cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Psihološke promjene tokom trudnoće

clock-img

21.4.2011

Psihofizička priprema trudnica najčešće podrazumijeva pripreme za porod, te sadrži teorijski i praktični dio koji se odnosi na informiranje o različitim vježbama... Piše: Amela Dautbegović

Psihološke promjene tokom trudnoće

Vježbe imaju za cilj da trudnica nauči kako se relaksirati, poboljšati cirkulaciju, naučiti pravilno disati itd. Ovakav vid pripreme je veoma zastupljen, a trudnicama se preporučuje da se uključe tek u sedmom mjesecu trudnoće, nekada i kasnije. Međutim, ne manje važan dio, a prilično zapostavljen, kada je riječ o psihofizičkoj pripremi trudnica, jeste psihološka priprema za trudnoću.


Koliko majčino zdravstveno stanje i način na koji se hrani utiču na djete, toliko na njega utiče i njeno psihičko stanje i emocije koje u toku trudnoće doživljava. Zbog toga je neophodno da priprema obuhvati i savjete o tome kakve se psihološke promjene mogu očekivati i kako na najbolji način savladati poteškoće i izazove za vrijeme ovog perioda.


Na emotivnom planu tokom trudnoće javljaju se značajne promjene, te je najbolji način da se žena pripremi za njih pravovremena informiranost i dostupnost stručnjaka, koji može savjetodavno pomoći u prevazilaženju potencijalnih poteškoća. Zbog povećane razine određenih hormona javljaju se česte i nagle promjene raspoloženja, i to od nezadovoljstva do ushićenja. Nesigurnost, pretjerana osjetljivost, različiti strahovi, mogu preplaviti trudnicu i učiniti da se loše osjeća. Mnoge žene mogu i zbog promjena fizičkog izgleda, prvenstveno viška kilograma, izgubiti samopouzdanje i samopoštovanje. Zabrinutost za svoje zdravlje i zdravlje bebe također može prouzrokovati nervozu, pesimizam i nesigurnost.


“Važno je da trudnica postepeno prihvata promjene i činjenicu da će njena budućnost uključiti novo ljudsko biće, koje sa sobom nosi mnogo odgovornosti, ali i novi oblik sreće


Trudnoća mijenja ženin stil života, što je ponekad teško prihvatiti, posebno ukoliko mora da se odrekne određenih navika i aktivnosti, koje su za nju bile veoma značajne. Sve navedene promjene su prirodne i normalne, međutim važno je trudnici obezbijediti psihološku pripremu i podršku u ovom periodu, što će omogućiti njenu bolju prilagodbu na promjene, te prevenirati potencijalne probleme i poteškoće.


Promjene na početku trudnoće nisu tako očigledne kao one koje dolaze kasnije. Međutim, jednako su značajne i zahtijevaju prilagodbu. Prvi zadatak svake trudnice je da prihvati novonastalo stanje i pripremi se za promjene koje slijede. Brojne psihološke promjene se javljaju upravo u onom trenutku u kojem žena shvata da je u drugom stanju. Preplavljenost emocijama može doprinijeti tome da se osjeća zbunjeno i nesigurno. Veoma često početak trudnoće obilježi i opterećenost strahom od gubitka bebe, što je najčešće neopravdano.


Socijalna podrška je od velikog značaja

Značajnu ulogu u ovom periodu ima socijalna podrška koja je trudnici na raspolaganju, a prvenstveno se odnosi na podršku partnera i drugih značajnih osoba u njenom okruženju. Veoma je važno reducirati razinu stresa, jer pojačana osetljivost trudnice učiniće da u mnogim situacijama intenzivnije osjeti stresove, te reagira emotivnije nego što bi se to očekivalo u nekim drugim okolnostima.


Žena na početku trudnoće može biti izložena i pritisku okoline da reagira i ponaša se u novonastaloj situaciji na određen način, tj. način na koji okolina očekuje, koji je socijalno poželjan. Pretjerana briga bliskih osoba, prevelika pažnja i mnogo informacija koje svi pokušavaju da prenesu može djelovati negativno i frustrirajuće na samu trudnicu i stvoriti dodatnu anksioznost, zabrinutost i zbunjenost. Važno je da trudnica postepeno prihvata promjene i činjenicu da će njena budućnost uključiti novo ljudsko biće, koje sa sobom nosi mnogo odgovornosti, ali i novi oblik sreće. Trudnoća je idealan period za planiranje, anticipaciju različitih aspekata budućeg života, života sa djetetom.


Brojni strahovi o tome kakva će biti u ulozi roditelja, koliko će se promijeniti dosadašnji način života, čine da je žena u ovom periodu konstantno emotivna, ranjiva i anksiozna. Situacija kao što je šetnja ulicom trudnici može probuditi anksioznost zbog moguće povrede tijela, a samim tim i bebe. Često se dešava da žena ne govori o brigama koje je muče kroz trudnoću, ali one po pravilu nalaze svoj put ispoljavanja i to veoma često kroz snove. Kroz snove trudnice često manifestiraju potisnute strahove, što može biti posebno iscrpljujuće.


I muškarci doživljavaju promjene

Važno je pomenuti da brojne promjene i emocije doživljavaju i muškarci za vrijeme trudnoće njihove partnerice. Od njih se očekuje izuzetna strpljivost, tolerantnost i razumijevanje koje trebaju pokazati prema ženi u ovom periodu. Međutim, često su i sami opterećeni strahovima i razmišljanjima o tome šta će im roditeljstvo donijeti. Muškarci mogu, pogotovo na početku trudnoće, imati poteškoće da prihvate novonastalu realnost, budući da oni nemaju nikakve fizičke promjene, koje bi ih podsjećale na činjenicu da će postati roditelj. Zbog toga je jedini način za njih da dožive trudnoću što veće uključivanje u ženin unutrašnji svijet. Muškarcima je teže priznati svoje brige i strahove, pa čak i ambivalentna osjećanja koja se mogu javiti povodom trudnoće partnerice. Iako o njima ne pričaju, kod muškaraca su ovakva osjećanja veoma česta i mogu biti uzrok čestih psihosomatskih tegoba.


Uz pravovremeno i adekvatno educiranje buduće majke i oca, veoma je važno da trudnice imaju na raspolaganju pomoć stručnjaka-psihologa, koji može u značajnoj mjeri pomoći u prevazilaženju strahova, poteškoća i problema sa kojima se žena i muškarac suočavaju za vrijeme ovog perioda.

 

 

 

Trudnice razvoj svoje bebice u tibi mogu pratiti ako se prijave na Kalendar trudnoće

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

 

I još mnogo zanimljivih tekstova o trudnoći čitajte u rubrici TRUDNOĆA.

Prijavi se i prati razvoj svog djeteta!

Besplatni sedmični bilten koji pažljivo prati razvoj vašeg djeteta.

Tvoj email

Predviđeni datum poroda

calc-img

Izračunaj datum poroda

news-img

Što ćeš sa placentom? Ponijeti je kući ili pojesti?

Neki vjeruju da konzumiranje placente može spriječiti postporođajnu depresiju, ublažiti krvarenje nakon poroda, dobrinijeti zdravom hormonskom balansu u tijelu, poboljšati raspoloženje, energiju i proizvodnju mlijeka i obezbjediti važne hranljive mat

favorite-img

Oglasne poruke

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img