RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


mishkica -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.4.2015 9:52:07)

Hvala sara[sm=smiley1.gif] Ijaa probacemo ovih dana.. ja se ulijenila s dohranom skroz[sm=smiley36.gif]




Andy_Bec23 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (9.5.2015 19:43:45)

Evo i nas ... Prvo da pozdravim moju vanne sraga mashalla bebaca vec narasla ... Hvala dragom Bogu... Evo moj D puni 16.5 punih 5 mjeseci... Sa dohranom pocela 4 dana prije navrswnih 4 mjeseca...

Vako sam davala:

4 mjesec 1 i 2 nedelja , samo mekvu 3 dana pa bjelu mrkvu 3 dana, pa bundevu 3 dana i jos neko pocrce 3 dana na njemacki se kaze pastinake neznam na nasem... Tako 2 nedelje ...

Sada 3+4 nedelju dajem...

Mrkvu sa krumpirom, bundevu sa krumpirom, mjesano povrce sa krumpirom, bjelu mrkvu sa krumpirom , pastinake sa krumpirom i spinat sa krumpirom...

Nas dan vako izgleda

Nekad u nocu 2/3/4 se budi popije 210 ml ad mlijeka
7/8/9 ovisno kada se budi dobije 210 ml ad mlijeka
11/12/13 dobije kašicu npr. Mrkva i krumpir i poslje toga 15-20 malih kasikica voca ( jabuka, kruska, marelica kako kada)
2/3/4 dobije 210 ml mlijeka
6/7/8 210 ml mlijeka i onda se budi u noci opet oko 3/4 pa mu dam mlijeka
U toku dana popije vode dosta oko 100 ml tokom dana..


Kada ste uvele meso?





Vanja88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (10.5.2015 4:24:31)

Andi haha mi i ovdje :P
Kod nas doktori kazu da nema pravila kad sta uvodis...mozes sa mesom poceti ako ti volja,prije su imali neke tabele al to sada malo koji prati vec kaze slusaj svoju bebu i davaj ako onjoj odgovara...
Moj N nije ljubitelj graska i breskve....ja grasak dam jednom u sedmici breskva mu se gadi ali veceras sam probala opet pojeo je 10ak malih kasikica i dobro...sutra opet! Valjda ce da zavoli eventualno jer ih imam dosta hahaa
Ja jos nisam nista mjesano uvodila...dajem jednu namirnicu vidjela sam ima uzeti mjesano povrce i voce tek sa 6+ ..spinat sam citala tek da uvedem izmedju 8-10mj ma ludilo totalno suprotno haha
Eh sada... moja rodica kaze da svom djecaku nije davala nikakve sokove samo vodu...dobio on temp nikako da spadne i u hitnu pita dezurni dr da li je davala djus?! kaze ona ne samo vodu dajem....rekao joj doktor da bebama/djeci treba svaljda ta fruktoza iz prirodnih sokica i da trrba da mu daje...ja ono gledam u nju haha...
Meso cu da uvedem sa navrsenih 6mj iako sigurno ce reci dr "Zar vec nisi"!?




Andy_Bec23 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (10.5.2015 8:07:18)

Vanchi ma naravno da slusam svog bebaca dajem mu ono sta voli... Eto ja uopce nedajem neke pahuljice itd a zato dajem mjesano povrce sa krumpirom itd to nam je bio drugi korak tako mi doktor rece sada bi nam trebao biti meso sljedeci korak al nekako mi rano za to nisam pametna... Ja sam dala spinat al zato nisam dala mahune,brokulu,karfiol i grasak jos jer su sve to namirnuce koje naduvaju stomak pa se preporuca malo kasnije ...

