RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


Mrvica_83 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (30.4.2014 14:49:23)

Zenice mi smo napunili 26.04 5 mjeseci i iskljucivo sikimo [sm=bravo.gif] Sad kad se zarovim u ove stare postove i krenem da vas ispitujem [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] Sta , kako [sm=smiley1.gif] Jeste li bas cekale kao dan kad je bebac navrsio 6 mjeseci ili ste krenuli ranije ? Ja joj dosad dala samo kasikicu soka od jabuke - pojela je mada ne bas rado .. Kasiku veze za D kapi - groko pa se sva namrstila [sm=smiley36.gif]




Amyla -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (30.4.2014 20:49:50)

hej zenice, evo i nas, danas nam je punih 6 mjeseci, prije nekih 5-6 dana smo probali prvo mrkvicu, ma nema sanse, hajde reko ne svidja mu se, gura jezikom, nece da otvori usta, mase rukicama i na kraju pocne da place, iduci dan mu dam jabuku, reko mozda mu se ona svidi, ista reakcija, vise nisam ni davala, pauzirali smo malo, danas mu probala dati tikvicu ali opet ista situacija, sutra opet imam namjeru da mu nesto napravim, ali nemam ideju sta, cini mi se da mu se ne svidja sto je kasastog oblika, da li je to moguce? I da li je neka od vas imala ovakvo iskustvo




ellene -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (1.5.2014 7:38:31)

Mrvice,

mi smo krenuli sa kašicama kad je L bilo 4 ipol mj, po savjetu pedijatrice, prvo smo probali mrkvicu, nije joj se svidio novi okus, ali išli smo malo po malo i sad jede sve.
Samo nije se baš navikla na bananu, pojede malo, a najviše voli Nestle riža i kukuruz...




Bella.88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (1.5.2014 14:22:56)

Amyla tvoja bebica jos uvek nije spremna za krutu hranu,napravite pauzu od dvije sedmice,pa pokusaj ponovo.
Ako dojis,neke dojene bebe ili bebe alergicari odbijaju hranu do 8,10mj.nekim bebama je dovoljno mlijeko do godine.
Moj sin puni 11mj.jos nije prhvatio kh kako treba

Mrvice nije bitan dan,pa ni sedmica,ali nema potrebe da zuris
Ja bih ti savetovala da probas prvo sa rizom ili rizinim pahuljicama.
Ili ove nestle sto koristi ellena,mozes ih kombinovati kasnije sa svim kasicama
Sretno




ellene -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (3.5.2014 12:28:21)

Moja L je napunila 6 mj, dali joj sad mogu davati keks pettit ili plazmu??




ellene -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (3.5.2014 12:44:42)

Čitam ovdje na RR kalendar razvoja djeteta, o bebi sa napunjenih 6 mj može jesti pileće meso, može tvrdo kuhano žumance ??? [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




Bella.88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (4.5.2014 21:22:00)


IZVORNA PORUKA: ellene

Čitam ovdje na RR kalendar razvoja djeteta, o bebi sa napunjenih 6 mj može jesti pileće meso, može tvrdo kuhano žumance ??? [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]


imaš različitih tabela dohrane,mi smo meso uveli sa 7.5mj., a žumance malo pre 10mj.
samo žumance ide prvo osmina,pa četvrtina,pa pola i tek pri kraju mj.celo žumance,samo ja mislim da ti je baš rano za žumance i plazmu,ajd meso i nekako.




Eleonoraa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (5.5.2014 16:44:31)

i ja sam nasla nekih razlicitih tablica, pise 7 mjeseci meso, ali u nekim tekstovima sam nasla i da se uvodi izmedju 6 i 7... meso je vajda vazno zbog zeljeza, posebno za djecu s manjom porodjajnom tezinom jer
su imamanje zalihe, to sam takodjer procitala vise ne znam gdje...

uglavnom nama je sada 6,5 haman pa kontam da li da pocnemo to meso, jer jedan smo obrok uveli i taj joj mijenja siku,pojede nekih 5 ili 6 supenih kasika voca ili povrca sa zitaricama... u dilemi sam da li trreba prvo da uvedemo jos jedan obrok pa onda meso za rucak ili to nema veze?

svekrva me malo cudno gleda,mislim da bi joj uvalila koljenicu, ali briga me mi idemo polako :-)




Mrvica_83 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (6.5.2014 10:25:39)

Zenice ja nadjoh neku tabelicu odnosno prijedlog za dva mjeseca obroka na dnevnikbebe.com.. Jel ko koristio ? [sm=smiley1.gif]




