RE: Izdavanje potvrde o dojenju (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Dojenje i dodavanje



Poruka


lolly -> RE: Izdavanje potvrde o dojenju (3.2.2012 1:16:58)

ps , potvrda o dojenju za pauze od 2x1 sat je od pomoci samo do djetetovog 1. rodjendana, nakon cega ovo pravo prestaje.




Lejla Ka -> RE: Izdavanje potvrde o dojenju (3.2.2012 10:27:08)

Lolly možeš li mi molim te, pošto si sad prošla cijelu proceduru pojasniti i uputiti na odgovarajuću zakonsku regulativu o ovom pravu na pauze za dojenje.

Ako sam dobro shvatila, majka ima pravo tražiti od poslodavca 2x1h pauze za dojenje, uz potvrdu da doji, ako počinje raditi prije djetetovog prvog rođendana?

Nakon 1. rođendana to pravo na pauze prestaje?

Imaju li te pauze neke konsekvence na iznos plaće i može li poslodavac zanijekat ženi ovo pravo?

Hvala ti!




Hanady RR -> RE: Izdavanje potvrde o dojenju (3.2.2012 10:34:51)


IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Lolly možeš li mi molim te, pošto si sad prošla cijelu proceduru pojasniti i uputiti na odgovarajuću zakonsku regulativu o ovom pravu na pauze za dojenje.

Ako sam dobro shvatila, majka ima pravo tražiti od poslodavca 2x1h pauze za dojenje, uz potvrdu da doji, ako počinje raditi prije djetetovog prvog rođendana?

Nakon 1. rođendana to pravo na pauze prestaje?

Imaju li te pauze neke konsekvence na iznos plaće i može li poslodavac zanijekat ženi ovo pravo?

Hvala ti!


Lejla Zakonom o radu ovo je porpisano...

evo

Clan 59.

Zena, koja nakon koristenja porodajnog odsustva radi puno radno vrijeme, ima pravo da odsustvuje s posla dva puta dnevno u trajanju po sat vremena radi dojenja djeteta, na osnovu nalaza ovlastenog lijecnika. Pravo iz stava 1. ovog clana zena moze koristiti do navrsene jedne godine zivota djeteta.
Vrijeme odsustva iz stava 1. ovog clana racuna se u puno radno vrijeme.



samim tim na platu ne utječe...ne smanjuje se jer se računaju ove pauze u puno radno vrijeme.

Clan 62.

Za vrijeme koristenja porodajnog odsustva, kao i odsustva iz clana 59. ovog zakona, zaposlenik ima pravo na naknadu place, u skladu sa zakonom.
Za vrijeme rada sa polovinom punog radnog vremena iz cl. 57. i 58. ovog zakona, zaposlenik ima za polovinu punog radnog vremena za koje ne radi, pravo na naknadu place, u skladu sa zakonom.




Hanady RR -> RE: Izdavanje potvrde o dojenju (3.2.2012 10:42:16)

I da dodam....
pravo dato Zakonom ne može poslodavac ne može zbarniti zaposlenici sad već radnici po izmjenama zakona novi termin.
No kako kod nas stavri stoje...dobar dio žena i ne zan svoja prava...dobar dio privatnika svjestan je da ženu ne može otpustiti za vrijeme podordiljskog dopusta i trudnoće...ali zato postoje one oapke mogućnosti da čim istekne godina dana bebi žena dobije otkaz kao tehnoliški višak...i tu joj niko pomoći ne može...ni inspekcija ni sud...

Nažalost to je naša surova realnost...pa porodilje radnice u privatnom sektoru su zaista u nepovoljnoj poziciji i nisu dovoljno zaštićene zakonom.[sm=smiley13.gif]




Lejla Ka -> RE: Izdavanje potvrde o dojenju (3.2.2012 10:45:32)

Puno ti hvala.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]