RE: porodiljska naknada (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Porodično zakonodavstvo



Poruka


ZuZuM -> RE: porodiljska naknada (15.6.2014 19:00:34)

Iskreno, bilo bi super kad bi sve mogle primati toliku cifru, ali ipak ne zivimo u idealnoj zemlji i to je nerealna cifra. Ipak treba da se postavi pitanje iz kojih sredstava da se to finansira. Tako da od toga u startu nema nista. Ono sto se moze jeste da se traze ista i jednaka prava za sve porodilje a ne da je ovoliki jaz. Ipak posao mame nije prekovremeni to je 24/7/365 posao! I nas poslodavac (citaj bebac) ne zna za opciju da li je mama zaposlena ili nezaposlena!
Ja sam zvanicno nezaposlena, ali sam inace freelancer pa imam nesto sto radim, da nije toga sipak bi ista mogla, a sam Bog zna kako mi je raditi i to. I cak odmah sam pocela kad je bebiju bilo 2 mjeseca. A opet sa druge strane kako je svima onima koje primaju taj minimalac, nemaju posla (vecina ne svojom voljom) i razbijaju glavu sta ce i kako ce za ovaj ili onaj mjesec.

O djecijem doplatku je smijesno pricati, kod nas je pasce vrednije od djeteta. Za pascad su predvidjeli da im treba 157 KM mjesecno a djetetu 33 KM?????????????? Tu treba udariti sistemski i sustavno, za tu stvar nam treba lobiranje.




mirce -> RE: porodiljska naknada (16.6.2014 15:02:35)



Vijesti
BiH

16.06.2014. u 14:49
1
Umjesto naknade od 100 KM vlasti porodiljama nude zakon
Piše: E.S.H.
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo je napravilo Prednacrt zakona o zaštiti porodice sa djecom. Ovaj zakon bi bio izdvojen iz postojećeg Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodica sa djecom Federacije Bosne i Hercegovine.
Amir Zukić Foto: Nedim Grabovica/Klix.ba Amir Zukić
Amir Zukić
Mira Jurić
Muamer Bandić
Sanida Hasanović Čar
Selma Palo Talić
Podsjećamo da je prošle sedmice održan protest porodilja u Kantonu Sarajevo kako bi iskazale nezadovoljstvo zbog odluke nadležnog ministarstva da se naknada porodiljama smanji za 100 KM.

No, porodiljama neće biti vraćeno 100 KM. Vlasti žele problem trajno riješiti.

Ministar za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglica KS Muamer Bandić je tako danas održao sastanak sa predstavnicama porodilja i delegatima u Parlamentu FBiH i Skupštini KS Amirom Zukićem i Mirom Jurić na kojem je bilo govora o novom zakonu koji bi trebao ponuditi sistemsko rješenje pitanja zaštite porodice sa djecom.

Ovaj zakon bi, između ostalog, uređivao prava žene majke u radnom odnosu, jer u dometu naknade propisuje da će plaća iznositi 80 posto prosječne plaće FBiH, a da će ostatak duga do punog iznosa plaće nadoknađivati poslodavac.

"Ovaj zakon je u fazi nacrta, a zbog nemogućnosti osiguravanja sredstava iz budžeta, mišljenja smo da je potrebno, bez opterećivanja poslodavaca i budžeta, izdvojiti iz postojećih poreza i doprinosa osigurati sredstva koja će biti definisana kao doprinos za zaštitu porodica sa djecom", rekao je ministar Muamer Bandić nakon današnjeg sastanka i dodao da je ovo trenutno najbolji prijedlog koji imaju.

Predstavnica porodilja Selma Palo Talić je izjavila da smatra da bi ovo bilo odlično rješenje i da, ukoliko se usvoji novi zakon, sve porodilje će biti obuhvaćene, a eliminisala bi se i diskriminacija.

"Tražili smo privremeno rješenje, ali nismo uspjeli. Ponuđen nam je ovaj Prednacrt zakona i smatramo da će realizacija ovog projekta biti za pet do šest mjeseci", rekla je Palo Tanić.

Sanida Hasanović Čar je napomenula da je na ovom sastanku utvrđeno da se ne može pronaći rješenje koje bi porodiljama koje su primale 460 KM bio vraćen novac, jer je sve vrijeme primjenjivan pogrešan zakon. Po novom zakonu bi se naknada za porodilje koje nisu u radnom odnosu povećala za 60 KM. Predstavnice porodilja su pozvale sve žene da im se pridruže i da zajednički zahtijevaju rješenje, ali i da izraze svoje potrebe i želje.