Bella.88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.5.2014 22:04:28)

evo tabele koju sam obećala[sm=smiley1.gif]

Voće
6-8

jabuke
kruške
marelice
breskve
banane
avokado
lubenice
šljive
nektarine
dinje
smokve
8-10
kivi
ananas
mango
papaja
kupine
sušeno voće
kokos
kokosovo mlijeko
borovnice
10-12
maline
riblizle
mandarine
jagode
12+
ostali citrusi
Povrće
6-8

tikvica
mrkva
batat
buća
krumpir
koraba
8-10
blitva
špinat
brokula
cvjetača
cikla
10-12
rajčice
paprike
patlidžan
kupusnjače
lukovice
12+
sirovo povrće
peršin
gljive
Žitarice
6-8
riža
proso
palenta
kvinoja
amarant
zobena kaša
zobeni i rižin nezaslađeni napitak
8-10
raž
ječam
pšenica
bulgur
pir
10-12
dvopek
tjestenina
musli
seitan
MAHUNARKE
6-8
zelene mahune
mladi grašak
8-10
tofu
mung dahl
crvena leća
10-12
azuki grah
slanutak
12+
grah
leća
soja
sojin napitak bez šećera
miso juha
razblaženi soja sos
tempeh
Mliječni proizvodi
(punmasni)

6-8
obični jogurt
8-10
kiselo mlijeko
mladi sir
acidofil
skuta
10-12
vrhnje
maslac
12+
mlijeko
kefir
jači sirevi
Orašidi, alge, sjemenke
6-8
tahini namaz bez soli
8-10
mljevene sjemenke (lan, buća, sezam, suncokret)
10-12
mljeveni orašidi ili nezasoljeni namazi od istih bez šećera
bademov napitak bez šećera
12+
kikiriki
alge
Masnoće
6-8
organski ghee
djevičansko maslinovo ulje
djevičansko kokosovo ulje
sezamovo ulje
bućino ulje
8-10
suncokretovo ulje
sojino ulje
biljno ulje
10-12
maslac
Začini
6-8
kim
komorač
kurkuma
kardamom
čista vanilija
cimet
8-10
đumbir
kerob
10-12
začinsko bilje
slatka paprika
12+
lukovice
ostali začini
Deserti i pića
6-8
nezaslađeni bebi čajevi
razblaženi cijeđeni sokovi
rižin slad
8-10
prirodni bio keksi i pudinzi bez šećera
10-12
šećer od kokosa
12+
domaći sladoled
kakao
med
nerafinirani smeđi šećer
sladovi od agave, javora i sl.
Meso
8mjesec

bijelo pileće
bijelo pureće
janjetina
kunić
9mjesec
teletina
10mjesec
tamno meso peradi
11mjesec
junetina,govedina
12+
suhomesnati proizvodi i prerađevine-što kasnije
Riba
8mjesec

bijela riba
13mjesec
plava riba
Jaje
žumance sa 10 mjeseci
bjelance sa 13 mjeseci




Bella.88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.5.2014 22:12:56)

naš današnji meni
doručak:griz sa marelicama i jabukom
ručak:piletina sa miješanim povrćem
večera:jabuka/trešnja

mame čije bebe jedu žumance koje se odvoji od belanceta prije obrade/kuhanja,slobodno mogu dati bebi i bjelance
detetu koje ima alergiju na bjelance,dovoljna je mrvica da reagujeosipom,oticanjem i drugo

mi smo probali narandžu i limun,narandžu pravo voli,dam mu u par dana trećinu

imam maline zaleđene,domaće su,kako bih mu to napravila,kao kompot ili?




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (15.5.2014 8:13:33)

Nije loša tabela, ja bi se samo osvrnula na kivi kojeg zbog jake alergijske reakcije koju izaziva neki uvođenje preporučuju čak posle drugog rođ. kao i soju.
Isto važi za jagode , jaja, kikiriki (kojeg je smoki prepun) jaja i kravlje mlijeko.

