RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


mimi_2in1 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (23.8.2014 20:20:22)

Super draga hvala ti puno, dakle ok je ta vindon. Mozda ja nisam oke spremila. Pokusam opet :)




boombar -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2014 21:52:05)

Hvala Dambolina na savjetu, vec probano ali nazalist bez rezultata :/ Mada imas pravo sto se tice toga da je dovoljno jztarnji, vecernji i nocni podoji djetetu od godinu+. Valjda ce preko dana nekako utaziti zedj, makar kasikicom.
Merylin, razumijemo se savrseno! Ja sam danas gledala neku aventovu flasicu s kljunom, ali nije "no spill", dakle tece tekucina cim se nagne, pa sam mislila probati i s tim. Kosta 20ak KM ali sve ce se isplatiti ako upali!




Liris -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.8.2014 15:06:27)

Da li je zdravo bebi trahanu davati i u kojoj dobi?




mimi_2in1 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.8.2014 15:42:45)

Pa u sustini nije sad da nesto nije zdravo jel, al ne preporucuje se manjim bebama. Ovdje ima iskusnijih mamica koje paze na gluetn itd, ja o tom iskreno nisam pazila, ali nisam joj tarhanu davala do prije mjesec. Sada joj je skoro 11 a poceli smi nekad u 9. Prije toga stvarno nema potrebe, jer supice sam oravila od sikuhanog mesa sa povrcem i tonjoj je super zdravo, nisam joj dodavala tjestaninu. Sad posto je probala hljeb pocela i tjestaninu :)




dambolina -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.8.2014 16:47:42)

Ja ne znam odakle nama taj mit o svemocnosti tarhane. Pa u njoj je sve sto jedna beba ne smije, psenicno brasno sa glutenom, jaja koja su visoki alrgen, a da ne spominjem kiselu u kojoj je koncentrat paradajza... kako i zasto bi je beba morala jesti? Dijete od godinu+ dana nije beba, pa joj se moze dati kad i ostali ukucani jedu, pod uslovom da nije prezacinjena juhica.




ellene -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2014 10:00:15)

Žene kako se uvodi bjelanjak, znam da se žumanjak daje tvrdo kuhan, prvo osmina, pa četvrtina, pa pola, zatim cijelo. Vrijedi li isto za bjelanjak, nisam mogla naći nigdje na forumu.




mimi_2in1 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2014 16:35:09)

Ellene ja sam asji smutila cijelo jaje sa mlijekom na puteru i isprzila i dala joj. Pitala sam prijateljicu, njen mali alergican na bjelance, ona je tako davala isto kad su joj rekli da mora da proba. E sad imal kakvo drugo pravilo ne znam. Jos joj nisam dala ono bjelanjak sam, kuhan. Njoj je 11 mjeseci.




niki83 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2014 21:26:01)

IZVORNA PORUKA: dambolina

Ja ne znam odakle nama taj mit o svemocnosti tarhane. Pa u njoj je sve sto jedna beba ne smije, psenicno brasno sa glutenom, jaja koja su visoki alrgen, a da ne spominjem kiselu u kojoj je koncentrat paradajza... kako i zasto bi je beba morala jesti? Dijete od godinu+ dana nije beba, pa joj se moze dati kad i ostali ukucani jedu, pod uslovom da nije prezacinjena juhica.


Moja svekrva ove godine pravila tarhanu bez jaja, bez paradajza, dakle samo od tog kvasa koji je baza..ne znam jedino kako li to dobije..nisam upucena!
Nego, zamjeniti tarhanu sa prosom je meni idealno, on je kuhan u supicama za 15tak min..jos ako ga smiksas sa povrcem, zaista ima super okus, evo ja jucer pravila i bebi i nama..i svi smo uzivali [sm=smiley1.gif] a sto je tek zdravo!




Merylin -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2014 21:36:36)

Ellene, isto kao i žumanjak [sm=smiley1.gif]

A tarhanu neću puno komentarisati[sm=smiley36.gif] gdje žurite sa uvođenjem hrane koju će dijete ionako jesti aBd cijeli život?
daj začinjeno, daj sa glutenom, daj keks, kao da će mu to negdje pobjeći.




elmaL -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2014 21:47:59)


IZVORNA PORUKA: mimi_2in1

Ellene ja sam asji smutila cijelo jaje sa mlijekom na puteru i isprzila i dala joj. Pitala sam prijateljicu, njen mali alergican na bjelance, ona je tako davala isto kad su joj rekli da mora da proba. E sad imal kakvo drugo pravilo ne znam. Jos joj nisam dala ono bjelanjak sam, kuhan. Njoj je 11 mjeseci.

