cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Koliko dugo moja beba može biti u autosjedalici bez prekida?

Autosjedalice su za putovanja, krevetići su za spavanje, kaže najnovije istraživanje o tome koliko dugo je bezbjedno držati dete u autosjedalici.

Koliko dugo moja beba može biti u autosjedalici?

Ljeto je počelo i vjerovatno će i vaša porodica negde otputovati. Ne mora to da bude more, možda ćete otići na planinu, jezero ili kod rodbine na selo. Treba sve dobro isplanirati, spakovati, a ako vam je to prvo dijete, vjerovatno se pitate koliko bi zapravo vaša beba smijela da provede vremena u autosjedalici? 


Autosjedalice jesu neophodna stvar za bezbjednost naše djece tokom putovanja u vozilu, ali zbog nejasnih i često kontradiktornih savjeta, nažalost, autosjedalice za bebe se ponekad koriste na pogrešan način, što može biti opasno. 

Iako beba može zaspati tokom putovanja, generalno, autosjedalice za bebe nisu dizajnirane za duge periode spavanja i trebalo bi da se koriste samo za prevoz, a ne kao alternativa krevetiću ili korpi za nošenje. To je zato što većina autosjedalica za bebe ne stavlja bebu u najbezbedniji položaj za spavanje: ravno na leđima. Autosjedalice takođe imaju kaiševe i pojaseve, koji su vitalni za bezbjednost tokom vožnje, ali nisu optimalni za bezbjedan san.


Kako piše Madeformums, studija iz 2016. godine koju je finansirao Lullaby Trust, a sproveli istraživači u bolnici Great Western u Svindonu, Univerzitetu u Sautemptonu i Univerzitetu u Bristolu, preporučila je roditeljima da ne drže bebe i malu djecu u autosjedalicama duže vrijeme.

Pored toga što su bebe u zgrčenom položaju, kretanje automobila tokom putovanja takođe utiče na bebe dok su u autosjedalicama. Ranije, testovi bezbjednosti nisu uzimali u obzir ugao pod kojim će se sedište nalaziti dok je u automobilu, niti vibracije sedišta dok je u pokretu. 

Studija u kojoj je korišćen simulator pokreta, otkrila je da ova kombinacija kretanja i uspravnog položaja od 40 stepeni (za razliku od ležanja ravno) značajno povjećava broj otkucaja srca i disanja i smanjuje zasićenje kisikom, što dovodi do „povjećanja potencijalno klinički značajnih desaturacija kisikom“. Ukratko, vaša beba ne može da diše tako efikasno kada je u autosjedalici.


Naravno, stručnjaci ne kažu da treba da se odreknemo autosjedalica, ali važan faktor ovde je - vrijeme. Oni upozoravaju da se bebe ne drže u auto-sedištu duže vrijeme, posebno dok spavaju. Ključna poruka je da su auto-sedišta za putovanje, a krevetići i krevetići za spavanje.

Zato su, kao rezultat brojnih izdraživanja, stručnjaci postavili "pravilo 2 sata".


Šta je zapravo "pravilo od 2 sata"? 

„Pravilo od 2 sata“ je ustanovljena preporuka za bezbjednost koju podržavaju stručnjaci za bezbjednost i proizvođači. Kao što mu ime kaže, ovo pravilo sugeriše da bebe ne bi trebalo da sede u autosjedalici duže od 2 sata u kontinuitetu. Ovo važi bez obzira da li je vaša beba u automobilu ili van njega – čak i ako se sedište koristi kao deo sistema za putovanje u kolicima. 


Razlog, kao što smo gore objasnili, je taj što bebe i veoma mala djeca mogu imati problema sa disanjem ako se predugo nalaze u sjedećem ili zgrčenom položaju. 

„Auto-sedišta su izuzetno važna za spasavanje života u slučaju saobraćajnih nesreća. Međutim, porodice ne bi trebalo da ostavljaju bebe u autosjedalicama duže vrijeme ili kada se izvade iz automobila“, objašnjava Džastin Danijels iz organizacije Lullaby Trust. 

