[Obrisana poruka] (Puna verzija)

Forum >> [Zajednica RR] >> Razgovori…o svemu i svačemu



Poruka


Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (12.6.2013 21:51:15)

[Sadržaj poruke je obrisan]




ladyblue RR -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 21:55:17)

ja sam to relativno ispoštovala ak+li ne zato što sam htjela nego mi je N rođena u zimu a ja sva osječena bila pa sam bila prinuđena da budem u kući. da je ljetna beba, ma nema šanse da bih ja sjedila u kući 40 dana




teacher75 -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:01:26)

isto kao ladyblue, mada nakon prvog poroda nisam bila u stanju da hodam 30ak dana




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (12.6.2013 22:02:14)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Apotekarka -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:03:19)

S prvim porodom sam imala pomoc u kuci a imala i n26 konaca tako da sam 20 dana bas odlezala a sad sam bila prepust
ena sama sebi tako da sam 2 put za tih 40 dana uspjela prileci,ali prilicno sam se ok osjecala s 2 koncica jedan period me stomak bas boluckao jer sam sve poslove sama obavlala sem dizanja korpe za ves sad je sve ok samo sto jos nisam dobila...




teacher75 -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:07:43)

ja sam poslije alana znala izletjeti na sat sama vec nakon 7 dana a on zbog loseg vremena nije izasao mozda i vise od 40 dana[sm=smiley1.gif]




leona81 -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:13:43)

ja sam izasla odmah nakon poroda, tipa jedno 7 dan. doduse sama. M nismo izvodili zbog one svinjske gripe mjesec dana




minja_ -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:13:43)

ja sam se glupirala poslije poroda, svasta nesto radila dok se nisam upišala kad sam kihnula. Onda sam se vratila u low profile sistem i odlezala kako treba. Ipak se kila i po maternice treba smanjiti na 100 grama i 8 cm duzine.
Ako se porodim jos jednom, necu se pomjeriti 40 dana[sm=smiley36.gif]




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (12.6.2013 22:16:54)

[Sadržaj poruke je obrisan]




bebaa -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:19:41)

ovo postoji isključivo za majkino dobro....kažu beba ne valja da izlazi ovih dana...šuplja....beba mora na kontrolu,na vakcine,,,,ali majka bi trebala da poštuje jer se smatra da je to dovoljan period da se sve vrati u normalu....ja nisam ležala ni dana sem ono u bolnici što su me tjerali a porođena na CR....kući došla i nikom nisam dala da mi kuha i čisti....sve sama radila i na koljenima čistila i ribala....pite pravila...samo mm mi dodavao bebu da dojim i presvlačim....i opet bi tako mogla,osjećam...sve za moj užitak i mir...ne može mi niko kao ja sama sebi i očistiti i skuhati ali i nauditi....




Amani12 -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:24:15)

IZVORNA PORUKA: ladyblue

ja sam to relativno ispoštovala ak+li ne zato što sam htjela nego mi je N rođena u zimu a ja sva osječena bila pa sam bila prinuđena da budem u kući. da je ljetna beba, ma nema šanse da bih ja sjedila u kući 40 dana


Da potpisem. Isto ovako. [sm=smiley1.gif]

Sama sam izlazila nakon sto mi je rana dozvoljavala kretanje,a bebu nisam izvodila nigdje osim jedanput
u DZ vise od mjesec dana.

Ja se porodila u Decembru,zima,snijeg,ludilo,ne znam gdje bih hodala.[sm=smiley36.gif]

Ali sam doma odmarala,pazila se i uglavnom samo brinula oko bebe prvih mjesec dana.




MicoTico -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:29:09)

Ni prvi ni drugi put.
M je rođena u zimu, ali mi uskoro slavu pripremali, tako da se nisam ništa odmarala. Nisam išla u šetnje jer zavaljao snijeg, ali sam sve radila kao i obično.
T. je rođen krajem maja i 10 dana od poroda smo bili u šetnji po naselju.




