Domaci recepti za bolesnu malu raju (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Djeca



Poruka


Alma_27 -> Domaci recepti za bolesnu malu raju (19.9.2012 13:39:41)

Moja ideja je da ovdje na jednom mjestu imamo sve sirupe, cajeve i sl. koje kod kuce pravimo za bolesne malisane.




Alma_27 -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (19.9.2012 13:41:03)

Sirup za kasalj by hanabanana:


I imam ovaj recept za sirup koji se pravi od luka, nama je par puta pomogao:

Ispržiti tri kašike šećera i zaliti s pola litre vode. Dodati dvije glavice luka i pustiti na blagoj vatri da vrije pola sata. Dobićete fini sirup, luk se takoreći istopi. Nama je ovaj sirup super.
Mora se potrošiti u roku od tri dana.




Hanady RR -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (19.9.2012 18:29:34)

Propisana nam je dijeta od strane pedijatrice sa jezera pa evo da prepišem sa papira.

Dijeta u slučaju povraćanja ili/i proljeva:


1.iskuhati 1 l rižine sluzi
uzeti hipp ili frutek kašicu od jabuke ( 1 kaša sastaviti sa dvije mjere rižine sluzi, ako je pregusta dodati prokuhane i ohlađene vode i napraviti kao gusti sok)
2. makarone kuhane samo u slanoj vodi preliti sa jogurtom CB kultura 0,1 % mm
3. dvopek, petiti keks, grisini, suhe kifle
- sve vrste čajeva ali bez šećera, posbeno šipurak i ćubra
- čorbica ( mrkva, riža i krompir na lešo kuhani)




Hanady RR -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (19.9.2012 18:34:40)

za prehlade praćenje curenjem nosića, kašljem, hroptajima, brohitis:

- za smanjivanje sekreta i kašlja i izbacivanja šjam stolicom:

4 glavice luka crvenog prokuhati sa 4 jabuke ( luk oguliti jabuke ne) kad prokuha kuhati još 8-10 min i procjediti i dati djetetu da pije 2-3 puta dnevno. Ovim čajem su u bolnici u Igalu lječili djecu i mojoj curici je bolje.

- jako dobar sirup koji smiruje kašalj

8 listova lovorovog lista + 250 gr smeđeg šećera prokuhati sa onoliko vode koliko treba da se šećer pokrije u šerpici i to kuhati nakon prokuhavanja 3-5 min. procjediti i piti supenu kašiku ujutro i naveče. Odrasli mogu i 3-4 puta dnevno,. u ovaj sirup se može umješati i med ali u većini prirodnih sirupa koji su na bazi meda a za djecu su je zamjena smeđi šećer.

- razrezan luk u sobi je jako dobar olakšava disanje a pored toga obavezno ako vam je centralno grijanje u kući-stanu na radijator staviti posudicu sa vodom najbolje kamilicom. za malu djecu nema potrebe kapati eterična ulja a za onu stariju do 1 godine eukaliptus, ulje mente i lavandino ulje je najbolje za osvježenje isšenog prostora u sobi.

Nosići koji sure - nama pomaže baby -vac ali od svih kapi koje smo koristili najbolje je koristiti otopinu šljeza u mlakoj vodi ( samo se potopi i odstoji bez kuhanja) s tim da ovo nesmije biti korišteno više od 4-5 dana pa se radi pauza jer šljez može osštetiti sluznicu.

i naravno fiziološka otopina vam je potrebna uvijek, pa sugerišem kupovinu fiziloške otopine u boci od 250 ml ili 500 ml, šrice i igle...sve zajedno u apoteci košta oko 3 Km...možte koriti ne vadeći iglu iz boce do roka koji je na boci nazančem ( dosta dugo) po potrebi...ispirati nosić time...bolje i efikasnije je do svim malih kapi na toj bazi tipa sunce moje malo, nisita itd




nanika -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (21.9.2012 16:13:12)

Za razrjedjivanje sluzi i iskasljavanje.
Rastopiti jednu kasiku smedjeg secera sa dvije kasike maslinovog ulja, sve dobro izmjesati i u to dodati dva zumanceta. Davati djetetu po kasikicu svakih pola sata.
Pomogne kada djete pocne ponoci da kaslje , sekret je gust pa iritira.

Jos sam procitala u knjizi od Sadikovica da je za iskasljavanje( razrjedjivanje sluzi) dobro bademovo ulje. Mom djecaku bas pomogne. Ja kupim na Carsiji u butiku gdje prodaju pecene bademe, ljesnike i ostale grickalice( mislim da znate koji je butik da ne reklamiram)




Skvo RR -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (21.9.2012 16:22:27)

Za imunitet, plucne bolesti, za anemiju (jedna kasikica tahina, predstavlja dnevnu dozu zeljeza) i za nedostatak velikog broja minerala, za holesterol

Pomjesati
1:1

tahin i med


uzeti jednu kasiku na taste ujutro

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




jasmin -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (21.9.2012 16:29:23)

Za sve vrste kaslja svaki dan frisko isjedjen limun,kasika curekotovog ulja i kasika meda razmucena u pola case vode. Po potrebi 2x dnevno limun i med. Puno puta isprobano i zaobidjemo antibiotik.
Piti jedno iza drugog (najprije limun,pa curekotovo ulje,pa med),najbolje ujutro prije dorucka.




