RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


ellene -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.5.2014 11:02:12)

Još jedno pitanje, mame koje dajete kravlje mlijeko iz tetrapaka, dali ga prokuhavate? Ja sam ga uvela po savjetu pedijatrice prije par dana, s njim pravim kašice, ali nisam ga prokuhavala, jesam li pogriješila?




dambolina -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.5.2014 11:06:43)

Ne treba se prokuhavati mlijeko iz tetrapaka jer je to mlijeko vec sterilisano,. Prokuhava se domace i mlijeko iz kese.




Bella.88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.5.2014 16:27:45)

Ellene mila mislim da vam je PRAVO rano za kravlje mlijeko
Sto se tice testenine-tu imas i jaja,zumance ide sa 10 mj.a belance sa godinu,testenina obicna ide iza godine,ali imas intedralnu testeninu u DM ako ste vec uveli gluten,mije misljenje je da vam je rano i za testeninu




Bella.88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.5.2014 16:34:29)

Nas danasnji meni
Podoj
Dorucak -pura
Podoj
Rucak -pola vece tikvice i citavo jaje
Podoj
Kada se probudi dobice neku vocku za uzinu
Vecera - piletina i krompir (nas rucak)
Podoj za laku noc
I imamo nocni podoj




cele.k. -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (30.5.2014 22:59:19)

Cao cure.Imam jedno pitanje.Moja beba ima 11 mj i zanima me koliko obroka treba imati na dan.Oko pola 9 pojede cokolino ili keksolino,Oko pola 11 voce ili vocnu kasicu, u 13 supu i povrce s mesom,oko 15 vocni jogurtic i onda nastaju problemi jer ne znam sta da joj dam predvece.Adaptirano mlijeko pije samo kad navece zaspe ali oko 150 ml,rijetko vise pa se bojim jel joj to malo.Ona ima 10 kg.Hljeb joj dajem al ona ga melja po ustima i ispljune.




Just smile -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (5.6.2014 14:25:40)

Cele, možeš joj predveče dati ručka ako je ostalo ili pahuljice zobene ili pirove s jogurtom, palentu s jogurtom, hljeb sa sirom isl. Tako unosi isto mliječno.




idana_85 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (5.6.2014 23:40:06)

Drage moje, je li imaju negdje talbice kako se uvodi hrana, cini mi se da je to bilo? Ja sam ispala iz fazona skorz, ko da mi je prvi porod bio prije 100 godina [sm=jezicek.gif]




Eleonoraa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.6.2014 21:23:17)

tabelica dohrane ova meni licno nije losa http://www.coolinarika.com/clanak/kalendar-dohrane/

mi se jos patimo sa tvrdjom stolicom, ne znam u cemujefazon ali vrtim razne kombinacije... ove mlijecno zitne hape tipa one sto na njimapise milk pap, to jesa daptiranim mlijekom? Ima li smisladajoj to dajem ako je dojim...???
one mi padose uoci zbog onog probiotika...





jaculi -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.6.2014 10:41:03)

Drage mame..doslo vrijeme da vam se i ja pridruzim na ovoj temi..moj bebac ima 6 mjeseci na adaptiranom je mlijeku i sa dohranom smo krenuli prije 2 sedmice. .ima jedan nemlijecni obrok dvenvno i to drugi jutarnji...moj bebac ovako jede :
6 i 30h - 150 ml formule
10h - kasica
14h - 150ml formule
17h -150ml formule
20 i 30h - 150ml formule
Onda zaspi i ne budi se do pola 7 ili 7 ujutro nikako..ne zeli da jede vise iako sam mu pokusavala davati vise mlijeka..ima oko 8 i po kg..bucav je ali nije debeo ali meni se sve cini kao da hi beba od 6 mjeseci trebala piti vise mlijeka...kasice je fino prihvatio i jede sve sto mu skuham..




