Skidanje temperature, kada i čime (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba >> Zdravlje beba



Poruka


makana -> Skidanje temperature, kada i čime (29.11.2007 13:21:02)



IZVORNA PORUKA: Visnja RR

 
Kad se temperatura, mjerena pod pazuhom popne na 38.5 celzija, dakle to je 39 mjereno u uhu ili guzi tada se skida temperatur. 
Ali slijedite I svoj instikt!!!
 
Najprije svakako treba pokuati s paracetamolom (Lupocet, Panadon, Plicet, Citripan) Od navedenih lijekova on ima najmanje nuspojava. Daje se u pojedinačnoj dozi od 10 (Do max.20) miligrama po kilogramu tjelesne teine (kgtt), ali nemojte razbijati glavu s računanjem, pročitajte upute, do četiri doze dnevno, dakle svakih 6 (do 8) sati. Svakako preporučuje se sirup, prije nego čepići, jer se lake dozira i aplicira. Naravno, djetetu koje povraća ili odbija sirup lake je staviti čepić. Treba ga izbjegavati kod otećenja jetre.
 
Ibuprofen  (Ibuprofen, Dalsy)  je lijek drugog izbora, barem za početak. Osim to je izvrstan antipiretik, jako dobro djeluje i protiv bolova, te je dobar recimo kod upala grla. Daje se u dozi od 5 mg/kgtt (do 10 mg/kg max.) tri puta dnevno, izuzetno do četiri puta. Moe se kombinovati s paracetamolom - ako bebici ne padne temperatura nakon paracetamola, ili se brzo povrati, nemojte mu dati ponovo istu stvar, nego mu nakon 4 sata dajte ibuprofen.

Diklofenak , odnosno Voltaren (u obliku čepića) bi trbao biti lijek zadnjeg izbora. To je lijek s najvie nuspojava od navedenih, i moe se primjenjivati isključivo rektalno, u ovoj dobi. Dati ga djeci 2 (najvie 3) puta dnevno. Voltaren od 12, 5 miligrama... (ja dajem pola -prerezem po duzini )...
 
NI ZA IVU GLAVU djeci se ne smije davati preparate na osnovi acetilsalicilne kiseline (Andol, Aspirin). Mogu kod djece uzrokovati tzv. Reyov sindrom, teko otećenje jetre i mozga s visokom smrtnoću.
 
Pokazalo se da nema nikakve prednosti u koritenju lakohlapljivih tekućina (alkohola) u odnosu na običnu prokuhanu i ohlađenu vodu. Također, vinski, jabučni ocati nemaju nikakvih prednosti nad vodom. Voda se prokuhava kako bi se iz nje odstranio klor koji bi mogao nadraiti osjetljivu dječju kou. Primjenjuju se tako da se na prsa i stomak djeteta stavi tkanina (najbolje pelena ili čista kuhinjska krpa) namočena u mlakoj vodi i lagano iscijeđena. Preko nje se stavlja suh peskir. Oblog se mijenja svakih 15 minuta do pola sata, kada se potpuno ugrije, ovisno o situaciji. Stavljanje obloga na male povrine - ake, stopala, čelo- nema značajnijeg efekta na skidanje temperature.
 
Dijete se potpuno golo tuira 5-10 minuta mlakom (nikako hladnom!) vodom  u zagrijanoj prostoriji, zatim dobro posui i obuče u čistu i suhu odjeću. Ova je metoda manje neugodna od obloga  i jednostavnija za primjenu Ne kvasiti glavu!!!
 
Pomaze ribani krompir na nogama, I senf na tabanima
 
Bitno je u vezi temperature napomenuti ako su rukice i nogice hladne, a glava i tijelo vreli, da treba jako masirat dlanove i stopala da tu krene krv i tako ce brze spast temperatura. Tad se na noge mogu staviti obloge i djeluje brze. Dakle na nogice obloge stavljati samo kad su tople a ne hladne.


 
 
Ovo je ukratko a sad iscitajte pojedinacne savjete majki na postojecoj  temi!
 
Skidanje temperature ...kada i cime!

