Iskasljavanje slajma-sluzi (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba >> Zdravlje beba



Poruka


rozi -> Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 13:25:10)

Bebac  mi je imao zapusen nos i kasljao prije 20 dana( star je mjesec i 20 dana ), pili smo Sinacilin i kapi za nos , pa se to polako smirivalo, a na to se nadovezalo izbacivanje slajma. Ja sam kontala da se organizam cisti, medjutim nikako da prodje, pa sam jucer ostisla doktoru. Iznenadila me njena reakcija, kao ne razumije me, kako izbacuje, dal kroz nos ili usta. Kao to je skroz neuobicajeno da beba izbacuje sluz kroz usta, kao da iskasljava.
Dala nam je Alfacet, mislim da je antibiotik, a ne zna ni sama zasto, pretpostavlja da mora postojati neka upala koja proizvodi taj sjalm, pa da probamo. Pocela sam mu davati jer ne znam sta bih drugo, al ne znam da li bi trebala, jel bas dobro kljukati bebu tolikim sirupima.

Ee sad , mene interesuje jesul vase bebe izbacivale slajm na usta???On jede i u toku jela pocne proizvoditi neki zvuk, kao da mu nesto smeta, ja ga dignem da podrigne, pa zajedno sa zrakom i mlijekom izbaci i zuckastu sluz. Onda se pocne izvijati , stenje, dok ne izbaci sve sto mu smeta. Pored toga ima i sluzi u stolici. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Najdraza mama -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 13:31:13)

Kazu da je normalno da beb e-djeca izbacuju slajm dali na usta ili stolicom zavisi ..tako da mislim da je to uredu ..ali cuces i druga misljenja ..




jupajdi -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 13:36:29)

Šlajm se može izbaciti na usta i to najviše ako dijete povrati. Takođe, može progutati , pa da to izbaci na stolicu. Moj je sin šlajm više izbacivao na usta nego na nosić. I bilo mi je drago kada bi povratio šlajm, jer sam znala da mu je onda bilo lakše. Inače, on ima izražen treći krajnik, pa je to posljedica svega toga.




Amrino -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 15:50:06)

Moj je isto izbacivao na usta- odnosno povracao je slajm. Doktorica mi je rekla da je to najbolja varijanta i da je to super jer ima beba koje jadne ne mogu da izbace sluz pa ih muci. Nemoj zeno davati bebi bespotrebno lijekove pogotovo antibiotik! Ni u ludilu. Ukoliko si zabrinuta jos uvijek (mada nema razloga) otidji drugom doktoru.
Nas je jos pedijatrica savjetovala a ga lupamo po ledjima jagodicama prstiju kada se zakaslje kako bi mu se slajm "odljepio" i mogu ti reci da mu je dosta pomagalo.





camm -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 18:14:11)

 i moja  na usta sve povrati
a najcesce ujutro uz kasalj izbaci i slajm stim da se pravo ispovraca,
kad joj dam bananu lakse posle toga povrati.
kada sam je odvela prvi put na inhalaciju ujutro me je prepala sa nekim
cudnim zvukovima ja sam mislila da se djete davi
nazvala sam pedicu i rekla joj,ona je rekla da je zbog inhalacije
jer su se malo pluca prosirila,
ja sam stopirala inhalaciju i vise je nisam ni vodila.




tweety -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 18:24:21)

Ovako beba nema šanse da iskašlje pa izbaci taj slajm,jedino kad povrati što je super.Drugi način je na stolicu.U stolici se vide sluzi tj. slajm.Moj sin od 3 godine kašlje ima 2 mjeseca i nikako da prestane.Ni on ne zna iskašljati pa pljunuti taj slajm nego ga guta.Kad spava i počne kašljati nadraži ga na povračanje pa povrati.I to je super,pošto ne zna drugačije.Sad mu je počeo curiti i nos,srećom naučio je ispuhivati pa i tako izbaci jedan dio.Mi smo koristili Bronhobos 2,5%,pa Herbafit za iskašljavanje,pa Prospan ali mi se čini da je najbolji lijek MORE,tj. da se djete potopi koji put da mu sve to na nos izađe.