Skvo RR -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (21.9.2012 16:32:18)

IZVORNA PORUKA: jasmin

Za sve vrste kaslja svaki dan frisko isjedjen limun,kasika curekotovog ulja i kasika meda razmucena u pola case vode. Po potrebi 2x dnevno limun i med. Puno puta isprobano i zaobidjemo antibiotik.
Piti jedno iza drugog (najprije limun,pa curekotovo ulje,pa med),najbolje ujutro prije dorucka.


Izuzetno dobar za sve....posebno za bronhijalnu astmu.

Za djecu ide pola doze, u odnosu na odrasle.

Ide pola male kasike i zalije se vodom u kojoj je rastopljena mala kasika meda.


I da ne smiju ga piti trudnice.




Skvo RR -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (21.9.2012 16:34:46)

I da kod prehlade i gripe...udarne doze, kokosije supe...i to iskuhajte i dajte sto masniju supicu...provjereno

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley20.gif[/image]

"kineski penicilin".

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




djoisa -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (26.9.2012 10:08:14)

domaci sirup od bokvice
 
Bokvica ili trputac je sjajan lijek protiv kašlja, plućne astme, pa čak i tuberkuloze. Osim toga, ova ljekovita biljka čisti krv, pluća i želudac, pa je dobra za sve ljude koji su malokrvni ili imaju lošu krv, slaba pluća i bubrege, za one koji nemaju apetit…List ove ljekovite biljke sadrži oko četiri odsto tanina, pektina, limunove kiseline, vitamina C, saponozida i fitoncida..

u staklenu teglu od 3 kg, slagati u deblje redove listove bokvice- zbijeno, pa red secera, tako teglu napuniti do vrha dobro zatvoriti, zakopati u zemlju, nakon 3 mjeseca izvaditi (napravite podsjetink u mobitelu [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]) iscijediti sok, dobije se oko 300-500 ml, gustog sirupa predivnog mirisa i ukusa..drzati u dobro zatvorenoj staklenoj boci najbolje u frizideru..
 




palachinken -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (26.9.2012 10:14:42)

Za popravljanje željeza i imuniteta:

4 cvekle
4 jabuke (ako je dijete malo, povećati količinu jabuka)
4 mrkve
med
limun ili narandža

- cveklu, jabuku i mrkvu iscijediti u sokovniku, dodati iscijedjeno pola limuna ili narandzu, zasladiti medom.
- u opciji bez sokovnika, sve narendati, dodati med i ostavitit poklopljeno u frizideru 24h. Sutradan iscijediti kroz gazu i dodati limun(narandzu).

Od ove količine se dobije (iz sokovnika) cca 2 čaše soka, piti svježe.
Može stajati 3-4 dana u frižideru, a može se i zamrzavati.
Nema ograničene količine, pije se što češće i što više [sm=smiley1.gif]




Pretty mamma -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (26.9.2012 11:17:45)

Ovo je super tema!
Milim da ću sve sastojke ići danas kupiti, za svaki sirup pojedinačno :)




Super Beba -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (1.10.2012 15:23:31)

Za bronhitis, iskašljavanje i izbacivanje šlajma:

U jednakom omjeru pomiješati guščju mast i med (npr. 1/2 kg i jednog i drugog) i u to dodati 3-4 kašike oraha.
Sve to dobro izmiješati i ostaviti u frižider.
Ujutro davati po jednu kašiku, može se zaliti i sa čajem (npr. od šljeza).




mala_sa -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (2.10.2012 12:14:59)

Zna li iko moze li ovaj recept od Hanabanane i Hanady (sa lovorovim listom) koristiti u slucaju kaslja sa slajmom?? Nisam sigurna jesu li recepti samo za suhi kasalj???




Neca xxx -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (2.10.2012 12:32:53)


IZVORNA PORUKA: mala_sa

Zna li iko moze li ovaj recept od Hanabanane i Hanady (sa lovorovim listom) koristiti u slucaju kaslja sa slajmom?? Nisam sigurna jesu li recepti samo za suhi kasalj???


