RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Roditeljski razgovori



Poruka


Hanady RR -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 14:44:17)


IZVORNA PORUKA: palachinken

Funky, pošto si ti žena lavica i udarnik, navikla bi se i u toj nekoj nezavidnoj, samohranoj poziciji.




100%...
[sm=smiley1.gif]

i našla smisao umjeto putavnja i na točkovima non stop...uz porodicu, djecu uadrnilki radeći sve vezano za njih pored njih s amnje novaca a ito dobro da joj bude...




Hanady RR -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 14:45:57)


IZVORNA PORUKA: bigest mamy

i majčinstvo i karijera traže mnogo energije i truda.
bitno je znati šta hoćete i koliko ste spremni "potegnuti" da to i dobijete.
pitanje je bilo majčinstvo i /ili karijera?
ja kažem i majčinstvo i karijera.


onda je najvažnije krenuti do toga što nam jeste zvanje i mogućnost izgradnje karijere...
moja je predpostavljala mnogo putovanja, ne dolazak kući na ručak itd...
da ih jutrom ne vidim i navečer d ami zaspu i ne vdie mene...

to nisma mogla...redovan posao da...
al dati sve ovo ostalo za karijeru koja je bila tada moj put...to ne




palachinken -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 14:47:03)


IZVORNA PORUKA: Funky

IZVORNA PORUKA: palachinken
Funky, pošto si ti žena lavica i udarnik, navikla bi se i u toj nekoj nezavidnoj, samohranoj poziciji.


I don't know! [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Ali eto okakvim ja budalaštinama razmišljam...

A navikla bi se i na platicu - i organizovala lifestyle s istom.
Kad se mora, mora se.




Funky -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 14:50:14)

Vjerovatno bih, pa mnoge žene to jako dobro rade, samo kažem kada neko gradi tu tzv. karijeru kasnije se teško toga odreći, eto samo to... a ja iskreno vjerujem da ću kada ugledam svoje pile i uzmem ga u naručje drugu pjesmu pjevati... [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

P.S. nakon vanmatericne i gubitka blizanacke "trudnoce" zamrzila sam svoj posao i htjela sam se odreci svega jer mi je posao bio jedini razlog za sve sto se desilo. Krivila sam sebe za sve i opet nisam otisla, ostala sam, ali sada bar drugacije gledam na stvari i stvarno mislim da svaka karijera bar malo padne u drugi plan kada se dobije dijete...




Hanady RR -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 14:53:29)

IZVORNA PORUKA: Funky

Vjerovatno bih, pa mnoge žene to jako dobro rade, samo kažem kada neko gradi tu tzv. karijeru kasnije se teško toga odreći, eto samo to... a ja iskreno vjerujem da ću kada ugledam svoje pile i uzmem ga u naručje drugu pjesmu pjevati... [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

P.S. nakon vanmatericne i gubitka blizanacke "trudnoce" zamrzila sam svoj posao i htjela sam se odreci svega jer mi je posao bio jedini razlog za sve sto se desilo. Krivila sam sebe za sve i opet nisam otisla, ostala sam, ali sada bar drugacije gledam na stvari i stvarno mislim da svaka karijera bar malo padne u drugi plan kada se dobije dijete...

[sm=smiley20.gif]

aBd...
već negdje na polovini trunoće kada sojetiš bebu uživo...da te lupne...
kreneš sa stopiranjem mnogo toga...i shavtiš...da to pukanje jedva čekaš na rukama




maja78 RR -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 14:54:48)

ja ustajem u pola sest a nemam nikakvu karijeru, ali studiram i radim ponesto privatno da bih dodatno zaradila




EEDITH -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 14:55:06)

ja ne bih dala svoju majčinsku karijeru ni za šta na svijetu [sm=smiley1.gif]




palachinken -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 14:59:14)

Nema recepta.
Od svega otkidaš po malo, naizmjenično, i balansiraš.