kana -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 21:43:39)

I moj ima slajma ali prije toga se bas postenski nakaslje,vodili smo ga pedijatrici u dispanzer ,utvrdila je da ima akutnu upalu zdrijela i propisala mu bisolex otopinu -koja izgleda pomaze da taj slajm prije ode.Nije antibiotik niti bi mu davala,Tarik ima 5 mjesecii zivahna je beba,ali taj kasalj .....[sm=smiley13.gif]




kana -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 21:45:18)

http://www.tegobe.com/samolijecenje/pliva/detaljnije/bisolex%20tbl20x8mg.html

to je adresa stranice ,pa pogledaj-mozda ti pomogne i
Bisolex se koristi u liječenju akutnih i kroničnih bolesti dišnih puteva popraćenih izlučivanjem gusteg i ljepljivog sekreta (traheobronhitis, kronični opstruktivni bronhitis s emfizemom, upale pluća, bronhiektazije).




rozi -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 22:50:47)

Smijem li mu prestati sad davati  kada sam pocela, dala sam mu vec 3 puta. Ustvari , Ja znam da antibiotici ne valjaju, mislim da se daju samu nuzno, zato sam vas ovo i pitala, ali ne znam zasto.  Sad mi je krivo sto ga nisam odvela jos nekome da ga pogleda.

Na internetu sam najvise citala o tom Bisolexu ,ali se nisam usudila sama kupiti. Ne znam sad sta da radim.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




kana -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 22:54:22)

idi opet doktorici ali ako imate privatno,jer ta je hmmmm[sm=smiley13.gif]




mamsi -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (7.8.2008 23:04:48)

svašta,a ja doktorice,pa to je super kad beba može izbaciti šlajm,umjesto da joj bude drago, cccc....
Moj kenan je jedino uspijevao izbaciti šlajm kad povrati i meni je uvijek bilo drago jer si je olakšao i prije ozdravi,
A Bisolex je pravo dobar jer on razrjeđuje šlajm pa ga je lakše izbaciti.Sretno i da bebica što prije ozdravi




rozi -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 13:31:06)

Ma ima privatno, samo  mi treba pola sata voznje, a po ovom suncu me jos vise strah, oznoji se , pa u klimatizovanu prostoriju, mozda cu mu samo gore uciniti.  Ne mogu biti pametna.




hanabanana -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 13:37:54)

A da pitate za inhalaciju???Najučinkovitija je.




mamin sin -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 13:39:30)

Ma draga rozi, skroz OK, hvala Bogu pa povrati. I moj je mali zajedno sa bljucanjem izbacivao slajm, a i ja sam u stolici primijetila sluz, jer je nekad znao da se zakaslje pa da proguta, ne uspije povratiti. Lagano [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/duda.gif[/image] prebaci preko noge i trljaj ledja ili lupkaj kao sto kaze amrino. Lakse ce izbaciti slajm. A ta dr[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]; PRETPOSTAVLJA da je upala, pa hajd` da sto prije trujemo dijete antibioticima, a tako mali bebac...ccc. Ako ces biti mirnija odvedi bebu kod drugog dr. pa vidi, a ja mislim da nije problem da prekines ant. Ne znam...




rozi -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 14:18:57)

IZVORNA PORUKA: hanabanana

A da pitate za inhalaciju???Najučinkovitija je.'


