RE: Privatni vrtici u SA (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Vrtić i čuvanje djeteta



Poruka


Blue rose RR -> RE: Privatni vrtici u SA (25.4.2011 13:05:28)

Mene su definitivno zbunili sa svim informacijama o predškolskom obrazovanju.

Mi danas idemo da vidimo šta nam je sve potrebno da bi upisali kikicu u privatni vrtići, s tim da bi to bio poludnevi boravak od 07,00-12,00 sati. Naravno da ću zahtijevati da potpišem ugovor, s obzirom da:
1. dajem dijete strancima na čuvanje,
2. za isto izdvajam ne mala novčana sredstva,
3. postoje pravila/obaveze (i vrtića i nas kao roditelja) koje želim definistati "papirom sa pravnom snagom".

Što se tiče predškolskog, ove godine će se sve definisati, s obzirom da je 2010/2011.. godina prva godina u kojoj će se u "potpunosti" realizirati preškolsko obrazovanje. Meni je rečeno iz MONKS-a (na moj pismeni upit) da roditelj bira vrtić, što bi značilo da mi niko ne moće ništa nametnuti.

A evo iz iz posta ovog UPPKS, stoji samo djeca koja ne idu u vrtić moraju proći predškolsko obrazovanje.




leona81 -> RE: Privatni vrtici u SA (25.4.2011 13:16:30)

da ali kakvu pravnu snagu ima taj papir uopste ako je taj vrtic nije na listi ministarstva?




hanabanana -> RE: Privatni vrtici u SA (25.4.2011 13:22:49)

Reci mi da se šališ????

To je ugovor koji si ti sklopila o čuvanju vlastitog dijeteta.
Tu si regulisala: od kad do kada čuvaju dijete, ima li dijete da jede i pije u tom vremenu, ima li dijete nadzor, ili nema, odgovaraju li oni ako dijete padne i ugane ruku........
Koliko plaćaš, kad plaćaš....

S čime hrane, kakav program imaju....

Svaki Ugovor ima pravnu snagu, ako je valjano napisan.

Pitala sam i tamo, ali se moram ponoviti, kako neko može dati svoje dijete nekom na čuvanje a da napismeno nije stavio sve što se odnosi na čuvanje dijeteta?!




veeseelaa -> RE: Privatni vrtici u SA (25.4.2011 13:30:27)

IZVORNA PORUKA: leona81

da ali kakvu pravnu snagu ima taj papir uopste ako je taj vrtic nije na listi ministarstva?


ima, mogu ih tužiti ukoliko određene odredbe istog prekrše
Mislim jeste da nam je sud pretrpan al uradila bi isto ukoliko bi bilo potrebe, ne do Bog da do toga dodje al to bi bila jedna od stvari kojim bi pokušala naplatiti nanesenu štetu meni i mom djetetu
Zna se otkazni rok i bla bla
Npr ja stalno pridikujem na neke stvarčice kako bi iste regulirali i dodje mi vlasnica kojoj pukne film i kaže od danas ti dijete više ne može ići u vrtić, e ne može tako, raskid ugovora obje strane moraju jedna drugoj najaviti u pisanoj formi mjesec dana ranije
a ne da me stavi u poziciju da nemam gdje dijete itd
Regulisan je visina plaanja, umanjenja u sluaju bolesti/godinjeg itd, sati dnevnog uvanja djeteta, ishrana, aktivnosti itd




Blue rose RR -> RE: Privatni vrtici u SA (25.4.2011 13:31:40)

IZVORNA PORUKA: leona81

da ali kakvu pravnu snagu ima taj papir uopste ako je taj vrtic nije na listi ministarstva?


Kada govorimo o vrtićima koji su na listi Ministarstva obrazovanja, nauke i kulture kantona Sarajevo, onda govorimo o vrtićima koji su registrovani kod istih da bi mogli u njima se odvijati predškolski odgoj (koliko sam ja shvatila), i eto koji su prošli tu pravnu proceduru, i da njihov rad može "kontrolisati" MONKS.

A svaki papir kojeg potpišu dvije strane (neovisno da li je riješ o dva privatna lica ili pravna subjeta, ili mještovito), i koje se ovjeri, ima zakonsko uporište.

Primjer kada kupujemo auto - jelde i onda potpisujemo neku vrstu ugovora između dva lica, i ovjeravamo u opštini. Što znači da taj papir ima pravnu stranu.




leona81 -> RE: Privatni vrtici u SA (25.4.2011 15:05:21)

IZVORNA PORUKA: hanabanana

Reci mi da se šališ????

