RE: HPV, Cin I II III i konizacija (Puna verzija)

Forum >> [Zatrudnjivanje] >> Problemi sa zatrudnjivanjem



Poruka


pticica mala -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (19.6.2010 10:15:00)

Super cestitam, evo i ja da se pohvalim jucer bio gotov hpv i NEGATIVAN [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image], tako sam sretna [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




sarisari -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (21.6.2010 13:37:53)

Super bas mi je drago zbog tebe, uvijek se jako obradujem da je nekome nalaz u redu odnosno negativan zaista i ja budem sretna




sarisari -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (30.6.2010 17:32:29)

Evo da vam zene moje javim da je moja prijateljica koja ima 40 god. i radila  je LETZ kao i ja nakon godinu bila na kontroli i dr . Muminbasić joj je rekao da joj grlic izgleda deset godina mladje i da je sve u redu hvala Bogu, o sebi sam vec ranije pisala hvala dragom Allahu sve je u redu, a ovo sam zeljela podjeliti sa vama cisto radi razlike u godinama i da ona ima dva poroda iza sebe, a ja nisam radjala, dr. Muminbašić ima novi br. pa ako nekome treba:063165063




dinaa -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (6.7.2010 11:32:06)

Evo da javim i moj nalaz papa testa je uredan i ok,nema cinova hvala Bogu.Presretna sam[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




sarisari -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (6.7.2010 13:10:17)

Super dina bas mi je drago zbog tebe, sada uzivaj




malena27 RR -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (28.7.2010 14:43:35)

prenos postova:

IZVORNA PORUKA: Brizni

Prije svega zelim sviju da Vas pozdravim i zamolim za pomoc. Nekoliko godina sam u vezi sa jednom divnom djevojkom i uskoro planiramo vjencanje, i iskreno se nadam da nam ovo nece pokvariti planove.
Naime, djevojka je prije 20ak dana bila na pregledu kod ginekologa, kada joj je i uradjen papa test. Jucer je otisla po rezultate i receno joj je da saceka, jer rezultati testa nisu u redu (znam da na preglede ide u ulici J. Vancasa). Sat i po vremena je cekala da dodje na red, da bi joj tada joj doktorica rekla da po nalazima testa ona sumnja na abnormalne pojave u stanicama, tj mogucnost HPV. Ali da nije ni ona sigurna, te ju je poslala negdej na Kosevo i cini mi se da joj je rekla da opet nekad u aprilu dodje na kontrolu. Meni je sumnjivo zasto je opet tek rekla u aprilu i zasto ne ranije?!
Sve sto znam o ovom virusu nasao sam preko neta, pa ne zamjerite ukoliko ne koristim se strucnim izrazima i nisam detaljno upucen.Ona ne zeli da razgovara o tome sa mnom, i jako se sekira i povukla se, a ja znam da to nije nista strasno i zelim joj pomoci, pa sam prinudjen obratiti se vama.

Interesuje me sta da dalje cinim, jer stvarno zelim da joj pomognem i olaksam, jer ima naporan posao i radi o kasno? Da li je moguce da uopste nije HPV u pitanju, vec samo neka upala i  da su test i sumnje doktora bile pogresne?
Gdje je moguce testirati se na taj virus i kako se zove taj test i kolika je cijena otprilike, jer koliko sam shvatio papa test ne moze ukazati na postojanje HPV (zelimo kod privatnika, jer znamo da u bolnici nece doci nekoliko mjeseci na red, a mi ne zelimo toliko cekati, jer razumljivo strah ju je). I samo mi jos nije jasno, ukoliko se ispostavi postojanje virusa, da li sam i ja zarazen i mozemo li znati odakle je uopste taj virus dosao do nas? Obzirom da smo prije nase veze imali nekoliko veza, da li je moguce da je virus tada neko dobio od nas i prenio onom drugom i moze li se znati uzrok i ko je nosioc? Strah me da ne misli da sam ju ja zarazio tim virusom i zato se nadam da nije u pitanju HPV, jer bi mozda to i moglo ticati na nasu vezu. :(
Napominjem da je prvi put radila papa test...

Laik sam, ne razumijem se u to, sve sto sam znam, saznao sam preko neta,a nemam se kome obratiti... Hvala Vam od srca i molim Vas da mi pomognete! :( Jako sam zabrinut i stvarno divim vam se kroz sta sve prolazite...


IZVORNA PORUKA: mamina princeza

To je uobicajeno da jednom papa ne vlja pa da kazu da ce ga ponoviti za koji mjesec pa ako opet ne bude ok onda salju na dodatne pretrage.  Gdje se sve sada moze raditi ispitivanje HPV virusa nisam siguna jer je prije per godina moglo u skerlicevoj ( to je u ulici j.vancasa) sad vise ne moze...ko zna zasto.  Ja sam prije godinu dana radila taj test na Kosevu( tacnije nosila samo bris) i jedva su mi ga uradili jer se ne vodim gore. Na kraju su prihvatili samo zato sto sam bila na pocetku trudnoce a imala sam izvjesne probleme.

Ima privatna laboratorija u Luzanima koji rade HPV tipizaciju ( vjerovatno znas da imaju nisko i visokorizicni tipovi HPV virusa) i mislim da tu kosta ko 200 KM ali nisam sigurna jer su ovo cjene od prije nekog vremena.

Istu laboratoriju imas kod BKC blizu , najbolje da se  raspita kod svog ginekologa oni to svi znaju.

HPV virus nekad se aktivira pa onda pokazuje nalaz da  je Aktivan a nekad se primiri pa je Negativan. Vazno je u svakom slucaju redovno ici na kontrole i pratiti stanje tako da ako se bilo sta treba raditi bolje je na vrijeme ...

A ne znaci ni svaka promjena na papa testu postojanje HPV virusa ....zato sve to treba provjeriti, a vjerovatno ce je njen doktor i uputiti nakon slijedeceg nalaza Papa testa.