Ma u nasem Domu zdravlja  nema ni inhalatora . Opet bi ga morala vozati.  Evo sad visim na internetu nebil sta pronasla.  Njemu je dosta bolje od sinoc i danas, bolje dise i ima manje slajma.  Pokusacu sta nacunjati. Da mi je da ozdravi i radi vakcine, jer jos nije primio onu od mjesec dana, docekace izgleda dva mjeseca.




makana -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 14:20:49)

to je sasvim normalno za bebaće
almedina je isto tako, bebe ne mogu iskašljati već kada povrate, a najčešće i povrate zbog šlajma koji im se lijepi i iziritira ždrijelo, izbace dio, a dio izađe sa stolicom
dr je vjerovatno iznenadio tvoj opis u stilu da bebi na usta šlajm sam izlazi, pa je možda skontala da toga ima u velikim količinama
u svakom  slučaju izbjegni antibiotike i poslušaj savjete o blagom lupkanju i ostalom što bebi može pomoći da to izbacuje
sretno [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] 




rozi -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 14:21:20)

IZVORNA PORUKA: mamin sin

Ma draga rozi, skroz OK, hvala Bogu pa povrati. I moj je mali zajedno sa bljucanjem izbacivao slajm, a i ja sam u stolici primijetila sluz, jer je nekad znao da se zakaslje pa da proguta, ne uspije povratiti. Lagano [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/duda.gif[/image]  prebaci preko noge i trljaj ledja ili lupkaj kao sto kaze amrino. Lakse ce izbaciti slajm. A ta dr[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] ; PRETPOSTAVLJA da je upala, pa hajd` da sto prije trujemo dijete antibioticima, a tako mali bebac...ccc. Ako ces biti mirnija odvedi bebu kod drugog dr. pa vidi, a ja mislim da nije problem da prekines ant. Ne znam...


Radim mu to vec 20 dana, odkad su nas poslali naonatologu , pa nam je ona to rekla. Doduse tad je bilo u nosu , ali nema veze. Koliko ti je najduze trajalo to izbacivanje sluzi, jel previse 10-15 dana, a nosko se povlaci vac 20, ali je on dosta bolje?




makana -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 14:22:31)

to za vakcinu se nemoj previše sikirati
moja bebaća je tu prvu primila tek poslije trećeg mjeseca jer smo imali problema sa žuticom
nemoj se puno brinuti oko toga, bitno je da prevaziđete postojeći problem




rozi -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 14:23:02)

Sad sam ga odvela u Dom zdravlja , bas radi vakcine, a necu vise,samo privatno, eto ti naseg zdravstva. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]




Ivona -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 14:31:11)

Eh,moja Selena je primila injekcije,popila sirup i jedino sto smo postigli je to da joj je narusena crijevna mikroflora i da je dobila proljev i soor.
Stanje joj je isto kao i kada sam je prvi put odvela doktoru.
I dalje hropti,a slajm hoda gore dole.

Jucer smo je odveli drugom dr.(privatno) i ona je bila uzasnuta sto smo dopustili da primi antibiotike.

Kaze da je cinjenica da ima slajma i da cak ima i par prenesenih hropaca na pluca,ali da to nije nikakav bronhitis.

Postoji mogucnost da ce to prerasti u bronhitis ili cak u upalu pluca(kao sto se i svaka druga sitnica u zivotu  moze iskomplikovati),ali i ne mora biti nista od toga...

Rekla nam je samo da joj nastavimo cistiti nosic (u nosicu nema nista...,bar mi to ne mozemo izvuci [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]) i da joj masiramo ledja kako bi se slajm lakse izbacivao.
Preporucila nam je caj od timjana...On bi navodno trebao smeksati sekret,kako bi se lakse izbacivao.
Ima li iko iskustva s tim cajem?Da li je to bas caj za bebe ili?

Problem je sto Selena nikako ne iskasljava,niti povraca...Primijetila sam samo malo sluzi u stolici.Da li je to dovoljno?

Da...rekla je i to da inhalacije imaju opravdanje samo u slucaju opstrukcije pluca ili spazma pluca!

Na kraju nam je rekla da prestanemo budalesati i vodati dijete doktorima,da joj nije nista i da ce to proci kada ona malo ojaca.

