RE: nena, nana ili majka? (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Odgoj



Poruka


HINDA -> RE: nena, nana ili majka? (17.8.2008 21:45:17)

NEBITNO
bitno je koju ljubav ista pruza


vrlo zanimljivo i interesantno, izgleda da sam ja sebicna majka jer jako mi je stalo da se zna.




Blue rose RR -> RE: nena, nana ili majka? (18.8.2008 8:41:44)

Kikica mamu mm zove nana, dok moju mamu zove majka (s obzirom da je ona izrazila želju, kako je postala nena/nana/majka pod mlade dane).[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
A što se tiče pitanja zašto "majka"...hmmm....?

Vjerujem da je to izraz koji krasi govornu baštinu našeg područja, još jedan biser u nizu koji ima lijepo značenje, i ne vidim razlog zašto bi se nipodaštavao, ili izbacio iz upotrebe, meni se strahovito sviđa.

S druge strane ja lično, ne poistovjećujem naziv mama i majka (kada se tiče ovog konkretnog slučaja), jer razlika između majke (mame) i majke (nane/nene) je u dugom naglašenom - a, odnosno u samom izgovoru.
Sve u svemu svako ima pravo izboru, npr. svoju svekrvu zovem majka (ono što se u datoj temi smatra kao nana/nena), a nikako je ne mogu zvati mamom.





mamyca -> RE: nena, nana ili majka? (18.8.2008 9:14:22)

Nena i dedo,ili deko,mada mi je Hamza jos mali,pa ne zove ih jos nikako[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image],a i kad ih bude zvao aBd,bit ce mi vazno samo da bude ljubavi izmedju njih.Ja sam jednu zvala nena a drugu baka,i posve mi je to svejedno.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]




nesanica -> RE: nena, nana ili majka? (18.8.2008 9:17:38)

Stariji i moje i roditelje od mm zove nana i dedo.




lamka -> RE: nena, nana ili majka? (18.8.2008 18:15:44)

roditelje mm lamija zove djed i nena a isto tako i svekrovu mamu zove nena kao i mi
a moja mama je nana i da je moj otac ziv bio bi dedo kako su ga zvala i ostala unucad





lida -> RE: nena, nana ili majka? (20.8.2008 9:41:56)

Moja mama -majka

svekrva-nana

svekar-dedo

Kod nas u Travniku je najćešće majka i to mi uopšte ne smeta





dinaa -> RE: nena, nana ili majka? (20.8.2008 9:48:51)

Nazalost ja nemam mamu pa moja djeca imaju samo jednu nanu i tako je i zovu,a da imaju i drugu i ona bi bila nana,a nase oceve zovu dedo.




Okarica -> RE: nena, nana ili majka? (20.8.2008 10:13:55)

IZVORNA PORUKA: maryam amina



Vjerujem da je to izraz koji krasi govornu baštinu našeg područja, još jedan biser u nizu koji ima lijepo značenje, i ne vidim razlog zašto bi se nipodaštavao, ili izbacio iz upotrebe, meni se strahovito sviđa.




Ja sam i maminu i tatinu mamu zvala majka i nadam se da će i moja curica moju mamu i svekrvu zvati isto tako. Meni su mama i majka uvijek bila dva odvojena termina. Nana mi se nikad nije sviđalo, valjda zato što nisam navikla na taj izraz. Ja sam rođena u B. Luci, a tamo smo svi govorili "majka" pa mi je taj izraz nekako bliži, a ne bih diskutovala o tome šta je pravilno i kako treba. Ipak postoje lingvisti koji to bolje znaju. Zato se u potpunosti slažem sa Maryam Aminom, kada je u pitanju bogatstvo našeg jezika.
Pozdrav svima!




hanabanana -> RE: nena, nana ili majka? (29.8.2008 19:46:14)

Moja djeca imaju dvije majke i nažalost jednog dedu.

U kraju u kojem sam ja odrasla uvijek se zvala majka, rijetko ko nana. Ja sam svoje zvala majka i dido.




ziki -> RE: nena, nana ili majka? (29.8.2008 21:30:52)

Ipak samo je jedna majka!!
To je i moje misljenje. Nigdje u dokumentima ne pise ime mame nego ime majke,a mama je samo skracena verzija..
Tarik ce aBd moju mamu zvati bika, tako sam ja zvala njenu itd a mog oca dedo, svekrva je nana, mada je imala neodoljivu zelju da bude majka...[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]zeznula je mala unuka od 1.5 god koja je sama prozvala nana




jasmina_mm -> RE: nena, nana ili majka? (29.8.2008 21:36:33)

moj sin iako jos ne prica cini mi se da ce svekrvu zvati nana jer je vec svi tako zovemo i samo nju i ima
a ja sam svoje zvala nena i majka




ElmaB -> RE: nena, nana ili majka? (1.9.2008 14:13:46)

Kod nas je majka! Tako je htjela Tea, a moja mama se slozila s njom!




lejlašh -> RE: nena, nana ili majka? (16.9.2008 23:57:37)

Ja veoma volim taj naziv majka, tako sam zvala maminu mamu, i on mi ima posebno značenje. I moje će dijete aBd, zvati moju mamu tako, mislim da u tome nema ništa ružno, mene to odmah podsjeti na moju majku i njenu pojavu koja je zračila ljubavlju. Mama je mama, a majka - majka,to je stvar navike i odgoja.