I mene ovo interesuje. L vec nekoliko dana kaslje i bas je produktivan kasalj, onaj sa slajmom. A ja nemam pojma sta da joj dam. [sm=zmeden.gif]




Adana -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (2.10.2012 12:51:39)

Majčina dušica je dobra za iskašljavanje.
Ona potiče kašalj kako bi došlo do iskašljavanja, tako da ja ne bih davala šećer i lovor koji u stvari smiruju kašalj... Nekako je kontraproduktivno... :)

A Hanady napisa i ovaj recept baš za iskašljavanje i razrijeđivanje sekreta:

- za smanjivanje sekreta i kašlja i izbacivanja šjam stolicom:

4 glavice luka crvenog prokuhati sa 4 jabuke ( luk oguliti, jabuke ne). Kad prokuha kuhati još 8-10 min i procjediti i dati djetetu da pije 2-3 puta dnevno. Ovim čajem su u bolnici u Igalu lječili djecu i mojoj curici je bolje.




mala_sa -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (2.10.2012 12:55:58)

Ovaj sa lukom i jabukom evo stoji napravljen, al momak nece da a pije; ma nema nacina ugurati mu ga u usta [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




palachinken -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (2.10.2012 12:56:33)


IZVORNA PORUKA: mala_sa

Ovaj sa lukom i jabukom evo stoji napravljen, al momak nece da a pije; ma nema nacina ugurati mu ga u usta [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]

Ima, pomiješaj sa sokom od jabuke..ili bilo kojim sokom, samo nek pije [sm=smiley1.gif]




Super Beba -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (2.10.2012 12:57:04)


IZVORNA PORUKA: mala_sa

Ovaj sa lukom i jabukom evo stoji napravljen, al momak nece da a pije; ma nema nacina ugurati mu ga u usta [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]


Dodaj meda i limuna...Možda tad bude htio.




mala_sa -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (2.10.2012 13:49:54)

Ma nas je problem sto on hoce samo iskljucivo vodu, i cim osjeti sok taj radije nece nista piti cijeli dan, nego da pije sok [sm=smiley29.gif]

Dodat cu mu limuna i meda, mozda tako bude htio [sm=smiley13.gif]




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (2.10.2012 18:15:06)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Adana -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (2.10.2012 23:53:36)

Žao mi je to ne želi da pije... Tako je i moja odbijala kada je bila manja...
Kažem joj da je dobro za njen kašalj, da će joj biti bolje, da je sok od jabuke i davala sam joj na supenu kašiku, ono npr. brojimo 10 kašika pa odmor. :) Za sada uspjeva... ''Navukla'' se na kašiku, pa rijetko hoće sama da pije, ali meni nije mrsko samo dok pije... :) I da, ja uglavnom ušpinujem šećer pa možda i to pomogne... Med isto znam staviti...




mala_sa -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (3.10.2012 13:01:24)


IZVORNA PORUKA: Iman83


IZVORNA PORUKA: Super Beba


IZVORNA PORUKA: mala_sa

Ovaj sa lukom i jabukom evo stoji napravljen, al momak nece da a pije; ma nema nacina ugurati mu ga u usta [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]


Dodaj meda i limuna...Možda tad bude htio.


Moja isto neće, pa je prisilim...ružno izgleda, ali uspije popiti tako. Dajem na špricu koja dođe u Panadolu(kod vas je ima u Dolipranu Mala_sa), muž je drži, ja dobro gurnem u usta i nema šanse da ispljune.
Nakon nekog vremena sama prihvati da pije, kad mora [sm=smiley13.gif]


Hvala svima [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]

Na kraju je ipak popio na isti nacin kao Imancica, suze krokodilske lije i guta...




reallove -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (3.10.2012 13:05:35)

Moj Ameen isto,na silu pije sve lijekove,ali kod nas je problem sto on to povrati,namjerno,nema mi nista gore nego davati mu lijekove[sm=smiley13.gif]




palachinken -> RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju (20.5.2013 9:09:18)

Sirup od bijelog sljeza, za smirivanje suhog kašlja

10-15 gr sljezovog čaja - sljezov čaj je čajna mješavina , najčešće, lista bijelog sljeza ( Altheae folium), korijena bijelog sljeza ( Altheae radix), cvijeta bijelog sljeza ( Malvae flos) i korijena sladića ( Glycyrrhizae radix); koja se ,već pripremljena, kupi u apoteci.

Dakle, 10-15 gr sljezovog čaja preliti sa 400 ml ključale vode i ostaviti poklopljeno desetak minuta.

Odvagnuti u staklenoj graduiranoj čaši 100g meda od kadulje ili ako ga nemate nekog drugog meda i dodati , još topli, procijeđenu tekućinu do 200 ml. Miješajući, otopiti med i napuniti u bocu za sirup.

Sirup čuvati u frižideru i popiti u desetak dana.

10 g mješavine čaja za djecu do dvije godine i piti 3x dnevno kafenu kašikicu.
12g za djecu od tri do sedam godina, 3x dnevno čajna kašikica.
15g za djecu od sedam i odrasle, djeca 3x dnevno čajna kašikica, odrasli 3x dnevno supena kašika




Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>