Mira Jurić, zastupnica u Skupštini KS je izjavila da će pokušati ubrzati proceduru kako bi ovaj zakon što prije došao u razmatranje, a sve u cilju rješavanja problema porodilja koje traje godinama.

Svoje obećanje je dao i zastupnik stranke SDA u Skupštini KS za pomoć mladim bračnim parovima.

"Ovo je jedno od najvažnijih pitanja i u narednom periodu ću svu pažnju posvetiti rješavanju ovog pitanja", izjavio je Zukić.

Zastupnici u Skupštini KS, koji su i delegati u Domu naroda FBiH će na prvoj narednoj sjednici Doma naroda zahtjevati od Vlade FBiH i resornih ministarstava dostavljanje u proceduru razmatranje Prednacrta zakona o zaštiti porodice sa djecom i izradu zakona koji uređuju oblast poreza i doprinosa kako bi se definirao doprinos za zaštitu porodice.




eaeb -> RE: porodiljska naknada (18.6.2014 11:33:37)

izgleda da ovo više nikoga i ne interesuje... naravno do iduće naknade [sm=smiley13.gif]




Latinka -> RE: porodiljska naknada (18.6.2014 17:11:57)


IZVORNA PORUKA: eaeb

izgleda da ovo više nikoga i ne interesuje... naravno do iduće naknade [sm=smiley13.gif]

X




Ima nade -> RE: porodiljska naknada (19.6.2014 13:14:32)

A koga je to interesovalo, na proteste izaslo 30 zena, da ij je doslo vise morali bi vratiti na 460, a ovako bas ih briga, a taj novi zakon, malo sutra, zavlacit ce nas dok ne dođe vrijeme izbora i onda opet nista... Samo mi nije jasno, vi koje ste mogle zasto niste dosle?? Ma ja bosnjacki princip, ne moram ja, doce neko drugi, e pa eto vam sad 100 Km manje... Fol nezakonito ispalcivano, smijesno, al bas njih briga sta misli 30 zena, da nas je doslo 300 vec bi bila druga prica ali nije, na zalost :(




veeseelaa -> RE: porodiljska naknada (19.6.2014 13:35:22)

ma pusti naš narod, kakav je tako mu je




Latinka -> RE: porodiljska naknada (19.6.2014 23:40:32)

Upravo tako. Neko je vec ranije napomenuo, a izgleda da se.toga i drzimo: ma dobro je sve samo nek' se ne puca...




mirce -> RE: porodiljska naknada (20.6.2014 9:59:34)

Postoji info.da je ti 100km smanjeno samo zenama koje rade u privatnom sektorua a njih je 700 na kantonu Sarajevo zna li iko ista o ovom




Hanady RR -> RE: porodiljska naknada (20.6.2014 10:07:56)


IZVORNA PORUKA: mirce

Postoji info.da je ti 100km smanjeno samo zenama koje rade u privatnom sektorua a njih je 700 na kantonu Sarajevo zna li iko ista o ovom

sve koje primaju naknadu od kantona smanjeno im je isto...
samo je onima koje primaju do 100% svoje plaće što je većinom u džrvanom sektoru svejedno jel kanton plaća 360 il 460 njima će poslodavac namiriti tih 100KM sa plaćom ...tj povećati tu razliku do 100% ...




new mama -> RE: porodiljska naknada (20.6.2014 10:23:12)

Ja mislim ako budu htjeli mijenati ovaj zakon,a hoce nekad sigurno,da je bitno da se mijenja do izbora jer njima to ide u korist zbog glasova,a i nama je to bitno jer kad izbori prodju znate kako to obicno bude,zato je bitno da se ovo pokusa promijeniti do izbora [sm=smiley1.gif]




Bebaconi -> RE: porodiljska naknada (23.6.2014 15:47:32)

uskoro i kod nas, uz ogromna zalaganja ministra Bandića i poslanika Konakovića. Hvala im [sm=duda.gif][sm=duda.gif]http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:219471-Dzabe-pite-za-trudnice




Bubamaraa -> RE: porodiljska naknada (23.6.2014 23:00:30)

Drage mame...znate li jesu li isplacene naknade u opcini Centar? [sm=smiley13.gif]




eaeb -> RE: porodiljska naknada (25.6.2014 11:15:18)

Prosječna isplaćena mjesečna neto plaća po zaposlenom ostvarena u Federaciji Bosne Hercegovine za april/travanj 2014. godine iznosi 836 KM!!! - kažu Službene novine FBiH.