Sto manje vrelih bebica [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]







dok mi se nije prvi put desilo da [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/duda.gif[/image]  dobije temperaturu uopšte nisam razmišljala o tome
protiv sam toga da se dijete za svaki problem odmah vodi doktoru, ali sam i protiv toga da se čekajući izgubi dragocjeno vrijeme i nanese veća šteta
kod prve temperature koju je moja [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image]  imala bukvalno me je uhvatila panika, pa ja u kući nemam ništa, nikakvo sredstvo za snižavanje temperature, kada odvesti doktoru, da li čekati, šta sve može da se iskomplikuje od visoke temp.
baš sam bila zapaničila
elem i to prođe, ali mi se sinoć desilo da se mom bebaću temp popne na 39,8, odmah sam se uhvatila njenih stvari da je spremam i vučem u hitnu jer očito ni paracetamol ni sirćetne obloge nisu pomogle, a valja mi dalje u noć sa tim, dijete niti kašlje niti slini niti povraća, nema proliv, ali izgori joj glava i grudni koš, ruke i noge led ledeni
na nagovor muža prvo nazovem pedijatra u hitnoj i žena mi fino objasni da i dalje idem sa oblogama, paracetamolom svakih 4 sata i podsjeti me da je tuširam mlakom vodom
da ne duljim više bila je to duga dugaaaaaa noć temp tek jutros spala, dr u domu zdravlja kod koje smo se nacrtali u 8 ocijenila da je grlo upaljeno, da niču kutnjaci, propisala amoksibos i sugerisala da nastavimo sa paracetamolom
mene sada muči užasna glavobolja i nebih više da mi se to ponavlja
dakle, obloge, tuširanje, paracetamol...šta ako to sve ne upali
zna li neka od vas mamica još za nešto????




D_K -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (29.11.2007 13:37:35)

Pozdrav makana,

ufff podsjeti me na jednu agoniju koju smo muz i ja prosli sa malom proslu zimu. Pored lijekova za upalu grla, temperatura se nije skidala, svaki dan sam isla do doma zdravlja (da bi me doktorice pocele kritikovati - pa nemojte gospodjo na svaku temperaturu dovoditi djete ili dolaziti) da bi se ispostavilo da djete ima gnojnu anginu. Svako 6 sati joj temperatura bukne (ja sam joj mjerila do 39,7 i onda kako ludjacki raste temperatura ja bacim toplomjer) i brzoooo tusiranje, umotam je u carsaf i cepic. To joj je jedino pomagalo. U te dvije sedmice smo potrosili tonu paracetamola sirupa (i dalcy ili dalsy ne znam tacno - je dobar jer ima u sebi i protiv bolova - mislim brufen ili tako nesto) i tonu cepica.
Ali kod jako visoke temperature - samo tusiranje i cepic (uzmi voltaren i prepolovi ga po duzini i malo uglacaj pod prstima i trpaj). I prati djete - ako joj nakon dva  dana ne djeluju lijekovi vodi je doktoru - mi smo svoju na kraju odveli privatniku a i oni u domu zdravlja su onda potvrdili...




D_K -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (29.11.2007 13:44:47)

Sorry, jos samo nesto:
i meni neki govore ma pusti da se djete izbori samo sa temperaturom (npr. kad je 38,5 ili tako) ali nakon svega sto sam prosla sa malom ja joj odmah dajem paracetamol i vodim je doktoru - u kojeg imam povjerenja - pa neka on kaze sta se desava..




makana -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (29.11.2007 14:06:54)

da upravo to
najviše me plaši to da previše čekanja nanese nepovratnu štetu
sinu mog amidžića tako su nekoliko puta konstatovali upalu grla a dijete se žalilo na bol u leđima i kada su konačno natjerali doktore da mu snime pluća ispostavilo se da ima upalu
rekla mi je sinoć dr u hitnoj za čepiće - lupocet
nisam ih nabavila ali hoću
eto danas od tebe i još jedne mame čujem za taj dalsi
grozno je to sa temp, odmah djeca umanje sa jelom, a ova moja bebača neće da pije ni sokove ni čajeve pa me baš nasekira
jeidno me tješi što je još dojim




Suncica* -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (29.11.2007 14:10:39)