To je ugovor koji si ti sklopila o čuvanju vlastitog dijeteta.
Tu si regulisala: od kad do kada čuvaju dijete, ima li dijete da jede i pije u tom vremenu, ima li dijete nadzor, ili nema, odgovaraju li oni ako dijete padne i ugane ruku........
Koliko plaćaš, kad plaćaš....

S čime hrane, kakav program imaju....

Svaki Ugovor ima pravnu snagu, ako je valjano napisan.

Pitala sam i tamo, ali se moram ponoviti, kako neko može dati svoje dijete nekom na čuvanje a da napismeno nije stavio sve što se odnosi na čuvanje dijeteta?!

zato sto dijete nije krenulo u vrtic vec tek prolazi kroz proces adaptacije, zato sto licno poznajem ljude koji drze vrtic i zato sto im vjerujem...ok? pitam samo da znam kako je to regulisano inace i da trazim ugovor zbog ostalih stvari tipa godisnjeg odmora, bolesti i sl...




hanabanana -> RE: Privatni vrtici u SA (25.4.2011 15:13:43)

AKo im vjeruješ, ok...
Vjerujem i ja svom mužu pa smo ipak sklopili zakonom regulisanu bračnu zajednicu. Ne živimo, onako!

Meni nije jasno zašto se čudiš što treba Ugovor.
Moje dijete je išlo na 4 sata u Centar za djecu i mlade pa sam morala potpisati Ugovor.
Išla je i na balet u Centar na Grbavici pa sam opet morala potpisati Ugovor.

Tako rade ozbiljni ljudi.




mama75 -> RE: Privatni vrtici u SA (25.4.2011 15:18:41)

Ma ugovor je jako bitan, ali slabo sta pise u tim ugovorima od ovog sto je hanabanana gore nabrojala. Uglavnom radno vrijeme, cijena, placanje, bolovanje, godisnji. Ostalo [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




leona81 -> RE: Privatni vrtici u SA (26.4.2011 9:09:32)

zasto se cudim, zato sto vecina ljudi koju poznajem, a djeca im idu u vrtice s kojima su zadovoljni godinama, sto mislim da je nabitnije, nema ugovor...prijateljica mi radi u vrticu i rekla mi je da oni ne sklapaju ugovor sa roditeljima, cak se cudila sto je to pitam? prvi put sam ovdje cula da drugi vrtici sklapaju ugovore s roditeljima...meni je najbitnije da je moje dijete sretno, veselo, igra se s prijateljima, jede i spava u vrticu, da je redovno presvuceno i da trci u zagrljaj teti kad je vidi, vrtic ima odlicne uslove, s njom rade ljudi koji su skolovani za to...ono sto pise u ugovoru ne mora da znaci da je zaista istinito niti se moze dokazati suprotno, dakle ako mi pise u ugovoru da dijete jede to i to, kako da znam da li ona to stvarno jede kad je mala i ne moze mi reci nista? najbitnije je povjerenje...
ja vjerujem svojoj mami i svekrvi kada cuvaju moju curicu i nemam ugovor s njima...cudno zar ne?




hanabanana -> RE: Privatni vrtici u SA (26.4.2011 9:23:19)

IZVORNA PORUKA: leona81

ja vjerujem svojoj mami i svekrvi kada cuvaju moju curicu i nemam ugovor s njima...cudno zar ne?


Čudno je poredjenje koje praviš.
Jedna teta, vaspitačica - tvoja mama, svekrva.
Jer......da se tvom dijetetu nešto desi dok je čuva tvoja mama i svekrva - one bi skočile sa balkona.
Teta ne bi!

Ti ako misliš da ti ne treba ugovor, fine by me.




leona81 -> RE: Privatni vrtici u SA (26.4.2011 10:48:18)

IZVORNA PORUKA: hanabanana

IZVORNA PORUKA: leona81

ja vjerujem svojoj mami i svekrvi kada cuvaju moju curicu i nemam ugovor s njima...cudno zar ne?


Čudno je poredjenje koje praviš.
Jedna teta, vaspitačica - tvoja mama, svekrva.
Jer......da se tvom dijetetu nešto desi dok je čuva tvoja mama i svekrva - one bi skočile sa balkona.
Teta ne bi!