Tek smo se sada MM i ja raspametili.Kome vjerovati?
Antibiotici su ocito bili strasna greska...,ali sta dalje...???





rozi -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 14:35:15)

I moj od proslog sirupa ima proliv koji jos uvijek traje. Covjek ne moze biti pametan sa doktorima, kad su sve same kontradikcije. A ne mozes ga drzati u stanu i gledati takvog. Zato mi mi je ovaj forum spas, dobijem savjete iz prakse,makar da ne ponavljam vise iste greske.  




makana -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 14:38:49)

olakšavati djetetu dok se njen organizam ne izbori
znamd a zvuči bezze, ali ako antibiotici NE valjaju i bolje je bez NJIH onda ostaje smao opcija poslušati savjete o olakšavanju djetetu da izbacuje šlajm
ako ne izbacuje na usta izlazi na stolicu i nemoj se pitati je li to dovoljno, da nije izbacivala bi na usta jer bi je šlajm iritirao i tjerao na povraćanje i kašljanje
ljubav, pažnja, mamina blizina i to sve spada u olakšavanje [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
sretno




Amrino -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 14:55:29)

Ima li Selena ikakvih drugih problema osim sto ima slajm i sto hropti? Ako nema- probaj to ignorisati. Ako beba normalno jede, dise, spava, nema visoku temperaturu...sve je ok. Mozda je vama kao roditeljima to ruzno slusati- to hroptanje- ali nije to nista strasno.
Probaj ne ciniti nista- osim lupkati je po ledjima (stavis je preko svog koljena potrbuske- i lupkas vrhovima prstiju- ne previse njezno ali ne ni previse grubo. Nasem Hamzi je to jako godilo)...stavljati je na stranu da spava - da joj je lakse disati. Nekim bebama treba duze da sve to izbace- ali budi strpljiva. Eto vidis da ga je vec pocela malo kakiti. Samo se nemoj previse uzrujavati- proci ce to brzo- vidjet ces.
Cini mi se da je ova zadnja doktorica ok.




hanabanana -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 15:15:15)

IZVORNA PORUKA: Ivona

Postoji mogucnost da ce to prerasti u bronhitis ili cak u upalu pluca(kao sto se i svaka druga sitnica u zivotu  moze iskomplikovati),ali i ne mora biti nista od toga...

Da...rekla je i to da inhalacije imaju opravdanje samo u slucaju opstrukcije pluca ili spazma pluca!



Koja je to doktorica rekla????
Ja govorim o inhalaciji običnom fiziološkom otopinom. Djeluje tako da širi bronhije, jer radi kašlja se bronhiji napinju i sve više sužavaju, što u konačnici dovodi do bronhitisa. Dakle inhalacija služi da bi se direktno djelovalo na bronhije, da bi se proširili, na taj način omogučili normalno disanje.

Kod djece, pogotovo beba, šlajm duže potraje budući da ga mlijeko ( nisam sigurna da li se to odnosi i na majčino ) pospješuje stvaranje šlajma.
Ako se radi o većem djetetu ( preko godinu dana ) onda se dok dijete kašlje izbjegava mlijeko, baš kao i kod temperature.




mamin sin -> RE: Iskasljavanje slajma-sluzi (8.8.2008 17:41:28)

Hej Rozi! Mislim da to nije ni predugo, a svakako nije za antibiotika ako nije dokazano da je upala i naravno da je bakterijska. Kod mene je mali kad mu je i drugi put nosic curio i kasljao, pa od toga dosao i slajm, prolazilo je i 20 dana. A sve od zuba, bez temp, grlo i pluca bili cisti. Jest` da je kasnije sve to bilo rjedje i manjih kolicina, i duze sam primijetila sluz u stolici nego sto je "iskasljavao", ali je kasljucao. Bitnije ti je opste stanje, jel` klopa dobro, jel` raspolozen, nema temp? Ja nisam toliko obracala paznju jer mi je izgledalo da je to oporavak za koji treba malo vise vremena nego nama kad znamo dobro da iskasljemo, a oni... Sta ce kad su mali! [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>