Mrvica_83 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (15.6.2014 21:11:14)

Dancek mamite [sm=smiley1.gif] moja Ceza ima 6 mjeseci i 20 dana .. Iskljucivo smo dojili do 6 mjeseci .. Poceli lagano sa kasicama nedavno .. Cura nije odusevljena ali ja idem lagano po tablici pa cemo vidjeti [sm=smiley1.gif] Preferira dojenje dijete .. Sa 6 mjeseci i 5 dana je imala 8kg pa se ne brinem jer fino napreduje ..Ali koliko vidim vecina bebica njopa a mi u borbi .. Ksikica , dvije ..




tinchita -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (17.6.2014 21:50:59)

Pozdrav drage mame!

Beba ima 9 mjeseci i nedavno smo uveli gluten. Krenuli smo sa zobenim pahuljicama i sad bismo probali pšenicu. E, sad me zanima u kojem je obliku uzeti za početak (griz, pahuljice...)? Kruh još ne dolazi u obriz, jer beba preferira isključivo glatke kašice a nema još ni zubiće! Hvala




Thana85 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.6.2014 0:49:08)

Evo i nas,napokon napredak sa dohranom,sa kojom smo krenuli sa 5.5 mj i nije je najbolje prihvatao

Danas ručkali:
supice one od iskuhane domaće koke,mrkvicu,krompiric i komadić mesa od bataka,kap maslinovog ulja,sve ispasirano.
S odusevljenjem pojeo jedan obrok.[sm=smiley1.gif]

Jučer supica sa mrkvicom i prosom




Eleonoraa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (19.6.2014 10:21:52)

Ja sam uvela psenicu u obliku krupice, kupila u DM-u, jer kada se napravi s vodom onda moze se i sa vocem pomijesati, uveli sa 7,5 mjeseci i bilo OK. Nisam s mlijekom jer dojim i nemam kad jos i izdajati za hape ali vidim da moze i sa AD.. Eto sretno :-)




2strawberry -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (20.6.2014 0:16:57)

Citam zadnjih par stranica teme, i mi smo sad u fazi uvodjena hrane, moj bebac ima 6,5 mjeseci, ali ja sam mu pomalo pocela davati, prvo sokice pa onda par kasikica vocnih kasica, koliko je htio i sa 5 mjeseci, cak i nepunih 5 vise se ne sjecam tacno. Pedijatrica nam je rekla da je prema najnovijim istrazivanjima 4 mjeseca prerano a 6 kasno za poceti sa uvodjenjeem hrane, tako da smo mi oko petog mjeseca poceli pomalo da se navikava na okuse.

Nego ne mogu da ne primjetim da sve slijepo pratite tablice i tajminge kad sta treba uvesti, ja nekako to radim spontano, i cak mi je draze slusati nase majke, nego neka nova pravila... Mi smo vec sa 3 mjeseca jeli sve i svasta, a bili smo daleko zdravija djeca od djece danas. Ja kad kazem mojima da nesto ne smiju dati bebi, umiru mi od smijeha.. Pa tako pustim ih ponekad da mu naprave kasice, ne pitam sta su stavili, svekrva mi je doktorica, pa joj zbog toga jos vise vjerujem.. Ona npr. U kasicu stavi domacu tarhanu... Vjerovatno prema tablicama to ne bi smio, ali on je to jeo vec vise puta i nista mu se nije desilo. Takodje jeo je i piletinu i teletinu, od voca - jabuku krusku breskvu.. Povrce - krompir, mrkva, tikvica (ne voli je nikako) blitva-spinat, dala sam mu i plazma keks pomijesan sa jabukom... Jedino mu ne dajem jos nikakvo mlijeko osim dojenja, i ne mislim jos bar mjesec-dva, mislim da nema potrebe... I da, cesto mu dajem i kupovne hapice - frutek ili hipp, cesce hipp - voce i zitarice hapicu smaze dok trepnes. Tako to je otprilike nasa prica.. Doduse, sve lijepo zvuci kad ovako napisem, bilo je tu dosta muke, i jos je ima, cesto se smorim da nesto napravim, pa on nece ni iz par pokusaja, pa bacim.. Al sve u svemu zadovoljna sam. I da, nemamo neka pravila kad i kako jede.. Uglavnom mu nakon jutarnjeg dojenja dam nesto vocno, popije i sokic, takodje dajem mu vodu, onda mu oko rucka probam dati slano bez da ga dojim izmedju tih obroka, nekad mi uspije, nekad nece ni pod razno pa ga dojim oko 4, onda ga u svakom slucaju dojim opet oko 7-8, pred vece mu se opet trudim dati neki vocni obrok, i onda se fino napapa sise oko 10-11 i uglavnom prespava do cca 7 ujutro, ponekad se budi jednom u noci.




