RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Djeca



Poruka


almai -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (20.5.2012 13:13:27)

Hvala ti ,ja vec iduce sed. pocinjem prikupljati nalaze i bas sam nervozna (kao i svaka majka) ali eto bit ce aBD dobro samo me jos zanima koliko dugo sama OP traje?





Lejla Ka -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (20.5.2012 13:18:59)

Od odlaska u OP salu do izlaska u intenzivnu nama je prošlo 45min. Moj je sin izvadio dva prednja i treći krajnik, i rađena mu je ugradnja cjevčica.




D_K -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (20.5.2012 14:08:14)

samo pokusaj cim prodje OP i krenes kuci da ga ne ostavljas da ne jede ili ne pije 'jer ga boli'.. meni su rekli da sto vise pije ili jede da je bolje, da se ne susi grlo.. ja sam tempirala voltaren cepice malo prije jela, taman dok oni djeluju dijete jede i tako.. naravno, hrana prilagodjena stadiju oporavka..
sretno i da prodje dobro OP a i oporavak..




D_K -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (20.5.2012 14:08:50)


IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Od odlaska u OP salu do izlaska u intenzivnu nama je prošlo 45min. Moj je sin izvadio dva prednja i treći krajnik, i rađena mu je ugradnja cjevčica.


dobro je da je sve proslo [sm=smiley20.gif]..




almai -> RE: Oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (22.5.2012 18:45:01)

Moze li mi neko reci da li je iko radio lasersku operaciju krajnika u Sarajevu?Ja cu ovaj termin morati otkazati,sin mi je od danas na antib. i trenutno nista od op[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




M kao Mama -> RE: Oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (9.11.2012 18:52:22)

evo i nas na ovoj temi, akobogda idemo uskor na OP sva tri krajnika, radit ćemo u Općoj bolnici, jutros smo bili na pregledu, da nije na antibiotiku, za koji dan bi išla, ovako antibiotik još dva dana, pa onda tri dana pauze, pa nalazi i onda na pregled nalaza i uskoro na operaciju,

i ja ću sa njom ići, kažu da se ostaje samo dan,

jedva čekam akobogda da se riješimo ovog belaja, dijete od jula jre konstantno na antibioticima i pencilinima,




Vinetu -> RE: Oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (9.11.2012 19:33:57)

mama Alma, i nas isto čeka za koji dan. Mi ćemo ići privatno kod dr. Geže. Jučer smo bili na njegovoj poliklinici, primio nas dr. Zeković i predložio hitnu operaciju i ugradnju cjevčica, jer malena već mjesec dana slabije čuje. Jučer i jutros sam baš bila u depresiji, ali sam dosta toga iščitala ovdje pa sam spremna. Nadam se samo da će malene ljepotice (i moja i tvoja) sve to dobro podnijeti.
Malena sada pije neke sirupe, kontrola je sljedeće sedmice, pa ćemo tada znati više o datumu operacije.




M kao Mama -> RE: Oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (9.11.2012 19:40:43)

sretno, a ovi krajnici su baš nuđno zlo,




Hanady RR -> RE: Oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (9.11.2012 20:32:50)

Vinetu srteno...
i nas čeka operacij aBd sa zimkim rasputom...
evo mi smo zapale u rpoble bakterije u nosu i dobivanja mononukleoze od imuniteta koji su nam krajnici srozali jer nemaju nikakavu funkciju sem tlo u organizmu moje kćere...
ne mogu s ebi oprositi što nisma domah poršle godine kada su nam rekli da trebali bi se rješiti to obavili...al bože moj...

ne brini...
znam sad i u drugom si stanju i sve...al da znaš za njeno je dobro...
ne znam dal ovdje na temi ima post operacije sina moje zaove...ona je bila tada 9 mjesec trunoće i sina je operisala i iste te cjevčice su ugradili....
dječak je zdrav, prav i super se oporavio i sada na kontolama povrmeneim sluh je perfektan na onom paratu a nije ni bolešljiv kao prije...zato smao hrabro za dorbobit svoga djeteta[sm=smiley31.gif]




Vinetu -> RE: Oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (10.11.2012 9:28:18)

Hanady, hvala ti [sm=smiley31.gif]
Da nije sluh u pitanju ova operacija ne bi ni bila toliko hitna, ali moramo što prije djelovati da se sluh ne ošteti trajno. MM i ja smo razmišljali i svakako da je bolje to obaviti prije mog poroda, nego kad i bebica bude tu. Brinemo se, naravno, ali nismo ni prvi ni posljednji koji su to prošli. Zahvaljujući ovoj temi, spremna sam i na taj izazov, samo da moje malo pile bude dobro!