Ja sam neki dan čitala knjigu u kojoj krive kravlje mlijeko za grčiće/kolike , jer taj protein iz km je gotovo neuništiv i prolazi procese obrade i prolazi kroz majčino mlijeko te tako izaziva grčeve.Potrebno je čak 10 dana da se odstrani iz tijela.
Posebnu panju bi trebale obratit majke beba koje imaju ili one ili u porodici ad ,ekceme astme , bronhitise ili alergije.




mimi_2in1 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (15.5.2014 8:35:00)

Mojoj mrvici je 7,5 mjeseci. Cvrstu hranu klopa od 4,5...ali samo zato jer je bila spremna. Tad vec je pocela da gleda nasu klopu, mljacka sa nama...i zaista kad sam joj dala malo krompira i spucala ga je za cas. Do sad smo dosta probali. Kombinujemo ve tablicr [sm=smiley36.gif]Jagode, bobicasto voce, kikiriki, citruse, kivi, jaje..to ce sve iza godine. Jaje cemo malo prije zbog one boce al jos ne. Naavno za sada klopa laganiju hranu, mrkvica,krompir, riza, blitva, tikvica, tikva, karfiol...onda jabuka (koju ne voli) kruska, banana, sljiva, kajsija i nektarina. Probala je i kukuruz, griz i zitarice za bebe..nedavno je probala i grasak no malo joj je tezak pa se to odrazilo na stolicu...tako da de on sacekati jos.
Jogurt cu joj dati dok napuni 8 mjeseci i kontala sam lecu (pire) jer ona ima puno zeljeza.
Od mesa ona klopa piletinu i teletinu..ostalo nisam za sada. Ribu mm i ja ne jedemo pa i njoj cu dati kasnije.

Neko je pitao za plazmu, ja sam njoj tek sa 7 dala plazmu...i to na kompotu jer mlijeko ne moze. Mada gledam da joj rjedje dajem keks..sta ce joj bolje joj je neko voce.
I to je to... Naravno imam gomilu dilema i problema sa ubjedjivanjem nana zasto nesto necu da joj dajem ( recimo paradajz) stalno se svadjamo. Narandju su joj dali bez mog znanja..ja poludila. Nikako da objasnim da joj ne cine dobro. Polako nigdje se ne zuri. Sada me nagovaraju na visnje i borovnice....mah joj sta da vam pricam. Vjerovatno svi imate iskustva sa tim :)




Medić* -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (15.5.2014 17:54:16)

Evo danasnjeg menija.

Dorucak zobena kasa sa bananom
Rucak supica sa graskom na junecem temeljcu.
Za veceru palacinka sa pavlakom.Male komadice mora sama dama jesti [sm=smiley36.gif]
Trenutno gricka isto palacinkice malo.

Imam osjecaj da ova moja djeca po vazdan nesto zvacu [sm=smiley36.gif]




mirnah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (16.5.2014 8:49:46)

Uistinu bih cijenila vase savjete...Naime, moja E.ima 4 mjeseca i 7 dana. Imam namjeru da ovih dana uvedem pravu ishranu tj. guscu hranu. Cime poceti? Sa slatkim ili slanim? Moze neki savjet, koja kolicina, sta od hrane, koliko cesto...Hvala unaprijed! cula sam da je bolje otpoceti sa slanim...skroz sam zbunjena...i strah me uvijek mislim da ce mi se dijete ugusiti, da je ta hrana pretvrda za nju...[sm=smiley36.gif] Ne zamjerite, prvo mi je dijete[sm=smiley36.gif]




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (17.5.2014 21:41:15)


IZVORNA PORUKA: mirnah

Uistinu bih cijenila vase savjete...Naime, moja E.ima 4 mjeseca i 7 dana. Imam namjeru da ovih dana uvedem pravu ishranu tj. guscu hranu. Cime poceti? Sa slatkim ili slanim? Moze neki savjet, koja kolicina, sta od hrane, koliko cesto...Hvala unaprijed! cula sam da je bolje otpoceti sa slanim...skroz sam zbunjena...i strah me uvijek mislim da ce mi se dijete ugusiti, da je ta hrana pretvrda za nju...[sm=smiley36.gif] Ne zamjerite, prvo mi je dijete[sm=smiley36.gif]

Prvo mislim da je prerano za dohranu al' ti kako hoćeš[sm=smiley13.gif]
Kad budeš počinjala aBd nećeš ni sa slatkim ni slanim[sm=smiley36.gif] nego voćnim ili povrtnim kašicama[sm=smiley36.gif].
Imaš tablice dohrane po mjesecima šta beba smije jesti, obično se daje jedna te ista namirnica po nekoliko dana zbog eventualne alergijske reakcije.
Bilo šta da izabereš za početak ćeš kuhati , znači i voće se kuha, i pasira , tako da se beba od toga neće sigurno udaviti[sm=smiley36.gif] naravno preporuka zbog kasnijeg uvođenja hrane ima malo veze i sa sjedenjem, bebu od 6mj možeš staviti u polusjedeći položaj i hraniti.Nikako u ležećem.
Ja bi predložila jabuku kuhanu , posle rižu kuhanu i onda to dvoje možeš sastaviti.Za dalje recepte malo isčitaj temu i svakako pitaj sve što te zanima[sm=smiley1.gif]