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (20.6.2014 0:33:58)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Mrvica_83 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (20.6.2014 11:01:10)

Mame pozdrav Skontala sam da je ovo najopasnija tema na koju uvijek pocnu rasprave [sm=smiley36.gif] Slazem se sa Iman - nisam za slijepo pracenje tablica ali jesam za pravila .Majcino mlijeko je najvrednija namirnica i nas plan je da dojimo sto duze ! Bas sam procitala jednu dobru recenicu - zasto najbolju namirnicu koju dijete dobija mijenjati manje vrijednom .. Mi idemo polako - postujuci tablicu i rezim obroka . Jedan obrok u 6 mjesecu i tokom 7 ako se ne varam ?? Pa moja sveki u cudu pita neki dan - A ona ne smije ovo sto mi jedemo ? - Tacno sam joj u ocima vidjela da bi je najradije napitala supom od koljenice [sm=smiley36.gif] A jucer pita - smijem li joj dati kiflu - Halo ? Bebi od nepunih 7 mjeseci ? Ko zna nasu situaciju zna da sam rano pocela raditi ( 3 mjeseca curica imala ) ali da smo hB odrzali dojenje , da je beba napredna i to smatram jednim od najvecih uspjeha u zivotu . Zato ne zurim sa cvrstom hranom - imat ce kad da jede cijeli zivot istu [sm=smiley1.gif]




grozđe -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (20.6.2014 11:12:05)

Jutro i od nas [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]...

beboni ima 5.mjeseci i 12.dana i samo siki i obozava da jede heheh... napredan je i cini mi se poguzija... malo lizne kada mi nesto jedemo samo da osjeti i obozava sve [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]..

slazem se sa Iman i Mrvicom... treba dijete da stekne imunitet i da privikne svoj mali organizam na sve...

Mrvice cekam tablicu [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Bella.88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (21.6.2014 22:42:39)


Nego ne mogu da ne primjetim da sve slijepo pratite tablice i tajminge kad sta treba uvesti
, ja nekako to radim spontano, i cak mi je draze slusati nase majke, nego neka nova pravila... Mi smo vec sa 3 mjeseca jeli sve i svasta, a bili smo daleko zdravija djeca od djece danas.


1.nije tačno,moj maleni ima dermatitis i probao je belance,narandžu,limun i još neke namirnice pre godine,naravno nije to probao sa 8mj,već sa 11 i po,a to je velika razlika

2.mene je moja mama dojila pune 3 godine,sa godinu mi uvela krutu hranu i fala Bogu ništa mi ne fali,i moj sin je haman isključivo dojen 11mj,a hvala Bogu nikada nije bio bolestan,imao je jednu prehladu-a ima godinu

plazma i kupovne kašice su pune šećera,za mlijekom pored dojenja nema potrebe do godinu dana,a i duže

i mislim da je pogrešno uskratit detetu podoj,da bi pojeo neki drugi obrok,njemu je dojenje glavna ishrana u prvoj godini,a dohrana je DOHRANA

to što nekada odbija obrok,može biti da mu je previše,ipak ima 6.5mj.za toliko obroka

to je moje mišljenje,a ti mila kako hoćeš,ako ništa bilo bi dobro da pripaziš sa alergenima,sretno

grozde ima jednu tablicu nekoliko stranica pre,pa pogledaj




Thana85 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (22.6.2014 21:08:19)

danas ručkali ciklu,mrkvu i krompirić sa supicom od prokuhane teletine..sve smiksano

bila sam skeptična kako će prihvatiti ciklu kao novu namirnicu,al ne znam da je dosad vise pojeo kašice [sm=bravo.gif] bas sam sretna




