Rendgenski snimci u toku rane trunoce (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


Mijuki -> Rendgenski snimci u toku rane trunoce (30.6.2014 14:41:12)

Drage moje,

Molim vas za savjet/informaciju! Naime, zadnja menstruacija mi je bila 23.5.2014. Medjutim, imala sam komplikacije sa zubima te sam 20.6.2014 radila 3 snimka zuba (dvojke I sestice, ukoliko je bitno), ali bez olovne pregace.
Danas sam radila test (30.6.2014) I ispostavilo se da je pozitivan. U velikoj sam panici, jer bih zeljela dijete ali sam cula da je to jako opasno po plod, narocito u ranoj trudnoci!!! Molim vas za komentare, savjete ili bilo kakve korisne informacije jer sam prestrasena!!! Vidjela sam na internetu da neki strogo nalazu abortus, dok neki tvrde da je rizik minimalan. Uz sve to sam I alergicar I u tom periodu, doduse kratko, sam pila tablete protiv alergije, jer se stvarno nisam nadala trudnoci.

Vec sam zvala svog ginekologa, ali svakako zelim I od vas savjet.

Hvala unaprijed




MicoTico -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (30.6.2014 14:55:20)

Nemam iskustva po tom pitanju, ali evo nađoh ti ovo. Nadam se da će te bar malo umiriti, dok ne odeš kod svog ginekologa.
"Trudnicama se mogu raditi SVI NEOPHODNI TRETMANI U TOKU TRUDNOCE, UKLJUCUJUCI RENTGENSKE SNIMKE ZUBA UZ ZASTITU ( UKOLIKO JE TO NEOPHODNO ), DAVANJE LOKALNE ANESTEZIJE, CISCENJE ROOTH CANALS, VADJENJE ZUBA, NADGRADNJA...DAVANJE OPSTE ANESTEZIJE AKO JE POTREBNO !!! Broj radijuma ( jedinica zracenja ) da se osteti fetus je mnogo, mnogo veci od broja koji nosi Rtg zuba ili pluca ili abdomena !


http://www.doktor.rs/forum/ginekologija/snimanje-zuba-trudnoci-t7595.html#ixzz367u1WNqu"

i još ovo:


Doza X zračenja tokom dentalne radiografije iznosi oko 0.0001 rad, što znači da bi za kumulativnu dozu od 5 rad bilo potrebno 50 000 ekspozicija.

Ovde govorim o pojedinačnim dentalnim radiografijama, tj. snimanju jednog zuba. Nažalost, ne znam podatak za ortopan, ali znam da doza zračenja nije značajno veća ni za ovu proceduru, svakako je mnogo ispod 1 rad.







Mijuki -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (30.6.2014 15:09:13)

Hvala puno....

Sad sam zvala zubara, I rekao mi je da on nema olovne pregace jer aparat koji ima je digitalni, sa usmjerenim snopom djelovanja, I misli da radijacija nije isla ispod razine vrata, ali opet kaze da ce ginekolog vjerovatno preporuciti kiretazu.

Ako iko ima savjet...koji pregled ili test uraditi da se utvrdi da li je sve uredu s plodom, molim da mi javite! Jako bih zeljela da zadrzim trudnocu.....




veki_aki -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (30.6.2014 15:09:53)

mijuki hoce li te ista umiriti da ti kazem da je moja mama kad je bila trudna sa mnom radila rendgenski snimak bubrega, i jos primala neke pravo jake inekcije protiv upale bubrega?Ja evo ziva i zdrava i imam dvoje zdrave djece...nadam se da ti je bar malo lakse, a da zaboravih naglasiti da su neki dr.savjetovali mojoj mami da pobaci, dok joj nije neki stari dr.rekao da je sve to ok i tako bi. Bice to ok, samo polako[sm=smiley31.gif]




Super Beba -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (30.6.2014 15:23:11)

Ne znam koji testovi se mogu raditi tako rano..Svi su manje više od 10-12 sedmice (NIFTY, double, triple, prenatalni skrining, ultrazvučno mjerenje nuhalnog nabora, amniocinteza)...

Ja bih se u svakom slučaju uvijek nadala najboljem i išla na varijantu da su izgledi na mojoj strani...Sretno!
I uvijek potraži 2-3 mišljenja ginekologa, ako imaš nekoga ko prati nova saznanja...