Bella.88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.5.2014 22:19:35)

naš jučerašnji meni:
doručak:pura sa marelicama
ručak:tikvica i jaje
večera:banana i kruška

naš današnji meni
doručak:banana,breskva,jabuka i hurma
ručak:miješano povrće i puretina, sa lanom i maslinovim uljem
večera:kruška sa žitaricama

Almondray kako ti ono praviš zobene pahuljice,samo ih potopiš ili kuhaš? i ja imam one iz Badema,mogu li te ili neke druge?jednom potopila(sa bananom) i nije ih hteo




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.5.2014 22:29:02)


IZVORNA PORUKA: Bella.88

naš jučerašnji meni:
doručak:pura sa marelicama
ručak:tikvica i jaje
večera:banana i kruška

naš današnji meni
doručak:banana,breskva,jabuka i hurma
ručak:miješano povrće i puretina, sa lanom i maslinovim uljem
večera:kruška sa žitaricama

Almondray kako ti ono praviš zobene pahuljice,samo ih potopiš ili kuhaš? i ja imam one iz Badema,mogu li te ili neke druge?jednom potopila(sa bananom) i nije ih hteo

Ja kuham i dan danas.U početku sa vodom, kasnije kad je probao km skuham sa km.
Ja uzimam one hanne (čini mi se da se ovako piše) nisam probala druge.




Bella.88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.5.2014 22:40:44)

IZVORNA PORUKA: almondray


IZVORNA PORUKA: Bella.88

naš jučerašnji meni:
doručak:pura sa marelicama
ručak:tikvica i jaje
večera:banana i kruška

naš današnji meni
doručak:banana,breskva,jabuka i hurma
ručak:miješano povrće i puretina, sa lanom i maslinovim uljem
večera:kruška sa žitaricama

Almondray kako ti ono praviš zobene pahuljice,samo ih potopiš ili kuhaš? i ja imam one iz Badema,mogu li te ili neke druge?jednom potopila(sa bananom) i nije ih hteo

Ja kuham i dan danas.U početku sa vodom, kasnije kad je probao km skuham sa km.
Ja uzimam one hanne (čini mi se da se ovako piše) nisam probala druge.

hvala [sm=smiley1.gif]
izvini a koliko dugo se kuhaju?




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (19.5.2014 7:47:46)


IZVORNA PORUKA: Bella.88

IZVORNA PORUKA: almondray


IZVORNA PORUKA: Bella.88

naš jučerašnji meni:
doručak:pura sa marelicama
ručak:tikvica i jaje
večera:banana i kruška

naš današnji meni
doručak:banana,breskva,jabuka i hurma
ručak:miješano povrće i puretina, sa lanom i maslinovim uljem
večera:kruška sa žitaricama

Almondray kako ti ono praviš zobene pahuljice,samo ih potopiš ili kuhaš? i ja imam one iz Badema,mogu li te ili neke druge?jednom potopila(sa bananom) i nije ih hteo

Ja kuham i dan danas.U početku sa vodom, kasnije kad je probao km skuham sa km.
Ja uzimam one hanne (čini mi se da se ovako piše) nisam probala druge.

hvala [sm=smiley1.gif]
izvini a koliko dugo se kuhaju?

Par min , baš brzo omekšaju.Isto kao i pir.




mimi_2in1 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (20.5.2014 8:29:37)

Jej djevojke jeste li davale malisanima one rizine pahuljice. Mojoj A ce uskoro 8 mjeseci, rizu je naravno probala al nije te pahuljice. Pa reko da vidim jeste ih davali i kako ste ih pravili?




Medić* -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (20.5.2014 11:23:56)


IZVORNA PORUKA: mimi_2in1

Jej djevojke jeste li davale malisanima one rizine pahuljice. Mojoj A ce uskoro 8 mjeseci, rizu je naravno probala al nije te pahuljice. Pa reko da vidim jeste ih davali i kako ste ih pravili?


Nama je deset mj.

