RE: porodiljska naknada (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Porodično zakonodavstvo



Poruka


Hanady RR -> RE: porodiljska naknada (11.6.2014 23:49:46)


IZVORNA PORUKA: mimi xy

To je neka odredba na osnovu koje se dodavalo tih 100 km zenama u radnom odnosu pa je bilo 460km i za april ministar nije htio da to potpise jer je protuzakonito jos od 2005 se to isplacivalo ilegalno tako danas kaze na sjednici...zbog toga je i aprilska smanjena,nece vise da radi protiv zakona ...
eeee da nam je sve po zakonu na nama su nasli da prave zakone i da legalno rade mamu im lopovsku kako je legalno da oni imaju po 3000 km -5000 km platu jeli to ilegalno u ovakvoj drzavi...

to nije tačno...sve do 1.januara 2010 godine isplaćivano je 360Km...od 1.janura 2010 krenulo se sa 432 KM i onda se povećavalo i šetala cifra do famoznih 460 ( u jednom trenutku i 480 KM)
pored svih zakona koje ste naveli niste sljedeće a to je da ostoji naredba koju je kanton sarajevo usvojio a u uskoj je vezi sa zakonom i ista je na snazi što je najtragičnije i ona ovakva naredba po kojoj se novac primao godinama koči pravo na tućbu u ovom smislu vraćanja 100 KM...
Naredbom o iznosima po Zakonu o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom (Službene novine Kantona Sarajevo, broj 26/09). Članom 142. Kantonalnog zakona saglasno članu 6, stav 2a Naredbe propisano je da žena majka u radnom odnosu, za vrijeme dok odsustvuje sa posla radi trudnoće, porođaja i njege djeteta ima pravo na naknadu umjesto plaće u iznosu od 360 KM mjesečno. Žena-majka koja nije u radnom odnosu ili se nalazi na redovnom školovanju po navedenoj Naredbi ima pravo na novčanu pomoć u iznosu od 120,00 KM mjesečno u trajanju od godinu dana. Takođe je prethodno navedenom Naredbom propisano da jednokratnu novčana pomoć za opremu novorođenog djeteta ostvaruju korisnici dodatka na djecu u iznosu od 210,00 KM. Pored ovog davanja žena-majka ima pravo na pomoć u prehrani djeteta do 6 mjeseci starosti i dodatnu ishranu za majke-dojilje u iznosu od 48,00 KM mjesečno. Ovo pravo se ostvaruje takođe samo ukoliko su ispunjeni uslovi za ostvarivanje prava na dječiji dodatak.


al postoje druge mogućnosti tužbi...
izjednačavanje statusa svih porodilja...
itd u skaldu sa EU konvencijama čiji smo potpisnici kao država čak i ustavom zagarantirana prava imamo a ista se ne poštuju a sve piše još iz davne 1992 godine...





Bebaconi -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 8:37:06)

Naredbom o iznosima po Zakonu o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom (Službene novine Kantona Sarajevo, broj 26/09).


Hanady, daješ polovične informacije koje su u konačnici netačne. Nijedna naredba ne smije biti iznad zakona niti u suprotnosti sa zakonom.

Na području Kantona Sarajevo uređeno je :
-Zakonom o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom (Službene novine Kantona Sarajevo, broj 16/02, 8/03, 2/06 i 21/06), i Naredbom o iznosima po Zakonu o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom (Službene novine Kantona Sarajevo, broj 26/09).
gdje je clanom 142.istog zakona,a saglasno članu 6, stav 2 Naredbe propisano,da žena-majka u radnom odnosu, za vrijeme dok odsustvuje sa posla radi trudnoće, porođaja i njege djeteta ima pravo na naknadu umjesto plaće u iznosu od 360 KM mjesečno. Međutim, na osnovu člana 143. Kantonalnog zakona iznos naknade utvrđuje se u postupku za svaku ženu posebno,u vrijednosti 60% prosječne neto plaće u FBiH s tim da taj iznos ne može biti manji od najniže plaće za zaposlenike u FBiH određene propisima Vlade Federacije,sto znaci da visina iznosa porodiljnih naknada u Kantonu Sarajevo mijenja se u skladu sa visinom prosječne plaće ostvarene u FBiH, prema podacima koje objavljuje Federalni zavod za statistiku




Hanady RR -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 10:04:53)


IZVORNA PORUKA: Bebaconi

Naredbom o iznosima po Zakonu o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom (Službene novine Kantona Sarajevo, broj 26/09).