Hanady RR -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (30.6.2014 15:29:22)

E Evo naša forumašica Zvončica je radiolog inače...trenutno ne može na RR i piše mi na Fb ovo

''Hej, tako ti svega napisi tamo na RR....mene zeza ne mogu da udjem da ja pisem, ali citam....napisi na temu rtg snimanje da se ne plasi....to su minimalne doze i suvise je rano bilo da se osteti plod.Zene rade na radiologiji tokom trudnoce.....postoji doza koja se "smije" primiti i koja prodje i pored zastite, pa su svi zivi izdravi i zastita ne zove prsluk, vec pregaca i da ide preko gonada, tj. oko struka''

eto[sm=smiley1.gif]




Mijuki -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (30.6.2014 15:54:27)

RTG aparat je XGenus DeGoetzen I doctor kaze da zbog kvaliteta uz njega ne ide olovna pregaca, tako da je nisam ni imala. Radjena su tri snimka (dvojka gore dva puta, I sestica donja jedan puta), I doktor kaze da je to zracenje manje ili jednako jednom obicnom (sa razvijanjem). Prema kalkulaciji, zracenje se desilo u 4.sedmici trudnoce. Svakako cu ici po misljenje kod vise doktora. Sutra idem u Sarajevu kod doktora Hadziomerovica (Marijin Dvor) a potom cu kod doktora Balica u Tuzlu. Ako imate kakve preporuke dodatno, samo javite. Hvala vam na podrsci, raspamecena sam.




salmana -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (30.6.2014 16:04:46)

IZVORNA PORUKA: Mijuki

RTG aparat je XGenus DeGoetzen I doctor kaze da zbog kvaliteta uz njega ne ide olovna pregaca, tako da je nisam ni imala. Radjena su tri snimka (dvojka gore dva puta, I sestica donja jedan puta), I doktor kaze da je to zracenje manje ili jednako jednom obicnom (sa razvijanjem). Prema kalkulaciji, zracenje se desilo u 4.sedmici trudnoce. Svakako cu ici po misljenje kod vise doktora. Sutra idem u Sarajevu kod doktora Hadziomerovica (Marijin Dvor) a potom cu kod doktora Balica u Tuzlu. Ako imate kakve preporuke dodatno, samo javite. Hvala vam na podrsci, raspamecena sam.


Za ovog ne znam sta da ti kazem, odavno je vec "popustio" pravo, bas radi gafove zenama, grozno povrsan, mislim da se sprema lagano u penziju...ja mu vise nista ne vjerujem, mozak je otkacio al skroz!




Mijuki -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (30.6.2014 16:19:05)

Hvala ti na informaciji, bicu oprezna. On mi je vodio proslu trudnocu I hvala Bogu sve je bilo u redu, zato sam se sad kod njega zakazala. Ipak, u pravu si da je vec "u godinama" I trebam biti oprezna, narocito sto je situacija krajnje kriticna.[sm=zmeden.gif]




AAvalon -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (1.7.2014 7:37:33)

Draga mijuki, shvatam da si zabrinuta ali situacija uopste nije kriticna. Hajde da si isla na CT ili na rentgen toraksa, ali digitalni snimak zuba... Ako ti ijedan pristojan ginekolog kaze ili ti pristanes na kiretazu radi ovoga, onda neko tu nema pojma. Kolicina radijacije kojoj si bila izlozena je samo procenat kolicine radijacije kojoj si izlozena svaki dan samo time sto zivis na povrsini planete Zemlje. Da si letila sat vremena avionom, bila bi izlozena vecoj kolicini zracenja, pa ne vidim da iko ide na kiretaze nakon avionskog leta.
Stavi stvari malo u perspektivu, ne panici jer zaista nema potrebe. Rekao ti je neko gore, zene i na radiologiji rade tokom trudnoce pa svi pravi zdravi hB. I nema tog testa koji ce na nerodjenoj bebi pokazati ostecenje DNK uslijed zracenja, jer ono sto se moze otkriti amniocentezom ili NiFTY testom se ne moze desiti kao posljedica izlaganja zracenju, vec pogresne nondisjunkcije hromosoma. Ja se nadam da ce te ginekolog smiriti, i sretno naravno!




axa1 -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (15.10.2014 9:34:06)

Dobro jutro drage dame,
Prvi put se javljam, iako sam redovni čitalac

Pišem na ovoj temi jer imam isti problem kao i članica koja je otvorila istu.
ZM sam imala 8.9. i ne znajuci da sam trudna radila sam RTG snimak zuba (gornja vilica) 26.9.
Bila sam kod ginekologa koji mi je više nego preporucio prekid trudnoće.

