo sto dogadja. Sigurno bi mi dijete reklo, jer ga poznajem dobro.

Tetama se i treba skrenuti paznja, trebaju reagirati i paziti na te stvari. Ja bih isto uradila. I neka si uradila. I mami doticnog djecaka trebas skrenuti paznju. Ne bi me zanimalo kako se mama pozdravlja, ono sto me zanima jeste da mi dijete u vrticu niko ne smije udarati, zezati i sl.

Popricaj ozbiljno sa tetama, sa mamom tog djecaka.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 23.10.2012 10:46:09 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu namkic)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 10:34:23   
veeseelaa
moju malenu je ogrebao dobro po licu jedan dječak malo manji od nje
nije se radilo o tuči već ju je on zgrabio dok je sjedila na stolici, onako s ledja
i nije ona bila jedina, taj isti dječak je još nekoliko djece izgrebao

ne radi se o agresivnom dječaku nego po meni o dječaku koji malo kaska sa vršnjacima, ponašanje slično bebama, grebanje i ujedanje, ima tri godine a još nosi balavicu user posted image

naravno da sam bila ljuta al svjesna činjenice da se sve desilo iznenada, vlasnica je razgovarala s nejgovim roditeljima više puta potražujići da se malenom redovno sijeku noktići

naj me iznerviralo to što su me roditelji od dječaka izbjegavali i nisu mi se ispričali, nemam pojma šta je s ovim ljudima user posted image user posted image user posted image

no nisam uzela za zlo ipak, kontam garant se boje moje reakcije, koja bi taj dan bila grrrr a već nardnih je bijes splasnuo


Imali smo još jednu situaciju gdje je drugi dječak prosto jurišao na drugu djecu da izh zagrli, obori šta li već?
Moju kći je jednom zagrebao u tom jurišu ispod oka, takodje sam bila ljuta, i zamolila vlasnicu da odvoji moje dijete od tog dječaka..... i tete su to imale na umu, ona u jedan kut sobe, on u drugi user posted image
no sad su porasli i prava su raja, maleni se smirio, i nije više takav

moja Ajša nije agresivna, ne dira nikog, i u biti je poslušna djevojčica
no naučena da kad je neko dira uzvrati, to jeste, al obzirom da je krupnija od svojih vršnjaka nekako je mimioilaze, budemo vidjeli još

po meni su za sva dešavanja unutar vrtića krive isključivo tete!!! za sve što se desi mom djetetu one su mi odgovorne, po meni jedino razgovot sa tetama može donijeti rezultate

< Poruku je uredio maja78 RR -- 23.10.2012 10:46:17 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu namkic)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 10:36:52   
mama2009
Namkic, i ti si po prirodi blaga zena (nisi kao ja) user posted image gledaj moja D je jedan dan dosla ogrebana ispod oka, skrenem paznju teti, drugi put me teta preduhitri kao znate nju je ujela ta i ta i otkinula joj malo prsta user posted image user posted image user posted image kad sam ja prevrnula, buklvalno sam joj rekla da ce ostati bez posla ako jos jednom cujem da joj fali nesto. Jer ja nisam poslala dijete u vrtic kako bi imalo traume nego da ga paze tete.

Mozes pokusat razgovarat sa djecakom, ako ni to ne bude imalo efekta porazgovaraj sa direktoricom, koja ce te primiti i otvorena je za razgovor.

sretno i veliki poljubac za M.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 23.10.2012 10:46:24 >


_____________________________

Princeza dosla 05.02.2010

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 10:37:13   
maja78 RR
Namkic u koji si ga vrtic upisala?


Mislim da svaka grupa ima jedno dvoje djece koja na neki nacin "maltretiraju" drugu djecu.
Kod nas su se roditelji stalno zalili na jednog djecaka, moj a povremeno, ja sma jednom prilikom skrenula mami paznju koja je po meni nenormalno reagovala sa rijecima "sta ja sad trebam da stojim kod vrata vrtica i izvinjavam se". nedavno se pozalio da ga ovaj tuce razgovarala sam sa uciteljicom i sad A kaze da ga ne dira, ali u sljedecem zaljenju bih tom djetetu direktno rekla da ne smije vise tuci i dirati A malo grubljim glasom, ne galamom naravno, kad vec nece roditelj da reaguje

< Poruku je uredio maja78 RR -- 23.10.2012 10:45:58 >


_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 10:40:01   
mamabb
IZVORNA PORUKA: namkic

POZDRAV MAME,

Je li normalno da se djeca tuku u vrtićima.??????
Moj sin ima 4 godine, nezna se tući ,čak ni braniti, nije tako odgajan, a u vrtiću je već prvog dana bio meta jednog agresivnog dječaka.

