cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Braća i sestre koji u djetinjstvu dijele sobu ostaju povezaniji i bliskiji kad odrastu, kaže nauka

Za mnoge roditelje, odluka o tome da li će djeca dijeliti sobu predstavlja praktičnu nužnost, ali i dilemu. Da li će stalna blizina dovesti do konflikata ili će možda stvoriti neraskidive veze? Najnovija istraživanja pružaju fascinantne odgovore na ova pitanja.

Braća i sestre koji dijele sobu ostaju povezaniji

Konkretno, studija kompanije Hammonds Furniture iz 2020. godine dala je fascinantne rezultate koji potvrđuju pozitivne efekte dijeljenja sobe u djetinjstvu. Istraživanje je obuhvatilo 2000 odraslih koji su tokom djetinjstva dijelili sobu sa najmanje jednim bratom ili sestrom.

Ključni rezultati istraživanja:

  • 59% učesnika vjeruje da im je dijeljenje sobe u djetinjstvu pomoglo da se bolje pripreme za dijeljene prostora u odraslom dobu – kao što su studentski domovi i kancelarijski prostori.
  • 39% ispitanika osjeća da je to ojačalo njihove odnose sa članovima porodice.
  • 38% učesnika smatra da je dijeljenje sobe razvilo njihovu emocionalnu inteligenciju.


Istraživanje je takođe pokazalo da je dijeljenje sobe u djetinjstvu mnogima kasnije u životu pomoglo sa nivoom samopouzdanja i upravljanjem konfliktima.

Psiholog Denis Reloho-Hovel, komentarišući nalaze, objasnio je da postoje brojne prednosti dijeljenja sobe za djecu. Djeca koja su anksiozna zbog spavanja mogu se osjećati sigurnijim, a takođe brzo uče veštinu kompromisa. Kako je objasnio: „Učenjem kako da zauzmu dijeljeni prostor, dijete će vjerovatno prenijeti ovu vještinu u odrasli život kada bude na radnom mjestu ili živeći u dijeljenim stanovima.“

Posebno je zanimljivo što je istraživanje pokazalo da čak i konflikti među braćom i sestrama mogu biti korisni. Kako kaže Reloho-Hovel: „Normalno je da ponekad braća i sestre neće biti u dobrim odnosima, ali riješavanje konflikata u mladom uzrastu može zapravo pomoći djeci da razviju emocionalnu inteligenciju potrebnu za bolje navigiranje kroz odrasli svijet.“

Zašto je dobro da braća i sestre dijele sobu

1. Intenzivno vreme provedeno zajedno


Braća i sestre koji dijele spavaću sobu neizbježno će provoditi vrijeme zajedno, što može da stvori jače veze među njima. Ovo nije samo formalno biti u istom prostoru – to je dijeljenje najintimnijih trenutaka dana: spremanja za spavanje, jutarnjeg buđenja, šaputanja u mraku.

2. Izgradnja socijalnih veština

Dijeljenje sobe podstiče socijalne veštine kao što su poštovanje granica i pokazivanje empatije. Takođe podstiče riješavanje problema i rešavanje konflikata između braće i sestara. Ove vještine, naučene u bezbjednom okruženju porodice, postaju temelj za sve buduće odnose.

3. Stvaranje neprocenljivih uspomena

Najlepši dio dijeljenja sobe je što braća i sestre mogu da se kikoću iza zatvorenih vrata i stvaraju uspomene koje će trajati cijeli život. Ovi privatni trenutci – priče pre spavanja, planovi za sutra, podela tajni – postaju osnova za doživotnu bliskost.

Posebno je zanimljivo što stariji odrasli svjedoče o visokim nivoima topline među braćom i sestrama koji su dijelili sobu, kao i o niskim nivoima konflikata. Ovo sugeriše da se konflikti iz djetinjstva, koji mogu biti intenzivni kod djece koja dijele sobu, vremenom pretvaraju u dublje razumjevanje i prihvatanje.

Praktični savjeti za roditelje

Omogućite privatnost kada je to moguće

Iako dijele sobu, svako dijete treba da ima svoj „ugao“ – bilo da se radi o krevetu, polici ili kutiji za lične stvari.

Postavite jasna pravila


Dogovorite se o vremenu za spavanje, čuvanju tuđih stvari i rešavanju konflikata pre nego što eskaliraju.

Shvatite da konflikti nisu loši

Možda će se povremeno posvađati, ali to je potpuno normalno za braću i sestre koji odrastaju. Ovi konflikti ih uče kako da se nose sa nesuglasicama i kompromisima.

Zaključak

Dijeljenje sobe u djetinjstvu, naravno, nije garancija za bliže odnose u odraslom dobu. Ipak, istraživanja jasno pokazuju da djeca koja spavaju u istoj sobi imaju bolje šanse da razviju dugoročnu povezanost. Intenzivno vrijeme provedeno zajedno, naučene socijalne veštine i dijeljene uspomene stvaraju osnovu za odnose koji mogu da traju čitav život.


Izvor: Zelena učionica

Prijavi se i prati razvoj svog djeteta!

Besplatni sedmični bilten koji pažljivo prati razvoj vašeg djeteta.

Tvoj email

Predviđeni datum poroda

calc-img

Izračunaj datum poroda

news-img

Više vremena za porodicu: uređaji koji rade umjesto vas

Sa uređajima koji su stvoreni da traju, vaš fokus se može vratiti onome što je zaista važno – porodici.

favorite-img

Oglasne poruke

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img