Nama je ped rekla da E damo bjelanjsk kad napuni godinu i tek nakon toga dodjemo na vakcinu[sm=zmeden.gif]
I bas naglasila to. On ga probao tad i vise nikad, jaja ni danas ne jede[sm=smiley13.gif]




niki83 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2014 22:27:20)


IZVORNA PORUKA: Merylin

Ellene, isto kao i žumanjak [sm=smiley1.gif]

A tarhanu neću puno komentarisati[sm=smiley36.gif] gdje žurite sa uvođenjem hrane koju će dijete ionako jesti aBd cijeli život?
daj začinjeno, daj sa glutenom, daj keks, kao da će mu to negdje pobjeći.


Hej, nije tarhana ni tako losa[sm=smiley1.gif]..pa domace pravljena tjestenina.. Kad beba dodje do faze da proba tjesteninu, sto da ne?!

Elma, ako E nece bas jaja..hoce li recimo palacinke..pa na taj nacin i jaje pojede. Tako i ja svojoj zamaskiram jaja cesto, jer nije bas ljubitelj ni ona onako samog. Ili sa mladim sirom umutis i na puteru isprzis..ma joj, svakako isprobavamo samo da pojedu [sm=smiley1.gif]




elmaL -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2014 22:35:42)

Palacinku je tek nedavno probao, pravi s tatom al da proba nesto, nema sanse. Jede sirnicu, ima u njoj jaja[sm=smiley1.gif]
niki ja s tobom uvijek zavrsim na prici o sirnici[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

Nego, ima li neko od djece da nece voce? Ili je u pocetku htjelo pa onda ne jede poslije.
E je jeo u kasicama svasta, doduse kako nije bilo sezonskog kad je krenuo jesti sve, dosta nije ni probao.

Sad samo jede bananu[sm=zmeden.gif] Nista drugo ne zeli probati, drzi jagodu u ruci zagleda malo lizne i napravi facu i tako sa svim, tesko prihvati nove okuse.Zao mi jer imamo dosta domaceg voca.





niki83 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2014 22:46:34)

Ej nasmija me za ovu sirnicu [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
Ne znam ti za ovo voce..moja je bar to uvijek htjela jesti..




mimi_2in1 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (28.9.2014 9:22:56)

Moja A bi opet zivjela na jajima [sm=smiley36.gif] to joj je omiljeni dorucak sada. Napuca se zestoko, umutim joj sa mlijekom, mladim sirom, na puteru i super.

Ovo za voce, Asji je bilo naletilo jedno par sedmice nece voce, tako sem banane jer je moze sama gristi al i to urijetko..to je bio period kad je bas slabo jela. Onda sam joj pocela stavljati na stolicicu na onaj pladanj recimo par malina pa ona pojede, il nasjecakm nekratinu, pojede...sve sto je tako bilo da moze davala sam joj. I ona bere kobajagi, jede, melja al i pojede...onda sam pocela opet smutije da pravim. Stavim 3-4 vrste voca unutra, jogurt i plazmu mljevenu i to joj se bas svidja. Pokusaj, mozda mu bude interesantno [sm=smiley1.gif]





idana1812 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2014 14:58:45)

Elma moja Alina ima ogranicen set vocki koje jede. U principu dugo je jela samo jabuku, pa smo nekako uveli da pojede bananu. E sad ovog ljeta je nekako se nakanila da pojede krusku i lubenicu, ali sve ide natenane..