2strawberry -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (23.6.2014 0:16:07)


IZVORNA PORUKA: Bella.88

i mislim da je pogrešno uskratit detetu podoj,da bi pojeo neki drugi obrok,njemu je dojenje glavna ishrana u prvoj godini,a dohrana je DOHRANA

to što nekada odbija obrok,može biti da mu je previše,ipak ima 6.5mj.za toliko obroka

to je moje mišljenje,a ti mila kako hoćeš,ako ništa bilo bi dobro da pripaziš sa alergenima,sretno



Ja se apsolutno slazem da je djetetu dojenje glavna ishrana u prvoj godini, ali kada dodje do neke dobi, mislim da mu vise nije dovoljna. Bas zato i uvodimo dohranu, zar ne? Moj bebac i dalje doji ujutro, pred spavanje i jos najmanje dva puta tokom dana, a u medjuvremenu jede hapice, jednu slanu, jednu slatku - kolicinski koliko sam prihvati. Cak sam se brinula da previse doji, a premalo jede, a sad poslije foruma mi se cini kao da ne bi trebao ni toliko. U svakom slucaju ste mi pomogle da postignem ravnotezu i prestanem brinuti da jede nedovoljno...
A kako gore neko rece, meni je najdraze uzeti malo i jednog i drugog, izvagati i gledati sta mojoj bebi najbolje pase... Ne slazem se da djete treba previse dojiti, po napunjenih 6 mj. svakako sam za postepeno ukidanje jednog do dva dnevna podoja... Ali se ne slazem ni npr. sa svekrvom i mamom koje bi dojenje vec svele samo na jutarnje i vecernje [sm=smiley36.gif]




bamblbi -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (6.7.2014 11:22:34)

Evo opet mene drage moje ko pogubljen slučaj.
Moja bebica ima 5,5 mjeseci počeli smo s voćnim kašicama i baš ih fino jede.
Prije par dana sam počela i sa slanim riža, mrkvica, krompir ali nije baš oduševljen.
Ostajem pri tome da mu i voćne i slane sama pravim nisam baš za one iz staklenke.
Banku mlijeka polako pravimo a ja za par dana idem na operaciju.
Šta bih mu još mogla uvesti a da nije prerano za njegovu dob?[sm=zmeden.gif]




dambolina -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (6.7.2014 12:35:02)

Tikvica, tikva, slatki krompir, palenta, proso, eto to mi pada na pamet




Eleonoraa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (11.7.2014 10:56:52)

imamo raspored trenutno
sika (7h)
dorucak i sika (10h)
rucak i sika(13.30h)
sika (17.30h)
vecera i sika(8.30h)

i onda u noci minimalno 2 puta sika, 1h, pa u 3h pa onda cesto i dalje jos do onog u 7 kad ustajemo...

da nije gladna? 8,5 mjeseci...




Medić* -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (11.7.2014 11:05:23)


IZVORNA PORUKA: Eleonoraa

imamo raspored trenutno
sika (7h)
dorucak i sika (10h)
rucak i sika(13.30h)
sika (17.30h)
vecera i sika(8.30h)

i onda u noci minimalno 2 puta sika, 1h, pa u 3h pa onda cesto i dalje jos do onog u 7 kad ustajemo...

da nije gladna? 8,5 mjeseci...


Ne vjerujem da je gladan. Tri kruta obroka vec ima :)




Eleonoraa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (11.7.2014 11:11:51)

hvala medic :-)

ma ona masala napreduje fino, a zna po noci puno da doji, pa se bojim da joj
ne nedostaje po danu pa da nadoknadi ili da joj nije malo krute hrane,mada fino pojede...

ne znam bogami vise,voljela bih da se mogu malo vise opustiti ali samo vagam kako, sta...




Stranica: <<   < Prethodna stranica  483 484 [485] 486 487   Sljedeća stranica >   >>