Grijanje na pelet (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Naša svakodnevica >> Graditeljstvo



Poruka


idana_85 -> Grijanje na pelet (28.9.2014 12:04:31)

Dragi moji,
Da li neko ima ovu vrstu grijanja, ima li radijatore, koliko kosta oprema i ugradnja, kako ste zadovoljni? Hvala na svakom iskustvu :)




mamina princeza -> RE: Grijanje na pelet (30.9.2014 12:58:26)

mi smo prije dvije godine presli na ovo grijanje ... sto se tice same peci ona jeste bila skupa jer mi smo uzeli kombinovanu ... znaci da moze raditi i na pelet i na drva i ugalj ( u slucaju da i pelet postane preskup ili bilo sta sto se moze desiti da imamo alternativu) . nasa pec je kostala oko 4000 i malo jace - centrometal. samo na pelet je mozd aoko 3000 sve radi na automatiku napuni se spremnik peletom ( mora se cistiti jednom u desetak dana da ne zacepi nesto) i odredis vrijeme kad se pali kad se gasi i nema puno price. u toj cijeni nam je bio i bojler tako da tako korstimo i toplu vodu zimi ...sto se tice sam ugradnje toga se ne sjecam tacno mozda 300 KM d aje kostalo jer smo neke cijevi morali stavljati , skidali smo plinski bojler , plombirali plin u tom djelu kuce i bilo je tih nekih stvari koje su se morale odraditi. al definitivno se ispalti ako zivis u kuci . mi smo recimo vec kad saberem nase racune od plina od ranije isplatili ovu pec... jer sad nam je godinja potrosnja peleta onoliko koliko smo trosili plina za 2,5 mjeseca.




idana_85 -> RE: Grijanje na pelet (1.10.2014 10:34:38)

Reci mi jos jeste li postavljali radijatore, i kako to ide? Ide li posebni bojler?




R&T@ -> RE: Grijanje na pelet (1.10.2014 22:04:31)

Mamina princezo, super info...
P




minie -> RE: Grijanje na pelet (1.10.2014 22:43:55)

Mi kada smo prosle gidine radili grijanje, razmisljali smo i o peci na pelet, ali smo se ipak odlucili za onu na cvrsto gorivo. Sama pec na pelet, malo kvalitetnija kosta oko 5000 KM, a cijena peleta raste svake godine. Majstor koji je nama radio je rekao da te kombinovane trose 20% vise peleta/uglja nego obicne.




minie -> RE: Grijanje na pelet (1.10.2014 22:46:53)


IZVORNA PORUKA: idana_85

Reci mi jos jeste li postavljali radijatore, i kako to ide? Ide li posebni bojler?


Radijatori idu kao i kod bilo kojeg drugog grijanja, klasika. A bojler ne moras mijenjati, moze biti i onaj obicni, ali ako zelis imati toplu vodu koju ve pec zagrijavati onda se stavi kpmbinovani, nije puno skup, oko 300 KM.




sanela.asja -> RE: Grijanje na pelet (1.10.2014 23:07:19)

Mi smo uveli prije mjesec dana izaslo nas je 8000 km sa peci i radijatorima,bojlerom, pelet smo naknadno uzeli.Sad zasad smo i vise nego zadovoljni :)




sanela.asja -> RE: Grijanje na pelet (1.10.2014 23:08:55)

A pelet kako koja godina cjena opada predprosle godine bio je 370 km prosle 350km a sad vec 300 km i to u sezoni znaci zimi,ljeti se moze uzeti i za 250 km po toni




animagical -> RE: Grijanje na pelet (1.10.2014 23:22:16)

sanela.asja pa gdje si ti?[sm=smiley1.gif] da znas da falis...

da ne idem OT, bravo za grijanje, svima[sm=smiley36.gif]




tajra26 -> RE: Grijanje na pelet (2.10.2014 22:35:23)

i mi imamo ovbo grijanje :) ja mogu samo reci da sam pezadovoljna. e da u ljeto kupis pelet tad je najjeftiniji otprilike 250 km mjesecno..za ovo kombinovano kazu da vise trosi ali ne znam :) mi potrosimo oko 5 tona na godinu s tim da smo grijali i u julu :)




mimi xy -> RE: Grijanje na pelet (2.10.2014 23:46:08)

e a koliko moze trajati tona,koliko kosta za jednu sezonu




nicole7 -> RE: Grijanje na pelet (27.3.2015 13:25:23)

Grijanje samo uz pomoć Kamina? Nama je dovoljno i to. Ionako smo veliki dio vremena svi zajedno u jednoj prostoriji, a kasnije pa se ugrije i pola kuce :D
_____________________________
Grijanje




Majdi -> RE: Grijanje na pelet (4.3.2016 10:52:14)

Pozdrav, ovako ja razmišljam o kupnji peći na pelet, pa me zanima kakva treba biti izvedba dimnjaka? Da li je dovoljno peć nasloniti na vanjski zid i da li mogu za ispuh koristiti cijev koju se probije kroz zid i spoji na ispuh, s obzirom da mi se čini da je širina ispušne cijevi oko 100 mm?




putnik387 -> RE: Grijanje na pelet (18.10.2021 21:15:17)

Pozdrav,
pošto sam i sam bio u dilemi da li preći na pelet ili ne, našao sam odličan članak koji može pomoći:

https://www.blog.domacin.ba/2021/10/11/grijanje-na-pelet-drvo-struju-i-plin-ima-prednosti-i-mane/




Stranica: [1]