RE: Najdrazi gost-Ramazan (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Naša svakodnevica



Poruka


bejbibi -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (14.8.2012 23:35:16)

jos nesto...jel se nafila klanja ono obicno..mislim nista se posebno ne uci....na kraju....misslim neka posebna dova?plz pojasni mi malo




jasmin -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (15.8.2012 0:37:17)


IZVORNA PORUKA: jasmin


Šta činiti u Noći kadra?

Iz citiranih hadisa vidjeli smo da je ibadet u ovoj noći vredniji od ibadeta u hiljadu mjeseci u kojima nema ove noći. Pitanje koje se nameće samo po sebi glasi: Kojim ibadetima ispuniti Noć kadra?
Islamski učenjaci spomenuli su tri vrste ibadeta kojima, između ostalih, čovjek može upotpuniti ovu blagoslovljenu noć:
a-Namaz; kazao je Allahov Poslanik: 'Ko provede Noć kadra u kijamu (klanjajući namaz), vjerujući u njen blagoslov, tražeći na taj način nagradu od Uzvišenog, bit će mu oprošteni prijašnji grijesi.’' Cijela noć općenito je vrijeme u kojem je dozvoljeno klanjati nafila-namaz, stoga vjernik treba da Noć kadra u što većoj mjeri provede u namazu.
b-Dova i zikr – spominjanje Allaha; dova i zikr su općenito propisani, a posebno dova koja je spomenuta u hadisu Aiše, r.a. Naime, Aiša, r.a., upitala je Allahovog Poslanika: ''Allahov Poslaniče, kada bih znala da je Noć kadra, šta bih dovila Allahu u toj noći?'' Na to je Allahov Poslanik rekao:

اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

''Reci: 'Allahumme inneke Afuvun tuhibbul-afve fa'fu 'anni' /

'Gospodaru moj, Ti si onaj koji prašta i voliš opraštanje, zato Te molim da meni oprostiš.''' (Tirmizi, od Aiše, r.a., a vjerodostojnim ga je ocijenio šejh Albani)
Ovaj hadis nedvosmisleno ukazuje na propisanost upućivanja dove Allahu u ovoj blagoslovljenoj noći.
c-Učenje Kur'ana; mjesec ramazan općenito je mjesec druženja sa Kur'anom, naročito u Noći kadra, kada je ibadet bolji i vredniji.



Ovo je dova koju je najbolje uciti.Nafila se klanja klasicno,kao suneti bilo kojeg namaza.Najbolje je po 2 rek`ata.Klanjas koliko mozes i zelis.Lijepo je i uciti Kur`an sto vise i citati prijevod.




jasmin -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (15.8.2012 0:54:04)

Direktan prijenos nocnog namaza iz dva harema :)...
http://live.gph.gov.sa/




bejbibi -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (15.8.2012 1:38:13)

hvala puno na odgovorima...klanjala 12 rekata,ucila jasin...namjeravam jos klanjat aBd ,samo bebac me mallo zeza...vrti se...no dobro...idde




jasmin -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (17.8.2012 2:59:57)

Nocas je posljednja neparna noc mjeseca ramazana.Mozda je bas nocas lejletul kadr,jer je Muhammed sallallahu alejhi we sellem rekao da tu noc trazimo u neparnim nocima zadnje trecine ramazana.
Ne zaboravimo na trazenje oprosta.Radi podsjecanja na Njegovu neizmjernu milost,od srca preporucujem da pogledate ovaj kratak,ali jako emotivan video.
http://www.youtube.com/watch?v=x6LsOZZSvAI&feature=related




bejbibi -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (17.8.2012 12:53:00)

ja sam sinoc sanjala prelijep san.....al stvarno cudan......sanjam kao noc je al takva noooccc....Boze dragi prelijepa......zvijezde na nebu al u raznim bojama ko vatromet....i vatromet je bio.....mjesec pun ,prelijep mashallah........odjednom iz tog vedrog neba poce snijeg padati,al pada snijeg a vedro nebo.....ispod zelene livade a opet snijeg preko....odjednom snijeg do pola prestao padat,al bukvalno gore nebo vedro a nasred,izmedju neba i zemlje snijeg stao do pola[sm=zmeden.gif]......ja sa mamom na balkonu stojim i govorim joj mama ovo mora da je noc kadr"a[sm=smiley1.gif] jer je kao ta noc mirna,lijepa....tako sam citala........Allahu ekber...




jasmin -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (18.8.2012 21:35:21)

I ode ti...
Ja vise rijeci nemam...




DM -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (18.8.2012 21:43:24)


IZVORNA PORUKA: jasmin

I ode ti...
Ja vise rijeci nemam...