Anoniman -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:32:18)

pa sam sad nesto lezala poslije poroda i nisam. Mama mi je oba puta bila po 10 dana i na njoj je bio rucak, ali ja vala nisam mogla sve objasnjavati sta mi treba i kako, gdje, pa sam se dizala i mnoge stvari sam aobavljala. izlazila sam po potrebi...Sa bebom nismo cekali 40 dana da je izvedemo, bi pobudalila... Nisam nesto teretila, ali nisam ni mirovala.




hatepsut -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:36:16)

Kad sam rodila prvo djete 40 dana bila sam kuci,ono bas nisam nigdje isla.A kad sam rodila drugo djete vec nekad 15ti dan sam bila u drugom gradu.E sad puno bolje sam sojecala nakon drugog poroda,pa je vjerovatno i to razlog.Mislim da svaka zena osjeti sta moze i koliko moze




Medić* -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:41:18)

F rodjen u oktobru. Pohladno bilo. Nakon 7 dana morali na neonatologiju zbog zutice. Gore bio 5 dana. Ja tek porodjena, epi i preko 20 konaca ali isla svaki dan po tri puta da ga dojim. Jedva od reza hodala. Moji bili prvih 10 dana. Nakon toga svekrva dosla. Ja samo oko bebe, ona sve ostalo radila. Bebu nismo izvodili u set__nju, pohladno..mi bi izasli po malo muz i ja. Uglavnom da je bilo toplije izlazili bi u set__nju.

Ovo sada ce biti ljetnja beba aBg...nakon mjesec dana od rodjenja morat cemo za Makedoniju po dokumenta, iskreno se nadam da cu biti u stanju da tako brzo putujemo :))))




Hanady RR -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 22:42:18)

Da ja tebi nešto kažem ovako pravo...
tu su četersnicu izmislile pametne žene nekada davno[sm=smiley36.gif]

ja sa prvom ruper na nogama...to se dolazi to ja kuham perem oko bebe...ljeto bilo...ma slomila se...
četersnica meni netreba, opustite vi mene, mogu ja, mogu ja...nakon nje ostah sama mogu ja...

bogami sa drugom ja sma nju poštovala...radila sam naravno koliko sma mogla oko dvoje djece i co...al ko nazove reko ne izlazim još četeresnica nije poršla..zima bila rkeo nemojte još zima virusi dok četerenica ne prođe...

ma ljepota....

poštuj ti nju...
što uvedeš sistema sebi i reda to ćeš u ovih 40 dana...

ha ja...pametne žene su nju smislile[sm=smiley36.gif]




minja_ -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 23:07:58)

kod mojih je birvaktile ceteresnica podrazumijevala da sva zenska familija u punom smislu 40 dana preuzme kucu na sebe i dodaje majci bebu na dojenje, majcino bi bilo mazenje, spavanje, mirisanje bebe i dojenje. Konekcija u pravom smislu[sm=smiley1.gif]
Al ko je htio odmah na njivu i u stalu, jer je navikao da se nesto desava, nisu se bunili[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (12.6.2013 23:09:53)

[Sadržaj poruke je obrisan]




mayra -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 23:12:42)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Da ja tebi nešto kažem ovako pravo...
tu su četersnicu izmislile pametne žene nekada davno[sm=smiley36.gif]

ja sa prvom ruper na nogama...to se dolazi to ja kuham perem oko bebe...ljeto bilo...ma slomila se...
četersnica meni netreba, opustite vi mene, mogu ja, mogu ja...nakon nje ostah sama mogu ja...

bogami sa drugom ja sma nju poštovala...radila sam naravno koliko sma mogla oko dvoje djece i co...al ko nazove reko ne izlazim još četeresnica nije poršla..zima bila rkeo nemojte još zima virusi dok četerenica ne prođe...

ma ljepota....

poštuj ti nju...
što uvedeš sistema sebi i reda to ćeš u ovih 40 dana...

ha ja...pametne žene su nju smislile[sm=smiley36.gif]



Da ja tebe potpisem.

Koja sam ja budala bila. Nista od te cetresnice nisam iskoristila. Da mi je ova pamet, kako bi lezala, odmarala, mazila se s bebom, sve obaveze prepustila. A ja koza nadigla se da radim, uff kako se ljutim na sebe.




Hanady RR -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 23:16:34)


IZVORNA PORUKA: minja_

kod mojih je birvaktile ceteresnica podrazumijevala da sva zenska familija u punom smislu 40 dana preuzme kucu na sebe i dodaje majci bebu na dojenje, majcino bi bilo mazenje, spavanje, mirisanje bebe i dojenje. Konekcija u pravom smislu[sm=smiley1.gif]
Al ko je htio odmah na njivu i u stalu, jer je navikao da se nesto desava, nisu se bunili[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]


e to ...

a mi moderne mogu ja mogu ...

ma jok treba nju čuvat i na nju se fino vaditi[sm=jezicek.gif]




kolacic -> RE: Četeresnica/babinje (12.6.2013 23:35:51)

Po meni, za oporavak majke je neophodno neko vrijeme, a koja se osjeca dobro, ne mora cekati bas do kraja tih 40 dana,

ali me s druge strane nervira sto tu 40nicu vezu i za bebu, i kao, ne mozes ni izvoditi dijete tih 40 dana???

