Ginekoloski pregledi po sedmicama (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


*Sun* -> Ginekoloski pregledi po sedmicama (27.10.2015 15:16:41)

E ovako drage moje trudnice i majke..Obzirom da mi je prva trudnoca i nisam bas upucena u detalje, volila bi da podjelite samnom sta ste sve radile od analiza tokom trudnoce, po svakoj posjeti ginekologu, znaci ono po nedjeljama.. U postovima sam se nacitala svega i svacega od analize krvi do nekakvih brisova,hormona stitne, glukoze u krvi, mjerenja itd.. Mislim da ce ova tema biti od pomoci mnogima od nas prvorotkinja, da se malo vise edukujemo i ne zamaramo bas previse doktore svakakvim pitanjima. Ako tema slicnog tipa vec postoji, brisite me, ali nisam ju mogla pronaci. [sm=smiley1.gif]




ziel -> RE: Ginekoloski pregledi po sedmicama (27.10.2015 16:02:06)

Da podijelim svoje iskustvo.
Otisla na prvi pregled kad je bilo 5 nedjelja, dr. potvrdila trudnocu i rekla da uradim krvnu sliku i urin. Nakon toga svake 4 ned. na kontrolu,pa u 14. nedjelji sam uradila 4D- fetalni skrining - ne spada u obavezne preglede. Nakon toga svake 4 ned. kontrole (18. ned. i 20. ned.), pa opet u 24. ned. 4D - nije obavezan pregled, nakon 4 ned. opet kontrola (28.ned.) i opet krvna slika i urin. Nakon 4 ned. opet kada mi je rekla da uradim cerviklani bris-to je bilo u 32. ned. , i opet krvnu sliku i urin, na nalazima pokazalo manjak zeljeza, ja uradila i otisla na kontrolu nakon 3 ned. tj. sa punih 35 ned. uradila mi CTG i rekla da je to zadnja kontrola kod nje, ali da dodjem opet za 10 dana na CTG. Ali sam ja nasla dr. na UKC-u pa njemu idem sedmicno, za 2 dana punim 37 nedjelja...

Pridruzi nam se na temi RAZGOVORI U OCEKIVANJU BEBA , ako si [sm=nosecka.gif]
Svaki mjesec nova tema, trenutno aktuelan oktobar.
http://www.ringeraja.ba/forum/re-razgovori-u-ocekivanju-beba---oktobar_2634926.html




*Sun* -> RE: Ginekoloski pregledi po sedmicama (27.10.2015 16:17:05)

Ziel, hvala mnogo. Najvise me interesuje taj bris, niko mi nista ne spominje. Ja sam isla na tri pregleda do sada, radila sam kks i urin i to ono posle prvog, drugi i treci put mi samo izmjerili pritisak i uradio mi uzv i to je to. Ne znam za papa test, to sam radila pre 3 godine i sad ovde citam da se to odradi isto odma, ako nije radjeno u prethodnih 6 mj., medjutim ni to mi niko nije trazio, a ni pitao. Kontrolu imam sl. sedmice pa vidjecemo sta ce biti. Hvala ti jos jednom i pridruzujem se i ja temi "razgovori u ocekivanju beba".[sm=smiley1.gif]




ziel -> RE: Ginekoloski pregledi po sedmicama (27.10.2015 16:21:15)

IZVORNA PORUKA: *Sun*

Ziel, hvala mnogo. Najvise me interesuje taj bris, niko mi nista ne spominje. Ja sam isla na tri pregleda do sada, radila sam kks i urin i to ono posle prvog, drugi i treci put mi samo izmjerili pritisak i uradio mi uzv i to je to. Ne znam za papa test, to sam radila pre 3 godine i sad ovde citam da se to odradi isto odma, ako nije radjeno u prethodnih 6 mj., medjutim ni to mi niko nije trazio, a ni pitao. Kontrolu imam sl. sedmice pa vidjecemo sta ce biti. Hvala ti jos jednom i pridruzujem se i ja temi "razgovori u ocekivanju beba".[sm=smiley1.gif]

Hajd da ti i to prokomentarisem dok nisi otisla s teme [sm=smiley36.gif]
Ja papa test nikad u zivotu nisam uradila, pa tako ni sada u trudnoci... Dr. mi je spomenula da bi bilo dobro da jesam prije trudnoce, ali gotovo je sad. Nekad cu ga uraditi nakon 3 mjeseca od poroda. Meni je moja dr. svaku kontrolu mjerila pritisak, kilazu , UZ i vag. pregled, osim u 28. ned. -mislim sve je odradila osim vag.pregleda, nakon toga opet nastavila isto kao sto sam napisala... Ne znam odakle si, u Tz vecinom pregledaju vag.svaki put, dok u Sa vidim zene govore koje su vec u 8. ili 9. mj. a nikad ih niko nije pregledao vag.
Napisi svoj termin na onoj temi da te upisemo na spisak [sm=nosecka.gif][sm=smiley1.gif]




*Sun* -> RE: Ginekoloski pregledi po sedmicama (28.10.2015 14:15:59)

Ziel hvala ti jos jednom na objasnjenju, zaista si divna. Zelim ti mnogo srece, lagan porod i zdravu bebicu.[sm=duda.gif]




UmmuHamza2305 -> RE: Ginekoloski pregledi po sedmicama (28.10.2015 17:34:31)

Sun, ja također nisam nikada u životu radila papa test.. i meni je, kao i Ziel, dr rekla da sam ga trebala uraditi prije trudnoće, da sad u trudnoći ne mogu
Nalaze krvi radiš u svakom trimestru po jednom, osim ako nema neki problem, pa trebaš ponoviti, naravno
A što se tiče UZ:
1. 4.-5. sedmica.. Otišla kada sam vidjela 2 crtice..tada sam ubrzo uradila još 2 UZ, ali samo zato što je dr mislila da je trudnoća veća ,pa je imala neke sumnje
2. 12. sedmica.. tada ti mjere nuhalni nabor i na osnovu toga zaključe koliki je rizik za down, i tada ginekolog može da te uputi na double test.. Ja ga nisam radila
3. 16. sedmica.. Taj nije baš neophodan,ali većina dr naručuje na UZ svake 4 sedmice
4. 20. sedmica taj je bitan, jer se potvrđuje normalna građa ploda, količina plodove vode, mjesto posteljice ( meni je npr. na početku bila nisko, ali tada se već naštimala) i ja sam tada saznala pol [sm=smiley1.gif]
Nakon toga te ginekolog može naručiti da dolaziš svake 4 sedmice na UZ, pa negdje pred kraj svake 3 sedmice
Oko 34.-37. sedmice počinješ ići na CTG, sve zavisi od ginekologa do ginekologa.. Većinom se u početku na CTG ide sedmično, pa što je termin bliži ,CTG je učestaliji.. Ja idem od 37. sedmice na CTG, sad za sad svaka 3 dana, i sada već na UZ idem svake sedmice, po preporuci doktora, zbog neke stvari s plodovom vodom

Briseve grla i nosa radiš pred porod, i radi ga i muž,ako će prisustvovati porodu.. Također radiš i vaginalni bris u 37. sedmici
Vidjela sam da su neke trudnice i ranije radile vaginalni, ja nisam, niko mi nije rekao da trebam.. Također me niko do sada nije vaginalno pregledao, 2 sedmice mi je ostalo do termina.. a npr. Ziel njena dr svaki put pregleda




Vanja88 -> RE: Ginekoloski pregledi po sedmicama (29.10.2015 17:58:01)

Zene jeste se vi nevine udale kad vam nije nikad radjen papa test?![sm=jezicek.gif]




Stranica: [1]