Hanady, daješ polovične informacije koje su u konačnici netačne. Nijedna naredba ne smije biti iznad zakona niti u suprotnosti sa zakonom.

Na području Kantona Sarajevo uređeno je :
-Zakonom o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom (Službene novine Kantona Sarajevo, broj 16/02, 8/03, 2/06 i 21/06), i Naredbom o iznosima po Zakonu o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom (Službene novine Kantona Sarajevo, broj 26/09).
gdje je clanom 142.istog zakona,a saglasno članu 6, stav 2 Naredbe propisano,da žena-majka u radnom odnosu, za vrijeme dok odsustvuje sa posla radi trudnoće, porođaja i njege djeteta ima pravo na naknadu umjesto plaće u iznosu od 360 KM mjesečno. Međutim, na osnovu člana 143. Kantonalnog zakona iznos naknade utvrđuje se u postupku za svaku ženu posebno,u vrijednosti 60% prosječne neto plaće u FBiH s tim da taj iznos ne može biti manji od najniže plaće za zaposlenike u FBiH određene propisima Vlade Federacije,sto znaci da visina iznosa porodiljnih naknada u Kantonu Sarajevo mijenja se u skladu sa visinom prosječne plaće ostvarene u FBiH, prema podacima koje objavljuje Federalni zavod za statistiku

Informacija o zakonu koji ne snazi nam je do starta podeljena i dostupna...ovo nije pola informacije nego dodoatk istome...il baš treba na svakoj stranici da pišemo doredbe zakona
i to je ovo što si sada boldirala...
zakon je stariji do uredbe...i tu je kuršluz nastupio...
misnistar kaže da je godinama isplaćivano pogrešno...
pošto me zanimalo kako je godinama pogrešno isplaćivano zanima me na osnovu čega tvrdi da je to tako našla sam i naredbu koja je na snazi...
i to je ono što koči komletnu priču...
Naredba je u skladu sa zakonom donešena, zakon je stariji al naredba postoji...
Ja idem na konkretno rješenje...
znači treba zahtjevati poništenje naredbe i poštivanje postojećeg zakona i za zaposlene i za nezaposlene porodilje...
U tom smislu ako je primjenjivan zakon bez naredbe godinama (od 2010 do preključe) za zaposlene pa je dolazilo do povećanja naknade za zaposlene kako isto nije bilo i za nezaposlene...
Nikada nisu primile 20% odnosno 30% prosječne plaće...
naknada za zaposlene se povećavala stalno i evo i pada ako se na to pozivaju, zašto nezaposlenim nije trend rasta u skaldu sa zakonom sproveden godinama...
tako da ja istražujem gdje je rpoblem da se na njega udari direktno...
ako su tužbe neosnovane na osnovu ove naredbe onda nisu neosnovane tužbe za dikriminaciju žena u istoj zemlji koje su porodilje...i ova naredba je u tom smislu čist dokaz za omalovažavanje porodilja i djece, nebrige o djeci što Ustavom je zagarantirano ova je naredba ''ukinula''




cucko01 -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 10:56:07)

Spremam se umza proteste a postara jos ni na mapi... Zanima me jel ima neka zena iz novog grada a da nije primila naknadu hvalaa...




grozđe -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 11:54:45)

Kako su krenuli skroz ce ukinuti porodiljsku naknadu Kantonu Sa... pogledajte druge kantone...

Zene drage kakav Konakovic, nista od njega....




grozđe -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 11:56:33)

Kako su krenuli skroz ce ukinuti porodiljsku naknadu...pogledajte druge kantone...

Drage zene, kakav Konakovic... nista od njega... supljak....




mimi xy -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 13:26:42)

Nisam pravnica i zaista se ne razumijem u zakone samo prenosim sta su pricali na skupstini kantona nemam opojma koji je to zakon ili ti ga odredba koju nije htio da potpise od aprila tako se izjasnioo na skupstini ...




