RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Ishrana trudnica



Poruka


Dalia_88 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (26.5.2012 20:06:29)

Ahhh nije nimalo lako [sm=smiley36.gif] ja svasta jela kontam nece mi nista bit [sm=zmeden.gif]
Necu vise ni slucajno.. Nadam se da ce sve biti ok





vila_7 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (2.6.2012 13:09:47)

opet ja ovdje - konkretno me zanima znaci da li smijem jesti lisnato tijesto sa domacim sirom - znaci koje je termicki obradjeno-peceno , ili npr. pitu za domacim sirom - znaci da li termo obrada ubija sve te bakterije pa se moze i domaci jesti? [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




sara.at -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (2.6.2012 13:14:34)


IZVORNA PORUKA: vila_7

opet ja ovdje - konkretno me zanima znaci da li smijem jesti lisnato tijesto sa domacim sirom - znaci koje je termicki obradjeno-peceno , ili npr. pitu za domacim sirom - znaci da li termo obrada ubija sve te bakterije pa se moze i domaci jesti? [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]


Ja to stvarno nisam gledala,niti pazila. Nisam jela sirovu ribu,sirovo meso,sirova jaja, onaj zabudjali sir[sm=jezicek.gif] i pazila Koje Cajeva pijem. Sve ostalo tamanila kao vuk i ljuto i slatko Ali Sam izbjegavala dosta slanu hranu (zbog nakupljanja vode)




vila_7 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (2.6.2012 13:23:22)

ma i ja izbjegavam to sto i ti, ali dosta se prica o listeriji u domacim sirevima pa me bas zanima vrijedi li i kad je termicki obradjeno-i nigdje nisam na internetu uspjela naci.... a razlog - jer mi se nenormalno jede lisnato a pekara koja ga ima-pravi ga sa domacim sirom. Kaze zena MM-u , pa svi kod nas kupuju bas zato jer koristimo domaci sir a vi necete! [sm=smiley36.gif]




sara.at -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (2.6.2012 13:27:26)


IZVORNA PORUKA: vila_7

ma i ja izbjegavam to sto i ti, ali dosta se prica o listeriji u domacim sirevima pa me bas zanima vrijedi li i kad je termicki obradjeno-i nigdje nisam na internetu uspjela naci.... a razlog - jer mi se nenormalno jede lisnato a pekara koja ga ima-pravi ga sa domacim sirom. Kaze zena MM-u , pa svi kod nas kupuju bas zato jer koristimo domaci sir a vi necete! [sm=smiley36.gif]


E Jbg ti bas izbirljiva [sm=jezicek.gif] meni je Mama znala kupiti domaceg sira od komsinice i zalediti i ja onda samo odledim kad mi Treba a jela Sam ga nenormalno. Znala ga samo posoliti i crvenog mladog Luka i domaceg Kruha [sm=jezicek.gif] mmmmmmmm




Lulu_08 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (2.6.2012 15:10:04)

Ja mislim da je to sve u pecenom/kuhanom obliku OK [sm=bravo.gif]




irisss -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (2.6.2012 15:43:14)

Odnosi li se zabrana i na onaj sir iz rinfuze, kupim ga u Merkatoru?
Još me zanima da li je cimet zabranjem na početku trudnoće, negdje piše da, negdje ne pa sam zbunjena[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] ja stavljam malo u jogurt s voćem




vila_7 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (3.6.2012 12:41:11)


IZVORNA PORUKA: Lulu_08

Ja mislim da je to sve u pecenom/kuhanom obliku OK [sm=bravo.gif]


e ja cu onda tebe slusati i odmah danas odoh u pekaru po lisnato sa sirom! [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




ljubicica5 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (3.6.2012 17:21:40)

Da se i ja ukljucim...
Sto se tice sira- on se preporucuje trudnicama, kao i mlijeko i jogurt. Da bi sir nastao, mlijeko prode kroz hemijske procese, tako da bude bez bakterija... buduci da je osjetljiva namirnica treba samo paziti na skladistenje( cuvati u frizideru, u odgovarajucoj ambalazi)... Meni licno moj ginekolog savjetuje da jedem sto vise mlijecnih proizvoda....




