"Nepoznate rijeci" (Puna verzija)

Forum >> [Zajednica RR] >> Razgovori…o svemu i svačemu



Poruka


hapymum -> "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 22:00:38)

Eh,pa ne znam kako ce koja forumasica shvatiti temu,uglavnom radi se o nekim nepoznatim rijecima koje se koriste.U biti to i nisu nepoznate rijeci ali se koriste a te osobe koje ih koristi mozda i ne znaju sta znace.Evo npr jedna moja prijateljica cesto pise u poruci BTW/by the Way/ i ja je pitam sto pises ovo stalno kaze ona,vidjela sam to od jedne prijateljice i svidja mi se al ne znam sta znaci.Zatim rijeci PRIMJERI
reproduktivno-...
hipohondar-...
apriori-...
i more drugih nepoznati rijeci.
Ja vjerujem da ima forumasica koje su cule neke rijeci a da ni same ne znaju sta znace,a nisu se usudile da pitaju tako sve vi koje koristite neke od navedenih napisite ih kao i njihovo znacenje i olaksajte svojim sagovornicima




hapymum -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 22:05:20)

Hipohondar-bolestan strah od bolesti ili osoba koja živi u jednom zagušljivom, zatvorenom svijetu, zaokupljen vlastitim nepostojećim bolestima. Budno motri na svoje tijelo. Žudno se hvata svakog žiganja, svakog i najamnjeg bola, svake i najbeznačajnije nepravilnosti kao dokaza da je teško, vjerovatno neizlječivo bolestan.




ena23 -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 22:17:14)

joj ne znam za ostale ali ja na forumu vidjam mnoge rjeci koje ne razumijem. bas sam zatucana [sm=jezicek.gif] cim mi koja naumpadne pitat cu vas.

hm evo: promiskuitetno ponasanje. skontala sam da je to nesto kao nedolicno, previse izazovno ponasanje, jesam li u pravu? ali odakle potice ta rjec? promis-kui-tetno ?? ja je nisam "cula" nigdje sem na forumu.






ena23 -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 22:20:37)

i kad smo vec kod toga ja bi, ako iko bude cito i ako ikoga zanima, da ispravim gresku koju nas narod cini i koju sam dosta procitala na fB i ovdje: Allah mubarecula. obicno se koristi kao cestitanje suneta, pokrivanja zene itd itd, ali u prevodu znaci "nek ti je mubarek Allah", tj. nema nikakvog smisla. pravilnije bi bilo reci samo "mubarek olsun" ili ako cemo vec kratiti i pobosnjaciti rjec onda "mubarekola" ili "mubarecula"




Hanady RR -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 22:48:45)

ja ''stranih'' još nisam čula..
al da sam svega i svačega pročitala to jesam[sm=smiley36.gif]

ena...
promiskuitete je ustavri oblik ponašanje koji je u vezi sa zadovoboljenjem seksulanih potrebe...tačnije nezadovoljenjem istih pa se često mjenja partner...
ah sad to nije poremećaj nikakav jednostavno jedan ''lagodiniji'' način življenja...pa otuda i dolazi korištenje promiskuiteta i u situacaija kada nije samo izmejan partnera u pitanju...pogrešno jeste al je doneke opravdano...[sm=smiley36.gif]





madam x -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:00:57)

Mene isto nervira kad se ljudi ''šamaraju'' riječima koje ne razumiju ali im fino zvuče i misle da ispadaju pametniji zbog njih. Nikad ne upotrebljavam riječi koje ne razumijem, a ima ih. Ima ljudi koji trpaju neke riječi i gdje im je mjesto i gdje nije.




ananas_ze -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:08:21)

Ja na polici s knjigama imam rjecnik starnih rijeci, nije Klaicev ali se cesto njime posluzim, najsvjezijeg cega se sjecam je to da sam mm rekla da je namcor, jer je nesto kao bio ljut na mene, a zapravo sam mu rekla da je nezahvalan, kad sam procitala znacenje skontala sam da se tacno provalila[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




ananas_ze -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:09:15)

i btw [sm=smiley36.gif] svidja mi se tema[sm=smiley20.gif]




MicoTico -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:16:12)

Ova tema me podsjeti na moju curicu kad nam prepričava neku priču koju je čula u vrtiću, pa kaže:Ali međutim nego vuk je pojeo baku... ". [sm=jezicek.gif] . Ubaci ona u rečenicu sve moguće priloge, prijedloge, rječice koje je čula.
Moja M. ima 6.5 god i to mi je simpatično, Nažalost, to često čujem i kod odraslih.
Isto me nerviraju engleske skraćenice tipa: btw, etc, fyi. Na poslu često u mailovima pišu ovakve skraćenice, a znajući osobe koje ih šalju, sigurna sam da nemaju pojma šta znače.




teacher75 -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:17:45)


IZVORNA PORUKA: ananas_ze

Ja na polici s knjigama imam rjecnik starnih rijeci, nije Klaicev ali se cesto njime posluzim, najsvjezijeg cega se sjecam je to da sam mm rekla da je namcor, jer je nesto kao bio ljut na mene, a zapravo sam mu rekla da je nezahvalan, kad sam procitala znacenje skontala sam da se tacno provalila[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

a ja sam uvijek mislila da je namcor isto sto i ters, neko ko se brzo naljuti[sm=smiley36.gif]