D_K -> RE: Oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (10.11.2012 11:33:27)


IZVORNA PORUKA: mama alma RR

evo i nas na ovoj temi, akobogda idemo uskor na OP sva tri krajnika, radit ćemo u Općoj bolnici, jutros smo bili na pregledu, da nije na antibiotiku, za koji dan bi išla, ovako antibiotik još dva dana, pa onda tri dana pauze, pa nalazi i onda na pregled nalaza i uskoro na operaciju,

i ja ću sa njom ići, kažu da se ostaje samo dan,

jedva čekam akobogda da se riješimo ovog belaja, dijete od jula jre konstantno na antibioticima i pencilinima,



draga Alma, zelim vam da sve prodje sa hajrom [sm=smiley31.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley31.gif]
ako je jos radi Mandilovic - nemate brige [sm=smiley20.gif]
Vinetu - sretno draga [sm=smiley20.gif]
moja M. se preporodila nakon operacije. evo sad ce jos malo dvije godine i nisam se pokajala ni sekunde, djete se preporodilo [sm=smiley1.gif]




Vinetu -> RE: Oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (10.11.2012 11:44:49)

IZVORNA PORUKA: D_K
moja M. se preporodila nakon operacije. evo sad ce jos malo dvije godine i nisam se pokajala ni sekunde, djete se preporodilo [sm=smiley1.gif]

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Ovo je najbitnije!!!




elvir_lewa -> RE: Oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (23.11.2012 1:43:51)

jedno pitanje meni je 17 dan nakon operacije krajnika....poceo sam da jedem normalno jeo sam evo juce i prekjuce hamburger nisam imao nikakvih problema eh zelio bi da znam da li mogu pit gazirano, alkohol, i VINO CRNO. molim vas pozurite mi odg




elvir_lewa -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (23.11.2012 1:47:16)

kad se smije pocet pit gazirano nakon operacije mozel mi ko reci meni je 17 dan... sad mi je bratu rodzendan pa bi zelio malo alkohola da li smijem ili crno vino ? hvala unaprijed




visnjica1 -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (23.11.2012 1:57:49)

Ma de jedan litar nece ti naskoditi [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




M kao Mama -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (13.12.2012 21:51:05)

OPeracija je iza nas, oporavak je težak, ali polako, više jer je ona velika, svjesna svega pa ju je strah, neće da jede, jedva i pije, a ne priče več tri dana, smao rukama ili promrmlja jedva,

sa nama u sobi bio dječak koji je na dan oper, napunio 3 godine, ujutro oteo od mame kiflu hoće da jede, moja L i danas, ne smije da jede, za tri dana mi je smršala kilogram,

svakome bih preporučila, da se operacija radi dok su manji, zaista nije mit, već istina živa. Mi smo radili u Općoij bolnici, uslovi su super, ja sam bila sa njom, imala krevet, baš fino, za razliku od pedijatrije gdje mame na stolicama spavaju.

Eto, hvala Bogu najteži dio je iza nas, onaj momenat kada su mije doveli iz sale, ma nikada neću zaboraviti, njene jecaje.

sada se borimo sa hranom, ali polako, bitno je da ne prokrvari, u srijedu nam je kontrola akobogda i lekamo daljnje upute.

Pitanje za mame koje su prošle kroz ovo, da li se djecipromjenio glas nakon OP




D_K -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (13.12.2012 22:22:03)

nije ali smo imali jako puno problema sa bolovima.. nekih 5 dana smo bili na voltarenskim cepicima - svaka 4 sata pa onda 6 jer nam je to bila 'formula' za jelo - dam joj cepic i onda ide obrok - drugacije nije htjela a i plakala je cim joj oslabi djelovanje voltarena. tako nam 'grah' pao. bitno je da jede jer tako brze zarasta grlo.. naravno, mekanu hranu i primjerenu njenom stanju.
a i ja sam tako imala situaciju, jutro nakon OP, ona place, povratila mi jednom, daj onu inekciju protiv mucnina jer je valja do kuce dovesti, hranu ni pogledati a maleni do nje jede zadrobio keks u mlijeko i mariše.. dzaba je, takvo dijete..