Nakon deset_ dana i drugi dječak ga je udario( po licu)imao je cijeli dan fleku na licu, skrenula sam pažnju učiteljicama, vjerovatno su nešto poduzele dok se jedna od tih mama samnom nazor od tada pozdravlja, valjda se uvrijedila što nije odgojila kako treba.

Dijete mi od tada ima nočne more, potvrdio mi je psiholog "
ta da radim, šta vi radite, je li nam to takav sistem odgoja i obrazovanja, je li to sastavni dio boravka u vrtiću gdje će izgleda zavladati "ZAKON JAČEG"[
/b]




Važno je da su tete reagovale a o mamama ne beri brigu a svom dječaku kaži da se brani. To su djeca i meni je za očekivati da će biti toga, ne mislim na fizičke okršaje ali guranja,čupanja, otimanja da.
L je prošle godine dolazila s pričom kako je jedna djevojčica gura, čupa i ja ništa nisam govorila tetama dok nisam vidjela plavicu na leđima od ugriza, cijelo vrime sam govorila L da se mora braniti i zauzetri za sebe i kazati teti ako kojm slučajem to ona nije vidjela. Tad sam s jednom od njenih teta imala podug razgovor jer je ona upetljala i roditelje od te djevočice što je meni van pameti jer ni ja ni njeni mama i tata nismo bili tu i da ja nju pitam i odgovornom smatram u ono vrijeme dok je L s njima,nakon razgovora je sad pravo fina teta ne moram ništa da je pitam sve mi ispriča samauser posted image


< Poruku je uredio maja78 RR -- 23.10.2012 10:46:34 >


_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu namkic)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 10:41:18   
leona81
po meni nije normalno da neko tuce bilo koga u vrticu, ne interesuje me kakav je ko po prirodi...odmah na razgovor, a ako to ne bi pomoglo ja bi dijete prebacila u drugi vrtic...
u nasem stvarno se dosad nije desilo da je neko pravi vece probleme osim jednog djecaka koji je grizao drugu djecu...M je jednom ugrizao i nije mu vise palo napamet

< Poruku je uredio maja78 RR -- 23.10.2012 10:46:42 >


_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 11:12:13   
namkic

IZVORNA PORUKA: mama2009

Namkic, i ti si po prirodi blaga zena (nisi kao ja) user posted image gledaj moja D je jedan dan dosla ogrebana ispod oka, skrenem paznju teti, drugi put me teta preduhitri kao znate nju je ujela ta i ta i otkinula joj malo prsta user posted image user posted image user posted image kad sam ja prevrnula, buklvalno sam joj rekla da ce ostati bez posla ako jos jednom cujem da joj fali nesto. Jer ja nisam poslala dijete u vrtic kako bi imalo traume nego da ga paze tete.

Mozes pokusat razgovarat sa djecakom, ako ni to ne bude imalo efekta porazgovaraj sa direktoricom, koja ce te primiti i otvorena je za razgovor.

sretno i veliki poljubac za M.





Ma na prvu sam eksplodirala, nbili smo kod kuće kad mi jeto ispričao.
Moj M imao veoma jaku moć zapažanja, skenira svaki detalj, čak zna gdje je ko bio u tom trenutku.
Hoću ovo da Vam kažem. od svih tih dešavanja(za koja ja znam ) a sigurno ima i onih za koja neznam
dijete mi je dobilo" nočne more"
Već 8 noći budi se oko 2 sanja ogromne bube koje ga napadaju ,izlaze iz ormara,ispod kreveta, ujedaju ga za noge, vrišti,
nesmijem ugasiti svjetlo jer se boji mraka, drhti, trese se, srce mu jako lupa.ima izluđen pogled i na sve oov mi je odgovor dala naša forumašica ,kopiram ga u nastavku.

Moje iskustvo je da učiteljice dosta toga tolerišu, ne mogu ili neće da budu sudije svima, dosta je toga pod ćilimom.Slažem se i da je puno djece u vrtićima a malo učiteljica
i savki puta isti odgovor "Nemožemo sve vidjeti",šta to znači????

Mjeseceva Pratilja
danas u 09:33

Za: namkic Odg: nočne more
Lijepi pozdrav.


Hvala ti sto si se javila. Dobro dosla si.