veeseelaa -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 14:59:19)

fakat sam u velikoj dilemi ....a radim vec 17 goinauser posted image user posted image user posted image



puno sestro, pazi da e ne izradiš, možda jednostavno nisi tip za sjedit kući i biti domaćica

u ovom periodu mog života nemam vremena za prijateljice


prijateljice se uglavnom stiču u djetinjstvu, one koje poznaju tebe od rane mladosti, tvoju porodicu, tvoje navike i slično
koje su tu kad si se udavala, dobila posao, rodila djecu, plakala i sretna bila

mislim da ćeš ti imati jaranice kad budeš htjela, njih se uvijek može naći u parku npr al prijateljice ćeš steći malo teže, da ne kažem da će isto biti nemoguće





gerberka -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 15:00:18)


IZVORNA PORUKA: bigest mamy

sve se može kad se hoće. biti uspješan profesionalac i dobra majka.
ja sam se školovala za zanimanje koje sam čitav život htjela da radim. i volim svoj posao do neba. ispunjava me u svakom pogledu. dobro sam plaćena za to što radim i dobro to radim. s druge strane uvijek sam voljela djecu i bio mi je san da ih imam bar petero. sad za sad sam ih rodila troje. i sve stižem.
i dječije zadaće, treninge, priredbe, lektire, vakcine, izlete, ručkove, kolaće,.......
kuham, perem, čistim.......
svaki dan provodim vrijeme sa djecom i mužem.
u ovom periodu mog života nemam vremena za prijateljice al' imam divnog muža koji me sluša dok mahalam htio ili ne. tako da majčinstvo/karijera ne iskljućuje jedno drugo.
najbitnije je dobro se organizovati i izbalansirati bitne stvari u svom životu.
[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]


svaka cast [sm=smiley20.gif]




Lady26 -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 15:01:53)


IZVORNA PORUKA: maja78 RR

ja ustajem u pola sest a nemam nikakvu karijeru, ali studiram i radim ponesto privatno da bih dodatno zaradila

Zar ne radis?




maja78 RR -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 15:03:26)

IZVORNA PORUKA: Lady26


IZVORNA PORUKA: maja78 RR

ja ustajem u pola sest a nemam nikakvu karijeru, ali studiram i radim ponesto privatno da bih dodatno zaradila

Zar ne radis?

radim, vec nabrajam pored toga

a ovo nije karijera sto radim, pod tim smatram drugo, ovo je posao 8-16




animagical -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 15:04:20)


IZVORNA PORUKA: palachinken

Nema recepta.
Od svega otkidaš po malo, naizmjenično, i balansiraš.


[sm=smiley20.gif][sm=smiley32.gif] evo,sve vam je rekla, sad mozete komotno i zakljucati temu[sm=smiley36.gif]




gerberka -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 15:05:18)

ja sam toliko prizeljkivala povratak na posao i vidim da nisam pogrijesila [sm=smiley1.gif] jer sam jos vise organizovanija, poletnija, drzim tempo [sm=smiley1.gif] kucačistija, više hrane skuhane [sm=smiley1.gif]
a motiv mi nije karijera, magisterij sam zaledila..trenutno mojih 8 sati na poslu i ostatak dana i noci vrti se oko moja dva momka prije svega, pa moje porodice i mojih nablizih par prijatelja..to nekako raskomadam [sm=smiley1.gif]ž
na prvom mjestu mi je majcinstvo, ali me svaka minuta na poslu ispunjava jer znam da zaradjujem kako bih svome djetetu priustila potrebno [sm=smiley27.gif]




veeseelaa -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 15:13:17)

na prvom mjestu mi je majcinstvo, ali me svaka minuta na poslu ispunjava jer znam da zaradjujem kako bih svome djetetu priustila potrebno user posted image


[sm=smiley27.gif]




Galicia -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 19:51:40)

A kakva je to razlika izmedju karijere i posla?
I jedno i drugo radis? Ili?