Hanady RR -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:33:11)

a ja se sjetih one misice neke bivše...
na pitanje novinara ''kako se osjećate?''
odgovara : ''osjećam se evntualno''[sm=smiley36.gif]




teacher75 -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:36:15)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

a ja se sjetih one misice neke bivše...
na pitanje novinara ''kako se osjećate?''
odgovara : ''osjećam se evntualno''[sm=smiley36.gif]

a ona sto je rekla it's ok[sm=smiley36.gif]




teacher75 -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:37:41)

http://www.tportal.hr/funbox/funtime/15940/10-najlegendarnijih-izjava-misica.html




MicoTico -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:40:59)

Ne znam koji si rječnik našla, ali u rječniku stranih riječi (Anić) piše da je riječ turskog porijekla tj. turcizam i znači: čovjek zle naravi, mrzovoljan čovjek, čovjek koji je po prirodi loše raspoložen.




teacher75 -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:42:44)


IZVORNA PORUKA: MicoTico

Ne znam koji si rječnik našla, ali u rječniku stranih riječi (Anić) piše da je riječ turskog porijekla tj. turcizam i znači: čovjek zle naravi, mrzovoljan čovjek, čovjek koji je po prirodi loše raspoložen.

to sam i mislila da je[sm=smiley1.gif]




MicoTico -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:52:37)

Znam šta je iftar, ali ne znam šta je sehur?




Hanady RR -> RE: "Nepoznate rijeci" (21.7.2012 23:54:29)


IZVORNA PORUKA: MicoTico

Znam šta je iftar, ali ne znam šta je sehur?

sehur je vrijeme do kada se smije jesti ...i onda započninje post koji traje do iftara ...
plastično rečeno[sm=smiley1.gif]




Galicia -> RE: "Nepoznate rijeci" (22.7.2012 16:39:56)

Ja kad nesto ne znam, nije me sramota pitati. A i pitala sam dosta puta na forumu sta koja rijec znaci.




Neca xxx -> RE: "Nepoznate rijeci" (22.7.2012 16:48:59)


IZVORNA PORUKA: hapymum

Eh,pa ne znam kako ce koja forumasica shvatiti temu,uglavnom radi se o nekim nepoznatim rijecima koje se koriste.U biti to i nisu nepoznate rijeci ali se koriste a te osobe koje ih koristi mozda i ne znaju sta znace.Evo npr jedna moja prijateljica cesto pise u poruci BTW/by the Way/ i ja je pitam sto pises ovo stalno kaze ona,vidjela sam to od jedne prijateljice i svidja mi se al ne znam sta znaci.Zatim rijeci PRIMJERI
reproduktivno-...
hipohondar-...
apriori-...
i more drugih nepoznati rijeci.
Ja vjerujem da ima forumasica koje su cule neke rijeci a da ni same ne znaju sta znace,a nisu se usudile da pitaju tako sve vi koje koristite neke od navedenih napisite ih kao i njihovo znacenje i olaksajte svojim sagovornicima



BY THE WAY - usput (spomenuti)
HIPOHONDAR - umišljeni bolesnik
REPRODUKTIVNO - ono koje se odnosi na reprodukciju, razmnožavanje
APRIORI - neiskustveno, prije iskustva. Npr. kada nikada nisi probao paradajz, a govoris da ga ne volis. Tada govoris apriori. [sm=smiley1.gif]




hatepsut -> RE: "Nepoznate rijeci" (22.7.2012 17:31:57)

Ja nisam primjetila "nepoznate rijeci" ovdje na forumu,ali jesam u privatnom zivotu,imam dosta poznanica koje koriste rijeci a znam da veze nemaju sta te rijeci znaju,nego kao ko su one su.jos kad okrene neko slovo [sm=smiley29.gif] istina,nije sramota ne znati,sramota je ne pitati.isto tako nikad nebi koristila rijeci kojima ne znam znacenje,zamisli neko me pita sta znaci a ja veze nemam [sm=smiley36.gif]




hapymum -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 8:06:46)

Majorizacija - lat. ( major - veći, viši ) nadglasavanje
majorizirati - nadglasati




jasmin -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 8:12:10)


IZVORNA PORUKA: MicoTico

Znam šta je iftar, ali ne znam šta je sehur?


Postacev dorucak [sm=smiley1.gif].




mirnah -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 9:55:28)

Moze li mi neko, na najjednostavniji nacin pojasniti rijec "carpe diem" ? :) nikako naci adekvatan prevod.




MELLI -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 11:05:14)


IZVORNA PORUKA: mirnah

Moze li mi neko, na najjednostavniji nacin pojasniti rijec "carpe diem" ? :) nikako naci adekvatan prevod.

Iskoristi dan [sm=smiley1.gif]




Anoniman -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 11:18:09)

Najgore mi je kad cujem nekog da nasilu koristi strane rijeci u razgovoru, kad se specijalno sprema izustiti jednu takvu u razgovoru nigdje veze...

Inace, na faxu smo morali nauciti napamet fil. rijecnik stranih rijeci. Utvrdili smo i sta treba i sta ne.




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>