Ja svojoj Loli na prve znake temperature dajem pola kasikice febricita i ne cekam da se nesto gore desi. Tako da nismo imali vecih problema sa prehladama i visokim temperaturama.  A ona kada ima temp. legne na kauc i dremucka i po tome znam da joj nije dobro.
Nisam ni ja za to da se dete vodi kod lekara, jer tamo ima i gore bolesne dece, pa jos nesto da uhvati eto problema.
Jednom sam joj stavljala ribani krompir sa sircetom i temperatura je brzo prosla.
Takodje dete treba masirati alkoholom(razblazenim) i sto vise kisele limunade. Takodje i tusiranje, ali ne stalno..




makana -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (29.11.2007 14:25:18)

obloge koje smo joj sinoć stavljali, razblaženo sirće, na noge uopšte nisu palile, noge i dalje ledene, a glava i grudi gore
nisam smjela stvaljati obloge na glavu, ne znam zašto, valjda jer su mi rekli da kod tuširanja nipošto ne kvasim glavu i da temp treba da siđe u noge kako bi se izvlačila
šta vi kažete o tome?????




D_K -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (29.11.2007 14:26:51)

Ja sam probala lupocet ali su joj voltaren bili bolji tj. brze su joj skidali temperaturu.
Ma kod mene ti je ono: koga su zmije ujedale .. tako da sam ja veoma oprezna sa temperaturama. I obicno je gubitak apetita, nervoza - ne mozes da je kontrolises niti da joj ugodis -  znak da se nesto desava sa njom. A moja je jako osjetljiva za grlo - veoma brzo dobije upalu grla tako da smo ti mi stalno na oprezu..
Eh, kad se sjetim kad je prvi put dobila temperaturu - isto kao kod tebe - niti ja imam kakvog lijeka, niti znam kako cu, sta cu - a imala je cjelih 37,7 - pa ja zovem mamu i snahu u panici - ejj ima 37,7 - a one crkle od smjeha - pa kakva ti je to temperatura!!!




D_K -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (29.11.2007 14:39:47)

Sto se tice kvasenja glave - niposto!!
Moja sestricna je dobila temperaturu i nista do hitne nije pomoglo a oni su joj brzo stavili hladni peskir oko vrata i umotali je u mokre peskire - sve ali ne glavu! A peskir oko vrata ohladi krv koja ide prema gore..
A sto se tice temperature hm, nadam se da necu pogrijesiti - ako neko zna bolje molim vas neka me ispravi..
Koliko sam ja iskusila kod svoje male imaju ih dvije vrste:
prva - kada djete svo gori - tada se preporucuje skidanje djeteta i sto brze hladjenje..
druga - kada su joj noge i ruke hladne ko led - mi smo joj tada nakon sto smo joj dali sirup (nije bila previsoka temperatura za cepic) masirali rukice i nogice da ih zagrijemo i bila je pokrivena po nogama i rukama. nakon nekog vremena joj je temperatura pala i ona se pocela znojiti iako sam primjetila da skidanje ove temperature traje duze - ne znam zasto.
E sad - nadam se da sam pravilno postupila a ti u svakom slucaju pitaj nekog strucnog jer se sa tim nije saliti..




laracroft -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (29.11.2007 15:47:50)

Znam samo da je praksa nasih doktora da djeci daju antibiotike,a bez da vide da li je bakterijska ili virusna upala,a svi dobro znamo da ne treba pretjerivati sa antibioticima,a da cak djeci do godinu dana ni ne preporucuju.




JABUKA -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (30.11.2007 13:17:17)