Period nocnih mora i ruznih snova obicno traje oko druge i trece godine zivota. DIjete jos uvijek tada uveliko otkriva svijet, pretaca stvarnost u mastu, i obrnuto, sto najcesce *izlazi* na san.


Tvoj djecak je aBd prevazisao ovaj period. On ima 4 godina. Veliki je. Duboko vjerujem da su to rezultati desavanja u vrticu.


Pogledajmo zajedno simboliku njegovih snova. Velike, strasne bube. Tako on dozivljava svoje vrsnjake. On se plasi da ne stane na njih jer zna da bi mu naudili, povrijedili ga. Molim te, nemoj se plasiti.


Dobro je da znamo da je dijete u vrticu, da ima problem sa svojim vrsnjacima, da problem nije psihicke prirode vec rezultat njegovog nezadovoljstva u vrticu.


Obavezno razgovaraj sa djetetom, otvoreno. Pouci ga da ne udara prvi, ne uzima igracke kada se dr dijete igra. Uci ga samostalnosti, individualnosti, postenju. Neka ne udara prvi ali neka se zna odbraniti kada ga udare. Mislim da je tako jako fer i posteno.


Razgovaraj i sa upravnicom vrtica, tetama koje se brinu o djeci. Razgovaraj i sa roditeljima malih siledzija. Tiho, odmjereno, bez frustracija, hladne glave.


Uz Boziju pomoc to ce se vec rijesiti ali ti napravi prvi korak. Ne cekaj nikog.


Necemo dopustiti da se jedan djecak tako tretira, zar ne?


Javi mi sta si poduzela. Oprosti ako kasnim s odgovorom. Svako dobro ti zelim. Nadam se da cemo ostati u kontaktu.



_____________________________

mamin dunjaluk rodio se 01.08.2008.

(odgovor članu mama2009)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 12:01:48   
Medić*
Namkic, da se nadovezem na ovaj post iznad. Nocne more se mogu javiti i mnogo prije, cak i prije godinu dana, medjutim najcesce su izmedju 3-6 godine. Sastavni dio djetinjstva su i zasita mogu uplasiti.

Najcesce se vezu za neke fizicke aktivnosti koje je dijete dozivjelo i dozivljava. Molim te obrati takodjer paznju na sadrzaj crtanih filmova ako ih dijete gleda, nebitno kuci ili u vrticu. Jer snovi itekako mogu biti povezani sa crtanim likovima koji ih plae i proganjaju.

Oni jednostavnu imaju potrebu potrebu objasniti i dati smisao nekom lošem i strašnom snu, a u tome trebaju našu pomoć.

U takvim situacijama odrasli većinom uvjravaju dijete da je čudovište samo dio sna i da ne postoji u stvarnosti, ipak djeci je ono itekako stvarno u mislima pa će se plašiti ponovno zaspati kako se čudovište ne bi vratilo.

Nakon noćne more, dijete možemo zamoliti da nam nacrta šta je sanjalo, a kako bi izbacilo negativne emocije iz sebe. Potom možemo zajedno sa djetetom napraviti novi crtež u kojem se stvari okreću na pozitivno i san dobija sretan kraj - čudovište je otjerano i sl

Ono sto je jako bitno iako je on jos mali raditi na tome da nauci :

1. da se zauzme za sebe kaže što želi/treba ( da li roditelju, da li tetama )
2.da se skloni od tog djecaka
3. da se obrati tetama za pomoć
4. a i da se zna fizički odbrani, ne napasti.
5. i ono najvaznije da sa vama podijeli ono sto u toku dana dozivljava u vrticu.

Njima je potrebna nasa dozvola da se brane a i da znaju kako to da urade kao i da nauce da smo tu za njih u kojoj kog situaciji da se nadju.

Što su djeca starija, snovi su složeniji i u njima se postepeno pojavljuju nasilje i strahovi. Najvažnije je da se njihovi snovi ne ignorišu i ne dramatizuju. Razgovarajte sa njim stalno, sa tetama u vrticu obavezno, fino i stalozeno objasnis im sta se desava. Prati situaciju svakako, na kraju krajeva ako se nista ne poduzme protiv takvih " jacih " razmisljaj o promjeni vrtica ili cak pauze jedno vrijeme user posted image