IZVORNA PORUKA: Brizni

Znaci ukoliko papa test nije uredan, ne znaci da je u pitanju HPV virus?
Doktorica joj je rekla da se u aprilu vrati da ponovi test, a ukoliko zeli da otkloni sumnje da ode na Kosevu jer tu postoji HPV tipizacija, koja se jos mjesec dana nece placati, a onda ce je naplacivati po 200 Km. Samo ne znam koliko se ceka na taj test!
Znam da postoji 100tinjak vrsta HPv virusa, manje i vise rizcinih i da tipizacija je test koji sluzi kako bis eznalo o kojem se tacno virusu radi, ali ako je samo sumnja na HPV, zasto joj je doktorica preporucila da ide na tipizaciju ako ne zeli cekati.

hvala puno


IZVORNA PORUKA: bucko

zdravo. Imam slično iskustvo. Naime prije par mjeseci, po PAPA testu mi je bilo suspektno HPV, CIN I i preporučena kolposkopija. ZAto znam u kakvoj je panici tvoja djevojka i kako je tebi. Uradila sam HPV tipizaciju u laboratoriji u ulici Branilaca Sarajeva (tel 208 348). Test košta 180 KM. Ginekolog uzme bris i onda ti odneseš u laboratoriju. rezultati se čekaju 15 dana, a ako budeš imao sreće i djevojka ne bude imala HPV to se sazna za 7 dana. NAime prvih 7 dana se radi utvrđivanje da li ima HPV, a drugih 7 se utvrđuje koji je tip virusa. Ima puno tipova HPVa, podijeljeni su na visokorizične ( tip 16 i 18) i niskorizične (ostali). U međuvremenu, dok čekate HPV rezultate, uradite kolposkopiju (ja radila kod dr Spahovića, jako dobar). I nije loše da odmah počne dizati imunitet (vitamini, matična mliječ, propolis).
Ukoliko se ne daj Bože desi da je HPV pozitivna, postoji preparat tzv beta glukam koji je jako dobar i pacijenti imaju super iskustva (košta oko 130 KM).
Ako bude pozitivna, onda i ti trebaš raditi isti test, jer je HPV sexualno prenosiv.
Ne mora značiti da je bilo ko od vas od nekog trećeg "donio" virus. On se može pokupiti npr s prljavih wc-a po javnim mjestima, ili jednostavno kad padne imunitet. Kažu da smo skoro svi prokuženi HPV, ali je imunitet taj koji nas štiti. Zato, nije loše da i ti već sad počneš dizati svoj imunitet.
Iz sveg srca se nadam da će biti sve ok (znam koliko sam ja bila sretna kad sam vidjela negativan HPV!), a i ako ne bude tako, ništa ne brinite. Liječenje beta glukamom je dobro, redovna kontrola i sve će biti ok. I ako ovaj put bude sve ok, ja predlažem kontrolu za 3 ili 6 mjeseci (ponoviti papa test).
Držim vam fige da sve bude ok. Budi joj podrška jer je stvarno potrebno i javite šta bude!
SRETNO!!!


IZVORNA PORUKA: kristijan

dragi moji znam kako je to jer radim u toj struci grozno ali da vam objasnim on se isključivo prenosi spolnim putem i nikako drugačije 


IZVORNA PORUKA: bucko

"HPV se najčešće prenosi spolnim odnosom, no i direktnim kontaktom sa zaraženom kožom i sluznicom. Postoje slučajevi u kojima je zabilježena infekcija sluznice dišnog sustava i očiju, no najveće i najčešće zaraženo područje je upravo genitalno područje. "(wikipedia)
Nisam ja izričito rekola da nije STD (bar nisam imala namjeru), ali posljednje studije pokazuju mogućnost da se HPV može prenijeti i preko zaražene površine, čak i neke studije pominju rukovanje kao mogućnost prenosa HPV virusa ako jedna osoba ima HPV (nehigijena ruku)...Žao mi je ako me neko pogrešno razumio, nije bila namjera...I ja sam zdrvavstveni radnik pa mi je drago ako ikako ikome pomognem


IZVORNA PORUKA: Brizni

Držim vam fige da sve bude ok. Budi joj podrška jer je stvarno potrebno i javite šta bude!
SRETNO!!!



IZVORNA PORUKA: mala curica

Ja u Sarajevu taj nalaz platila 120.00 KM
a imam zdravstveno osiguranje      


IZVORNA PORUKA: Brizni

Eh, da objasnim situaciju... Obzirom da smo mladje zivotne dobi, ja jos nezaposlen, ona radi, ali je plata nikakva, a obzirom da zivimo u takvoj "tradicionalnoj" sredini prinudjeni smo se snalaziti sami, pa smo uskraceni za pomoc i njenih i mojih roditelja. Nju je jako stid reci roditeljima da postoji mogucnost da ima to, sto ja i shvatam. Narucili smo se za pregled na Kosevu, i iznenadjeni smo da su nas narucili vec slijedece sedmice, a rezultati bi trebali biti gotovi za 10ak dana. Ja sam razocaran uslovima koji vladaju tamo i osjecao sam se kao da smo dva pokusna misa, kojeg salju iz sobe u sobu, plus jako neuredno i prljavo, jednom rjecju katastrofa. Sad me zanima da li nam je bolje ostati na tom pregledu, obziromd a smo dobili brzo slobodan termin ili je bolje da se obratimo nekom privatniku i to platimo iz svog skromnog budzeta i kojem?

Ono sto me jos zanima, jer sam ja preuzeo na sebe da se bavim tim, jer ona ocigledno je jos u soku i jako ju je stid otvoreno se obratiti i razgovarati o tome u ovoj sredini (ona se osjeca kao da smo zarazeni, sugavi :(), da li ce nam od ikakve koristi biti da odemo sa svim njenim nalazima i rezultatima kod nekog dobrog privatnog ginekologa, cisto po misljenje i konsultovanje, i postoji li kakva mogucnost da se taj papa test ponovi, tj da ovaj njen nije siguran?!

Ono sto me takodjer zbunjuje je i to sto joj u nalazu pise sus. HPV (doktorica joj je rekla da sumnja, ali da nije sigurna), ali nigdje ne pisu oznake CiN123?!
Ima li to ikakve veze!

I da li je moguce da je ona u Skerlicevoj radila kolposkopiju? u nalazu pod stavku kolposkopija ima nesto napisano da je sve uredno, i ona tvrdi da joj je to radjeno, a ja kako sam shavtio tek nakon nalaza papa testa se salje na kolposkopiju ukoliko za to ima potrebe?

Znam da sam dosadan, ali stvarno nemam kome da se obratim... :(
Hvala  svima na pomoci


IZVORNA PORUKA: ana08

Samo da ti kažem da je i kod mene postojala ta sumnja na HPV, ali se nije potvrdila. Ja sam provjeru uradila u labaratoriji u Lužanima (test se radi vađenjem krvi) i nalaz je bio potpuno čist. Dakle, prije svega nemaš razloga za paniku, jer papa test ne znači mnogo. Meni je dr rekao da se HPV ne otkriva papa testom (jer je riječ o virusu) nego drugim testovima, te da postoji milion načina da se dobije. Takođe, ukoliko se potvrdi njegovo postojanje imaš brojne metode pomoću kojih se HPV uspješno drži pod kontrolom tako da danas milion žena živi sa tim virusom. Ipak, prvo provjerite da li ga uopšte imate i nemojte očajavati bez razloga! I nama su par dana bile potonule sve lađe, a na kraju nam je sve bilo smješno. Sretno!