Hanady RR -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 13:29:57)


IZVORNA PORUKA: mimi xy

Nisam pravnica i zaista se ne razumijem u zakone samo prenosim sta su pricali na skupstini kantona nemam opojma koji je to zakon ili ti ga odredba koju nije htio da potpise od aprila tako se izjasnioo na skupstini ...

ma najtragičnije što ni on pojma nema...njime je smao trebalo da novce smanje u potošnji jer novaca nemaju...valja do izbora dogurat sa fol se nešto radi...
i našli su mu to svajetnici, finansije i odradili posao a on priča markove konake daj bože da ih pola u onoja slai zna šta je sve legistrativa ove priče[sm=hudicek1.gif]




Hanady RR -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 15:12:06)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: mimi xy

Nisam pravnica i zaista se ne razumijem u zakone samo prenosim sta su pricali na skupstini kantona nemam opojma koji je to zakon ili ti ga odredba koju nije htio da potpise od aprila tako se izjasnioo na skupstini ...

ma najtragičnije što ni on pojma nema...njime je smao trebalo da novce smanje u potošnji jer novaca nemaju...valja do izbora dogurat sa fol se nešto radi...
i našli su mu to svajetnici, finansije i odradili posao a on priča markove konake daj bože da ih pola u onoja slai zna šta je sve legistrativa ove priče[sm=hudicek1.gif]


e evo i dokaza
http://www.klix.ba/vijesti/bih/protest-trudnica-i-porodilja-u-sarajevu-jesu-li-djeca-privilegija-bogatih/140612063

''Kolektivni ugovor po kojem se porodiljama isplaćivalo 460 KM je prestao važiti 2005. godine, a on se sprovodio i dalje. To je greška Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice koje je godinama donosilo rješenje da se postupa po kolektivnom ugovoru.''

znači i 2005 i 2006 i 2008 i 2009 je isplaćivano 360 KM...
2010 godine krneuli su povećavati sa rastom plaće prosječne i to smao za zaspoene porodilje
nezaposlenima nisu mjenjali cifru u skaldu sa tim rastom...jesu sa 118 na 120 Km..2 KM nezapolenim a zaposlenim punih 100 ( pa u trenutku ipreko 100Km isplaćivano više od 360)
znači frajer veze nema po osnovu čega se iplaćuje naknada zaposlenim porodiljama...[sm=hudicek1.gif]

naknada plate porodilji ne može biti manja od najniže plate u skladu sa porpisima vlade federacije odnosno općim kolkeitvnim ugovorom koja se utvrđuje za svaki mjesec a to je utvređna najniža plaća...

znači isplatili su najnižu plaću ...iz koga razloga sad to?

na osnovu naredbe koju su doniejli 2009 godine na nivou kantona i nisu je izmjenili ''Naredbom o iznosima po Zakonu o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom (Službene novine Kantona Sarajevo, broj 26/09). Članom 142. Kantonalnog zakona saglasno članu 6, stav 2a Naredbe propisano je da žena majka u radnom odnosu, za vrijeme dok odsustvuje sa posla radi trudnoće, porođaja i njege djeteta ima pravo na naknadu umjesto plaće u iznosu od 360 KM mjesečno. Žena-majka koja nije u radnom odnosu ili se nalazi na redovnom školovanju po navedenoj Naredbi ima pravo na novčanu pomoć u iznosu od 120,00 KM mjesečno u trajanju od godinu dana. ''

NJu treba da izmjene...i onda će se naknadi isplaćivati u skladu sa zakonom

''143. Kantonalnog zakona iznos naknade utvrđuje se u postupku za svaku ženu posebno,u vrijednosti 60% prosječne neto plaće u FBiH s tim da taj iznos ne može biti manji od najniže plaće za zaposlenike u FBiH određene propisima Vlade Federacije,sto znaci da visina iznosa porodiljnih naknada u Kantonu Sarajevo mijenja se u skladu sa visinom prosječne plaće ostvarene u FBiH, prema podacima koje objavljuje Federalni zavod za statistiku''