< Poruku je uredio medic slatki -- 23.10.2012 12:07:56 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu namkic)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 12:17:48   
Hurma
citajuci odgovore......sve mi mislimo da je nase dijete bajno, i ja sam, dok se nisam uvjerila da je pljunuo djeceka u igri... ucim ga mjesecima da pljune kaladont iz usta kad pere zube i ne zna... upljuje se sav... dok jedan dan na rođendanu tata mi se obrati eto kao moj N. pljunuo njegovog djecaka i tu je bio okrsaj roditelja... ja rekla da on to ne zna... da nije itd...
dosli kuci, pitam ga jesi li, kaze jesam, pa kako pokazi mi, kad on kao pljune, najvise po sebi ali pljune.... user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ja i dan danas se cudim tome... moja mirnica, moj fino odgojeni djecak... aaaaaaa... vjerujem da je to vidio u vrticu, ali uzrok je ponekada nebitan... posljedica jeste... user posted image user posted image user posted image tako da i "mirnice" mogu izazvati udarac...

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 12:38:05   
ziki
Mi dijete učimo da se brani. Od kako je krenuo u obdanište pričamo da ne smije prvi udarat al da MORA vraćat, i vraća. jednom upozori da ga ne diraju a onda vraća istom mjerom. Na žalost imali smo jednu epizodu da je u trenutku kad je ljubomora kući eskalirala razbio nos dječaku u vtiću. Upozoreni smo i pričali, pričali tražili rješenje i nadam se da smo hvala Bogu našli i stavili tačku na to.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Hurma)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 12:56:35   
namkic

IZVORNA PORUKA: Hurma

citajuci odgovore......sve mi mislimo da je nase dijete bajno, i ja sam, dok se nisam uvjerila da je pljunuo djeceka u igri... ucim ga mjesecima da pljune kaladont iz usta kad pere zube i ne zna... upljuje se sav... dok jedan dan na rođendanu tata mi se obrati eto kao moj N. pljunuo njegovog djecaka i tu je bio okrsaj roditelja... ja rekla da on to ne zna... da nije itd...
dosli kuci, pitam ga jesi li, kaze jesam, pa kako pokazi mi, kad on kao pljune, najvise po sebi ali pljune.... user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ja i dan danas se cudim tome... moja mirnica, moj fino odgojeni djecak... aaaaaaa... vjerujem da je to vidio u vrticu, ali uzrok je ponekada nebitan... posljedica jeste... user posted image user posted image user posted image tako da i "mirnice" mogu izazvati udarac...


Očigledno smo svi svjesni da svi imamo tih problema u vrtiću ,manje više, to su dječija posla , ne povlađujem svom djetetu ,prvo sam ga pitala je li on nešto uradio, sve mi je ispričao, ima 4 godine ,jako dobro zapaža, sve što je on kriv je da seigrao sa autićem a taj dječak je htio da mu ga uzme, pošto moj dječak nije odmah pustio ovaj ga štocirao.(provjereno kod učiteljice)

Jeli to tvoja teorija da izazove udarac, mislim to mi je van pameti pričamo o udarcima , znači da je to normalno i ponovo skrečem pažnju pričamo o udarcima

,meni je normalno da se djeca otimaju, gurajku, natječu i sl, ali van svake pameti mi je da se to rješava udarcima.

Promjena vrtića , pa izgleda da u svakom toga ima, mislim da je problem globalan i da svi treba u njemu da učestvujemo objektivno kako bi se to riješilo.


_____________________________

mamin dunjaluk rodio se 01.08.2008.

(odgovor članu Hurma)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 13:38:55   
EEDITH

IZVORNA PORUKA: mama2009

Namkic, i ti si po prirodi blaga zena (nisi kao ja) user posted image gledaj moja D je jedan dan dosla ogrebana ispod oka, skrenem paznju teti, drugi put me teta preduhitri kao znate nju je ujela ta i ta i otkinula joj malo prsta user posted image user posted image user posted image kad sam ja prevrnula, buklvalno sam joj rekla da ce ostati bez posla ako jos jednom cujem da joj fali nesto. Jer ja nisam poslala dijete u vrtic kako bi imalo traume nego da ga paze tete.

Mozes pokusat razgovarat sa djecakom, ako ni to ne bude imalo efekta porazgovaraj sa direktoricom, koja ce te primiti i otvorena je za razgovor.

sretno i veliki poljubac za M.

slažem se potpuno,tete su tu da ih paze.mi smo imali učiteljicu u vrtiću(manja grupa)sa dugim nadograđenim noktima.

(odgovor članu mama2009)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 14:10:42   
Medić*
,meni je normalno da se djeca otimaju, gurajku, natječu i sl, ali van svake pameti mi je da se to rješava udarcima.