M kao Mama -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (3.6.2012 21:49:33)

Sir, ko sir treba gledato gdje se kupuje i da ne prođe mu rok,

ovo za pekare, hmmmmm, ja bih kupovala samo u provjerenim, jer ne znam od koga uzimaju sir i koliko im stoje one paštetice i piroške u vitrini, a kako je ljeto, da se izbjegne trovanje ne daj Bože.

e, sada cimet, zaista ne znam, tačno, ali sam čula da cimet, vjerovatno u nekim većim količinama, čula sam da nije zdrav, jer mođe izazvati pobačaj, ali opet pitaj dr. za cimet




ljubicica5 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (4.6.2012 14:00:19)

Ako vam se jede sir- napravite same, tako cete biti najsigurnije u ispravnost i kvalitetu :)




Dalia_88 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (4.6.2012 22:14:30)

Domaci (slatki) sir se pravi od nekuhanog mlijeka samo se ukiseli procijedi itd. tako da i da ga sama napravim isto je. Fazon je u mlijeku nazalost [sm=zmeden.gif]
Bas je zeznuto, ja nekad mislim da pretjerujem da to ne treba gledati sve nekad opet me strah hmm danas sam jela suho meso mmmm nisam mogla odoliti [sm=smiley36.gif]




ljubicica5 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (5.6.2012 10:49:22)

Ja ovako pravim sir: Prokuham mlijeko i onda ga stavim u tepsiju da se ukiseli, onda isjecem kocke i napravim sir... Pa dobro, to jesu osjetljive namirnice ali su nam potrebne. Ja sir pravim jer i ja i mm volimo, a i meni i njemu se "gadi" s pijace... tako da kupim mlijeko i napravim. :)




milenium -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (26.6.2012 0:34:46)

je li štetno spavatu na stomaku u trudnoći u prvom tromjesečju?inače nikad ne spavam na leđima a na stomaku mi baš nekako godi.početak je trudnoće,stomak se još ne vidi ali eto opet me zanima?




animagical -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (26.6.2012 0:40:02)

ja sam to pitala ginekologa-nije stetno




Lulu_08 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (26.6.2012 8:31:34)

I meni je receno da nije opasno, da je beba zasticena i da je to samo stvar udobnosti zene, odnosno kada stomak vec naraste da to vise ne bude udobno. Tako da uzivaj dok jos mozes hehehehe....




Dalia_88 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (26.6.2012 22:36:05)

Sta je stiklama u trudnoci??
Ja ih strasno volim i one sa velikom ravnom petom a svi kad me vide u tome vriste [sm=zmeden.gif]
Jesu li stikle zabranjene ili je to samo neudobno kad vec naraste veliki stomak????




milenium -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (27.6.2012 11:08:44)

to je više radi udobnosti trudnice, još ako je ljeto preporuča se udobna odjeća,pamuk,ravna obuća.ja sam nosila štikle u prvoj trudnoći kad god je prilika zahtjevala.ta ionako ih ne nosim svaki dan,već ono u prigodama npr vjenčanje itd




Dalia_88 -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (27.6.2012 11:20:30)

Ma ja volim stikle ona do grada na kaficu [sm=smiley36.gif] ustvari vise one ravne visoke platforme..




bejbibi -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (27.6.2012 12:18:45)

ja sam na početku trudnoce, ono dok se stomak jos nije vidio, mogla nositi stikle...al posle nisam nista mogla osim japanki.....ni baletanke cak...tolko sam bila napuhana..noge ko baloni:)




veeseelaa -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (27.6.2012 12:22:27)

nosila sam štikle, mislim nosila sam svu vrstu obuće do poroda




Merylin -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (26.10.2013 17:32:37)