IZVORNA PORUKA: maslačak82

HPV testiranje znači dijagnostički postupak dokazivanja postojanja HPV-a u obrisku uzetom s vrata maternice, dok genotipizacija HPV-a znači  određivanje tipa HPV-a, što je važno za procjenu stanja ukoliko nalaz Papa obriska nije uredan.
Ne znam kako mogu utvrditi prisutnost HPV preko krvi..?
Ako se on utvrđuje brisom.


IZVORNA PORUKA: Lilipop

meni radili HPV tipizaciju brisom iz grlica jer sam imala CIN1 i hB bio je negativan , aCIn je nastao jer je bila ona Gardrinela vaginalis ili kako se vec zove ona bakterija  i nakon antibiotike i vaginalete ona je nestala i CIn je nestao.


IZVORNA PORUKA: bucko

Tvoja djevojka bi trebala znati jesu li radili kolposkopiju ili ne, jer se to razlikuje od običnog ginekološkog pregleda. Naime, kolposkopiju kada rade, nakon što rodnicu oboje reagensima (stave natopljenu gazu), onda doktor primakne "mikroskop" i posmatra. Dakle, kao da kroz dvogled gleda dole (ovo je najslikovitije opisano)...A ginekološki je samo manuelno ili ultrazvukom (uvuče sondu u rodnicu), a time se ne vide promjene kakve se mogu vidjeti kolposkopijom a tiču se HPVa.
"Ono sto me takodjer zbunjuje je i to sto joj u nalazu pise sus. HPV (doktorica joj je rekla da sumnja, ali da nije sigurna), ali nigdje ne pisu oznake CiN123?! " (Izvini, al ne znam drugačije citirati:-))
Možda su neke druge oznake umjesto cina,ne znam gdje ste radili PAPA jer postoje i druge ozneke koje znače slično kao CIN (oznake promjena na sluznici). razlika je samo koji se sistem označavanja koristi.
"Sad me zanima da li nam je bolje ostati na tom pregledu, obziromd a smo dobili brzo slobodan termin ili je bolje da se obratimo nekom privatniku i to platimo iz svog skromnog budzeta i kojem?"
Ostanite pri tom pregledu kad ćete već dobiti rezultate brzo, a ja vam savjetujem da svakako za 3 mjeseca ponovite PAPA test. Kakav god rezultat sada da bude.
Nema razloga da se sramoti, jer treba da zna da je JAKO dobro što je svjesna svoga tijela i vodi brigu pa ide ljekaru dok mnoge iz neznanja i stida ne idu godinama. Dok ne bude kasno:-( Možda ima sestru ili blisku prijateljicu ili rodicu kojoj se može povjeriti i koja joj može pomoći (možda i materijalno).
I da, HPV se može dokazati i u krvi, u stvari antitijela, ali je puno pouzdanije raditi bris rodnice. U krvi se testira jer može da bude HPV prisutan i u usnoj šupljini, plućima i al.
"Exposure to human papilloma virus (HPV) can be measured by testing the blood (serum) for antibodies to the viral capsule or by testing actual tissue such as cells from a Pap smear or tissue from a biopsy for viral DNA fragments. "
Nadam se da sam od pomoći.



IZVORNA PORUKA: maslačak82
Dijagnostika HPV-a
Dokazivanje prisutnosti HPV-a obuhvaća klinički (ginekološki ili urološki ) pregled, citološki ili histološki pregled kao i korištenje metoda molekularne biologije.
HPV se dokazuje uzimanjem obriska vrata maternice odnosno uzimanje obriska mokraćne cijevi kod muškarca. Uzima se četkicom ili štapićem obloženim vatom.
Kolposkopija je metoda kojom se pod povećalom promatra grlić maternice kako bi se uočile promjene.



IZVORNA PORUKA: maslačak82

Dokaz protutijela na HPV iz krvi bez HPV DNK PCR testa iz obriska vrata maternice nije prihvatljiv dokaz odsustva HPV infekcije.

IZVOR



IZVORNA PORUKA: bucko

Nisam imala namjeru da bilo koga zbunim,  posebno da ispadne da pametujem. U krvi se ne može dokazati HPV, tu ste u pravu, ali mogu antitijela, to ja kažem. A ako ima antitijela u krvi, onda je znak da ima HPVa, pa se onda traži gdje. Otprilike isto kao sa svim mogućim "bajkama" koje mogu doći u naše tijelo....
Jeste skupo privatno kad se radi, ali se isplati jer nema čekanje. mene je samo zaprepastilo to što je 180 KM imala ja ili nemala HPV. Jer analiza je iz 2 dijela: prvo se radi kvantitativno, pa kvalitativno dokazivanje. Meni nisu morali raditi tipizaciju jer se dokazalo da nemam HPV, a platila sam cijenu kao da su radili. MA, platila bih i više samo da sam OK; al eto, onako komentar...


IZVORNA PORUKA: Brizni

Hvala! :)
Proslo je Ok, sve smo odnijeli na DIP i rezultate cemo znati za 10ak dana najvise...
Dok je cekala doktor ju je pitao zasto je dosla, ko ju je poslao tu, da tu nema nista, da nije trebala dolaziti, ali da ce joj uzeti bris... To nam je dalo nadu, da ipak nije u pitanju HPV i da ce rezultati biti negativni. Sada je i ona bolje i optimisticna je...
Zali se na bolove cijeli dan, kako kaze pregled je jako neugodan i da je sve boli na mjestu gdje joj je uziman bris. Ne znam da li je to do grubosti doktora ili je takav pregled inace!?

Jos jednom hvala svima i nadam se najboljem... Javim vam rezultate svakako, nadam se da necu morati traziti od vas da mi dalje pomazate, tj da ce rezultati biti pozitivni, tj HPV negativni.