S Almasom imam drugi problem sto ona nece da jede ono sto ja njoj spremim. Kontam pa i nekuham tako lose, da bi ona pravila mi scene tipa da stisne desni i nece dalje da proba. Znam joj dati onoga sto nama skuham, to kao malo i proba. Ali zato kad se docepa mandarine, bez problema smlati kriskicu...




emef -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (14.10.2014 22:34:27)

Vece drage mame. Vidim da tema i nije toliko posjecena al da pitam, pa kad ko odgovori. Nama je vec 9 mjeseci i 8 dana mashallah. Flasicu smo sveli haman na dva puta dnevno, ujutro i navece. Probudi se oko pola 8 i popije do 210 ml. kako kad. i nastavi spavati evo danas i do 10 :) cim ustane ja mu pripremim pretezno sad griz sa nekim vocem ili palentu sa pavlakom, ponekad keksolino il grizolino sa obicnim mlijekom. zatim oko podne odspava i kad se probudi ja skuham neko povrce sa mesom...riza,krompir (uglavnom sve jede). Zatim odspava opet oko 6 a prije toga ja mu probam dati malo AD, popije ca 60-80 ml il mu tad dam vocni jogurt to su 120 gr. i navece oko 9 popije do 210 AD sa rizinim pahuljicama. Noc napokon prespava.
E sad me zanima. Obzirom da po cio dan jede skoro krutu hranu, sta dajete kao dorucak, rucak i veceru. Najvise me ta vecera buni. Ne znam sta da mu spremim. Nekako mi ponestaje ideja.
Dodajem, kad je mm vikendom tu i kad vise i kuham, kad god se sta jede, on jede uz nas. Jednostavno mu ne branim, naravno dajem mu ono sto je otprilike za njeg al uglavnom fino jede. 72 cm je dug, ima 8 kg....kao mala cigrica je pa koliko skace i hoda cudi me da ista od te hrane u njemu ostane.
Izvinite na dugom postu, nadam se kakvom odgovoru. Hvala unaprijed.




mimi_2in1 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (14.10.2014 22:47:25)

Emef, masallah momcic, fino rucki i fino paja. [sm=bravo.gif]

Kod nas ti je vecera ili jugurt sa hljebom, ili zitarice sa jogurtom, nekad cokolino na AD, nekad puding, nekad mladi sir sa pavlakom i hljebom...zavisi..nekad joj dam isto sto je imala za rucak, ako je ostalo.

Za dorucak sada posto smo veliki klopamo jaja, to najvise voli, jaja na razne nacine, nekad su zitarice, nekad mazemo puter...itd.[sm=smiley1.gif]




berni -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (14.10.2014 23:13:34)

Emef masala, mi smo tu negdje...

al kod mene smizla mala pojede ujutro 200ml AD, odspava do 9 oko onda jede vocnu kasicu, nekad rizolino, keksolino, al uglavnom miksam voce,,,
oko 11 kad joj se spava, popije opet 150 AD...u 1-2 rucak, meso povrce, zumance kako kad, i oko 3 opet hapica [sm=zmeden.gif]
e sad i ja kontam sta bih uvela oko 5-6[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]

oko 9 je spavanc i tad samo AD pomaze [sm=jezicek.gif]




emef -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (15.10.2014 16:40:29)


IZVORNA PORUKA: mimi_2in1

Emef, masallah momcic, fino rucki i fino paja. [sm=bravo.gif]

Kod nas ti je vecera ili jugurt sa hljebom, ili zitarice sa jogurtom, nekad cokolino na AD, nekad puding, nekad mladi sir sa pavlakom i hljebom...zavisi..nekad joj dam isto sto je imala za rucak, ako je ostalo.

Za dorucak sada posto smo veliki klopamo jaja, to najvise voli, jaja na razne nacine, nekad su zitarice, nekad mazemo puter...itd.[sm=smiley1.gif]





Mimi kolika je tvoja cura sad? Ti si bas svasta uvela. Cokolino ja jos ne dajem.




emef -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (15.10.2014 16:41:52)


IZVORNA PORUKA: berni

Emef masala, mi smo tu negdje...

al kod mene smizla mala pojede ujutro 200ml AD, odspava do 9 oko onda jede vocnu kasicu, nekad rizolino, keksolino, al uglavnom miksam voce,,,
oko 11 kad joj se spava, popije opet 150 AD...u 1-2 rucak, meso povrce, zumance kako kad, i oko 3 opet hapica [sm=zmeden.gif]
e sad i ja kontam sta bih uvela oko 5-6[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]

oko 9 je spavanc i tad samo AD pomaze [sm=jezicek.gif]






