RE: Djeca u dvojezicnoj sredini (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Odgoj



Poruka


daris -> RE: Djeca u dvojezicnoj sredini (30.7.2013 14:44:44)

pa zar nema niko da mi odgovori?[sm=smiley19.gif]




yoko eto -> RE: Djeca u dvojezicnoj sredini (27.11.2014 16:32:34)

ima li vas jos[sm=smiley36.gif]

kako ide? kako sprijeciti da "zaborave" maternji? nema mi nista gore od malih dijasporaca koji ne govoriti nas jezik[sm=smiley36.gif]




muhica7 -> RE: Djeca u dvojezicnoj sredini (27.11.2014 17:47:35)

samo pricajte kod kuce sa djecom na maternjem jeziku ako postoji i neka bosanska skola jos bolje da se malo druze sa bosanskom djecom. ja sam rodjena u njemackoj i nikad bosanski nisam zaboravila cak sam i 2 razreda isla u skolu u bosni. moj mali danas sa dvije i po godine uci oba jezika kod kuce obavezno pricamo samo bosanski




yoko eto -> RE: Djeca u dvojezicnoj sredini (27.11.2014 18:19:26)


IZVORNA PORUKA: muhica7

samo pricajte kod kuce sa djecom na maternjem jeziku ako postoji i neka bosanska skola jos bolje da se malo druze sa bosanskom djecom. ja sam rodjena u njemackoj i nikad bosanski nisam zaboravila cak sam i 2 razreda isla u skolu u bosni. moj mali danas sa dvije i po godine uci oba jezika kod kuce obavezno pricamo samo bosanski

bravo!
ovdje gdje smo mi nema nasih skola...pa ni casova tj. kao dodatne nastave...mada ima nasih dosta...cak imaju i jednu pomocnu uciteljicu iz hr.
Moje dijete je i inace dosta kasno propricalo...pa jos uvijek nas prica kao indijanac...nadam se da nece ostati tako[sm=hudicek1.gif] Takodjer sam zivjela jako dugo vani...jasno mi je koliko je vazno kuci pricati maternji...a opet primjetim da prica eng. kada se igra...sto me mnooogo nervira...a opet... ne mozes tu nista...




muhica7 -> RE: Djeca u dvojezicnoj sredini (27.11.2014 19:19:13)

steta sto nemate nasu skolu tu dosta nauce najbitnije da ne zaborave odakle poticu. i moj vise prica njemacki ali to je normalno jer taj jezik vise i koristi ali eto mi se trudimo da pricamo na bosanskom iako mi nekad odgovori na njemackom. ali meni je bitno da zna pricati jer glupo bi bilo da ga ne zna. sretno nam hehe




yoko eto -> RE: Djeca u dvojezicnoj sredini (27.11.2014 19:58:58)

ma nikad ne znas gdje cete zivot na kraju odvesti. Bitno mi je konacno da zna citati i pisati na nasem. Nedavno sam bas upoznala lika koji je otisao sa 10 god. u australiju...prica kao indijanac[sm=hudicek1.gif] ja odmah ospice dobijem, jer znam po sebi da ne mozes tek tako zaboraviti maternji...hajde da ti fali rijec...hajde i pravopis da ti je kriza...ali kad pocnu "ja sam otisao sa 11 godinu...nisam znao nauciti kako govoriti..." fljas...fljas (ovo ja samaram[sm=jezicek.gif]) a mater pored njega ne zna haman beknut eng...pa na kojem je pricala s njim...nego...eto..izjadah se malo[sm=jezicek.gif]
da malo "osvjezim" temu...mozda se jos neko javi sa korisnim savjetima[sm=smiley2.gif]




ena23 -> RE: Djeca u dvojezicnoj sredini (27.11.2014 20:39:09)

evo me [sm=smiley1.gif]
moj E ide u holandsku skolu, kod kuce iskljucivo pricamo bosanski. simpatican nam je pravo kad koristi holandsku logiku a prica na nasem. neki dan kaze "mama ja cu njih (prijatelje) pogubiti kad odem u novu skolu". misli da ce ih pozeliti (na holandskom missen je i pozeliti i izgubiti).







Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 5 [6]