merimaa -> RE: nena, nana ili majka? (21.11.2008 10:28:09)

moj zove nana i ded........a zasto zovu nene majka zna se sta je majka!




tweety -> RE: nena, nana ili majka? (21.11.2008 11:42:30)

Moj sin i moje roditelje i od MM zove isto,znaci nena i deda,samo sto nije ono razvuceno nego nenna i dedda,malo brza verzija [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Anoniman -> RE: nena, nana ili majka? (21.11.2008 11:47:10)

nana i dedo




beni29 -> RE: nena, nana ili majka? (21.11.2008 11:53:00)

Moja djeca moju mamu zovu majka jer sam i ja tako zvala svoju i nekako je to doslo normalno. Moju svekrvu zovu mamy jer je ona to trazila iako ovdje jos zovu meme .....




sanelicaaa -> RE: nena, nana ili majka? (21.11.2008 11:59:16)

IZVORNA PORUKA: tweety

Moj sin i moje roditelje i od MM zove isto,znaci nena i deda,samo sto nije ono razvuceno nego nenna i dedda,malo brza verzija [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]


Ovako ja zovem svoje,pa ce i moj maleni aBd isto da zove.




dacy -> RE: nena, nana ili majka? (21.11.2008 14:49:22)

moj jos nije poceo ni gugutati [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
ali ce zvati i moje i muzeve roditelje baka i dido




tea lana -> RE: nena, nana ili majka? (21.11.2008 15:35:13)

Moji roditelji su nani i dedo nani jer nana ima 47 pa je od starta rekla necu da sam nana bolje nani.A mm zovu baba i deda.Baba jer je moja svekrva rekla da joj se baka ne svida.E sad vidite kakva je svekrva




dana3 -> RE: nena, nana ili majka? (28.11.2008 14:20:45)

nana i deda-najnormalnije na svijetu.koliko ja znam majka je mama-rodila je to dijete je li?davno nekad kad sam isla u osnovnu skolu sve pjesmice o osmom martu spominju majku u smislu mame.... pa sad kako god ko hoce a moj sin ce kako ja hocu hihiiihihiihihihi(nadam se) hihiihiiiihihihi




larina -> RE: nena, nana ili majka? (28.11.2008 15:00:18)

nana i dedo




Gigana -> RE: nena, nana ili majka? (28.11.2008 15:30:13)

IZVORNA PORUKA: MaryamAmina RR

Kikica mamu mm zove nana, dok moju mamu zove majka (s obzirom da je ona izrazila želju, kako je postala nena/nana/majka pod mlade dane).[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
A što se tiče pitanja zašto "majka"...hmmm....?

Vjerujem da je to izraz koji krasi govornu baštinu našeg područja, još jedan biser u nizu koji ima lijepo značenje, i ne vidim razlog zašto bi se nipodaštavao, ili izbacio iz upotrebe, meni se strahovito sviđa.

S druge strane ja lično, ne poistovjećujem naziv mama i majka (kada se tiče ovog konkretnog slučaja), jer razlika između majke (mame) i majke (nane/nene) je u dugom naglašenom - a, odnosno u samom izgovoru.
Sve u svemu svako ima pravo izboru, npr. svoju svekrvu zovem majka (ono što se u datoj temi smatra kao nana/nena), a nikako je ne mogu zvati mamom.





Potpisujem u potpunosti. 

Ja sam maminu mamu rahmetli zvala MAJKA, a tako i dan danas zovem tatinu majku i meni je to nekako puno nježnije od "nana", valjda zato što smo navikli na to.  Sva unučad u familiji (a ima nas poprilično) smo maminu mamu uvijek zvali majkom.

Moj sin će moju mamu zvati isto tako i meni je to sasvim logičan slijed stvari.  Ja tu ne vidim ništa loše.  Majka jeste jedna, ali je većina nas zove "mama", barem se ja nikad nisam obraćala svojoj majci sa "majko", nego "mama", "mamice", itd. 




pipun -> RE: nena, nana ili majka? (12.2.2009 20:07:47)

Kod mene se uvijek zvalo nana i dedo, ali na govornom podrucju mm zovu majka i dido, tako da ih mali tako i zove. Mene licno nisu nikada ni pitali za misljenje, ja se nisam mijesala. Jeste da nisam na to navikla, jer su nam obicaji drugaciji, ali s obzirom da to nije usmjereno da kontrira nesto meni ili da me provocira, to je naprosto obicaj i nacin tog govornog podrucja, smatram da to trebam postivati i tolerisati, kao sto zelim da se postuje moje.
To je sve.
Sto se tice toga, da je majka jedna, to se zna, mislim da ne postoji nijedno dijete koje je doslo u zabunu oko toga, ko mu je ''majka'', a ko oceva ili mamina majka, a to je jedina stvar na koju se u sustini treba obratiti paznju, sve ostalo bi bila stvar nase sujete sto nam dijete drugu zenu zove majka.





Ilhana RR -> RE: nena, nana ili majka? (12.2.2009 20:09:08)

moja mama hoce da je zove majkom a sveki nanom.... a deda je deda =)




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>