Ti ako misliš da ti ne treba ugovor, fine by me.



poredjenje sam napravila zbog tvoje izjave da vjerujes svome muzu ali ipak imas jednu vrstu ugovora s njim?
sta ja imam ako se moja mama, svekrva ili vaspitacica bace sa balkona da se njoj nesto desilo? neku satisfakciju?
vise joj se stvari moze desiti dok je one cuvaju nego u sredini koja je prilagodjena njenom uzrastu i sa drugom djecom...

nije poenta u tome da li ja mislim da mi treba ili ne treba ugovor vec u tvojim komentarima, dakle ako sam dosla na forum s ciljem da se informisem o necemu, jer eto nisam imala priliku prije cuti za ugovor s vrticem(jer mi je ovo prvo dijete, prvi put ide u vrtic i to tek prolazi period adaptacije a niko od mojih prijatelja i poznanika nema ugovor s vrticem) onda su mi potrebne informacije i iskustva drugih mama a ja cu u skladu s tim da odlucim sta da ucinim, mislim da je to primarni cilj ovog foruma i zbog toga sam tu...polazak u vrtic i ta vec dovoljno stresna situacija i za mene a i za moju curicu mi je sama po sebi dovoljna tako da zaista ovo nije bilo potrebno:
Pitala sam i tamo, ali se moram ponoviti, kako neko može dati svoje dijete nekom na čuvanje a da napismeno nije stavio sve što se odnosi na čuvanje dijeteta?!





hanabanana -> RE: Privatni vrtici u SA (26.4.2011 10:55:52)

Leona, ne znam koliko si mogla upratiti, ali ja svoje komentare nikada ne pakiram. Ja kažem ono što mislim, ali nisam zlobna i nemam zle namjere.
Meni je zaista čudno kako neko može dijete povjeriti nekome na čuvanje a da s tim nekim nije regulisao osnovna prava, obaveze i stavio ih na papir.
Time vidiš i svoja očekivanja, i pristaneš ili nepristaneš na njih.
Ugovor je vrlo bitna stavka, jer u njemu se regulišu i tebi trivijalne stvari.
Nećemo pominjati one ružne, ali evo recimo:
- šta kada je dijete bolesno više od 10 dana u jednom mjesecu?
Imaš li pravo da neplatiš taj mjesec?
- kako je regulisano pitanje godišnjih odmora? I tvog i onog od teta u vrtiću?
Da li i tada imaš pravo na umanjo plaćanje ili nemaš?

Brak sam ti pomenula jer brak nije ništa drugo nego zakonom regulisana zajednica dvoje ljudi. Ljudi se vole, naravno, ali ima ljudi koji se prestanu voljeti, pa je onda vrlo bitno da imaju taj ugovor kojim su regulisana njihova prava i obaveze.

Naravno da nema nadoknade kada se nešto tragično desi, tragično je i kad dodješ u vrtić a tvoje dijete ima ogrebotinu na licu.
Ali je lijepo znati da se zna kako ste se vi kao ugovorene strane sporazumjele ako nastupi neka neželjena posljedica.

I kad dijete krene u školu - potpišeš jednu vrstu Ugovora.
O produženom da ne govorim.
I kad ti je dijete u bolnici, potpišeš jednu vrstu Ugovora.
Stoji ti sve napisano, malim slovima, u dnu papira.




dambolina -> RE: Privatni vrtici u SA (6.5.2011 15:47:10)

RE: Privatni vrtici u SA
9.11.2010 8:19:41

Nema novih poruka
Dinkica



Objave: 1065
Član od: 18.6.2008
Mjesto: Sarajevo
Status: odsutan Dalil@ poslala sam ti pp vezano za vrtić Ensar.

_____________________________

Mamino pile se rodilo 12.02.2009

(odgovor članu emma.L)
Dinkice, imas PP




Malisa 23 -> RE: Privatni vrtici u SA (6.5.2011 19:48:08)

Veliki pozdrav svim mamama...Samo da dam  informaciju onih koji traze legalne vrtice da je Vrtic ;sada predskolska ustanova Pony, dobio rijesenje ministarstva i da je upisan u sudski registat pod brojem 12 kao predkolska ustanova...Mislim da je ovo korisna informacija i da je veoma pohvalna za ovaj vrtic...


Za nase klince samo najbolje..[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]




la bomba -> RE: Privatni vrtici u SA (2.6.2011 9:42:46)

Da li neko ima informaciju za vrtiće "Sveta obitelj" i "Amel i Nur" u sarajevu. Interesuju me jasličke grupe, koliko djece je u grupi, od koliko se dijete može upisati i cijena.....??... Koliko je teta zaduženo za grupu?
Naravno, ... i još neka korisna informacija [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Hvala




babina beba -> RE: Privatni vrtici u SA (2.6.2011 10:06:04)

La Bomba, moja mala je isla u Svetu Obitelj prosle godine i opet akb u ponedeljak krece! Ja sam prezadovoljna s vrticem, za jaslice ti neznam ali mislim da oni primaju djecu od 2 godine! Cijena je 250 KM! 2 tete su zaduzene mada su ih nekad ima i vise jer pomazu jedna drugoj sve!




la bomba -> RE: Privatni vrtici u SA (2.6.2011 13:25:10)

Dvij tete na koliko djece??