Vidim svi razlicito radimo ... ;) vidjet cu sta doktor kaze on mi reko do punih 6 bi trebali 2 obroka zamjenit hranom... Vecernji isto pa sad budi pametan ;)




irenaSA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (10.5.2015 8:41:27)

Mi smo standardno kao i prvi put krenuli sa 5.5 mjeseci[sm=smiley1.gif]
Prvo smo probali jabuku...svaku novu namirnicu tri dana zaredom...i nismo uvodili više od šest novih mjesečno...u početku su to bile kašičice, dvije a onda količina, otprilike jedne teglice.
Slijedili su, od voća, kruška, breskva, marelica, banana i šljiva.
Od povrća jedemo tikvice, tikvu, mrkvu, krompir, karfiol, brokulu, c. luk.
Od žitarica jedemo rižu, kukuruzno brašno, palentu, proso.
Od mesa piletinu...i od masnoća za sada samo maslinovo ulje.
Pijemo vodu i sok od voća.
Sve ovo kombinujemo u milion varijanti[sm=smiley1.gif]

U narednim danima uvodimo, s obzirom da voli žitarice, a nisam do sada probala, amaranth i quinou, griz, ječam, raž. kus kus...
Od mesa...uvodimo ribu, puretinu i janjetinu...pa ćemo svi na pečenje[sm=smiley36.gif]
Od povrća cveklu i mahune.
Uvodimo i ulje lana.
Čekamo i trešnje[sm=smiley1.gif]

Naša satnica izgleda, otprilike ovako...
Od 8 do 9 podoj
Od 9 do 10 voćna i žitna kašica
Između podoj
Od 14 do 17 povrtna kašica, supica
Između podoj
Od 17 do 21 voćna ili žitna kašica
Podoj samo da zaspe...po noći ne traži dojku osim kada je ekstra uznemiren, boca ili zubi[sm=smiley1.gif]




irenaSA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (10.5.2015 8:48:18)

Od kojeg mjeseca idu višnje...




Vanne -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (10.5.2015 9:19:07)

Andy veliki zagrljaj za tebe i sincica....
Mi smo sa dohranom poceli sa punih 5 mjeseci ali nikad nije htjela da uzme zalogaja,tek sa 7,5 mj je pocela jesti...
Ja sam meso uvela sa 7 mj,prvo piletinu i puretinu,zatim teletinu,ribu i junetinu...
Andy ti onda mozes i ranije kad ste vec poceli i ranije sa dohranom...

Irena blago tebi,moja se po citavu noc budi...sad je u fazi odbijanja jela,izbijaju joj gornje jedinice...sretna sam ako jedan obrok pojede na dan...
Mi smo dobili domace visnje kad je S imala oko 8,9 mj i tada sam joj ih ponudila,svidjeke su joj se toliko da ih jede same,onako kisele...
To smo potrosili pa smo sad dobili domaci sok od visanja,ubacim joj koju kasikicu tog soka u vocnu kasicu i super je jede...jedva cekam sad visnje,tresnje i ostalo sezonsko voce da ruckamo sve redom [sm=smiley1.gif] kako ces ribu spremati?

Vezano za fruktozu...tacno je da njima treba fruktoza za rast i razvoj ali nje imate u vocu sasvim dovoljno...kod nas je takva situacija da ja nudim i cajeve i vocne sokice ali S hoce samo vodu,znaci ostale tecnosti odbija...bas je teska kad je ishrana upitanju...ona bi da zivi na krompiru,ako nema krompira u kasici ona je nece jesti...




irenaSA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (10.5.2015 12:03:11)

Vanne mislila sam probati dati ribu iz rerne...spremit ću je isto kao i nama samo neću stavljati marinadu unutra već ću posoliti i uvaljati u kukuruzno brašno i pomastiti maslinovim uljem i u rerni ispeći, vrlo kratko..njemu ću dati meso bez kože, najvjerovatnije umiksati sa nekom povrtnom vodicom...




ijaa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (10.5.2015 17:57:08)


IZVORNA PORUKA: irenaSA

Od kojeg mjeseca idu višnje...


od 7mog mjeseca po tabeli i uvodjenju slicnom tvom skoro pa istom, i vodim se tako kao i ti




Vanja88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (10.5.2015 18:04:07)

Koliko je vode potrebno bebi od 5mj?
Meni je pedijatar rekao da ne dajem uopste vodu do 6mj....naravno ja slusam doktora ko Boga ali za ovo ga nisam slusala i davala sam vodu od mjesec dana,malkice cisto da se navikava,,,prvo mu bila bljutava i pravio je svakakve grimase i face al navikao se....
Koliko da dam sada ? Ne bi htjela da dam puno da ga to zasiti i ne htjedne mlijeko ili kasicu a ipak idu topli dani treba biti hidriran




ijaa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (10.5.2015 19:29:18)