Znači ne zna frajer o čemu priča...
i samo zamjavanje je danas obavio majki porodilja
a na sve to prebacio je lopticu na federaciju...spominje rpijedlog zakona koji godinama stoji napisan al nit tiče niti miče u vezi sa izjednačavanjkem na komletnom prostoru federacije...
i stajaće još dugo...jer je zdravstvena zaštita na nivou kantona kojih imamo 10 i možemo pjevat borbene sa novcima koje neka kanton sarajevo kao najači i najbogatiji kanton znate kad će ostali kantoni moći pripremiti finansijki okvir budžeta za usvajanje ovog zakona...[sm=hudicek1.gif]





veeseelaa -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 15:42:56)


IZVORNA PORUKA: cucko01

Spremam se umza proteste a postara jos ni na mapi... Zanima me jel ima neka zena iz novog grada a da nije primila naknadu hvalaa...



imam ja

jel bio ko od vas na protestima? pokušavala sam "prepoznati" nekog al ništa




Visnja RR -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 15:46:54)

veeseela sad si bila na Pinku...baš si lijepa [sm=bravo.gif]

bravo!




veeseelaa -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 16:39:04)

hvala draga, pročitah na chatu, nadam se da nisam premutavaa bila hahha
ipak nikako javno ne nastupam a i nisam upoznata sa situacijiom baš skroz
znam samo da sm nezadovoljna porodilja kojoj su umanjili primanja [sm=smiley13.gif]




Chilli -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 16:43:09)


IZVORNA PORUKA: veeseelaa


jel bio ko od vas na protestima? pokušavala sam "prepoznati" nekog al ništa

jesam ja, ali se ne poznajemo [sm=smiley1.gif]
jako slab odziv zena...[sm=smiley13.gif]




porodica sa djecom -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 17:18:42)

Ja bi samo zamolila forumašicu Hanady RR da ne piše na ovu temu, jer samo zbunjuje ionako zbunjene mame.

Vidi se da materiju ne poznaje dovoljno ili samo površno, a ipak se upušta u komentarisanje. Iskreno nisam ni sve pročitala, dovoljno mi je bilo da vidim da je napisala da su naknade porodiljama smanjene iz raloga smanjenja prosječne plaće u KS. Ostali komentari i citiranje zakona su isto nepotrebni, jer svaka forumašica ima mogućnost naći iste na internetu, a priče o mogućnost tužbe neću ni spominjati. Toliko.

Što se teme tiče, mislim da je davno trebalo početi tražiti svoja prava, žalosno je u kakvoj smo situaciji.
Poslanici su nam već uveliko nane i dede, njih ovo ne zanima...tako da očekivati nešto od njih je ravno nuli.

Problem nataliteta i prava porodilja je kompleksan, kao i naša posrana država. Nadležnosti i organizacija države su problem zašto je od kantona do kantona različita naknada, kao i njihov finansijski položaj. Zato se od kantonalne vlade ne treba puno očekivati, nego rješenje tražiti na federalnom nivou.

Dalje, neke stvari treba regulisati Zakonom o radu, a i inspekcije trebaju raditi svoj dio posla.

Nažalost, najviše su stradale majke koje rade u privatnom sektoru ili kod poslodavca koji nema mogućnost da isplati razliku plaće (ili to neće).

Ukratko, kakva država, takav i odnos prema porodicama sa djecom.





Ilhana RR -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 18:08:25)

Vesela, eno ti glavna na Pinku na vijestima!!!




Ilhana RR -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 18:09:19)


IZVORNA PORUKA: Visnja RR

veeseela sad si bila na Pinku...baš si lijepa [sm=bravo.gif]

bravo!


Evo upravo i moja mama isto komentarise :)




bebana12 -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 19:32:34)

Ti se registrovala jel da bi rekla hanady koja je na ovoj forumu odavno da vise ne pise.Svako ima pravo na svoje misljenje bez uvrede...




Bebaconi -> RE: porodiljska naknada (12.6.2014 21:10:21)

ovo što je HAnady napisala u zadnjem postu je sve tačno i ispravno [sm=bravo.gif]




M kao Mama -> RE: porodiljska naknada (13.6.2014 8:41:33)


IZVORNA PORUKA: porodica sa djecom

Ja bi samo zamolila forumašicu Hanady RR da ne piše na ovu temu, jer samo zbunjuje ionako zbunjene mame.