Joj moja malena nema jos ni godinu, ....

Valjda primaju u "Amel i Nur" ispod dvije godine. Ne mogu da nađem taj podatak na njihovoj stranici, pa ako neko može pomoći, .... bila bih zahvalna [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




mamana -> RE: Privatni vrtici u SA (2.6.2011 13:47:49)

U "Amel i Nur" imaju jasličku grupi, cijena je 290 KM.




Mamarica -> RE: Privatni vrtici u SA (2.6.2011 13:47:54)

Moja curica je krenula u "Amel" sa tri godine, pa ne znam bas sve detalje oko jaslicke grupe, ali pokusacu ti reci onoliko koliko ja znam i koliko sam uspjela skontati.
Placa se 270 KM, u grupama su obicno dvije tete, s tim sto u jaslicama moguce da ima jos jedna koja uskace. U starijim grupama ima 20-22 djece, a u jaslicama stvarno ne znam. Znam da im je higijena na nivou, da presvlace i cak peru djecu cesto. Sto se tice uzrasta za upis, na priredbama sam vidjala pacice koji su meni izgledali kao da su tek prohodali, a definitivno su bili mladji od dvije godine, mislim da cak primaju i ispod godine (ne uzimaj me za rijec, najbolje nazovi).
Sto se tice Svete Obitelji (ovo je iz neke ruke, ako dam pogresnu inormaciju, izvinavam se jer sam i ja cula) cini mi se da oni ne primaju djecu koja nose pelene ili tako nesto, sto bi trebalo onda znaciti da ni nema klasicnih jaslica[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image], kazem opet nisam uopste sigurna za ovu infomaciju, znam jedino da je od prijateljice veca curica isla u Svetu Obitelj, a manja u JU koliko sam skuzila iz tog razloga, a onda je i nju prebacila dolje.




la bomba -> RE: Privatni vrtici u SA (2.6.2011 13:54:19)

OK, hvala puno, ... zvaću i jedne i druge, .. imaju brojeve na stranicama svojim.




Dusarica -> RE: Privatni vrtici u SA (9.6.2011 19:14:12)

Moja kcerka je isla u vrtic JU  "Djecji grad", bila sam zadovoljna al zbog ove nove vlasti sve manje i manje ima odgajatelja vjerujte da se to sve odrazava na djecu. Prije mjesec dana sam saznala za novootvoreni vrtic (privatni) "Prvi koraci", cijena je povoljna, a uslovi su odlicni ja sam iskreno odusevljena, rade cetiri djevojke (prof. predskolskog, odgajatelj, med. sestra). Tako da cu je sljedeci mjesec dati tu, jer sam sada na godisnjem. I jos nesto vrtic se nalazi na Mojmilu! Pusaaaa




djudji -> RE: Privatni vrtici u SA (11.6.2011 11:49:08)

Dusarice, mozes li mi molim te poslati kontakt telefon obdaništa prvi koraci. Ja već nekoliko dana trazim na internetu bilo kakav podatak vezan za ovo obdaniste, a ne mogu nista da nadjem. Namjeravam otici i pogledati kakvi su uslovi, jer mi odgovara lokacija, pa da upisem dijete. hvala puno




Dusarica -> RE: Privatni vrtici u SA (15.6.2011 20:32:01)

Eeej djudji nisam bila tu ovih dana, al evo me nadam se u pravi tren. Nema mnogo informacija na internetu onjima,vjerovatno jer su tek poceli s radom, a koliko sam shvatila primaju manji broj djece ( oko dvadeset__ak), tako da nazovi jer mislim da vec sada imaju dosta zainteresovanih.





Dalil@ -> RE: Privatni vrtici u SA (15.6.2011 21:30:26)

Dusarice, moze li i meni kontakt tel ovog obdanista?




Medić* -> RE: Privatni vrtici u SA (15.6.2011 21:33:41)

I moj maleni bi trebao od septembra u vrtic, dusarice moze li kontakt tel i meni, bas bi nam na Mojmilu odgovaralo [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  11 12 [13] 14 15   Sljedeća stranica >   >>