IZVORNA PORUKA: Vanja88

Koliko je vode potrebno bebi od 5mj?
Meni je pedijatar rekao da ne dajem uopste vodu do 6mj....naravno ja slusam doktora ko Boga ali za ovo ga nisam slusala i davala sam vodu od mjesec dana,malkice cisto da se navikava,,,prvo mu bila bljutava i pravio je svakakve grimase i face al navikao se....
Koliko da dam sada ? Ne bi htjela da dam puno da ga to zasiti i ne htjedne mlijeko ili kasicu a ipak idu topli dani treba biti hidriran

draga vanja taj doktor mi je bas nejasan predlozio dohranu od 4 a bez vode....moja je prihvatila vodu do unazad dva dana tri..ne .dajem joj ne puno i mene zanima koliko bi trebalo za par dana puni 7mj... dsjem jok oko 100ml




Vanne -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (10.5.2015 19:30:52)

Vanja ja dam vode samo nakon obroka i kad smo vani a vruce...ona popije tek nekoliko gutljaja,zna da je voda tu da zadovolji zedj a ne da se pije kao sok....
Pocela sam joj davati kad je napunila 7 mj...prije je nije htjela,kao sto kazes povracalo joj se i od vode...




Vanja88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (12.5.2015 5:36:25)

Ijaa - Ni meni nije jasan, kazu djete moze da dobije intoksikaciju od vode, da ga voda zasiti a ona nema nista u sebi,tako i za caj...Prva kontrola kad sam odvela N pitao je odakle smo rodom jer je cuo mm i mene da pricamo nas,kaze on Ok,jasno mi je ali ne davaj vodu a ni caj.. On zna sigurno da je to kod nas normalno davati :)
KAze pravis AD sa vodom tu ce on sve da dobije i hranu i vodu...a on tako socnoooo pije vode!
Vanne - ti dojis tvoja S dobije sve kroz mlijeko.. i sada i ranije,nije joj voda ni bila potrebna al sad je vec velika cura,budi li se jos da doji nocuÉ


Kakve ste vi sokice davali....Ja se jezim kad neko spomene sokove...uh,sta ce mu to jao... [sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif]
Ja cu dati danas malo spinata..




irenaSA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (12.5.2015 15:14:01)


IZVORNA PORUKA: Vanja88

Ijaa - Ni meni nije jasan, kazu djete moze da dobije intoksikaciju od vode, da ga voda zasiti a ona nema nista u sebi,tako i za caj...Prva kontrola kad sam odvela N pitao je odakle smo rodom jer je cuo mm i mene da pricamo nas,kaze on Ok,jasno mi je ali ne davaj vodu a ni caj.. On zna sigurno da je to kod nas normalno davati :)
KAze pravis AD sa vodom tu ce on sve da dobije i hranu i vodu...a on tako socnoooo pije vode!
Vanne - ti dojis tvoja S dobije sve kroz mlijeko.. i sada i ranije,nije joj voda ni bila potrebna al sad je vec velika cura,budi li se jos da doji nocuÉ


Kakve ste vi sokice davali....Ja se jezim kad neko spomene sokove...uh,sta ce mu to jao... [sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif]
Ja cu dati danas malo spinata..



Pa iscjediš sok od voća..kada su male količine možeš ručno, na cjediljku a malo veće u sokovnik..
Ja dajem sve sokove od voćki i mrkve..probat ću i cvekle ako bude htio....
Isto kao i kompot od svježeg ili suhog voća...




ijaa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (12.5.2015 19:40:16)

irena solis li, i seceris li hranu? kako kompot? samo skuhas ili? i ja imam recimo suhe kruske domace ali susene u pusnici




Vanja88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.5.2015 4:54:36)

Pitanje:
Kad ste uvele slani jogurt...




irenaSA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.5.2015 7:34:27)


IZVORNA PORUKA: ijaa

irena solis li, i seceris li hranu? kako kompot? samo skuhas ili? i ja imam recimo suhe kruske domace ali susene u pusnici


Šećer ne stavljam..griz napravim s tom vodom kompota i obično bude neka slatka voćka pa bude ok...
E u slane kašice stavim koje zrno soli jer ih tako pojede drugačije povrće neće osim tikvu i mrkvu...




irenaSA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.5.2015 7:36:40)


IZVORNA PORUKA: Vanja88

Pitanje:
Kad ste uvele slani jogurt...