Danas naravno idem i po drugo mišljenje,

Ne znam kako se ozvježava tema; ali bih voljela jakoda mi se MIjuki javi samo da znam sto je ona dalje cinila ili ako ima jos neka ženica sa istim problemom
Hvala hvala hvala






AAvalon -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (15.10.2014 10:31:40)

o Boze nasih ginekologa... samo svoju guzicu stite... ponovicu se po hiljaditi put, vecoj radijaciji si izlozena samim time sto hodas po planeti Zemlji nego sto ti je bio taj RTG zuba. pitaj nekog radiologa ili radioterapeuta koji se razumije, i sve ce ti biti jasno. ali blago li se vama kojima trudnoce dolaze tako lako da ste i na najmanju sumnju voljne prekidati trudnoce, ja vise nemam snage da se borim za tudje bebe...




axa1 -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (15.10.2014 10:57:18)

Draga AAvalon,
Hvala na odgovoru,
ne znam ko bi to uradio na najmanju sumnju, mislim da me i nisi bas razumjela,
vjeruj da je mnogo drugacije kada se ne desava tebi a drugacije kada ti ˝renomirani˝ ginekolog kaze takvo nešto bez ikakve opcije daljeg razgovora
u svakom slucaju pogresna procjena




axa1 -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (15.10.2014 10:58:27)

i dam, nadala sam se da bi se Mijuku mogla javiti




AAvalon -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (15.10.2014 18:27:01)


IZVORNA PORUKA: axa1

Draga AAvalon,
Hvala na odgovoru,
ne znam ko bi to uradio na najmanju sumnju, mislim da me i nisi bas razumjela,
vjeruj da je mnogo drugacije kada se ne desava tebi a drugacije kada ti ˝renomirani˝ ginekolog kaze takvo nešto bez ikakve opcije daljeg razgovora
u svakom slucaju pogresna procjena


vjeruj mi draga da nije u pitanju pogresna procjena. znam ja da je drugacije kad se ne desava tebi, ali i meni se desilo nesto slicno (cak mnogostruko ozbiljnije) pa nisam uzela u opciju ni invazivne nalaze a kamoli prekid trudnoce. ali kao sto rekoh, vec sam umorna za borbe za zivote tudjih beba kad rodjene matere ne znaju da li ih zele ili ne. ja sam vec gore predocila nauku, predlozila konsultacije sa radiolozima koji se razumiju u kolicinu radijacije kojoj si bila izlozena, a ti radi sa svoje bebe sta god hoces, a u svakom slucaju ti sretno




axa1 -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (15.10.2014 18:49:41)

Zaista mi je žao zbog svega što si navela, nadam se da je sve u redu. Ma nemam ja nikakve sumnje. Htjela sam samo porazgovarati oasim vrlim ginekolozima i njihovim nenormalnim stavovim sa nekim ko je imao slicna iskustva. pozz.




ada_ -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (15.10.2014 19:11:35)

ja na pocetku trudnoce radila RTG vratne kicme i s bebom sve ok,gin je rekao da je posle toga sve ili nista,znaci ako plod ostane sve je ok ako je ostecen sa tim otici ce sam...tako su meni objasnili....u svakom slucaju sretno





axa1 -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (15.10.2014 19:31:42)

Hvala ada.




Norena -> RE: Rendgenski snimci u toku rane trunoce (14.7.2022 8:23:32)

Dobar dan. Nova sam na forumu i već u velikoj dilemi. Molim vas ako neko ima novija saznanja o tome smijem li uslikati zub, trudnoća 10 sedmica. Zubar mi lijeci trenutno dvicu i jedinicu i tijekom ciscenja kanala sam blago otekla. Budući da bi trebao staviti most izmeđi ta dva zuba i nekakav metal jako nam je važna snimka zuba dvice koji me nakon zahvata poceo boliti iako je mrtav. bez snimka sve će raditi napamet a bojim se da ce onda biti jos gore. Pitanje je : Koliko bezbjedno smijem uslikati jedan zub? naravno sa olovnom pregačom i 3D snimkom (kazu da ona puno manje zrači). Jako mi je bitno.




Stranica: [1]