RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Ishrana trudnica



Poruka


MicoTico -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 9:35:11)

IZVORNA PORUKA: *nur*

cula sam za tunu ali za skušu nisam to sada, jeste li je vi jele?

jela sam ja sve vrste ribe i morskih plodova, naravno termički obrađene.
Moj tata je imao ribarnicu, ništa ja od toga nisam izbjegavala.




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 9:52:54)

Ja sam jela iz konzerve, što znaci da je termicki obradjena, i kako sam navela jednom do dva puta sedmicno, ali najcesce jednom. E sada je vise necu ni okusiti. Sve pazim sta da jedem a svaki dan uvidjam da nesto ne bi smjela. Bas je veliki pritisak oko ove hrane, ne bi voljela nesto da pojedem što bi moglo skoditi [sm=duda.gif]




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 10:18:43)

Ovako ispade da je bolje da se jedu hamburgeri, fast food, pizze, grickalice, slatko i ostala nezdrava hrana jer ne steti direktno a ovako sto vise citam i pazim sve vise uvidjam da ono sto sam smatrala i jela kao da je zdravao prije [sm=nosecka.gif] sada se ispostavi da steti.

Ima li jos kakvih iskutava ili ja previse sitnicavim [sm=smiley13.gif]




MicoTico -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 11:20:13)

Izbaci sve slike iz kuće, jer može ekser popustiti i pasti na glavu.
Ne treba pretjerivati. Shvatam ja potrebu i želju da učinimo što je u našoj moći da nam dijete bude zdravo,...ali sad da proguglamo bilo koju namirnicu , izaće bar jedno negativno iskustvo oko iste...
Samo opušteno[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 11:26:00)

haha nek si mi bas rekla i naruzila me [sm=smiley20.gif]
al šta ću valjda je to normalno da se tako brinem, jer se samo za sebe i nisam ni blizu brinula, sto je razmljivo [sm=smiley1.gif]
Hvala ti, ipak jedina odgovaraš [sm=bravo.gif]




Visnja RR -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 11:30:37)

evo copy:

Pripazite na procenat žive

Neke ribe i morski plodovi sadrže visok nivo žive, koja je toksičan metal. Iako se u prirodi nalazi mala količina, industrijsko zagađenje uzrokuje njeno prisustvo u zemlji, vazduhu i vodi. Na taj način se i nađe u tkivu riba, praveći potencijalni problem kod onih koji je konzumiraju. Riba sadrži više žive nego voda iz koje potiče.

Živa iz ribe koju trudnica pojede, taloži se u njenom telu, a izlučuje tokom sledeća tri meseca. Takođe prolazi kroz placentu i može da se nađe u bebinoj krvi, i to u većoj koncentraciji nego u majčinoj. Bebin mozak je veoma osetljiv na izloženost živi, a budući da se razvija tokom čitave trudnoće, izloženost tom metalu je zabrinjavajuća u bilo kom periodu. Buduće mame ne bi trebalo da jedu meso morskog psa, skušu i sabljarku, jer sadrže veliku količinu žive. Najmanje žive imaju račići, svetla tuna i losos. Veće ribe sadrže veću količinu žive, pa su pravi izbor za trudnice male sardine, sardele i haringe




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 12:46:11)

visnja RR to sa i procitala i zbog toga se i brinem [sm=smiley13.gif]




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 12:48:47)

Koji je to procenat, odnosno koliko se smije pojesti negdje sam procitala do 4 konzerve sedmicno. Ja definitivno necu vise ni jednu skušu pojesti jedino mozda sardinu, oslic i sl




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (7.4.2015 13:03:15)

a sada sam nasla i ovaj tekst,doduse iz 2007. godine, covjek nije više pametan[sm=smiley29.gif]


"S obzirom da se ziva nagomilava u krvotoku i moze da prodre u placentu,eksperti preporucuju trudnicama da ogranice unos ribe na 340 g nedeljno.Njihov izbor treba da budu sardina,losos,pastrmka,oslic,skusa.

Osim zive,u vodotokove dospevaju i druge potencijalno opasne hemijske materije-DDT,pesticidi i polihlorni fenoli.Ove materije se akumuliraju u masnom tkivu ribe.Zbog toga je veoma vazno pripremiti ovu namirnicu na odgovarajuci nacin jer je tako moguce smanjiti rizik od dejstva stetnih materija za 35%.strucnjaci preporucuju uklanjanje kozice i sto je moguce vise masnoce(koja se najcesce nakuplja u sredini filea,na stomaku i duz kicme).Potom ribu treba peci u rerni,u tiganju ili na rostilju ili kuvati na pari da se ukloni preostala masnoca.sok od pecenja ili tecnost u kojoj se riba pekla ili barila,treba baciti.

Ukoliko cesto jedete salatu od tune,zamenite je obrokom od neke bele ribe,dimljenim lososom ili przenom pastrmkom.

Mislite da je sveza riba kupljena u ribarnici ili na nekom drugom mestu najzdravija ili najcistija?Ipak,ova vrsta mesa retko podleze sanitarnoj kontroli,a ne mozete tacno da utvrdite ni njeno poreklo.zato su zamrznuta riba,kao i ona u konzervi,cesto bezbedniji izbor."




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (8.4.2015 7:50:08)

Baš sam se opteretila ovom skušom [sm=smiley13.gif]
evo sam nasla ovaj teks ovo postavljam zbog stalih naših [sm=nosecka.gif] jer možda još nekog interesuje, a volim i da podijelim sve što znam

3. Riba




Bakalar, list ili druga bijela riba mogu se konzumirati u neogranienim koliinama, a dobar su izvor kalcija i proteina potrebnih za razvoj djeteta. Plava riba, skua i losos bogati su Omega 3 masnim kiselinama, ali nemojte ih jesti ee od dva puta tjedno. Ne bi smjeli pojesti vie od etiri konzerve tune tjedno. Sushi je dobar ako je riba bila smrznuta i ako nema visok postotak ive, stoga uvijek prije jela provjerite. Morski pas i sabljarka bogati su ivom to moe nakoditi vaem djetetu. Jedenje sirovih plodova mora, kao to su kozice ili koljke, moe uzrokovati trovanje hranom.




MicoTico -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (8.4.2015 8:54:41)

Nur, za tvoje dobro, ne guglaj toliko, ozbiljno.
Pa vidiš i sam da ćeš naći svakve stavove, i za i protiv. I da se strogo zabranjuje i da je baš preporučljivo.
Zato ti laganica, stres je najveći neprijatelj trudnoće.




*nur* -> RE: Šta bi trebalo izbjegavati? (8.4.2015 8:58:17)

znam , i trudim se da se ne brinem ,hvala ti [sm=smiley20.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 5 6 [7]