Il se ovdje postavlja pitanje, Posao ili kuca?




draguljče -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 20:23:45)

Posao je nešto što radiš kako bi primila platu na kraju mjeseca. To je plaćeni rad. Dok je, sa druge strane, karijera dugoročna aktivnost koja donosi zadovoljstvo i urodi plodom. [sm=smiley1.gif] Ona predstavlja napredak u profesiji ili poslovnom životu.
Razlika između posla i karijere:

POSAO
Kratkoročna vremenska perspektiva
Neposredni rezultati
Određuje ga organizacija
Zadovoljava organizacijske potrebe
Fiksan, ograničen motivacijski sistem

KARIJERA
Dugoročna perspektiva
Dugoročni razvoj
Određuje je pojedinac
Ujedinjuje organizacijske i individualne potrebe
Višestruki motivi (povećanje smisla i značenja za pojedinca)




Galicia -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 20:30:10)

Hvala na pojasnjenju.
Ali svaki normalan insan zeli sebi dobro tako da tezi ka napredovanjem na poslu. Bez obzira imao djecu ili ne.
Svi smo poceli od nule, tj poceli smo od nekih mizernijih poslica, ali u ovim godinama rijetko ko ima da je ostao na nuli. Znaci da je uznapredovao na poslu, da li kroz iskustvo ili skolovanje, ali svi smo se "prokarijerisali".

Meni nema razlike izmedju posla i te neke karijere. Sve je to posao. I milioner kad ustane ujutru u 6 ne kaze idem "na karijeru" nego idem na posao.
Mozda ja ne kontam najbolje, ali ovako shvatam.




draguljče -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 20:33:57)

Pa ja se ne bih baš složila. Nema svako razvijen motiv za postignućem. Veliki broj ljudi ostaje na nekom poslu koji mu zadovoljava neke od osnovnih potreba.
Posao je moguće pretvoriti u karijeru, ali to zahtjeva dobro obavljanje trenutnog posla i konstantan rad na ličnom usavršavanju. Veliku emocionalnu angažovanost i motivisanost. Međutim, ako uđeš u kolotečinu i rutinu posla, kada ga počneš odrađivati, ugrožavaš vlastito napredovanje.




teacher75 -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 20:38:33)

evo npr. ja radim vec 13 godina kao profesor engleskog jezika. satnica i posao idealni za udatu zenu i majku, da sam htejela ganjati karijeru radila bih u najmanju ruku u bosnalijeku kao prevodilac (jer sam cim sam diplomirala imala ponudu da radim tamo)i u bosnalijeku bih imala sigurno sansu za napredovanjem sto u skoli nemam. al meni ovo radno vrijeme i mjesto super, ucahurila sam se, programe znam napamet, ne moram se vise posebno spremati za posao, odem i odradim 4-5 sati i poslije sam slobodna. ljepota. s druge strane ne kontam zene koje nikako ne rade i domacice su full time, ja bih se osjecala nesposobnom, ne bih nikako bila ispunjena. najbolja je neka zlatna sredinam ne pretjerivati ni u karijeri a ni sjediti kod kuce




draguljče -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 20:40:20)


IZVORNA PORUKA: teacher75

evo npr. ja radim vec 13 godina kao profesor engleskog jezika. satnica i posao idealni za udatu zenu i majku, da sam htejela ganjati karijeru radila bih u najmanju ruku u bosnalijeku kao prevodilac (jer sam cim sam diplomirala imala ponudu da radim tamo)i u bosnalijeku bih imala sigurno sansu za napredovanjem sto u skoli nemam. al meni ovo radno vrijeme i mjesto super, ucahurila sam se, programe znam napamet, ne moram se vise posebno spremati za posao, odem i odradim 4-5 sati i poslije sam slobodna. ljepota. s druge strane ne kontam zene koje nikako ne rade i domacice su full time, ja bih se osjecala nesposobnom, ne bih nikako bila ispunjena. najbolja je neka zlatna sredinam ne pretjerivati ni u karijeri a ni sjediti kod kuce


Slažem se. Ja bih se nekad vrlo rado mijenjala za posao za nekim šalterom.




