RE: "Nepoznate rijeci" (Puna verzija)

Forum >> [Zajednica RR] >> Razgovori…o svemu i svačemu



Poruka


veeseelaa -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 12:38:37)

mene više iritiraju ljudi koji u svom govori koriste latinske i druge vrste izraza a sagovornik im možda pojma nema o tome, takve mi je najmilije prekinuti i tražiti da objasne šta su htjeli reći
osobito volim ljude prekidati koji upotrebljavaju stručne izraze a razgovraju s ljudima koji uopće nisu iz te branše
Npr građevinci, medicinari, web majstori i sl
ja se ne libim prekinuti ih i reći da uzme u obzir da mi okolo ne poznajemo tu spiku te da pokuša pričati da ga svi razumiju






MAMA MA -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 12:44:26)

Ovdje na forumu bila je neka rasprava nemam pojma oko cega ali znam da je neka clanica bubnula u postu "incest"umjesto "ekces"[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]...njoj je ocito incest bila nepoznata riječ,pa kad sam ja stavila ovog smajlija [sm=zmeden.gif]...garant je proguglala i onda lafo stavlja komentar "lapsus lingva"[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




MELLI -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 12:54:42)

Iskreno ne znam da li me više nervira korištenje "stranih" riječi (kojima ne znaš ni značenje ni smisao,a hoćeš valjda da budeš pametan) ili korištenje "stranih" slova u našem jeziku. Ono tipa

" Swaki dan čuwam djecu, the mi se čini the samo to u životu radim " [sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif]
[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]





koka i po -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 12:55:31)

pa dobro gdje si ti[sm=zmeden.gif]




MELLI -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 12:57:36)

ko je l' ja??[sm=smiley1.gif]




jasmin -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 12:59:14)

nikab-komadic platna koji prekriva lice [sm=smiley36.gif].




koka i po -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 13:01:15)


IZVORNA PORUKA: MELLI

ko je l' ja??[sm=smiley1.gif]



ti ja ko[sm=smiley36.gif]
zacatavam temu ...neki dan sam se zapucala kod tebe "gore" i nigdje ni tebe ni Atlantisa[sm=zmeden.gif]




Galicia -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 13:01:25)

IZVORNA PORUKA: jasmin

nikab-komadic platna koji prekriva lice [sm=smiley36.gif] .


Zivot cine male stvari. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Mirkica -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 13:24:17)


IZVORNA PORUKA: MicoTico

Ne znam koji si rječnik našla, ali u rječniku stranih riječi (Anić) piše da je riječ turskog porijekla tj. turcizam i znači: čovjek zle naravi, mrzovoljan čovjek, čovjek koji je po prirodi loše raspoložen.


koliko ja znam rijec namcor tacno ima ovaj prevod i ja sam je uvjek za to upotrebljavala.




Alma_27 -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 13:25:42)


IZVORNA PORUKA: MAMA MA

Ovdje na forumu bila je neka rasprava nemam pojma oko cega ali znam da je neka clanica bubnula u postu "incest"umjesto "ekces"[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]...njoj je ocito incest bila nepoznata riječ,pa kad sam ja stavila ovog smajlija [sm=zmeden.gif]...garant je proguglala i onda lafo stavlja komentar "lapsus lingva"[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]



valjda lapsus linguae [sm=smiley36.gif] nije dobro ni to proguglala [sm=smiley36.gif]


i ovo sto vesela rece kada koriste strucnu terminologiju u razgovoru s ljudima koji nisu iz te branse [sm=smiley29.gif]




jasmin -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 13:28:17)

IZVORNA PORUKA: Galicia

IZVORNA PORUKA: jasmin

nikab-komadic platna koji prekriva lice [sm=smiley36.gif] .


Zivot cine male stvari. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

[sm=smiley20.gif][sm=jezicek.gif]




Alma_27 -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 13:36:44)


IZVORNA PORUKA: MELLI

Iskreno ne znam da li me više nervira korištenje "stranih" riječi (kojima ne znaš ni značenje ni smisao,a hoćeš valjda da budeš pametan) ili korištenje "stranih" slova u našem jeziku. Ono tipa

" Swaki dan čuwam djecu, the mi se čini the samo to u životu radim " [sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif]
[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




ja mislim da je ovo do programa koji samispravlja rijeci po svom misljenju. pametni neki program [sm=smiley36.gif]

kao ono kad veznik i pretovri u licnu zamjenicu engl jezika I




Bihter -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 13:54:05)

U mom drustvu je jedna osoba koja stalno govori.."A pro po"..i stalnoooo,svaka druga je to...Stvarno nikako ne volim kad se netko uhvati jedne rijeci ili izraza pa non stop istu frazu upotrijebljava[sm=smiley29.gif]




MELLI -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 15:01:30)


IZVORNA PORUKA: Alma_27


IZVORNA PORUKA: MELLI

Iskreno ne znam da li me više nervira korištenje "stranih" riječi (kojima ne znaš ni značenje ni smisao,a hoćeš valjda da budeš pametan) ili korištenje "stranih" slova u našem jeziku. Ono tipa

" Swaki dan čuwam djecu, the mi se čini the samo to u životu radim " [sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif]
[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




ja mislim da je ovo do programa koji samispravlja rijeci po svom misljenju. pametni neki program [sm=smiley36.gif]

kao ono kad veznik i pretovri u licnu zamjenicu engl jezika I


Ma jok bona[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] , ovo najčešće viđam kao statuse na FB. Recimo, objaviš mi ovakav status, a ispod ide normalan komentar bez tih nakaradnosti.

Kakav crni program, ovo se oni prave englezi [sm=smiley16.gif][sm=smiley29.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




animagical -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 15:15:10)


IZVORNA PORUKA: Alma_27


IZVORNA PORUKA: MAMA MA

Ovdje na forumu bila je neka rasprava nemam pojma oko cega ali znam da je neka clanica bubnula u postu "incest"umjesto "ekces"[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]...njoj je ocito incest bila nepoznata riječ,pa kad sam ja stavila ovog smajlija [sm=zmeden.gif]...garant je proguglala i onda lafo stavlja komentar "lapsus lingva"[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]



valjda lapsus linguae [sm=smiley36.gif] nije dobro ni to proguglala [sm=smiley36.gif]


i ovo sto vesela rece kada koriste strucnu terminologiju u razgovoru s ljudima koji nisu iz te branse [sm=smiley29.gif]

valjda lapsus calami, mi menscini ne pricamo nego se dopisujemo,jel..




Alma_27 -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 15:31:10)

IZVORNA PORUKA: animagical


IZVORNA PORUKA: Alma_27


IZVORNA PORUKA: MAMA MA

Ovdje na forumu bila je neka rasprava nemam pojma oko cega ali znam da je neka clanica bubnula u postu "incest"umjesto "ekces"[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]...njoj je ocito incest bila nepoznata riječ,pa kad sam ja stavila ovog smajlija [sm=zmeden.gif]...garant je proguglala i onda lafo stavlja komentar "lapsus lingva"[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]



valjda lapsus linguae [sm=smiley36.gif] nije dobro ni to proguglala [sm=smiley36.gif]


i ovo sto vesela rece kada koriste strucnu terminologiju u razgovoru s ljudima koji nisu iz te branse [sm=smiley29.gif]

valjda lapsus calami, mi menscini ne pricamo nego se dopisujemo,jel..



lapsus linguae je pogreska u govoru a govor moze je ono sto usmeno kazemo i ono sto napisemo. govor je konkretna realizacija jezika a gore spomenuta forumasica je imal pogresku u jeziku t.j nije znala razlikovati znacenje dviju rijeci.

lapsus calami je pogreska u pisanju. to se nama cesto desava kad pisemo npr., na forumu zato sto ne obracamo paznju na kucanje pa napravimo gramaticku ili pravopisnu gresku.

koliko ja znam, ovako ide. ako grijesim, slobodno me ispravite




kad malo razmislim, garant nije ni bio lapsus nego samo nepoznavanje. lapsus je kad slucajno
kazes jednu rijec umjesto druge. npr.: "imate lijepe sike.. ovaaaaj, oci" [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




animagical -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 15:36:22)

pa ja, to i ja kazem, kad vec ispravljate, onda nije greska u govoru vec u pisanju, osim ako je sebi maksuz izgovorila incest onako greskom...vidim ti ispravljas lingve na liguae, pa reko nije uopste taj lapsus omaknut, ako je ikakav.. ne volim ti ja supe na viljusku[sm=smiley2.gif]




Alma_27 -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 15:43:26)


IZVORNA PORUKA: animagical

pa ja, to i ja kazem, kad vec ispravljate, onda nije greska u govoru vec u pisanju, osim ako je sebi maksuz izgovorila incest onako greskom...vidim ti ispravljas lingve na liguae, pa reko nije uopste taj lapsus omaknut, ako je ikakav.. ne volim ti ja supe na viljusku[sm=smiley2.gif]



to je greska u govoru iako je napisano. i pisanje je govor. slusate li vi mene kad objasnjavam? [sm=lev.gif] [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
ne mozes slucajno napisati incest umjesto eksces. previse je to da bi bio lapsus calami.



lapsus calami jeste kad umjesto linguae napises lingve ali ja to nisam imenovala kao lapsus ovakav ili onakav. samo sam ispravila.



sad da li semoze napisati i lingve...? vjerovatno moze i to ali moram provjeriti. Klaic u svomrjecniku pise samo lapsus linguae. sad si me bacila u razmisljanje [sm=smiley1.gif]




animagical -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 15:54:00)

ne moras me persirati, bezbeli sam mladja[sm=smiley36.gif]

kad smo kod nepoznatih rijeci, ja sam jedva skontala sta znaci isfašati[sm=smiley36.gif]




Alma_27 -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 15:59:00)

ne persiram te. otkud ti to [sm=zmeden.gif]


faša je traka, vrpca, povez (opet Klaić [sm=smiley1.gif])
moze biti povezati, obmotati [sm=zmeden.gif] a mozda nije ni to





animagical -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 17:05:35)


IZVORNA PORUKA: Alma_27

ne persiram te. otkud ti to [sm=zmeden.gif]


faša je traka, vrpca, povez (opet Klaić [sm=smiley1.gif])
moze biti povezati, obmotati [sm=zmeden.gif] a mozda nije ni to



slusate li vi mene kad objasnjavam?


a niej to, nego kad se izgrebe nesto, npr tepsija[sm=smiley36.gif] mene je skoro godinu kopkalo sta im znaci to isfasati, jedva sam nasla koga da pitam




Amyla -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 19:30:46)


IZVORNA PORUKA: ananas_ze

Ja na polici s knjigama imam rjecnik starnih rijeci, nije Klaicev ali se cesto njime posluzim, najsvjezijeg cega se sjecam je to da sam mm rekla da je namcor, jer je nesto kao bio ljut na mene, a zapravo sam mu rekla da je nezahvalan, kad sam procitala znacenje skontala sam da se tacno provalila[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

hahahha[sm=sad.gif]




Amyla -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 19:38:00)

IZVORNA PORUKA: animagical


IZVORNA PORUKA: Alma_27

ne persiram te. otkud ti to [sm=zmeden.gif]


faša je traka, vrpca, povez (opet Klaić [sm=smiley1.gif])
moze biti povezati, obmotati [sm=zmeden.gif] a mozda nije ni to



slusate li vi mene kad objasnjavam?


a niej to, nego kad se izgrebe nesto, npr tepsija[sm=smiley36.gif] mene je skoro godinu kopkalo sta im znaci to isfasati, jedva sam nasla koga da pitam


e ja za ovu rijec prvi put cujem [sm=bravo.gif]




Amyla -> RE: "Nepoznate rijeci" (18.9.2012 19:52:11)

ej, sjeti se da i ja imam jedan primjer osobe koja upotrebljava rijec, a nema pojma sta znaci. Kaze meni jedna prijateljica, znas onaj (ne bih pisala ime) je pravi glodur, inace rijec je bila o novinaru, njenom poznaniku koji joj nesto nije ucinio i ona je to rekla u negativnom kontekstu, gledam ja u nju i nemam pojma sta znaci ta rijec, pitam je, ona se nasmija, ma to ti je kaze zargon izmedu novinara, kao znaci los novinar koji ne poznaje svoj posao. I dodjem ja kuci, jos uvijek pod dojmom te rijeci, malo progluglam, kad ono ustvari znači, glavni i odgovorni urednik [sm=sad.gif][sm=sad.gif]




hapymum -> RE: "Nepoznate rijeci" (20.9.2012 8:37:06)

kvazisuperiornost[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif] vas is das [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>