Probali jednom, dva puta nije htjela. Inace nekakve te pahljice nece. Te koristimo cjelovito zrno zitarica.




bamblbi -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (22.5.2014 12:40:32)

Drage moje ženice ja nisam redovna i od kako je moja beba rođena ne mogu da pratim sve kao prije, ali eto ponekad nešto pročitam kad stignem.
Sada imam problem i molim vas za savjet.
Moja bebica ima 4 mjeseca i isključivo ga samo dojim, ima 8,5 kg [sm=smiley1.gif]
U zadnje vrijeme ja stalno imam napade žučnog kamenca i to me već dosta iscrpilo fizički izgubila sam više od 5 kg za par dana jer svaki dan završim u hitnoj na infuziji,
ali svaki put naglasim da dojim pa mi daju lijek koji ne sprečava dojenje. Naručili su me za operaciju za dva mjeseca. Nisam planirala ništa da dajem bebi prije 6-ot mjeseca ali zbog ove situacije sam u nedoumici šta da radim. Bojim se kako će da reaguje kada odem na operaciju mada sam planirala da izdojim milijeko i da mu ostavim jer mene neće biti nadam se tri dana. Molim vas pomozite mi da li bih trebala nešto početi da mu uvodim prije, da ga pripremim, a samim tim i sebi malo olakšam jer on ustaje i jede svaka 3 sata još uvijek, fino napreduje.




emef -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (22.5.2014 13:34:57)


IZVORNA PORUKA: bamblbi

Drage moje ženice ja nisam redovna i od kako je moja beba rođena ne mogu da pratim sve kao prije, ali eto ponekad nešto pročitam kad stignem.
Sada imam problem i molim vas za savjet.
Moja bebica ima 4 mjeseca i isključivo ga samo dojim, ima 8,5 kg [sm=smiley1.gif]
U zadnje vrijeme ja stalno imam napade žučnog kamenca i to me već dosta iscrpilo fizički izgubila sam više od 5 kg za par dana jer svaki dan završim u hitnoj na infuziji,
ali svaki put naglasim da dojim pa mi daju lijek koji ne sprečava dojenje. Naručili su me za operaciju za dva mjeseca. Nisam planirala ništa da dajem bebi prije 6-ot mjeseca ali zbog ove situacije sam u nedoumici šta da radim. Bojim se kako će da reaguje kada odem na operaciju mada sam planirala da izdojim milijeko i da mu ostavim jer mene neće biti nadam se tri dana. Molim vas pomozite mi da li bih trebala nešto početi da mu uvodim prije, da ga pripremim, a samim tim i sebi malo olakšam jer on ustaje i jede svaka 3 sata još uvijek, fino napreduje.





Draga bamblbi, mi smo bile terminus koliko se sjecam. I ja sam skroz slaba sad na ovoj str. al eto, nekad se zaletim sta procitati. Zao mi je zbog tvog zdravstvenog stanja al bebac ti je mashallah :) Moj E sad ima 4 mjeseca i 16 dana i 6300 gr otprilike al mashallah super napreduje, obzirom da je rodjen sa 2500 gr. Ja ga ne dojim od 2. mjeseca a i do tad je bila kombinacija sa flasicom. Par dana pred 4. mjesec smo mu poceli davati hapice. Grabi rukicama za kasikom, mljacka hranu kao veliki :) Do sad smo probali obicnu i bijelu mrkvu, brokulu, bundevu, pastinake (nemam pojma sta je, meni bljak njemu uhhhh...:)) jabuku i krusku..i da, svaku vece pred spavanje mu u mlijeko dodam rizinog brasna....On jos uvijek jede 6 do 7 puta u toku 24h. Mlijeka c. 750 ml u prosijeku i eto po otprilike 4 kasicice malo vece povrca, i ne svaki dan....po jedno dvije tri kasicice voca. Njemu se svijda, dajem mu koliko hoce, ne trpam u njeg i doktori su zadovoljni.
Naravno, sve je stvar licne odluke...ja eto tako radim. Takodje sam se odlucila jer hvala Bogu mogu (iako su mi stalno sad ove majke u poplavljenim podrucjima na pameti pa me dusa boli) davati mu kupovne hapice, Hippove uzimam i Frutec, jer su to jos uvijek male kolicine koje on jede pa mi se i ne isplati kuhati to i pripremati...a kad zamjeni mlijecni obrok hapicom onda cu mu i spremati kod kuce.
Sretno na operaciji i olaksaj sebi malo, iscrpit ce te sve to pa onda ni svom djetetu vise neces biti od pomoci. Ljubim tebe i bebicu.




ellene -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.5.2014 10:47:40)

Kada mogu davati bebi domaćau pileću juhu sa tjesteninom? Već smo uveli gluten, tj jedemo keks i mlijeko, ukoro puni 7 mj.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  482 483 [484] 485 486   Sljedeća stranica >   >>