Kako nama zaračunaše 600KM ni dan danas mi nije jasno???




bombi -> RE: porodiljska naknada (30.6.2014 21:36:50)

Drage mame,veliki pozdrav.Danas je bila plata u skoli,nisu nam platu povecali za onih 100 KM.Ima li jos neka mama da je u skoli pa da vidim jesmo li iste :).Sve ovo sto se desava oko naknada je strasno:(




Hanady RR -> RE: porodiljska naknada (30.6.2014 21:57:23)


IZVORNA PORUKA: bombi

Drage mame,veliki pozdrav.Danas je bila plata u skoli,nisu nam platu povecali za onih 100 KM.Ima li jos neka mama da je u skoli pa da vidim jesmo li iste :).Sve ovo sto se desava oko naknada je strasno:(

Za koji mjesec ti je bula placa....a za koji mjesec naknafa fino sve cekove naknade u rzke za sve mjesec place ti dodju uredno do 100% place...kako tebi glasi rjesenje na koju cifru




bombi -> RE: porodiljska naknada (1.7.2014 9:00:55)

Plata majska a zadnja naknada bila za april,u rjesenju odobreno na 460.




vjestica -> RE: porodiljska naknada (1.7.2014 9:06:37)


IZVORNA PORUKA: bombi

Plata majska a zadnja naknada bila za april,u rjesenju odobreno na 460.

obračunavaju ti razliku po rješenju
to moraš u računovofdtvu svom riješiti




zejnica -> RE: porodiljska naknada (1.7.2014 12:24:37)

Meni su rekli u računovodstvu da će obračunati uz narednu platu i da dostavim čekove. Također radim u školi.




Hanady RR -> RE: porodiljska naknada (1.7.2014 12:27:47)


IZVORNA PORUKA: bombi

Plata majska a zadnja naknada bila za april,u rjesenju odobreno na 460.


oni ti po riješenju isplaćuju...
eh sad oni tebi dođu i na aprilsku platu i na majsku po 100 KM...jer je nakda već u aprilu smanjena za 100 KM...na kraju balde će ti faliti ta stoja
ponesi čekove naknade od aprila i maja i idi u svoje računovodtsvo da ti to rješe...i dogovori da ćeš doniti ček naknade im svaki mjesec da ima oni pravdanje za toliku razliku u odnosu na rješenje




bombi -> RE: porodiljska naknada (1.7.2014 12:40:18)

Hvala vam na informacijama,sada nam ostaje da se nadamo da ce ove sedmice biti naknada.




shej -> RE: porodiljska naknada (2.7.2014 9:33:24)

Evo jutros na tv-sa pise da su isplacene naknade socijalne zastite, jel se mi tu ubrajamo [sm=bravo.gif][sm=zmeden.gif]




cucko01 -> RE: porodiljska naknada (2.7.2014 10:46:56)

Neeeeee mi se ne ubrajamo za nas nisu jos nista uplatili a kada ce dragi Bog zna.... S obzirom da su protesti jako lose prosli zbog nezainterespvanosti maj[sm=bravo.gif]ki nij ni cudo sada mpgu da nas vrte oko malog prsta kako hoce!x!!! I tfeba nam tako!![sm=duda.gif] [sm=smiley13.gif]




eaeb -> RE: porodiljska naknada (2.7.2014 14:55:59)

Sa protestima nije bio problem nezainteresovanost majki, nego što si bili zakazani u 12h na dan kada je sve gorilo, čak je bio upaljen i neki meteo alarm. Da su bili u 9,10h kao što su majke ranije napominjale sigurno da bi bio veći odaziv. Ja prva ne bih svoje dijete onaj dan izvela iz kuće za 1000KM a ne zbog umanjenja od 100KM, a nisam imala kome da ga ostavim. O tome se moralo razmišljati kada su se protesti zakazivali.




eaeb -> RE: porodiljska naknada (2.7.2014 14:56:41)

a fali mi tih 100KM praaaavo




emir@ -> RE: porodiljska naknada (2.7.2014 23:50:25)

drage mame ima jedno pitanje za vas ako slucajno neka od vas ima hodalicu za bebu od 6 mjeseci a da joj vise nije potrebna nek mi se javi u privatne poruke... isto bih vas zamolila ako imate haljina za bebu koje su vasim bibicama omanjale imam prijateljicu koja treba da se porodi uskoro a nazalost poplave su ucinile svoje tako da bi joj znacilo koliko god i sta god da prikupimooo unaprijed vam hvala [sm=smiley1.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  350 351 [352] 353 354   Sljedeća stranica >   >>