Mislim da sam S ranije ali inače ide od 11 mjeseci...




irenaSA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.5.2015 7:39:49)

Vanja kako je N podnio špinat...vidjela sam da si davala...ja sa S sam imala baš grozno iskustvo kad sam uvela špinat...13 dana proljeva[sm=smiley13.gif]..on se inače oko godine daje kao i blitva...potežak je za stomačiće...a moja S zdjelu čuspajza smlatila i us.. se do vrata i Pedijatriju smo našli...




Vanne -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.5.2015 7:47:03)

Irena ja S pocela sa osam mj davati i spinat i blitvu i nikad nije imala problema...
Evo vec nekoliko dana kako joj izbijaju zubi jede blitvu iz zeljanice,jedino to hoce pa nemam druge vec da joj dajem...
Znaci svaki dan kuham zaljanicu ili krompir pire sa pioetinom,ni to ne odbija...




irenaSA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.5.2015 8:37:34)

Eto meni je taj špinat ostao u sjećanju...a ko će ga znati možda je i nešto drugo bilo..mada su se doktori vodili..jer su naravno pitali šta je i koliko jela...da li je nova namirnica..ja rekla jeste, špinat, i zaključiše da je od njega...a stvarno nije imala nikakve druge simptome...
A dobro je to što ga voli...ja sam isto se obradovala kada sam vidjela da hoće i da pojede punu zdjelicu...




marinčii -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (14.5.2015 9:23:11)

Ja bi sacekala sa spinatom makar do 8 mjeseci jer on sadrzi nitrate koji se oksidacijom/tj stojanjem namirnice pretvaraju u opasne nitrite koji su kancerogeni i mogu bebice cak i otrovati.Ako vec koristite spinat neka bude svjez,znaci pripremate ga cim se ubere i odma ga dajete bebici...TAko je bar meni receno [sm=smiley1.gif]




loptica7 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (14.5.2015 14:08:42)

Evo za špinat i blitvu budi pametan.
Ja sam tek nedavno procitala da se ove namirnice kasnije uvode, kako je napisala Msrincii. S prvom djecom se nisam raspitivala, jer sam radila kako je pedijatrica rekla. Uvela sam im ove namirnice s 4,5-5 mj, ne znam tocno, ali uz mrkvu bile su prvo povrće. A i sad mi pedijatrica rekla da mu mogu odmah dati špinat i da počnem s dohranom s 4 mj. Eto nisam ih davala i ne mislim još. Idući tjedan ga vodim drugoj dr, pa cu vidjeti sta ce mi reci.




Vanja88 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (14.5.2015 23:55:23)

Ja svu hranu sto dajem N kupujem iz teglica organskog porijekla.
Za sada bogu hvala nikakvih problema, barem dok sve ne uvedem pa cu onda sama...jedino avokado sam pasirala ja sa bananom. Jogurt mi rekose sa 6mj komotno punomasni...




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (15.5.2015 8:26:34)


IZVORNA PORUKA: marinčii

Ja bi sacekala sa spinatom makar do 8 mjeseci jer on sadrzi nitrate koji se oksidacijom/tj stojanjem namirnice pretvaraju u opasne nitrite koji su kancerogeni i mogu bebice cak i otrovati.Ako vec koristite spinat neka bude svjez,znaci pripremate ga cim se ubere i odma ga dajete bebici...TAko je bar meni receno [sm=smiley1.gif]

[sm=smiley1.gif] i meni.Treba 2h unutar branja špinata ili blitve,pripremiti i dati bebi.Inače ni za nas nije dobar ako stoji a ni u kojem slučaju se ne smije podgrijavati.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  493 494 [495] 496 497   Sljedeća stranica >   >>