„Male bebe nemaju mogućnost da podrže glavu i ova studija pokazuje da je boravak u sedištu rizičan položaj tokom dužeg vremenskog perioda.“


Ako treba da idete na duže putovanje automobilom, pokušajte da se zaustavljate svaka 2 sata radi pauze i izvadite bebu iz auto-sedišta – mlađim bebama će ionako biti potrebno hranjenje ili presvlačenje pelena svakih nekoliko sati, zato pokušajte da odvojite vrijeme za pristojnu pauzu na svim dužim putovanjima. Ponesite prostirku i dajte bebi malo vremena da legne i zauzme novi položaj tokom svake od ovih pauza. 


Oni koji se odluče za korišćenje putnog sistema sa auto-sedištem trebalo bi da ga smatraju pogodnim za kratka putovanja ili za premeštanje djeteta iz automobila u kuću. Autosjedalica pričvršćena za šasiju kolica nije zamena za korpu za nošenje, posebno ako planirate da beba bude u kolicima tokom dremki ili veoma dugih šetnji. 


Uvek je najbolje da male bebe budu na čvrstom, ravnom, vodootpornom dušeku u posebnom krevetiću ili korpi za nošenje najmanje prvih 6 meseci svog života. To je zato što sposobnost vaše bebe da drži glavu uspravno nije u potpunosti razvijena, što znači da joj glava može pasti i ograničiti disajne puteve.


Da li za novorođenčad važi isto pravilo? 

Isto istraživanje otkrilo je da kada novorođenčad ili prevremeno rođene bebe sede u auto-sedištu 30 minuta, njihov broj otkucaja srca i disanja se povećava, a nivo kisika u krvi je niži u poređenju sa ležanjem ravno u krevetiću. 

Zato, preporučuje se da, ako koristite auto-sedište u prve 4 nedelje života vaše bebe, izbegavate njegovo korišćenje duže od 30 minuta. To uključuje korišćenje u automobilu ili kao kombinovani vremenski period kao deo sistema za putovanje.


Kako da vaša beba bude bezbedna u auto-sedištu 

  • Pokušajte da ograničite putovanja na 30 minuta u prve 4 nedelje. Nakon toga, pridržavajte se pravila od 2 sata;
  • Ako primetite da se vaša beba pognula ka napred u autosjedalici, odmah se zaustavite i promenite joj položaj. Ako je moguće, neka druga odrasla osoba putuje na zadnjem sedištu automobila sa bebom ili koristite ogledalo da je nadgledate;  
  • Ne koristite autosjedalicu kao alternativu krevetiću ili kolevci kao redovno mijesto za spavanje. Većina beba zaspi tokom putovanja automobilom i to je u redu, samo ne želite da spavaju duže od dva sata u istom položaju;
  • Izvadite bebu iz auto-sedišta čim stignete na odredište i stavite je na čvrstu, ravnu površinu kao što je krevetac ili podloga za igru kako bi se mogla istegnuti, disati i opustiti;
  • Ako putujete na dugo putovanje automobilom, zaustavljajte se češće i tokom pauze izvadite bebu iz auto-sedišta;
  • Ako koristite sistem za putovanje, nemojte držati bebu u auto-sedištu duže od dva sata. Ako znate da će vaša beba biti u kolicima duže vreme, koristite opciju za ležeći položaj kao što je korpa za nošenje umesto auto-sedišta.

Prijavi se i prati razvoj svog djeteta!

Besplatni sedmični bilten koji pažljivo prati razvoj vašeg djeteta.

Tvoj email

Predviđeni datum poroda

calc-img

Izračunaj datum poroda

news-img

Više vremena za porodicu: uređaji koji rade umjesto vas

Sa uređajima koji su stvoreni da traju, vaš fokus se može vratiti onome što je zaista važno – porodici.

favorite-img

Oglasne poruke

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img