Sta vi mislite o tome?

Meni moja nije dala pisnuti sveki da izvedem a ja sam bila slomljena od poroda da dizem glas za to, i godilo mi je da odmaram, dakle nisam ja ni fizicki bila sposobna za setnju u kolicima, ali strogo je bila protiv iznosenja bebe vani tih 40 dana, kao i prostiranja vesa bebinog na zrak kad pada mrak[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




Bihter -> RE: Četeresnica/babinje (13.6.2013 0:38:15)


IZVORNA PORUKA: bebaa

ovo postoji isključivo za majkino dobro....kažu beba ne valja da izlazi ovih dana...šuplja....beba mora na kontrolu,na vakcine,,,,ali majka bi trebala da poštuje jer se smatra da je to dovoljan period da se sve vrati u normalu....ja nisam ležala ni dana sem ono u bolnici što su me tjerali a porođena na CR....kući došla i nikom nisam dala da mi kuha i čisti....sve sama radila i na koljenima čistila i ribala....pite pravila...samo mm mi dodavao bebu da dojim i presvlačim....i opet bi tako mogla,osjećam...sve za moj užitak i mir...ne može mi niko kao ja sama sebi i očistiti i skuhati ali i nauditi....


Zadnja ti je recenica na mjestu,.koliko je lijepo primiti pomoc toliko te ta pomoc moze kostati[sm=smiley36.gif] Poznavajuci sebe cisto sumnjam da cu ceteresnicu prelezati,..najvise volim samoj sebi sve uraditi i nikoga ne opterecavati...A i ljeto je pa ce biti tesko izdrzti u kuci biti tako dugo [sm=smiley1.gif]




Alannah -> RE: Četeresnica/babinje (13.6.2013 7:28:34)

Tijelu treba da se vrati u normalu nekih 6 sedmica,tj..40 dana,a drugo je to sto su nasi otisli u krajnost,pa podrazumijevali da ne trebas ni na balkon izaci.Sa mnom bila zena u sobi,beba imala novorodjenacku zuticu i d joj govori da iznese malu malo u dvoriste kad dodju kuci,ova se snebiva,kao ne smije beba napolje 40 dana,a ni ona.tetka mi pricala,svekrva joj nije dala da djete odvede doktoru,jer joj nije prosla cetrdesetnica,pa ona ostala kuci,a svekrva i muz voili dijete[sm=zmeden.gif].
BTw porodila sam se carski u oktobru,bolilo me jedno tri sedmice,ali 7 dana nakon poroda sam isla kupiti cizme,deseti dan smo nas troje izasli u kratku setnju.Zaista treba odmarati sto vise,moja dr mi je pricala da zene kasnije mogu imati problema sa npr.ispadanjem maternice i slicno,ako previsse rade u tom peridou,ali mislim da setnje nece nikome naskoditi.




HAHA -> RE: Četeresnica/babinje (13.6.2013 7:47:58)

Kod mene je bilo ovako,prvi put lagan porođaj,ali ostala u porodilištu još dodatnu noć jer sam se porodila u 2 unoći.Sve ostale u sobi majke(njih 7)sam posluživala,svi mi se čudili,kao da se nisam ni porodila.Kući je sve bilo ok do pojavljivanja mastitisa,inače bih išla i u šetnje ali ti problemi su me sputavali.Drugi put porođaj trajao danima,izrezana sva,po dolasku kući beba ubrzo završila na pedijatriji.Kad se sve smirilo nakon nekoliko dana,mislila sam da je sve prošlo i da mogu sve.Bila sam sama sa djecom i sve radila.Čak sam se u snijegu igrala s Hamzom,nisam smjela baš u šetnje ali zbog leda koji je sve okovao.Jedan dan sam dugo sjedila na podu,neke papire slagala.Naveče me je toliko zaboljelo da sam zaboravila na porođaj od nekoliko dana,na indukciju.Otišli smo na kliniku,doktorica me pitala je li me i ranije boljelo,rekoh nije toliko.Kaže do grlića ste zašiveni[sm=smiley13.gif]ali tek sada boli jer je prošlo 35 dana i hormoni polako opadaju(kao baš je po prirodi tako 40 dana da bi se majka oporavila),ostalo sve u najboljem redu.Ne znam da li bi bilo isto da sam se više pazila,ali eto ipak ima nešto u tih 40 dana,valjda.




malena27 RR -> RE: Četeresnica/babinje (13.6.2013 8:07:01)

ja sam ''odmarala'' dok sam bila u bolnici, vec 5. dan po porodu (CR) sam bila na nogama...




Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>