Mame, samo bez panike! Znam da je teško, ali vaša panika se prenosi i na dijete, i to može još i povisiti temperaturu. Ja srećom nisam uopće paničarka. Sve što treba mirno uradim, ali sam poslije grozna. Čim sam rodila djevojčicu kupili smo "paket lijekova", počevši ono što je bilo potrebno za pupak, pa sirup "baby panadol" /jako efikasan/, čepiće "voltaren" od 12,5 mg ... sterilnih gaza, malih i velikih, sprej sterimar za nos ... jer sam se na vrijeme informirala šta bi mi sve moglo zatrebati. Sve ovo ima priličan rok upotreba, tako da kad je curica prvi put dobila temperaturu sa oko 6 mjeseci, vrlo brzo smo pravilno reagirali, uz obloge, dosta tečnosti, tuširanje ali vodom kojoj je kako se to kaže "umrla studen" ... čepiće nismo dugo koristili, tek kad je curica imala dvije i pol godine. Inače, svi čepići se koriste isključivo kad je temp. iznad 39,2 /smatra se da je ova temp. - temp. fraza kod djece/, i to JEDNOM u 24 sata. Dijete pod temp. ne treba topliti, samo pokriti laganim pokrivačem od frotira. Ja, ipak pustim da se mali organizam i sam malo bori. Baby panadol sirup dajem pri temp. iznad 38. Daje se količina sukladno kilaži djeteta. Iako, nekoliko pedijatara mi je reklo da se antipiretici djeci mogu dati i kada su nervozna, uplašena... ali ne pretjerivati. Dijete ne treba privijati uz sebe i obavezno pustiti da samo nađe položaj koji mu odgovara. Ne davati tešku hranu, najbolje nikakvu, samo tečnost, dok se temp. ne normalizira. Čim se dijete jednom preznoji, znači ide na bolje. Naravno, čim bude moguće, otići pedijatru. Naravno, uz sve ove radnje pri skidanju temp. pričati djetetu blagim glasom s puno ljubavi. I uvijek u kući imati posebnu dječiju apoteku sa svim neophodnim preparatima za brzu reakciju...To su neka moja iskustva i saznanja od moje mame.




D_K -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (30.11.2007 15:22:58)

Moja mama je medicinska sestra i ona je bas smirena sto se tice temperatura i inace bolesti. To mi pomaze puno - nazovem je i ona me uvijek prilicno smiri.
A kaze ona nama je prvo 2-3 dana skidala temperaturu (obloge i paracetamol) i tek ako se ne smiri situacija (znaci ako nije virusno) onda se ide doktoru koji prvo UZME BRIS GRLA da vidi koja je bakterija u pitanju i tek onda se preporucuje koji antibiotik djete da pije.
Medjutim, kod nas je kod velikog broja slucajeva (cast izuzecima) takva situacija da se bris grla uzima tek ako se ispostavi da je bakterija koju djete ima rezistentna na sirup koji je propisan i kad se djete dobro izmuci i truje pijenjem sirupa koji mu nije bio potreban.. Zalosno ali istinito..




makana -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (30.11.2007 16:14:29)

drage moje
e stvarno ste drage
super ste[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]
nemate pojma koliko ste mi pomogle
baš kao i prošli put kada je moja bebalina imala proljev
temperature još ima, ali sad sam puno mirnija i spremna da se hvatam u koštac sa njom
meni slijedi slobodan vikend kojeg ću iskoristiti za druženje sa mojom bebom, a vama svima želim ugodan i lijep vikend provod
[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




merjem -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (3.12.2007 16:16:55)

Meni pomaze dalsy sirup i neces vjerovati senf koji stavim na nogice




makana -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (3.12.2007 16:26:16)

e vidiš
ja stvarno trebam početi pisati stvari jer zaboravljam ko prava senilna žena
da i ja sam ko zna kada čula za senf i nikako d ami na um padne
ali nema veze, stavrno moram početi pisati
temp je prošla almedini ako se ne vrati, međutim imamo propratne pojave
bebać mi se izasuo po cijelom tijelu, prvo je počelo po stomaku, prešlo na leđa, onda čelo i po glavi, a sad silazi niz noge
sitne crvene tačkice
raspitala sam se i ukinula prvo paracetamol, pa i amoksibos
vidjećemo je li to reakcija na sirupe, ako ne prođe opet doktoru
a za pisanje i zaboravnost sam ozbiljna, neko jutro se prestravila jer ne mogu da se sjetim, a zvoni mi nešto u glavi da sam u dva sata u noći almedini dala dva puta paracetamol i onda se sjetim da u uputstvu piše da predoziranje jest jednako oštećenje jetre, bubrega...e kad nisam svisnula
odmah prekinem sa paracetamolom, kad eto osipa...
pošto sam i razblaženo sirće koristila pomislila sam da osip može biti i od toga
zato od sada ću upamet i koristiti samo jendu stvar, pa prestati ako ne pali pa drugu




hanabanana -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (27.12.2007 9:06:04)

Makana ako je malena imala tri dana temperaturu, nakon koje se pojavio taj osip, onda ti je bebac prebolovao tzv. trodnevnu groznicu.
To je dječija zarazna bolest a nakon što se preboli dijete stiže trajni imunitet.
Ima nagli početak, i zastrašujuću temperaturu koja se brzo penje sa 38/0 na 40 stepeni. Nama je jedino Voltaren pomogao da je skinemo.
Obično je djeca prebole u dobio do 14 do 36 mjeseci.
Hana je prebolovala sa 15 mjeseci.

