Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Razgovori u očekivanju (djeteta) >> Imena



Poruka


Leena -> Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 12:41:36)

Jos jedna tema o imenima :)

Ali, hajdemo malo pricati o nasim imenima: sta znace, koje im je porijeklo, kako ih je nositi, nadimci (i ruzni i lijepi) u djetinjstvu i sada...
Ovakva iskustva mogla bi pomoci buducim roditeljima da se odluce za neko ime:). Neka imena lijepo zvuce, ali vuku ruzne nadimke... Neka je tesko izgovarati nama, neka strancima... I sl.
Trazila sam, cini mi se da nema ovakve teme, ako ima, uputite me [sm=smiley1.gif]




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (11.3.2013 12:47:35)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Leena -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 12:53:46)


IZVORNA PORUKA: Iman83

Mislim da nije dupla tema [sm=smiley36.gif]

Moje ime su birali moji roditelji, iako su se u to vrijeme majke i dide htjele petljati i čak su, kako su mi pričali, kad se mama porodila vijećali stari kako bi meni dali ime.
Mama i tata su se naknadno već bili odlučili, što oni nisu znali [sm=smiley36.gif] i nadjenuli mi ime, koje ni danas nije nešto amana-zaman često...i to mi je najdraže[sm=bravo.gif]
A uz njega imam i lijepe nadimke[sm=smiley36.gif]
Njonjo-kako me zove samo tata[sm=smiley36.gif]
Lela- nadimak koji mi je dala moja omiljena ujna
i Dela- kako me zove moja djevojčica [sm=love.gif]
Ostali me zovu po imenu...


Dela te zove i Esma, ima: Tetka Dela i Strina Dela (valjda joj tesko dva "a" jedno do drugog izgovoriti)


E da, ja nisam napisala.
Dakle, ime: Melina
Porijeklo: Grcko
Znacenje: Medena, Kanarinac Žuta (pa sta vam se vise sviđa)
Nadimci: Lina, Meli (ovo ne volim nikako)
Isto se pise i cita na vecini jezika... I ugl. slicno izgovara. Arapi izgovaraju sa dugim "i" jedino.

A dali su mi ga mama i tata, jer su voljeli Melinu Mercuri, a i svidjela im se neka curica koja se zvala Lina, pa iskombinovali to dvoje: jedno ime, drugo nadimak




Hanady RR -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 13:00:16)

e super tema

Značenje imena dolazi od latinskog Diana - mitol. božica Mjeseca i lova, skraćeno od Diviana - koja je božanska. Od dia -božanska, božja.

a zanimljivost koju sma našla je
Mnogi od nas vjeruju u staru latinsku poslovicu Nomen est omen - ime je znak, prema kojoj naše ime određuje i kakvi smo. Najčešći horoskopski znak ovog imena je lav, a u kineskom horoskopu tigar. Osobe s imenom Dijana najviše vole putovanja.

lavica sam[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

a nadimci...mjenjali se vrmenom...
dok sma bila u srednjoj školi moje prezime je bilo ono što mi je dalo nadimak Ćiro[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
i sada ekipa me tako zove u sretanju i komunikaciji...

a od imena...dijančica, Di, Dixi me tata zvao a volio je i diksija piksija nekog fudbalera [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

sad najčešće Di[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Adana -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 13:14:29)

Ime mi je dala mama, nakon što joj se nije dalo da me nazove Dijana.
''Malo'' se uplitala tatina porodica, i tako je ona dobila knjigu muslimanskih imena da izabere. :)
Ovo je releventno jer mama nije muslimanka pa otud i negodovanje da budem Dijana (ili Jadranka kako su mamini željeli jer joj je porod krenuo na Jadranu) ...

Tako ja postadoh:

ADALETA je bosansko žensko ime. Uglavnom korišteno kod Bošnjaka, arapskog je porijekla, ima značenje pravednosti; nepristrasnosti; poštenja; pristojnosti.
Mogu reći da me baš opisuje (vidi se da skromnost nije jedno od značenja [sm=smiley36.gif] ).

Adaleta je žensko ime, gotovo u potpunosti muslimansko. Adaleta je rijetko ime. (što volim)
Značenje imena je: pravedna, čestita. Muški oblik imena je Adalet.

E sada, nadimci. Uglavnom Ada. I jako sam se dugo odazivala samo na nadimak. [sm=smiley36.gif] I danas ga često koristim kod upoznavanja jer ljudi obično teže upamte moje puno ime, pogotovo stranci...
Zatim Adana, Dadana...
Oni malo manje zanimljivi bi bili: Pedaleta, Šnjaleta. [sm=smiley36.gif] I uglavnom su bili od milja...
Moram reći da mi je u djetinjstvu teže palo što nosim naočale nego moje ime. [sm=smiley23.gif]







Medić* -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 13:18:18)

Ime : Amela

Porijeklo : Arapsko

Znacenje : Rad, sposobnost.

Nadimak : Meli, Amkic ( Muz ) Amka ( neki rodjaci ) Uglavnom vecina me imenom zove.