IZVORNA PORUKA: sanela22

Pozdrav!Ja sam nova na ovoj temi ali imam isti problem...Naime radila sam kolposkopiju i nadjeni su mi ravni kondilomi ali nisam jos uvijek radila HPV tipizaciju pa me zanima da li neko zna da li je nuzno kada se nadju kondilomi da je to HPV ili moze biti i nesto drugo...???
BUCKO,kada si ti radila kolposklopiju da li ti je nadjeno nesto ili...???jer sam procitala da je kod tebe poslije kada si radila HPV tipizaciju HPV bio negativan...Hvala



IZVORNA PORUKA: mirnas

Molim vas da mi pomognete, jako sam uplasena!!!
Sumnjam da imam HPV, tj. kondilome. Isla sam kod par ginekologa i jos uvijek nemam nikakvu potvrdu za to, ali imam neke jako cudne simptome pa me to dodatno brine i ne mogu se smiriti dok se ne testiram.
U mom gradu jos uvijek nema tipizacije HPV-a pa posto mi je Zagreb najblizi, ako se neko testirao tamo, molim vas da mi napiset___e adresu i br. telefona ustanove i koliko je novca takva analiza!
Vrlo mi je hitno pa se nadam da ce mi neko brzo odgovoriti!
Hvala


IZVORNA PORUKA: mala curica

Ja kada sam radila nalaz HPV-a nisam imala
nikakvih simptoma,jednostavno papa test bio IV grupa
i na osnovu toga mi je uradzen HPV test


IZVORNA PORUKA: sanela22

Molim vas ako mi neko moze reci da li je moguce da imam kondilome ali da nemam hpv jer jos nisam radila hpv tipizaciju pa me zanima da li kondilomi mogu biti samo od hpv- ili se mogu pojaviti i iod neceg drugog???


IZVORNA PORUKA: sanela22

Da li si imala ravne ili siljaste kondilome jer ja imam ravne pa tako da sumnjam isto na visokorizicnu grupu i jako sam zabrinuta i uzasno me je strah...Da li si uzimala neke lijekove ili nesto drugo...Unaprijed hvala...



IZVORNA PORUKA: mala curica

Vjeruj mi mila da ne znam koji su kod mene bili
Ja sam radila papa test i bio je IV grupa,CIN2
pa su mi uradili i nalaz HPV
A od terapije nisam nista koristila
jer sam morala to operisati
Ako te jos nesto interesuje slobodno me pitaj
Mozes i preko pp


IZVORNA PORUKA: Brizni

Iako se nisam nadao, danas smo dobili rezultate, tj nalaze i pozitivni su.
Ne znam, sve mi se srusilo, jer sam zaista mislio da ce nalazi biti negativni!
Ono sto me zbunjuje je to da u nalazu u predjelu rezultati, stoji da je test pozitivan i na visokorizicne HPV tipove (6,11,42,43,44) i na niskorizicne (16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68)?!?!!?Sta to treba da znaci? Citao sam da je ili ili, ali ne da test moze biti pozitivan i na jedne i druge? Kako sam shvatio niskorizicni HPV tipovi uglavnom uzrokuju kondilome, koje ona nema, jer je na kolposkopije receno da je sve OK!

Ona se sutra zakazala kod doktorice koja joj je radila papa test? Sta nam je sada raditi, imate li kakve savjete, da li to znaci da necemo moci imati odnose neko vrijeme, da li cemo morati i ona i ja na terapiju?!? Ne znam sta da dalje cinimo, jer imam osjecaj da ce ovo uticati na nasu vezu i odnose? :(

Unaprijed hvala



IZVORNA PORUKA: Zoe

Brizni, prvo da te pozdravim, nažalost ne mogu ti pomoći po ovom pitanju, ali baš sada treba da ste tu jedno za drugo, ako treba i pauzirati sa odnosima, radite to, uostalom nek porazgovara sa svojim ginekologom o daljnjem liječenju, i pruži joj bezuslovnu podršku, jer njoj je sad to napotrebnije!!


IZVORNA PORUKA: mala curica

Brzi,evo sada sam uzela svoj nalaz HPV-ea
i sad cu ti procitati sta kod mene pise
Ovako...........
REZULTAT HPV-TIPIZACIJE
Visokorizicne grupe
POZITIVAN


A  Niskorizicne grupe
pise da se ne radi rutinski


I s tim nalazom me moj doktor uputio
na op(Konizaciju)

A sto se  tice uticaja na vase odnose
i ja sam imala takav osjecaj
ali prevarila sam se
To je bio period kada smo jedno drugo vise podrzavali
i razumjeli


IZVORNA PORUKA: Noor

Samo bez panike, i meni se HPV tipizacija pokazala pozitivnom na visokorizicne tipove, kad umrla nisam od straha. I kad sam pitala sta sad? rekli su mi nista. Samo da pojacam imunitet. A imam i kondilom za kojeg dr tvrdi da uvijek uzrokuje hpv, ali niskorizicni. To me dodatno zbunilo. Na konizaciju se ne ide tek tako, a to i nije tako strasan postupak, ne trebate paniciti. Ja sam zaista panicila i vec se spremala da idem u sloveniju da radim konus jer se samo kod nas konus radi nozem, svugdje vani se radi laserom ili nekom omcom (ne znam sta to znaci) i postupak je skroz rutinski. Srecom, jos uvijek nema potrebe za konizacijom, osim sto sam sad trudna pa cu u svakom tromesjecju raditi papu i kolposkopiju. Kad sam radila biopsiju nalaz mi je bio CIN I, a kad sam sad radila papu bilo je nekih promjena, ali ispod CIN I pa me to malo smirilo. u medjuvremenu sam zaista radila na poboljsanju imuniteta raznim preparatima, posebno sokovima od aloe i nonija. Bitno je samo da ne panicite i ako vam sta treba pitajte, jer kazem vam, ja sam zaista bila u panici pa sam maltretirala dr da mi objasni svako slovo u nalazu. 


IZVORNA PORUKA: Noor

Nego da ne prepadamo Briznog, neka mu djevojka sad radi Papa test svaka 3-4 mjeseca i neka se naoruza preparatima za jacanje imuniteta i bice sve ok. Pretpostavljam da kad ste isli na ginekologiju da ste potrefili na onog dr Nermina cini mi se, ne mogu se sjetiti kako se preziva. I meni je rekao kao sto sam bezveze dolazila kad ce ionako nalaz pokazati HPV, ali eto uradice mi da ne panicim bezveze, ali da on njegovu nanu sad posadi na sto i kod nje bi nasao HPV, svakoj zeni je taj dan isto to rekao. mene je pravo iznervirao. Jos sam poslije nalaz cekala skoro mjesec. Elem, bez brige zaista, samo jacajte imunitet! 


IZVORNA PORUKA: Noor

E, da jos ova informacija. Danas sam bas isla kod BKC-a u onu laboratoriju da vadim hormon stitne i hepatitis markere, pa sam se i raspitala za HPV tipizaciju, kosta 160 KM. A na Kosevu se jos uvijek ne placa. 



IZVORNA PORUKA: Brizni

hvala svima na rijecima podrske i pomoci!