Promjena vrtića , pa izgleda da u svakom toga ima, mislim da je problem globalan i da svi treba u njemu da učestvujemo objektivno kako bi se to riješilo.


Normalno je da se otimaju, pogurkaju i sl. To u svakom vrticu ima, djecija posla. Ali nije normalno ukoliko mi dijete dodje kuci sa modricom, da ja sutim, vec moram reagovati. Ti se ragovala i neka si. Nadam se da vam se to vise nece desavati.
Za promjrnu vrtica sam onda kada vidim da situacija ne ide na bolje, da se toj neukrotivoj djeci koja grizu, udaraju, prosipaju agresiiju ne moze nista, niti njihovi roditelji reaguju.
Svi trebamo ucestvovati, ali pitanje je koliko svi ucestvuju. Znam dosta primjera gdje je roditeljima ponos kada im dijete pukne nekoga user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu EEDITH)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 18:10:15   
škorpija
moj A. je prvih dana iz vrtića dolazo izgreban, nakon mjesec dana više ne, valjda je naučio da se skloni od tih "grabtora", tete znaju odlično ko su to, a i tete jako paze da se djeca ne tuku i povrijede iako su nekad u pitanju sekunde. ja svog učim ako ga neko udari da mu vrati istom mjerom, nije ni on cvjećka daleko od toga, ali svakim danom u vrtiću postaje sve bolji.
ako dijete ima i nožćne more to je puno više od uobičajenog dječijeg koškanja i svakako tete trebaju bolje reagovati, razgovorom s roditeljima teško da se može šta postići jer su kod izrazito agresivne djece obično i roditelji takvi

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
23.10.2012 19:03:31   
MicoTico
Moja M. je prava mirnica, dobro dijete i ne zna ni udariti, ali ni nažalost vratiti kad je neko udari. Ono što ona zna je bježatiuser posted image Naime, u vrtić je krenula sa 3.5 godine i išla sve do polaska u školu. Nikad je niko u vrtiću niije ni udario ni ugrizao ni ništa slično. Ona je taj tip djeteta da se jednostavno izoluje od druge djece koja su "nasilinički raspoložena".
Sasvim druga priča je sa našim T. On je krenuo sa 11 mj u vrtić, tamo je i prohodao. Uvijek se znao izboriti za sebe. Vraćao se i sa modricama i ugrizima, ali sam ja uvijek bila sigurna da on nije ostao dužan (što su mi tete potvrdile, a i sama sam bila svjedok). Nikada nisam napravila frku ni tetama ni roditeljima dječaka koji redovno sve teroriše. Nisam sve do neki dan.
Naime, ja dolazim po T. u vrtić, a roditelji tog malog što sve redom teroriše, napadaju tetu u vrtiću jer se njihov dječak vratio sa malom modricom. Teta samo što nije počela plakati šta su joj sve izgovorili. I tu se ubacim ja i pokažem ugriz koji je ostavio njihov sinčić u amanet mom. Na to mi se pridruži još jedna mama sa sličnom "situacijom". Ljudi se pravo unezgodili, trčeći su izletili iz vrtića.

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
5.2.2014 22:35:58   
Janaaa
Kod nas se desila situacija da je nas djecak krenuo u vrtic prije 1mjesec (3 godine) i svaku noc i jutro je plac jer nece da ide, kaze da ga tuce jedan djecak u vrticu. Kad nam dodju gosti s djecom on samo stoji i place ako neko uzima njegove igracke s kojim se on upravo igrao i ako ga neko gura i udara on ne zna da vrati vec dolazi meni i zali se. Na pocetku sam bila uporna da dijete tako odgajam da se NE tuce i da treba biti dobar ali stvarno svakim danom ja se osjecam gore jer moje dijete postaje zrtva i ne zna da se bori za sebe. Sad sam pocela da mu govorim da vrati udarce ako ga neko dira ali osjecam zbog toga griznju savjest ali stavrno mi je tesko kad vidim da sva djeca njega maltretiraju i sve mu uzimaju, guraju ga a on to ne zna da vrati. Ima li ko kakav savjet ili slicno iskustvo?