Vidi se da materiju ne poznaje dovoljno ili samo površno, a ipak se upušta u komentarisanje. Iskreno nisam ni sve pročitala, dovoljno mi je bilo da vidim da je napisala da su naknade porodiljama smanjene iz raloga smanjenja prosječne plaće u KS. Ostali komentari i citiranje zakona su isto nepotrebni, jer svaka forumašica ima mogućnost naći iste na internetu, a priče o mogućnost tužbe neću ni spominjati. Toliko.

Što se teme tiče, mislim da je davno trebalo početi tražiti svoja prava, žalosno je u kakvoj smo situaciji.
Poslanici su nam već uveliko nane i dede, njih ovo ne zanima...tako da očekivati nešto od njih je ravno nuli.

Problem nataliteta i prava porodilja je kompleksan, kao i naša posrana država. Nadležnosti i organizacija države su problem zašto je od kantona do kantona različita naknada, kao i njihov finansijski položaj. Zato se od kantonalne vlade ne treba puno očekivati, nego rješenje tražiti na federalnom nivou.

Dalje, neke stvari treba regulisati Zakonom o radu, a i inspekcije trebaju raditi svoj dio posla.

Nažalost, najviše su stradale majke koje rade u privatnom sektoru ili kod poslodavca koji nema mogućnost da isplati razliku plaće (ili to neće).

Ukratko, kakva država, takav i odnos prema porodicama sa djecom.





za tvoju informaciju, hanady je dobro potkovana kako znanjem, tako i tematikom, stoga ono što ona kaže, vjeruj mi da je 99,99 %tačno, a ti mila porodico sa djecom, javi se na neki drugi forum, tv, portal, novine, pa brate imenom i prezimenom kaži šta imaš da kažeš, a ne bih se složila sa konstatacojom da su nane i dede u foteljama, ima jako puno mladih, ali ne zaintersovanjih, koji ne neže da se bore za prava dalje od svojih ličnih. I to je problem.




veeseelaa -> RE: porodiljska naknada (14.6.2014 0:57:05)

jestel svi dobili lovu?




ZuZuM -> RE: porodiljska naknada (14.6.2014 1:09:35)

Dobili, dobili, zaposlenim mamama umanjena naknada a ne zaposlenim nije povecana, koja bruka i sramota.
Vidim isuvise malo mama se pojavilo, iskreno i bila je akcija kao da samo zaposlene traze svoji 100 KM nazad, hajdemo malo organizovanije, nezaposne, nema sjedenja, dizimo se, diskriminirane smo ka zene, a Ustav ove zemlje nam garantira ista prava.
Idemo li sa kakvim novim akcijama, ali u vecem broju, ovako nikom nista, sto bi se reklo ujeo vuk magarca!




ZuZuM -> RE: porodiljska naknada (14.6.2014 1:10:22)

ajjjjjjjjjjjjjjjjjj [sm=zz_banghead.gif] *nezaposlenim




veeseelaa -> RE: porodiljska naknada (14.6.2014 1:12:54)

ja sam za, dolazim svakako
treba svakako imati jasne zahtjeve, a ne ko muha bez glave
znači šta tražimo, ko je nadležan i sl
ima medju porodiljama pravnica, ekonomistica, sjest , sabrat, popisat

upoznati ostale porodilje sa situacijom ....

inače nisam primila porodiljnu još ,kokuz sam frontalni




veeseelaa -> RE: porodiljska naknada (14.6.2014 1:17:02)

i fkt šta je sa ovom EU konvencijom, tamo su nam djeci zagarantirana svakaka prava a u lajfu ih nigdje
ma ima tu posla ko u i priči
kad se sve to prečešlja ne vjerujem da nema elemenata za tužbu protiv ove hebene države




tehna -> RE: porodiljska naknada (14.6.2014 10:28:21)

a sta cemo sa povecanjem djecijeg jer 33 km je stvarno mizerno na jedno dijete trebali bi onda traziti povecanje za sve naravno da se slazem da se vrati porodiljam koje su u radnom odnosu 460 a i onima koje su na birou da se poveca ta mizerna primanja




Stranica: <<   < Prethodna stranica  349 350 [351] 352 353   Sljedeća stranica >   >>