Ono sto me zbunjuje je sto u nalazu je pozitivna i na niskorizicne i visokorizicne HPV tipove i ne precizira se o kojem se tipu radi, vec su skoro svi navedeni sto sam i naveo u prethodnom postu. Ako smo vec radili test, zelimo znati da nisu tipovi 16 i 18 u pitanju, ali ne, samo znamo da je pozitivna na obje vrste. kodnilome nema, a ni na kolposkopiji joj nista nije pronadjeno!
Maloprije smo otisli do privatnog ginekologa i receno je upravo za to pojacavanje imuniteta i da ne treba biti panike. Doktorica je i rekla da ona treba da pije razne preparate kako bi ojacala imunitet, te da normalno mozemo imati sex odnose... Ja sam opet citao da ukoliko je rijec o HPV, da moramo oboje na terapiju, te da je rizicno imati odnose tokom lijecenja jer se virus opet moze javiti, tj da ga dobije od mene?!?Ni sam nisam siguran, jer nigdje ne mogu pronaci konkretno o samom lijecenje HPV-a i kako se ponasati...

Ipak smo se odlucili uraditi ponovno HPV test u Luzanima (ili gdje nam je najbolje??) i definitivno biti sigurni, jer kako mi je ona spomenula uslovi koji vladaju na ginekologiji su katastrofalni, da je prljavo i ko nema HPV, prilikom pregleda tamo ga moze dobiti... Testo cemo raditi nekad za mjesec, a do tada cemo se kljukati i jacati imunitet!

Ono sto meni jos nije jasno je, da li se to iskljucivo prenosi seksualnim putem, jer smo vodili racuna o prethodnim parnerima (imali smo duge veze) i nismo ih puno imali?!

jos jednom vam hvala puno na pomoci, zaista ste velika podrska. Ja cu nastojati da budem njoj podrska i da ovo sve ne utice na nas odnos i vezu, jer nam je zaista stalo jedno do drugog.


IZVORNA PORUKA: una77

HPV se isključivo prenosi sexualnim putem, ali tokom sexualnog odnosa čak vas ni prezervativ ne može zaštiti od ovog virusa jer je dovoljan samo kontakt kože od kožu u genitalnom predjelu pa da se osoba zarazi. Osnovni put prenosa HPV virusa je sa muškarca na ženu, paradoksalno je da ovaj virus muškarcima uopšte ne šteti. 90% žena se bar jednom  tokom svog života zarazi HPV-om ali toga nisu ni svjesne jer u najvećem broju slučajeva usljed imunog odgovora organizma dođe i do samoizlječenja. Virus se ne može dobiti od uslova koji vladaju na ginekologiji, neovisno o tome kako su katastrofalni. Broj partnera povećava rizik zaraze od HPV-a, ali i slučaju da ste tokom sexualnog života imali 2 partnerice, vi neznate koliko je ta druga osoba imala partnera...


IZVORNA PORUKA: sanela22

Noor Koje si preparate koristila za poboljsanje imuniteta osim aloe i nonija???Da li jos neko zna neke dobre preparate ili cajeve za poboljsanje imuniteta jer je i meni doktor isto rekao da moram raditi na imunitetu da bih dovela HPV do nekog stanja "mirovanja" i da posebno mi je naglasio da izbjegavam stres i da se sikiram sto je manje moguce...



IZVORNA PORUKA: una77

Trenutno nemogu da se sjetim naziva, ali u Hrvatskoj imas kupiti odlicne vaginalete koje sluze upravo za podizanje imuniteta kada ste HPV pozitivne i one  upravo sluze za podizanje imuniteta. Ako zivis u Sarajevu, raspitaj se u Apoteci Dina ili u Apomedicalu kako se ovaj preparat zove i gdje se moze nabaviti. I savjet cim postignes da budes negativna, odmah se vakcinisi.


IZVORNA PORUKA: sanela22

Hvala una na odgovoru,valjda ce se moci nabaviti negdje kod nas u Sa te vaginalete i nadam se da necu morati skoknuti do HR po njih Nisam znala da ima neke koristi da se vakcinisem ako nekad (a nadam se da hocu ) budem negativna ako vec imam virus u sebi,bilo bi super da ima neke koristi od vakcinacije bar i tad...Da li si se ti vakcinisala???Ako jesi gdje ima u Sa ta vakcina???Zove se gardasil ili tako nesto ako sam dobro zapamtila...



IZVORNA PORUKA: memsi

pozdrav za tako brižnog dečka,ja se već odavno nisam javljala na forumu ali evo da ti prenesem svoje iskustvo koje baš i nije lijepo.mi živimo u takvoj sredini gdje je sex tabu tema a za ginekološke preglede da nepričam pa je vjerovatno i tvojoj djevojci pomalo nezgodno.neznam koje ste starosne dobi ali svakako mislim da ste dovoljno zreli da shvatite ozbiljnost situacije u kojoj se prvenstveno našla ona.nemojte se prepuštati slučaju nikako jer hpv je ipak nešto ozbiljno.nemoj me pogrešno shvatiti jer neželim da vas plašim ali imam loše iskustvo s tim pa vas mogu uputiti šta otprilike da radite.taj hpv je mene doveo do konizacije odnosno obrezivanja grlića maternice i samim tim vam mogu reči da ipak ima mjesta za zabrinutost.moj vam je savjet da pripazite gdje ćete raditi papa test jer vam ni svi privatnici nisu baš za pohvalu opet to kažem jer također i sa privatnim jako poznatim ljekarima imam loše iskustvo.hpv se nemože izliječiti samo se može držati pod kontrolom što je jako bitno da znate.nemojte biti pesimistični jer mislim odnosno sigurna sam da ćete pobjediti to ružno iskustvo ali probajte naći dobrog ginekologa da uradi taj pregled kako treba.još jedan savjet:nikad netreba vjerovati jednom ljekaru,ipak je drugačije kad tu dijagnozu potvrdi više stručnjaka.ukoliko vam treba kakva informacija samo javite pozdrav i držite se


IZVORNA PORUKA: memsi

pozdrav curice,konizaciju sam radila 2004 god.pravo da ti kažem od tada sam stalno išla na kontrole i nisam se baš angažovala vezano za trudnoću jer i suprug ima problem tj. usporene sper.počeo je da pije proxeed plus pa ćemo vidjeti nakon 2 mj.kakav će mu biti nalaz.ja se nadam da će se poboljšati,a naravno onda slijedi i stimulacija za mene pa možda nešto i bude.ja se neopterećujem baš mnogo jer sam u prednosti u odnosu na mnogo mlade žene,već imamo jednu djevojčicu.pozdrav


IZVORNA PORUKA: Brizni

Hvala puno na savjetima i na tome da sam brizan! :) Ja cu biti slobodan, pa ti se obratiti ukoliko budem imao nekih pitanja. Hvala!

Nismo ni mladi, ni stari (25 nam je godina) , ali smo dovoljno zreli da smo svjesni situacije u kojoj se nasla (dosta sam citao i saznavao o virusu na netu), pa smo spremni da se i borimo sa tim.
Elem, prosle sedmice je otisla u Skerlicevu kod svoje doktorice i razocarana je pristupom, nista joj nije mogla objasniti, nije imala odgovore na njena pitanja, prekidala je u svakoj recenici, da bi vrhunac bila izjava kako i ne bi bilo HPV-a kada su danasnje generacije promiskuitetne. Donekle se i slazem, ali takav odnos sa pacijentom nije u redu.
Mi smo se svakako odlucili otici kod privatnika i to smo i ucinili i doktorica je fino popricala, objasnila o samom virusu i posavjetovala je. Ona je vec uzela raznoraznih vitamina, proizvoda za jacanje imuniteta, prirodnih nekakvih sastojaka... Narucili smo i interferon vaginalete koje ce stici u toku sedmice! U medjuvremenu i ja bih trebao uzeti nesto za jacanje imuniteta, cisto zbog nje, da bi ona osjetila da smo zajedno u ovome i da smo zajedno, a i dobro ce mi doci! :)))
Nakon sto potrosi vaginalete, doktorica je zakazala pregled i papa test, te ce se tada vidjeti kako i sta dalje! :)

Joj, da zna da pisem po forumima, odrekla bi me se... :D Hvala vam svima puno!



IZVORNA PORUKA: kovrdjava

Ma nemoj se oko toga puno sekirati ja sam u visokoj trudnoći dobila HPV i Ciotomegalo virus,HPV mi je bio visokorizični al ja sam poslije toga bila jako uporna jer sam ga nakon samo godinu zalječila i sve mi je sad OK i papa i HPV...


IZVORNA PORUKA: magus

Vozdra raja, ja sam novi na ovoj stranici, imam jedna problem kao pojedini od vas sto su imali ili imaju...!!!! pretrazio sam cijeli net, ali nista konkretno sto se licnih stvari i problema nisam nasao dok ovu stranicu nisam posjetio...!!!!!

zamolio bih ako mi mozete pomoci vezano za hpv, danas sam bio kod doktora i ustanovljeno mi je hpv (tj kondilomi), ali kreten od doktora mi nista konkretno nije htio reci sta da radim sem da ako hocu da ih odstrani termokauterizacijom....

moze li mi neko pomoci vezano za ovo, tj ako je neko od vas vec to prosao, kako, gdje i koliko to kosta, koliko je opasno i imal kakvih posljedica poslije toga.....

ja imam jos bruku pitanja vezana za ovo, ali za pocetak da vas ne zamaram previse..., samo cu vas zamoliti ako moze neko da mi pomogne, jer stvarno neznam kome da se obratim....

sve u svemu najveci problemi mi je moja djevojka..., nismo dugo zajedno, ali bili smo vec intimni u neku ruku..., djevojka je jos nevina, ali je bilo fizickog kontakta..., da li i ona ima sad hpv virus i sta je najbolje da radi...????? mozes li mi u ovom problemu pomoci ili mi bar dati savjet sta da radim...????
hvala vam velika od srca unaprijed...



IZVORNA PORUKA: bucko

sanela 22, izvini, tek sada samvidjela da si me tražila...Ja sam kolposkopiju uradila u vrijeme čekanja rezultata hpv testa. Dakle, dala bris na analizu (laboratorija kod BKCa) i onda otišla na kolpo. Dr rekao nema ama baš nikakvih promjena (išla kod dr Spahovića, kažu najbolji citolog u gradu). I onda još dobila da sam negativna na hpv.
Ostalima koji su pominjali imunitet, savjet. Medexove ampule matične mliječi sa aronijom, 10 kom košta oko 23 km (pacijenti poslije kemoterapije ga hvale), naravno uz vitamine i sl. Imaju i neke Redapin kapi. Postoji i taj preparat namijnjen baš za HPV, ne znam, valjda vaginalete. Najbolje se raspitati u apoteci Dina, znam da imaju i da košta oko 120 km.
Ja kontrolni papa (zbog cin I) trebam raditi u martu i nadam se da neće biti iznenađenja.
Držim fige svima!!!


IZVORNA PORUKA: Ljubica231

hm moram reci da sam onako ne registrovan citala postaove na temu hpv i jedan post ciji je autor brizni me je natjerao da se registuejm i podjelim ono sto mene isto tako muci...Brizi i meni su kao i tvojoj djevojci dijagnosticir hpv virus i radile smo skore sve iste testove ...moja doktorica mi je rekla da je osnovno da pojacam imunitet i da redovno radim papa test ...moram reci da sam svome momku takodjer prenijela sve detalje ovog problem i da je i on isto postupio kao ti...moja doktorica mi je prepisala brokulu i c vitam svako jutro i jos tablete koje  se zovu beta 1,3 d  glukan koje su zapravo na bazi gljiva i djeluju u svrhu pojacavanja imunoloskog sistema i u BiH kostaju 130 km...takodjer uz brdo ovih vitamnia koristim interferon vaginolete koje imaju Tuzli i kremu koju konzumiram oboje sto cesce...Takodjer mi je doktorica rekla da je primjenom ove terapije desila se negativizacija hpv i papa test je bio uredan.Nije jednostavno kad vam neko saopsti nesto a uz to ne da objasnjene ili vam kaze da samo uzmete fol kiselinu i da je to jedini nacin.A onda u nadi da saznate vise i djelujete preventivo otvorite bezbroj web starnica na kojima velik slovima pise rak glice maternice...
Moram spomenuti da mi je podrska partera izuzetno bila vazna i drago mi je da i ti na takv nacin razumijes svoju djevojku...


IZVORNA PORUKA: shemso

Mozda je nevezano za ovu temu ali mojoj mami je doktorica preporucila interferon vaginalete.. Nisam previse upucen u problematiku ali navodno je neka vrsta raka materice pa me zanima gdje se mogu kupiti i koliko kostaju?
Naime doktorica kod koje je isla ne zeli nista raditi (operacija) prije te terapije...

Bio bih strasno zahvalan na brzom odgovoru i nekim kontakt informacijama.


IZVORNA PORUKA: bucko

Shemso, te vaginalete imaju u apoteci Dina u Sa, mislim da us oko 100-130KM (ne znam koliko komada). A i mogu se nabaviti, nije nešto posebno...HPV nije rak, ali može dovesti to promjena na sluznici vagine koje mogu biti kancerogene ili ne.


IZVORNA PORUKA: Anoniman

Da se i ja malo uključim.

Svaka ti čast za pomoć koju pružaš svojoj djevojci.

Ja sam u julu radila papa test i bio je III grupa,CIN 1.Doktorica me odma uputila da radim HPV visokoriziči.
Rekla mi da dođem za par dana da uzme bris,sve smo to odradili na Koševu u maloj zelenoj bolnici gdje je sterilitet.Poneset___e uputnicu od svoje dr. i pravo na kliniku kod dr. Anje da joj uzme bris,prije toga nazovite i objasnite u čemu je problem na broj 033-250-274,bris se nosi na DIP i nalaz se čeka oko 10 dana,ja sam ovo sve besplatno radila.
Hvala dragom Bogu meni je HPV stigao NEGATIVAN,sve se ispostavilo da je bilo samo jaka upala i bijelo pranje.Bijelo pranje sam sanirala tako što mi je dr. Đuderija u Hadžićima dao terapiju Hiramicin tablete za mene i za muža i poliginax vaginalete za mene,sad je sve hvala Bogu OK.

U svakom slučaju SRETNO


IZVORNA PORUKA: sarisari

shemso koliko sam shvatila u pitanju je tvoja mama, a ne djevojka, ali to nije ni bitno vazno je samo da njoj bude dobro, da sada ne bih sve ponavljala i bila dosadna imas temu HPV, CIN I, II, i III gdje mozes jako puno da procitas o HPV_u i svemu ostalom, tu imas iskustva mnogih  djevojaka pa procitaj, u glavnom nisi naveo koji CIN je u pitanju, ali HPV nije i karcinom, on usljed ne lijecenja pravovremenog moze dovesti nedo BOg do raka, ali ako se na vrijeme otkrije sve ce biti ok, ja bih ti preporucila da se ona javi dr. Muminbasicu koji je zaista velkiki strucnjak za te stvari on radi na klinici, a i privatno, jer se HPV kod CIN_a I i II moze LETZ konizacijom ukloniti sto je nova i odlicna metoda, bezbolna i nije klasicna operacija, ako zelis mogu ti dati br. od dr. Muminbasica pa neka nazove i dogovori se sve sa njim, iskreno i iz licnog iskustva ga preporucujem, a nemoj da se brinete toliko bit ce sve ok ako Bog da, sretno


IZVORNA PORUKA: Dalia_88

Pozdrav!!!
Malo kasnim al nije vazno
Ja se sa HPV-om borim vec 3 godine
Lijecila sam se privatno jako dugo i kostalo  me oko 2000km ( sve te terapije, pap-a testovi, kolposkopije, lijekovi itd ). Imala sam CIN III pa su mi radili biopsiju nakon toga krioterapiju i laserku terapiju a interferon vaginalete sam koristila dugo vise se ne sjecam ni koliko kutija sam potrosila. (interferon u Tuzli kosta 13km 1 kutija - 10 komada)  nakon svega toga pap.a nalazi  su mi uredai ali jos uvijek HPV pozitivan (visokorizicna grupa)
Na svu srecu momak je bio uz mene cijelo vrijeme i nije mu smetalo kad nismo smjeli cijeli mjesec imati odnose.
Mene je sve to psihicki izmorila da se jezim na rijec HPV ginekolog i sl.
jos uvijek se bojim svega sto me ceka i jednostavno poslije toga se nikad nisam osjecala potpuno zdravo.
Zivim za dan - HPV NEGATIVAN-

Jos nesto me zanima.. da li je neko imao problema sa zacecem poslije biopsije i lijecenja hpv-a









strepnja -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (7.9.2010 13:56:15)

Drage moje,

Imam CIS, potvrdjen biopsijom u Beogradu. Doktorica u Bg koja mi je radila biopsiju preporucuje da radim konizaciju, buduci da mi je nalazz CIN I za tri mjeseca presao u CIN III. Imam HPV visokog rizika....

Znaci, konizacija mi ne gine. Ne plasi me to toliko, jer sam dosta citala o tome, kako na drugim forumima tako i na ovom.

Ali, da ne bih ponovo morala da idem u Beograd, interesuje me da li se i gdje moze uraditi konizacija u Sarajevu. Molim ako neko zna ime neko DOBROG doktora koji to radi i kako do njega/nje doci.

U Beogradu bi me to kostalo oko 650 EUR, plus prijevoz i spavanje tamo... Novac znaci nije u pitanju, ako imam novca da to uradim tamo, imam i ovdje, ali s tim da bih radije da to ipak radim u Sarajevu zbog mogućih komplikacija i naknadnih kontrola :)

Hvala vam svima

Pozdrav




strepnja -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (7.9.2010 13:57:36)

PS: Nisam udana, nemam djeca, ali imam zarucnika, planiramo vjencanje i planiramo djecu. Imam 29 godina :)




Zahr -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (10.9.2010 16:42:18)

Pozdrav svima,

zdravlje pa tako i ono ginekolosko sam uvijek uzimala zdravo za gotovo. Saznanje da mi je na zadnjem papa testu utvdjen CIN 1 i HPV mi je doslo kao samar. Moram priznati da sam tek, zahvaljujuci informacijama sa neta i ovom forumu, saznala malo vise o tome i sad sam se pravo prepala [sm=smiley13.gif] !!! Najvise se plasim jer sam primorana ici ljekarima po ambulantama i bolnicama! Znam da i u drzavnim institucijama ima dobrih ljekara, ali poucena losim iskustvima iz blize okoline, u njih jednostavno nemam povjerenja! Dr. me je poslala na HPV tipizaciju na GAK, nakon cega ce mi ona uraditi kolposkopiju! Ima li koristi da dok cekam svoj termin, stavljam neke vaginalete na prirodnoj bazi?





sarisari -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (14.9.2010 21:33:48)


strepnja ne znam da li si procitala moje prethodne postove meni je Letz konizaciju radio dr. Muminbasic, ali ne znam da li ti moras raditi obicnu konizaciju ili Letz mene je kostalo oko 1300km sa biopsiom 1000 konizaija i 300 biopsija, dr. Muminbasic mi je super jer covjeka i psihicki rastereti, a i dr. Anja Tomic-Cica je odlican ljekar idem nekada i kod nje na kontrolu, nemoj nista da se brines bit ce sve u redu, sretno




sarisari -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (14.9.2010 21:37:43)


zahr nemoj nista da se plasis bitno je da redovno ides na preglede, CIN 1 nije toliko opasan, ali se moras konsultovati sa ljekarom sta on predlaze da li to da pratite ili da se radi neki zahvat u svakom slucaju nemas razloga za brigu jer je to na vrijeme, vec sam pomenula ljekare koji su odlicni i takodjer rade na GAK_u, a rade i privatno




sarisari -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (14.9.2010 21:42:04)


fonteleba cikoriju sam prvi put uzimala i u korijenu u Bademu i u prahu pa sma stavila pola-pola i nisam je mljela, a drugi put kada sam pravila stavila sam samo mljevenu, jedno pakovanje 250g, ja sam pila dvije ture, treba praviti minimalnu pauzi sest mjeseci




Zahr -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (17.9.2010 8:30:52)

@sarisari: ma ja sam se najvise uplasila sitajuci iskustva zena kojima je CIN 1, za samo nekoliko mjeseci postao CIN 3 [sm=zmeden.gif] !! Uglavnom, sad cekam nalaz HPV-a, a nakon toga cu raditi kolposkopiju! Dr. mi je rekla da cemo pratiti stanje, nije spominjala nikakav zahvat niti neku terapiju, ali ja sam je, ipak, sama sebi uvela [sm=smiley1.gif], vaginalete od ravensare i curokotovo ulje za jacanje organizma, sad za sad...