Ako je temperatura trajala duže od tri dana, onda je moguće da nije trodnevna groznica, nego se radi o reakcije na lijek, ili sirce. U svakom slučaju nadam se da je sada sve ok.

Mi temperaturu ne skidamo dok ne dodje do 38/5, naime tek tada organizam počinje da se bori, i stiče imunitet. Danas ljekari pričaju o temperaturi tek kada se podigne na pomenutih 38/5.

Do tada ja koristim tuširanje, obloge od ustajale vode. Nikako alkohol.

Tek ako to ne pomaže onda koristim lupocet čepiće.

Naravno, ovo sve ne važi ako je u porodici bilo slučajeva tem konvulzije ili ukoliko sumnjate na nešto drugo. Ako je dijete ukočeno, ili se javlja bol u glavi dobro je odmah otići u Hitnu.




Suncica* -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (27.12.2007 9:11:29)

Mi hvala Bogu nemamo problem sa temperturom. Moja Lorena je imala dva puta otkako se rodila i to kratkotrajne od po jedan dan. Mada je nedavno imala manju upalu treceg krajnika i zapaljenje nosica, ali bez temperature..




triplemama -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (28.12.2007 11:46:13)

Dasy se nesmije davati bebama do 1 god. a kada sam bila u bolnici sestre su mom malom 2 mj. skidale temp. paracetamolom i ako su noge hladne staviti termofor pod noge da se ugriju i izvuku temp. iz glave. To je brzo djelovalo.




makana -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (28.12.2007 12:19:08)

hvala drage, uvijek se vraćam na ove strae teme da "pokupim" savjete
uvijek zapaničim kada mi se prvi put neke stavri dešavaju
već sljedeći put biću spremna
odsad se neću trzati za sirupe, doktore i čepiće dok temp nije 38




hanabanana -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (28.12.2007 13:41:33)

Nemoj zanemariti ni vlastite instikte...ja sam znala biti sasvim smirena iako je toplomjer pokazivao 38/5 ( i tem bi sutradan prestala ) a kod jedne od 37/5 u sebi sam osjećala neki nemir, i znala sam da to neće biti bezazlena temperatura. ( imali smo tada tzv trodnevnu groznicu )




ruža -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (5.8.2008 12:56:46)

ja imam bebicu od 22 dana i nekad joj kad je uznemirena izmjerim temperaturu. Nekoliko puta je bila 37,2, ali nisam je pokušavala sniziti jer sam negdje pročitala da je bebama normalna temperatura 37. Da li je to stvarno tako ili trebam nešto uraditi?




suncan_dan -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (5.8.2008 14:43:57)

temperatura se nebi trebala umijetno skidat, jer bi se mogao dobit kolaps.
od 38,5°C otic doktoru (osim kod beba ispod 3mj. ide se doktoru kad imak´ju temp.preko 37,8°Cjer nije imunitet ?izrazen?), nek bude vlazan zrak u sobi, gdije se nalazi beba. naprimijer mokre pelene obijesit itd. i  da bi se nadoknadila tekucina, treba se bebama davat da puno piju.




ebru -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (5.8.2008 14:48:51)

Ruzo,kako si mjerila temperaturu bebi,jeli analno ili ispod pazuha?




ruža -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (5.8.2008 14:54:50)

mjerila sam ispod pazuha i digitalnim i onim običnim toplomjerom. Dal je bolje analno,mislim jel bolji pokazatelj temperature?




suncan_dan -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (5.8.2008 14:59:39)

najbolje je u guzi, ispod jezika varira 0,5°C ispod pazuha varira do 1°C




ruža -> RE: "skidanje" temperature, kada i čime (5.8.2008 15:12:46)

Nadam se da neću imati problema sa temperaturom, ali u jednom časopisu, mislim ,,Moja beba,, našla sam savjete za skidanje temperature, ali bebama od 6. mjeseci pa nadalje, a ništa za manje, pa mi nije jasno kako kad beba dobije temperaturu kako je sniziti?Da li je jedino rješenje dr ili pustiti da se sama snizi? Pitaću i pedijatricu da znam.




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>