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
12.2.2014 11:00:00   
Janaaa
Evo kod nas nove informacije, teta u vrticu dovela je tog djecaka sto se tuce i rekla mom da ga udari.user posted image
Djecak je plakao ali evo vec dva dana vise ne dira moje dijete. Valjda ta taktika uvijek pali kod takvih karaktera. Navodno nekoj djeci se jedino tako neke stvari mogu da dokazu. Ne znam sta da kazem, valjda sam bila u zabludi.
user posted image


(odgovor članu Janaaa)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
12.2.2014 11:30:11   
Alma_27

IZVORNA PORUKA: Janaaa

Kod nas se desila situacija da je nas djecak krenuo u vrtic prije 1mjesec (3 godine) i svaku noc i jutro je plac jer nece da ide, kaze da ga tuce jedan djecak u vrticu. Kad nam dodju gosti s djecom on samo stoji i place ako neko uzima njegove igracke s kojim se on upravo igrao i ako ga neko gura i udara on ne zna da vrati vec dolazi meni i zali se. Na pocetku sam bila uporna da dijete tako odgajam da se NE tuce i da treba biti dobar ali stvarno svakim danom ja se osjecam gore jer moje dijete postaje zrtva i ne zna da se bori za sebe. Sad sam pocela da mu govorim da vrati udarce ako ga neko dira ali osjecam zbog toga griznju savjest ali stavrno mi je tesko kad vidim da sva djeca njega maltretiraju i sve mu uzimaju, guraju ga a on to ne zna da vrati. Ima li ko kakav savjet ili slicno iskustvo?



Nemoj ga uciti da se ne tuce po svaku cijenu. To je normalno u njjihovom dobu. Ako ga neko gura, udara i otima mu igracku, mora se braniti. moj zna da ne smije udarati mladje kao sto je brat (2 god mladji) i onda samo se od te male djece odmake ili ih cuva rukama dalje od sebe da mu ne smetaju ako su agresivni. A djecaci njegovog doba ili stariji se znaju malo pogurati ali nista ozbiljno i opet su dobri drugari. Sad, hrnoicno agresivna djeca... To porazgovarati s roditeljima

(odgovor članu Janaaa)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
19.2.2014 9:55:03   
AzraD
Slažem se, to je normalno u tim godinama, treba se boriti za sebe, ne treba prvi udariti, ali ako njega neko dira neka uzvrati, to dijete uci u vrticu i to je za cijeli zivot korisno. Moj dječak ima 4 godine i sa skoro 3 je krenuo u vrtić, bio je stidan, meni se zalio i nije uzvraćao, ali vremenom je postao drugo dijete... Sad odem s njim u park ne prođe 5 min on nađe nekog druga i igra se. I neće mi doći zbog gluposti da se žali. Svako dijete na početku plače kad krene u vrtić, ali nakon 2-4 sedmice to prođe i dijete postaje malo po malo socijalizovano i poštuje pravila i ne pada mu teško sklopiti prijateljstva i uči svašta nešto. Vrtić zakon.

(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
19.10.2015 16:18:34   
š t a
Zadnji post 2014. Aj super ako nikog id tad nisu tukli. Bilo bi dobro da neko napise kako djete nauciti da se brani. ...

< Poruku je uredio š t a -- 19.10.2015 16:19:52 >


_____________________________

I Bog da ptici da nebom leti...
i skoljki da biser stvori...
a majci podari djecu da radja...
njen let beskrajima,
njene bisere oko srca..!
02.07.2010.

(odgovor članu AzraD)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Tuku li vase dijete u vrticu
19.10.2015 19:49:53   
salmy
Mi smo decku ljetos uplatili igraonu u blizini po 2 sata jer mi je odgovaralo zbog posla

dosao jedan dan kaze ja necu vise ici..pitam sto..kaze udarila me teta po guzi

sutra ga odvedem i pitam je zasto je ako je?

ona sva pocrvenila i kaze ja..nisam vjerujate kako cu djete udariti.samo su bili nemirni pa sam zvala mamu od jednog djecaka...a obzirom da vi radite nisam va smogla zvati...zovnem ja A i kazem mu zasto si rekao da te teta jucer udarila? ona stoji pored ukopana on mrtav hladan kaze jeste po guzi me udarili rukom

ma nisma ja kako A mozes tako pricati bla bla....ja joj kazem da mu vjerujem i ako me bude slagao da ce biti kaznjen?..on opet gleda u nju i kaze joj jeste udarili ste me

elem odem ja kuci....kazem ok je mozda je o nesto pobrkao..i tako..ona se vadi

sutra dan dosla po njega i prica on meni kako mu je rekla:nisi mi vise drug jer si me provalio pred mamomuser posted image

nisam vise nista govorila...uglvnom ne ide vise u igraonu...bilo proslo

ali nije mi jasni fkt odakle joj hrabrost da to uradi...jer djeca sve prenose

(odgovor članu š t a)
Neposredna veza do poruke: 22
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *