RE: Novi zakon o porodiljama (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Porodično zakonodavstvo



Poruka


taze_mlada -> RE: Novi zakon o porodiljama (26.6.2009 11:18:33)

IZVORNA PORUKA: edijevamama

Mene interesuje ako znate, ko snosi troskove doprinosa(PIO zdrastvo, porez i td) firma ili kanton?


meni npr firma ne uplacuje nista, primam samo kanotnalnu nadoknadu i kanton/opstina mi (nadam se) uplacuje PIO




luna77 -> RE: Novi zakon o porodiljama (26.6.2009 15:16:43)

IZVORNA PORUKA: edijevamama

Mene interesuje ako znate, ko snosi troskove doprinosa(PIO zdrastvo, porez i td) firma ili kanton?

ovisi o zupaniji gdje zivš u ZHŽ firma plaća doprinose a u SA zupanija




teacher75 -> RE: Novi zakon o porodiljama (24.8.2009 22:38:25)

zanima me da li mogu otici na obicno bolovanje do dana poroda, a onda otvoriti porodiljsko, kako bih dobivala punu platu, ili MORAM uzati 28 dana trudnickog-porodiljskog prije poroda ( u tom slucaju ne bih tih 28 dana dobivala platu vec mizernu naknadu od kantona)?




veeseelaa -> RE: Novi zakon o porodiljama (24.8.2009 22:44:09)

ti lijepo radiš i tih 28 dana, dobiješ punu plaću a onda im dostaviš podnesak o otvorenom bolovanju, kad predaš za naknadu od Kantona dobiješ i za taj mjesec za koji si dobila punu platu
Tako sam ja[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley2.gif[/image]




suna -> RE: Novi zakon o porodiljama (24.8.2009 22:54:47)

vesela da li si upucena u slijedece....ja otvorila bolovanje 28 dana prije poroda,dobila sam placu i za taj mjesec od poslodavca,sto znaci samo mi uplatio za jedan mjesec...e mene zanima da li firma uplacuje 42 dana bolovanje pa tek onda socijalno ili kako vec u ze-do kantonu???




veeseelaa -> RE: Novi zakon o porodiljama (24.8.2009 23:22:51)

suna ja koliko znam kad otvoriš porodiljsko od tog dana firma ti ne daje platu (izuzev ako nisu drugačije odlučili, meni npr firma isplaćuje punu platu svo vrijeme porod.odsustva)
Od tog datuma od kada odvoriš por.odsustvo Kanton ti isplaćuje por.nadoknadu
To 42 dana bolovanja nema veze s porodljskim odsustvom, ta odredba se ne primjenjuje na porodilje




teacher75 -> RE: Novi zakon o porodiljama (25.8.2009 14:35:43)

slazem se sa veseeleom, ni kod nas firma ne placa tih 28 dana vec kanton. a ja necu raditi jer radim u skoli pa sam se dogovorila da od 1.septembra odem na bolovanje a termin mi je sredina oktobra. kad budem na obicnom bolovanju (cuvanje trudnoce) dobivacu punu platu pa zato se pitam mogu li to sve vrijeme biti na tom bolovanju, da ne uzimam tih 28 dana do poroda




Anoniman -> RE: Novi zakon o porodiljama (25.8.2009 14:39:12)

IZVORNA PORUKA: teacher75

pa zato se pitam mogu li to sve vrijeme biti na tom bolovanju, da ne uzimam tih 28 dana do poroda



Ne može. I ja sam tako htjela ali..... Osim ako sada nisu ponovo nešto promjenili.... U maju nije moglo. Pokušaj, sretno.




emy -> RE: Novi zakon o porodiljama (25.8.2009 14:41:39)

IZVORNA PORUKA: enisa_sara

IZVORNA PORUKA: teacher75

pa zato se pitam mogu li to sve vrijeme biti na tom bolovanju, da ne uzimam tih 28 dana do poroda



Ne može. I ja sam tako htjela ali..... Osim ako sada nisu ponovo nešto promjenili.... U maju nije moglo. Pokušaj, sretno.


I ja sam htjela na taj nacin, ali tako imas 13 mjeseci porodiljskog
Planirala sam iskoristiti klasicno bolovanje do termina i nakon toga otvoriti porodiljsko ali rekli su mi da nije moguce [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




teacher75 -> RE: Novi zakon o porodiljama (25.8.2009 14:50:03)

a moja kolegica tako uradila u februaru :(




teacher75 -> RE: Novi zakon o porodiljama (25.8.2009 14:51:09)

ja sam se ionako mislila vratiti na posao ranije, nakon 10 mjeseci




Anoniman -> RE: Novi zakon o porodiljama (25.8.2009 14:53:50)

Ja se vraćam nakon 6 mj.......
Nema to veze. Ma ti pokušaj, pa ćeš vidjeti. Jasno je nama šta ti želiš al đaba kad ne može.




mzmarija -> RE: Novi zakon o porodiljama (25.8.2009 15:49:35)

Zanima me dali je netko zatvorio porodiljno pa otvorio bolovanje jer u tom slucaju dobivas punu placu,al mora se svaki mjesec otvarat zatvarat bolovanje,zna li netko nesto tacnije...




suna -> RE: Novi zakon o porodiljama (25.8.2009 23:55:56)

mzmarija,mozes ti zatvoriti porodiljsko ali onda ako imas stelu kod dr.otvaras klasicno bolovanje ali ima komisija na koju moras izlaziti ako ti dr.stalno produzava bolovanje,ili se vratiti na posao jednu sedmicu pa opet otvoriti bolovanje...kod nas je tako u ze-do kantonu

veselaaa,hvala ti puno na odg.




mzmarija -> RE: Novi zakon o porodiljama (27.8.2009 21:51:23)

A i ovdje ti je tako znaci moram imati stelu kod dr. opce prakse za obe te solucije...




teacher75 -> RE: Novi zakon o porodiljama (27.8.2009 22:13:54)

moj ginekolog je napisao da moram mirovati narednih mjesec dana a onda da mi je kontrola, pa cu za par dana kod ljekara opce prakse da vidim sta ce reci. inace, termin mi je za mjesec i po al to nigdje ne pise




cvrakica -> RE: Novi zakon o porodiljama (2.9.2009 21:28:49)

uh kasno sam se ukljucila na ovaj forum ali cu ti dati odgovor.Ako radis u drzavnoj firmi mora se postovati zakon o radu gdje jasno stoji da je poslodavac duzan isplacivati platu zeni na porodiljskom.Eh kod nas je godinama bila zabluda da to ustvari isplacuje Kanton,odnosno socijalno,tacno je da to radi i socijalno ali i tvoj poslodavac.Od nas su krili to godinama i slucajno su prosle godine kolegice tuzile svoje poslodavce u drzavnom organu tj,Ministarstvu za neisplacivanje plata za vrijeme porodiljskog i gle cuda na sudu su dobile pa sam to i ja uradila.Samo dobar advokat i  mozes sve jer kod nas su mnoge informacije i skrivene.Pozdrav




teacher75 -> RE: Novi zakon o porodiljama (2.9.2009 22:59:54)

otvorila sam obicno bolovanje, pa namjeravam da ga zatvorim pred sam porod, tako da cu izbjeci onih 28 dana kad placa samo kanton




Đenifer -> RE: Novi zakon o porodiljama (3.9.2009 15:03:31)

Imam jedno pitanje za vas [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/nosecka.gif[/image], a većina bi mogla znati kako to ide.

Kad prekineš porodiljsko prije godine, npr: vratiš se na posao "formalno" nakon 4-5 mjeseci, počneš raditi i odeš na bolovanje klasično, uz donošenje doznaka od dr.opće prakse za opravdanje.
Može li se pojavljivati na poslu ( u toj godini dana) po  jedan dan i slijedeći da si na bolovanju uz opravdanje od dr. za komisiju, i tako raditi svaki mjesec, a nakon godinu se vratiti za stalno.Tako da na taj način prekineš porodiljsko i crkavicu od kantona, a kad si na bolovanju primaš punu platu bez toplog i prevoza i opet je to bolja solucija.
Znači ako sam malo konfuzna bila ,bit je pitanja " možeš li se pojaviti samo jedan dan na poslu i otiči na  bolovanje ili moraš raditi nekoliko dana u toku sedmice  pa otiči na bolovanje".Neznam ima li komisija neka pravila i propise koje prate kako je predviđeno koliko dana moraš raditi u toku mjeseca pa uzeti bolovanje, ako zna neka nek se javi.Pozzzzzz




taze_mlada -> RE: Novi zakon o porodiljama (7.9.2009 21:55:36)


IZVORNA PORUKA: Đenifer

Imam jedno pitanje za vas [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/nosecka.gif[/image], a većina bi mogla znati kako to ide.

Kad prekineš porodiljsko prije godine, npr: vratiš se na posao "formalno" nakon 4-5 mjeseci, počneš raditi i odeš na bolovanje klasično, uz donošenje doznaka od dr.opće prakse za opravdanje.
Može li se pojavljivati na poslu ( u toj godini dana) po  jedan dan i slijedeći da si na bolovanju uz opravdanje od dr. za komisiju, i tako raditi svaki mjesec, a nakon godinu se vratiti za stalno.Tako da na taj način prekineš porodiljsko i crkavicu od kantona, a kad si na bolovanju primaš punu platu bez toplog i prevoza i opet je to bolja solucija.
Znači ako sam malo konfuzna bila ,bit je pitanja " možeš li se pojaviti samo jedan dan na poslu i otiči na  bolovanje ili moraš raditi nekoliko dana u toku sedmice  pa otiči na bolovanje".Neznam ima li komisija neka pravila i propise koje prate kako je predviđeno koliko dana moraš raditi u toku mjeseca pa uzeti bolovanje, ako zna neka nek se javi.Pozzzzzz

ne znam tacno odgovor na pitanje ali ako nista moras imati ok poslodavca koji bi ti tolerisao takve izostanke....




delfin -> RE: Novi zakon o porodiljama (21.1.2010 14:07:05)

Im ali neko neke "svježe" informacije vezano za ovaj zakon. Ili provjereni slučaj, da se otvori normalno bolovanje umjesto onih 28 dana ili se mora uzeti tih 28 dana. Jer ni moja firma ne plaća ništa za vrijeme porodiljskog odsustva?




snijeg -> RE: Novi zakon o porodiljama (21.1.2010 14:39:59)

Ne možeš otvoriti "normalno" bolovanje ukoliko si stekla uslove za ovih 28 dana...jedino da nastaviš raditi do kraja ili da eventualno iskoristiš godišnjeg odmora, ukoliko ga imaš. Ovo ti pišem iz ličnog iskustva, nisu mi dali bolovanje jer sam bila 20 dana pred termin i nažalost morala sam otvoriti porodiljsko jer su bile velike vrućine i fakat nisam mogla nastaviti raditi, a godišnji davno iskorišten [sm=smiley13.gif]




aamra -> RE: Novi zakon o porodiljama (21.1.2010 17:27:35)

Ja sam koristila obicno bolovanje nekih mjesec dana pred porod. Tek sam 8 dana pred porod otisla na porodiljsko.




delfin -> RE: Novi zakon o porodiljama (21.1.2010 22:44:40)

snijeg a ko ti nije dao da otvoriš "normalno" bolovanje?




Skvo RR -> RE: Novi zakon o porodiljama (21.1.2010 22:45:45)

Ja sam bila na normalnom bolovanju tih 28 dana, porodiljsko mi je pocelo teci na dan poroda!




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>