Drage trudnice!
Moja opsesija hranom u trudnoći još nije prestala. Svaki dan mogu pročitati nešto novo o zabranjenoj i štetnoj hrani i zaista više ne znam šta jesti. Maloprije sam sebi spremila rižoto sa morskim plodovima (Ledo) i nakon što sam se ono baš fino najela vrag mi upali lampicu u glavi i ja se bacim na internet i istraživanje da li sam to zapravo uopšte smjela pojesti [sm=zmeden.gif] I naravno, odmah nađem da su lignje ok, dagnje navodno treba izbjegavati jer mogu biti zagađene baš kao i školjke ( u rižotu su bile lignje, dagnje i kozice) [sm=smiley13.gif] Tu se odmah naravno zabrinem.
Šta vi mislite, da li je to bilo štetno i kolika je mogućnost da takav jedan proizvod bude zagađen?




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (27.3.2015 8:06:00)

Evo da malo podignem temu jedan super tekst:


Listerioza
Listerioza je bakterijska infekcija koja se prenosi štapičastom bakterijom Listeria monocytogenes. Unosom nepasteriziranog/nesteriliziranog mlijeka ili proizvoda od nepasteriziranog/nesteriliziranog mlijeka (mekani sir npr. feta) moguće se inficirati tom bakterijom. Bakterija se može razmnožavati i na niskim temperaturama kao što je temperatura hladnjaka, ali se uništava termičkom obradom (pečenje, kuhanje, pasterizacija i sterilizacija). Zdrav, odrastao čovjek može preboljeti infekciju gotovo neprimjetno sa simptomima sličnim gripi. Listerioza u trudnoći može uzrokovati pobačaj, mrtvorođenče ili teške bolesti kod novorođene djece.

Toksoplasmoza

Toksoplasmoza je infektivna bolest koja se prenosi mikroorganizmom Toxoplasma gongii koji se može naći u sirovu mesu, nepasteriziranom/nesteriliziranom mlijeku i proizvodima od nepasteriziranog/nesteriliziranog mlijeka, neopranom voću i povrću te u mačjem izmetu. Infekcija u trudnoći može voditi do ozbiljnih abnormalnosti još nerođena djeteta, uključujući sljepoću i mentalnu retardaciju. Ovaj parazit može se uništiti salamurenjem, kuhanjem, pečenjem i sušenjem. Ako imate mačku, pri čišćenju njezina WC-a uvijek se koristite gumenim rukavicama i pijesak redovito mijenjajte. Po mogućnosti neka tu obavezu odrađuje netko drugi.

Salmonela
Infekcija bakterijom Salmonella spp. može u trudnica izazvati pobačaj ili preuranjene trudove, zato izbjegavajte nedovoljno kuhana jaja ili proizvode od nekuhanih jaja (npr. kolače, domaću majonezu), jela koja uključuju polusirovo ili sirovo meso i ribu, te u kuhinji izbjegavajte kontakt sirova mesa s ostalom hranom.

Kampilobakterioza

Campylobacter spp. jest bakterija koja se prenosi sirovim mesom, pogotovo peradi, nepasteriziranim/nesteriliziranim mlijekom, netretiranom vodom, kućnim ljubimcima i zemljom. Infekcija tom bakterijom može u trudnica izazvati prijevremeni porođaj, pobačaj i smrt djeteta, a izbjeći se može temeljitom higijenom.




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 9:32:31)

Evo sada citam da bi i skušu trebalo izbjegavati a ja mislila da je zdrava, i jela sam je mozda jednu do dvije konzerve sedmicno,nadam se da u toj mjeri nije stetna [sm=zmeden.gif]




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 9:33:27)

cula sam za tunu ali za skušu nisam to sada, jeste li je vi jele?




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 5 [6] 7   Sljedeća stranica >   >>