Lejla Ka -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (14.12.2012 9:52:14)

Mama Alma, slažem se sa D_K. Nemojte "štediti" sredstva protiv bolova. Šta god vam je predloženo za davanje, bolje davati redovno jedan period i da ona u tom "analgeziranom" periodu uzme tekućinu često makar po malo, nego izbaciti analgetike i zeznuti ranu, rizikovati dehidraciju pa usljed toga i temperaturu. Nije da te plašim, sve su to neke pojave unutar granica normale ali odužuju oporavak. Probajte se nekako dogovoriti da uzima po malo da će joj tako svaki put biti lakše, a brže će joj proći. Mom je Namiku godio hladan Monte.

I da, glas [sm=smiley36.gif] Bio je ko paja patak, još uvijek je nekako piskutav. Ili sam ja zaboravila kako mi zvuči dijete [sm=jezicek.gif] (operacija je bila 30. 04.)




Vinetu -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (14.12.2012 10:13:47)

Mama Alma, drago mi je da je sve to iza vas.[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Nadam se da će se curica fino oporaviti i uskoro početi da jede i pije normalno. [sm=smiley31.gif]

Mi smo potražili drugo mišljenje (u Vojnoj bolnici). Rečeno nam je da operacija nije nužna sada. Malenoj se ubrzo, nakon antibiotika, normalizovao sluh, tako da je sada sve ok.[sm=bravo.gif]




Lejla Ka -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (14.12.2012 10:32:10)

Da, htjela sam iskomentarisati onu primjedbu: bolje to odraditi dok su mali. Što je dijete mlađe veće su šanse da se stanje vrati, limfno tkivo opet nabuja i bude čak potrebno ponoviti operaciju. Zato i ljekari gledaju neki optimum oko 4. godine, ako nije hitno prije.




M kao Mama -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (14.12.2012 10:48:31)

Pa, da Lejla,to sam i mislila, ne znam 4 godine, ipak je razlika 4 i 6. i toznatna, a stavljam joj čepiće voltaren, po potrebi i paracetamol, antibiotik ide obavezno, sve znam, samo ona je jako, jako oprezna, samo plače i govori mama jel sve uredu, duša draga,
evo jutros je pojela malo čokolino, koliko je to uporedbe radi sestra joj od pola gdoine više pojede, ma meni je bitno da bilo šta jede, ako je monte, neka jemonte, nije mi uopće bitno samo neka jede, ali ona ima strah, polako najgore je iza nas




Lejla Ka -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (14.12.2012 10:52:06)

I ja sam tako razmišljala, nek ide nešto tečno niz grlo, pa makar šta. I nudi je često. Skontaj neki možda kompot od jabuka, ali bez šećera, pa sobne temperature, nek uzme kašikicu svako malo. Bitno je da se rana vlaži često, jer kad se suši, svaki novi gutljaj je patnja, a što je vlažnija to je lakše gutati, i brže prolazi.




M kao Mama -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (14.12.2012 10:54:17)


IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

I ja sam tako razmišljala, nek ide nešto tečno niz grlo, pa makar šta. I nudi je često. Skontaj neki možda kompot od jabuka, ali bez šećera, pa sobne temperature, nek uzme kašikicu svako malo. Bitno je da se rana vlaži često, jer kad se suši, svaki novi gutljaj je patnja, a što je vlažnija to je lakše gutati, i brže prolazi.



sve ja to znam, i papagajišem evo četvrti dan (čitaj ko papagaj blebečem, op.a, hahah), al jok ona ima blokadu i najgore mi je što je svaki zalogaj ili gutlja propraćen plačem, što i mislim da ne mora baš svaki put




Lejla Ka -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (14.12.2012 11:02:12)


IZVORNA PORUKA: mama alma RR
što i mislim da ne mora baš svaki put


[sm=jezicek.gif] mora [sm=jezicek.gif]




putnica -> RE: oporavak i ishrana nakon operacije krajnika (14.12.2012 11:20:37)

Lejla Ka, koji dr je operisao krajnike djetetu na Kosevu?




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>