Ninushka -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 13:29:36)

Moja je mama još u djetinjstvu sve svoje lutke nazvala mojim imenom, i rekla je tada da će se prva kćerkica zvati tim imenom, to su mi pričala i ona i moja baka. Dala je lutkama ime po osobi koju je tada voljela i s kojom se uvijek igrala. Ta osoba će kasnije postati i moja šišana kuma.

Ja sam Nina.

Nisam nikada imala nadimak, moje ime i nije nešto često danas i jaaako mi se sviđa.
Svojim djevojčicama dajte ime Nina, obožavat će ga [sm=smiley36.gif]

Ne znam značenje, nije mi ni bitno. Nekada sam googlala i ima neko značenje u nekadašnjih babilonaca ali meni je to svejedno.

[sm=smiley1.gif]




ljubičica 28 -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 13:43:16)

Ime: Ensara

Porijeklo: arapsko

Značenje: pomagačica

Nadimci: Sara, Ensi, Enči




Galicia -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 13:52:38)

Da nije malo previse informacija i imena i nadimci.

Ne znam. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Blue rose RR -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 14:46:45)

Ime dobila po hit pjesmi te godine, samo ime nema značenje (koliko ja znam), ali nadimak ima.
Nemam puno nadimaka, i većina ih je skraćenica/izvedenica mog imena.




veeseelaa -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 14:48:37)


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Ime dobila po hit pjesmi te godine, samo ime nema značenje (koliko ja znam), ali nadimak ima.
Nemam puno nadimaka, i većina ih je skraćenica/izvedenica mog imena.




isto




veeseelaa -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 14:49:33)


IZVORNA PORUKA: Galicia

Da nije malo previse informacija i imena i nadimci.

Ne znam. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




ja vala[sm=smiley36.gif]




Adana -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 14:49:54)


IZVORNA PORUKA: Galicia

Da nije malo previse informacija i imena i nadimci.

Ne znam. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]



Previše zbog čega?




Blue rose RR -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 14:53:02)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Ime dobila po hit pjesmi te godine, samo ime nema značenje (koliko ja znam), ali nadimak ima.
Nemam puno nadimaka, i većina ih je skraćenica/izvedenica mog imena.




isto


Isto ime, ili isto po pjesmi ? :)




Cmokvica -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 14:55:48)

Ime Nejra je arapskog porijekla. Znači  - blistava.
Mama mi je dala ime, tatina želja je bila da se zovem Dženeta. :)




Azyy -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 14:56:25)

Meni je moj djed dao ime ,a znacenje imena je djevica, nevina, čista i bas mi pristaje [sm=jezicek.gif][sm=smiley36.gif]




vjestica -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 14:59:12)

trebala sma iamti drugo ime, ali je tata kad me vidio u bolnici rekao da sam ista on, i dobila sam ime po njemu
značenje je svima jsano koji znaju kako se zovem
a zovu me najčešće umanjenicom mgo imena




ziki -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 15:01:23)

"Zinaida je žensko ime grčkoga porijekla. Značenje imena je: božanstvena."
a nadimaka kolko hoces, jedno je i nik
Njadrazi su mi kiki kako me baba zvao i ida mamin omiljeni[sm=smiley1.gif]




Maya_K -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 15:05:19)

Maida-ime arapskog porijekla, znači gozba, jelo, sofra
I svi su me zazali na taj račun značenja, a vala volim dobro pojest´ što jest jest [sm=smiley36.gif]




saninica -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 15:39:02)

ja neznam znacenje svoga imena a bas bih to voljela saznati




tinkivinki -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 15:46:24)


IZVORNA PORUKA: Maya_K

Maida-ime arapskog porijekla, znači gozba, jelo, sofra
I svi su me zazali na taj račun značenja, a vala volim dobro pojest´ što jest jest [sm=smiley36.gif]

tako mi se zvala najbolja drugarica iz osnovne,a ne znam gdje sad zivi,nisam je nasla na fb




tinkivinki -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 15:48:50)

moje ime je jevrejskog porijekla i znaci palma.zovu me Taca




Hannica -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 15:55:40)

Ime Semra,porijeklo arapsko,znacenje garavuša, crnoputa.
Ime mi je dala mama.[sm=smiley1.gif]




CombatKitten -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 16:35:39)

Ime: Lejla
porijeklo: arapsko, značenje: veoma tamna noć ili noćna ili tamna ljepota

nadmici: Lela, Leli, Leluška, Leki, Lex
trebala sam se zvati Azra, ali je onda rekao daidža "nemojte znam jednu Azru baš je ružna" i onda je rodica koja je tada imala 5 godina pitala mogu li se zvati kao ona tako i bi.




veeseelaa -> RE: Naša imena - znacenje, porijeklo, nadimci... (11.3.2013 16:37:46)


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

IZVORNA PORUKA: veeseelaa


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Ime dobila po hit pjesmi te godine, samo ime nema značenje (koliko ja znam), ali nadimak ima.
Nemam puno nadimaka, i većina ih je skraćenica/izvedenica mog imena.




isto


Isto ime, ili isto po pjesmi ? :)




isto po pjesmi, inače ne znam kako se ti zoveš




Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>