škorpija -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 21:19:25)

radim od 9 do 18, radim svaki treći vikend, radim praznike, imam noćne dežure do 1 sat noći, imam osjećaj da je moj život samo za samce, nit sma dobra majka, nit žena, nit sam dobra domaćica, nit prijateljica, i iskreno mrzim kad moje prijateljice prosvjetne radnice kukaju na plaće, na posao, na djecu, na roditelje te djece, a ne znam šta u našoj državi znači karijera, mogu ja svoj posao prijateljicama iz osnovne i srednje škole pordavati pod vau karijeru jer to tako izvana može izgledati, urednica u poznatim dnevnim novinama, ali iskreno svaki put kad vidim neku tetu kako štembilja nake papirine u općini ja bih se mijenjala sa svakom od njih




Rosaina -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 21:30:37)

Škorpija, nemoj me pogrešno shvatiti, ali...
osvrnula bih se na tvoj dio posta o prosvjetnim radnicama.
Normalno da se žale na plaće. Mama mi je prosvjetni radnik. Znaš li zašto?
Trebaju dobiti plaću do 10. u mjesecu, topli obrok do 5. u mjesecu.
Znaš li kada im je isplaćena plaća za treći mjesec? Prije četiri dana. Umjesto plaće za travanj, dobili su plaću za ožujak. Toplog obroka nije bilo.
Prošle i pretprošle godine su im tako maznuli po plaću. Samo preskoče mjesec, i nastave isplaćivati kao da ništa nije bilo.
S tim da im svake godine za 50-60 km nekad i više smanje plaću.

Žale se na roditelje, kako neće, kada masa roditelja djecu uči da je ok tući se, djeca dolaze s noževima u školu, jedan dečko je prošli mjesec nastavniku tjelesnog iz čista mira izbušio gume.
Skrećem s teme, ali.. shvaćam da su roditelji zauzeti, ali isto tako poznam mnogo djece čiji roditelji rade od zore do mraka pa su djeca prekrasno odgojena i vaspitana.

Prosvjeta je jako lijep posao, idealan za ženu, ali se u našoj zemlji užasno malo cijeni, a trebalo bi da one koji obrazuju i odgajaju djecu cijene najviše. Barem da im tu plaću jadnu isplaćuju redovito. :(




niki83 -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 21:32:45)

Skorpija[sm=smiley13.gif]
Mm tako cesto kaze da bi se rado mijenjao sa nekim ko provodi od 7-15h iza saltera jer radi svaki dan do 17h, putuje i kad mu nije do toga, ima jako odgovoran posao i stalno je pod stresom[sm=smiley13.gif] a da je sve to barem malo bolje placeno, ali[sm=zmeden.gif] iz ove koze se ne moze, kazu..




škorpija -> RE: Karijera i/ili majčinstvo ? (6.5.2013 21:36:55)

ma razumijem ja to sve, moja rođena sestra je učiteljica, pa znam na što sam ljubomorna, plaća je mala, ali radi od 8 do 12 sati, 13 najkasnije, dođe kući, dospava, napravi ručak, dođe muž ručaju, izađu u šetnju, nazove mene da vidi šta radim a ja tek tad stižem kući, pet dana ma koliko je težak posao nekako prođe, ali bogami kad ti se sastavi 12 radih dana nije lako, a tek raspusti, praznici, pa samo sad za prvi maja sastaviše tri dana, ja sam naravno sva tri dana radila, ma ne može razumjeti radnik u državnoj slućbi onog koji radi kod privatnika, mislimd a su najsretniji oni radnici koji su od privatnika otišli u državnu službu e ti se garant ne žale




Stranica: <<   < Prethodna stranica  22 23 [24] 25 26   Sljedeća stranica >   >>