Berni, tvoja cura mashallah dobro jede. Ja nesto bas kontam. Jednom il dva puta sam mu do sad dala zumance al nesto bas nemam naviku to da mu dajem, nit znam na koji nacin da kombinujem.




mimi_2in1 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (15.10.2014 16:53:30)

Moja cura je starija malo, ona je napunila godinu prije par dana. [sm=smiley1.gif]No tumance smo uveli sa 8 mjeseci, bjelance pred prvi rodjendan. Cokolino i ta cudesa smo isto 8-9 mjesec, nisam sigurna.
Dok smo jeli samo zumance ja sam joj kuhala jaje 10 min da bude tvrdo kuhano, pa izvadim zumance, nakon toga ga izmrvim dodam mu AD i mladi sir i ona je to npmnooogoo voljela. Takodje znala sam ga tako izmrvljenog pomjesati sa jogurtom i onim 3korn zitaricama. Sa skoro 11 mjeseci sam pocela da odvajam onako kao za kolace bjelance i zumance, dodam u zumac mlijeko, rastopim puter i to joj isprzim i dam sa hljebom. [sm=smiley1.gif] uglavnom sto su stariji sve je lakse [sm=smiley36.gif]




emef -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (15.10.2014 17:48:38)


IZVORNA PORUKA: mimi_2in1

Moja cura je starija malo, ona je napunila godinu prije par dana. [sm=smiley1.gif]No tumance smo uveli sa 8 mjeseci, bjelance pred prvi rodjendan. Cokolino i ta cudesa smo isto 8-9 mjesec, nisam sigurna.
Dok smo jeli samo zumance ja sam joj kuhala jaje 10 min da bude tvrdo kuhano, pa izvadim zumance, nakon toga ga izmrvim dodam mu AD i mladi sir i ona je to npmnooogoo voljela. Takodje znala sam ga tako izmrvljenog pomjesati sa jogurtom i onim 3korn zitaricama. Sa skoro 11 mjeseci sam pocela da odvajam onako kao za kolace bjelance i zumance, dodam u zumac mlijeko, rastopim puter i to joj isprzim i dam sa hljebom. [sm=smiley1.gif] uglavnom sto su stariji sve je lakse [sm=smiley36.gif]




Sta podrazumjevas pod mladim sirom? To nikako da skontam. Ja mu dajem pavlaku, keksolino i to kuham vec na tetrapaku. I da, koji ti je jogurt sa 3 korn zitaricama. ja znam za onaj vocni sto ga ja jedem, al to je prekrupno za njeg i ne znam dal mu smijem dati. A to za peceno zumance, to cu vala i ja probati.




mimi_2in1 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (16.10.2014 8:16:30)

Mladi sir...hmm mozda svjezi sir? Nek mi neka druga zenica pomogne, ja ga znam kao mladi sir [sm=smiley36.gif] ma to je onaj za sirnicu, neslani, nemasni. Ja kupujem od cike koji ima kravu, al ima i u marketima da se kupi..mislim da je pod svjezi sir. To je prvo od mljecnih proizvoda sto nam je dr rekla da uvedemo.

A ovo za jogurt, nisam se fino izrazila. Pravim joj 3 korn baby love zitarice p, one su skroz samojevene u brasno, sa jogurtom. Znaci jogurt regularni, koji kupujem nama u flasi, ne dajem joj te kupovne vocne jos. [sm=smiley1.gif] te 3 Korn mogu i sa vodom da se zamjese, i sa AD, i sa obicnim mlijekom, al eto Asja najvise voli sa jogurtom. Nekad joj izblendam i bananu sa jogurtom pa onda njih dodam u to.





emef -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (16.10.2014 10:10:10)

A sta sve od voca dajete?
Mi smo jos uvijek na bananama, jabukama, breskva, sljiva, kruska. Nista mu vise jos nisam uvela.




elmaL -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (16.10.2014 14:47:27)

Mladi sir domaci nije bas kao svjezi sir ali najblize je njemu, dobto Mimi rece. On je drugacije sttukture.
Ko ima priliku da uzima domaci to je nesto izuzetno zdravo.

mimi kad si ga ti pocela davati?




Stranica: <<   < Prethodna stranica  485 486 [487] 488 489   Sljedeća stranica >   >>