[sm=smiley13.gif]




bejbibi -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (18.8.2012 22:22:07)

bajram serif mubarek olsun !!!




ajnur -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (18.8.2012 23:18:09)

Bajram serif mubarek olsun [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




jasmin -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (11.6.2013 17:40:44)

Drage moje,još malo pa nam stiže najdraži gost.
Samo da nas prisjetim kako je nastupio mjesec ša'ban i kako je lijepo,za one koje mogu,da se nafila postom pripremaju za farz [sm=smiley1.gif].




Almuccia -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (11.6.2013 17:46:31)

Ja vec osjetim miris lepina [sm=smiley36.gif] Amin da se svima ukabule namazi.




rerica -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (11.6.2013 19:48:35)

Bliži nam se mjesec - R -ahatluka,
Bliži nam se mjesec - A -jeta,
Bliži nam se mjesec - M -ilosti,
Bliži nam se mjesec - A -lima,
Bliži nam se mjesec - Z -uhda
Bliži nam se mjesec - A -mbera
Bliži nam se mjesec - N -oćiju ibadeta

[sm=smiley1.gif]




jasmin -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (11.6.2013 21:25:37)


IZVORNA PORUKA: rerica

Bliži nam se mjesec - R -ahatluka,
Bliži nam se mjesec - A -jeta,
Bliži nam se mjesec - M -ilosti,
Bliži nam se mjesec - A -lima,
Bliži nam se mjesec - Z -uhda
Bliži nam se mjesec - A -mbera
Bliži nam se mjesec - N -oćiju ibadeta

[sm=smiley1.gif]

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




bebaa -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (11.6.2013 21:31:24)

jedva čekam....imam jako lijepe uspomene iz djetinjstva....i to me svaki put za prvi iftar rasplače....a somuni su posebna priča....[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




jasmin -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (11.6.2013 21:37:02)

I jedna ramazanska...
Merhaba,merhaba,mjeseče posta,merhaba...
http://www.youtube.com/watch?v=GuxHKKgNyko




ananas_ze -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (11.6.2013 21:45:58)

inshaAllah,jedva cekam!




amra_sa -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (12.6.2013 0:39:58)

Jedva čekam ... [sm=smiley1.gif]




EEDITH -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (12.6.2013 10:09:08)

još malo [sm=bravo.gif]




elmaL -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (14.6.2013 9:24:44)

Ja ove godine posebno cekam Ramazan, jer dva zadnja nisam postila (prvo trudnoca, pa onda dojenje), pa sam bas uzbudjenja. MM je postio sam, i bas mi ga je bilo zao bilo i mi krivo sto mu se ne mogu pridruziti, on sam ustane na sehur, a iftar mu pripremim, on bi se iftario a ja uspavljivala E.

Zato cemo ove godine nadoknaditi ABD[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

Meni su posebno draga porodična okupljanja, moji roditelji svake sedmice nekog zovu, jer se tako naviklo, a jednom bude veliki iftar gdje budu sve oceve sestre i braca i bude nas oko 30 na iftaru[sm=smiley1.gif]





bebaa -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (4.7.2013 0:19:43)

mada su mi prije par godina dr. zabranili post jer pijem terapiju koja mora ići na prazan stomak i ne smijem pola sata posle ništa jesti,ja imam jaku želju da zapostim...bojim se da će mi opet biti loše....[sm=smiley13.gif]griješim li ako bolesna postim...ako narušavam sebi zdravlje.....[sm=zmeden.gif]




rerica -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (5.7.2013 19:35:48)

brojimo sitno [sm=smiley1.gif]




rerica -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (5.7.2013 19:42:09)


IZVORNA PORUKA: bebaa

mada su mi prije par godina dr. zabranili post jer pijem terapiju koja mora ići na prazan stomak i ne smijem pola sata posle ništa jesti,ja imam jaku želju da zapostim...bojim se da će mi opet biti loše....[sm=smiley13.gif]griješim li ako bolesna postim...ako narušavam sebi zdravlje.....[sm=zmeden.gif]


pokusaj ako budes mogla da te Allah nagradi,ako ne,onda nahrani postaca..

bitan je nijet [sm=smiley1.gif]




canim -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (5.7.2013 22:16:51)

....jos malo i aBd najdrazi gost nam dolazi...pripremate li se [sm=smiley27.gif]




bebaa -> RE: Najdrazi gost-Ramazan (5.7.2013 22:21:53)

ja danas započela čišćenje...još sutra i gotovo...sve ko pišta....sutra u nabavku da napunim komoru i ako Bog da s hajrom da se započne......[sm=smiley1.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  78 79 [80] 81 82   Sljedeća stranica >   >>