Cherry -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (26.9.2010 22:31:31)

kao savjesna mlada zena [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image] sam otisla ginekologu prije planiranja  prve [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/nosecka.gif[/image]...  da se posavjetujem... doktorica mi predlozila da uradim papa test, s obzirom da je u toku bila neka akcija besplatnog papa testa. dijagnosticiran mi je cin 1, a s obzirom da je mi je doktorica to jako grubo saopcila, ja sam izasla iz ordinacije i uborovila se placuci... otisla kod dr. nejre pasic i tu mi nalaz bio uredu. s obzirom da sam ovdje negdje procitala da je dr. pasic nekoga pravo zavukla, sta mislite po kojem nalazu da postupam?[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] sada sam ponovo narucena u drzavnu bolnicu na papa test. doktorica kaze da ne mogu iznijeti trudnocu sa cin 1 i da niposto ne smijem zatrudniti... sta vi mislite?




malena27 RR -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (26.9.2010 23:29:17)

Lejlla, dobro dosla na forum [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

ja bih na tvom mjestu otisla u privatnu kliniku kod nekog treceg ginekologa [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image] da uradim papa test...





dinaa -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (26.9.2010 23:32:15)

Lejlla obavezno po trece misljenje pa ako treba i cetvrto,nikad ne vjeruj prvom nalazu ovo ti pisem iz licnog iskustva.Sretno!




Cherry -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (26.9.2010 23:37:29)

hvala na brzom odgovoru... imate li mi preporuciti neku kliniku ili ordinaciju?




Zahr -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (28.9.2010 22:13:22)

Stigao i moj HPV nalaz: visokorizicni HPV genotipovi [sm=smiley13.gif]!! Ne kontam zasto su pobrojani svi tipovi. Jel moguce da ima sve ili na GAK-u ne rade precizno oderđivanje tipa?




preplasena -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (30.9.2010 19:26:57)

cao svima meni je zakazana konizacij 6 oktobra konizacija omcom i jako sam uplasena ako neko ima iskustva neka mi napise inace imam 27 godina udata sam i nemam dece pokusavali smo par meseci i onda sam otisla na pregled papa 3a biopsija hisl.pocetak ravnih kondilo cekam rezultai hpv tipizacije.hvala svima[sm=smiley13.gif]




Zahr -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (30.9.2010 20:46:11)

@preplasena: bas mi je zao, ali ti ne mogu dati nikakav pametan savjet osim da mislis pozitivno i vjerujes da ce sve ispasti dobro :)...iscitaj malo slicnu temu na forumima susjednih zemalja jer su tamo te teme puno aktivnije. Ovdje vise nema nikoga :(.....




10 mart 2009 -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (1.10.2010 11:46:50)

Dobar dan drage Forumašice,

prvo bih Lejlli napisala da obavezno potraži mišljenje dr. Šefkije Spahovića (privatna ordinacija Spahović), jer sam prošla istu proceduru kao i Lejlla. Ovaj savjet sam dobila od jednog uvaženog dr. i na tome mu HVALA do neba). Za preplašenu, tu sam živa i zdrava i prošla operaciju skidanja CINa II/III. Operaciju sam radila u Opštoj bolnici. U ponedjeljak sam imala zakazan termin u četvrtak sam već bila kući. Obično se planira oko mjesec bolovanja, ja sam samoincijativno već za 15 dana bila na poslu. Operacija kao operacija traje kratko oko 1 h. Buđenje iz narkoze je popraćeno jakim bolom, ali ljekar odmah da nešto za umirenje i to je jedini bol koji je prisutan. Ponesi obavezno svoje uloške, krvariš kratko (ovo opet sve zavisi od osobe do osobe), jer ja sam krvarila (vrlo slabo) nekih 4-5 dana. U toku godine poslije operacije, papa test sam radila svakih 3-4 mjeseca, a u narednoj godini uradila sam dva puta papa. Sve je ok, vodim normalan seksualni život, udata sam i imam dvoje djece. U razgovoru sa dr. koji me operisao, sasznala sam da se granica CINa drastično pomjerila. Djevojke od 16,17 godina operisavaju CIN. U mom primarnom okruženju, jedna vrlo draga djevojka je prije dva mjeseca operisala CIN II. U svakom slučaju, draga Preplašena, nema stvarno mjesta za strah. Eto ja sam to prošla. Molim te (sve vas) kome nisam bila jasna ili treba neko dodatno objašnjenje, tu sam.




10 mart 2009 -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (1.10.2010 11:49:24)

Zaboravila sam dodati, CIN sam mogla odstraniti i laserski u Zagrebu, ali nisam htjela, jer naša BiH (Sarajevo) ima stvarno dobre ljekare iz ove oblasti.




preplasena -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (1.10.2010 14:55:13)

hvala ti puno na odgovoru meni nepise koji je cin i hpv virus negativan kao i svi ostali brisevi ali dokrotka misli da to trba uraditi jer je nalaz biopsije takav.ja sam jako uplasena jer nemam dece a li svi me uveravaju da to nije nikakva smetnja za trudnocu.nadam se da ce sve proci ok hvala ti puno.[sm=smiley13.gif]




10 mart 2009 -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (1.10.2010 15:05:28)

Vjeruj!!!!!! sve će bit ok...6.oktobra bit ću s tobom u mislima, a ti budi hrabra... djece ćeš naravno, aBd imati, jer ih i ja imam. Jesi li ti iz Sarajeva?




Zahr -> RE: HPV, Cin I II III i konizacija (1.10.2010 15:18:45)

@10 mart: cestitam ti na hrabrosti i na uspjesnom izlijecenju [sm=bravo.gif]!! Zanima me tvoje misljenje da li odmah otici na konizaciju ili pokusati iscrpiti sve druge metode lijecenja pa tek onda, ako ne bude rezultata, odluciti se za operaciju? Uvijek mislim da bi to trebala biti zadnja opcija, ali mozda grijesim kad su u pitanju HPV i CIN-ovi [sm=zmeden.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  19 20 [21] 22 23   Sljedeća stranica >   >>