RE: Danas kuhamo Mart (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Kuhajmo zajedno



Poruka


ziel -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 12:47:14)


IZVORNA PORUKA: ijaa

zaviai koji grah bijelim ne treba malo vise od pola sata na srednjoj vatri...grah, luk crveni na sitno i malo bijelog luka, list lovora nekad ali nekad stavum krompir vecinom bude bez krompira vegeta i paprika i biber ....i kad se skuha zaprska to je to...meso kako kad

Kako pravis zaprsku?
Posto nemam fant ovdje. Ne ide mi se u market sad.




ijaa -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 12:52:21)

nekad na puteru a nekad na ulju uprzim brasno dobro i to je to ....ali bas trebas uprziti ne da zagori stalno mjesati...zavisi kako volis gusto 2 dobro pune kasike brasna osprilike i ulja odokativno




LieToMe RR -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 12:54:47)


IZVORNA PORUKA: ijaa

nekad na puteru a nekad na ulju uprzim brasno dobro i to je to ....ali bas trebas uprziti ne da zagori stalno mjesati...zavisi kako volis gusto 2 dobro pune kasike brasna osprilike i ulja odokativno

da jos dodam ako ne stavis alevu paprikuu grah mozes u zaprsku
ja ne zaprzavam, zbog djece a eto i nas, stavim radje taj fant i vise graha da bude gusce
ne stavljam ni mrkvu ni krompir jer pravim uvijek da imam vise dana a kompir ne valja podgrijavati.




eminaja -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 13:07:05)

zavisi koji je grah neki ide brze neki sporije se kuha [sm=zmeden.gif]
Ja to sve po osjecaju ako nista izvadim i probam sto je sigurno- sigurno [sm=smiley36.gif]

Ja ga kuham u obicnom loncu 1-2h napola poklopljen,nesto mi iz pretisa ne bude ukusan ali mogu ga jest [sm=smiley36.gif] svekijevci tako prave i ubace nekog mesa ali to nama bude premasno,mm obicno kiselina muci....pa tako da rijetko i kazemo da donesu ako pitaju [sm=smiley36.gif]

ubacim grah,mrkvu,luk-najcesce bijeli,biber,so vegeta i paprika a dodam i kasiku dvije ajvara eto to se sve skrcka i bude super nekad bude suhovine nekad ne [sm=smiley36.gif] ja ga na kraju i zaprzim aa obavezno uz grah i corbu pravim pogacu ne mogu to samo jest,a ni sa kupovnim hljebom [sm=smiley36.gif]




eminaja -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 13:11:15)

aa nisam nikad sa tim fantom pravila probat cu i to [sm=smiley1.gif]

za danas nista ne skontah,mozda neke krompirice a mozda i pizzu zacas napravim [sm=zmeden.gif]
svekijevci ce nam doci poslije 14h a imam masu posla [sm=zmeden.gif][sm=smiley13.gif]




LieToMe RR -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 13:13:59)


IZVORNA PORUKA: eminaja

zavisi koji je grah neki ide brze neki sporije se kuha [sm=zmeden.gif]
Ja to sve po osjecaju ako nista izvadim i probam sto je sigurno- sigurno [sm=smiley36.gif]

Ja ga kuham u obicnom loncu 1-2h napola poklopljen,nesto mi iz pretisa ne bude ukusan ali mogu ga jest [sm=smiley36.gif] svekijevci tako prave i ubace nekog mesa ali to nama bude premasno,mm obicno kiselina muci....pa tako da rijetko i kazemo da donesu ako pitaju [sm=smiley36.gif]

ubacim grah,mrkvu,luk-najcesce bijeli,biber,so vegeta i paprika a dodam i kasiku dvije ajvara eto to se sve skrcka i bude super nekad bude suhovine nekad ne [sm=smiley36.gif] ja ga na kraju i zaprzim aa obavezno uz grah i corbu pravim pogacu ne mogu to samo jest,a ni sa kupovnim hljebom [sm=smiley36.gif]

ja ne stavljam masno meso kod mene mora biti suhnina, eventualno one neke kozice, rebarca suha...nema onog zivog mesa to ne jedemo [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
nekad stavim luk nekad ne, zavisi jel se sjetim [sm=smiley36.gif]
meni bude ok iz pretisa, kod mene je onaj neki tefalov sto ima debelo dno koji samostalno moze biti dobar lonac za krckanja a i imam i dva neka moda za kuhanje

kad smo kod pretisa ja trudna sa L, mirovala, lezala po cijeli dan i skontam jedan dan muzu napraviti gulas da ga iznenadim (obicno se jadan hranio kod mame i kod punice jer sam ja puno povracala) elem, stavila ja da se kuha i legla gledat seriju i zaspem, probudi me smrad, skocim pretis... ugasim...kad sam otvorila imala sta vidjeti sva moguca voda isparila ono meso se ugljenisalo...zali boze mesa
uslikam, posaljem...reko svrati kupi si sta da jedes [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




salmy -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 13:14:09)

ja nikad ne stavljam zaprrskuu grah..samo ga dokuhavama da bude gust..lagana vatrica u serpi




LieToMe RR -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 13:16:18)


IZVORNA PORUKA: salmy

ja nikad ne stavljam zaprrskuu grah..samo ga dokuhavama da bude gust..lagana vatrica u serpi

i ja volim taj gusti, nezaprzeni, bude mi ukusniji mnogo
a sa graskom sam nadosla na foru, ni njega ne zaprzavam nego odvadim malo, izblendam i vratim i bude lijepo kasasto a ima i bobica [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




ijaa -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 13:47:33)

a u grasak ja uvijek kad je gotov kasiku brasna sa hladnom vodom i malo paprike pomjesam u aoljici dodam u grasak jos 5 min kuham i ubude super kasast




aidana -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 15:27:08)

Ja sam prestala stavljati zaprsku zbog djece. Grah dobro ukuham i stavim ga vise.
Danasnju povrtnu corbu sam zgusnula s zobi. Zdravija varijanta.
A i fantove nikakve ne koristim.




ziel -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 15:34:24)

Napravih ja solidan grah. [sm=smiley1.gif]




LieToMe RR -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 15:35:24)


IZVORNA PORUKA: ziel

Napravih ja solidan grah. [sm=smiley1.gif]

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
eto fino, malo prakse i bice to ok




ziel -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 15:39:57)


IZVORNA PORUKA: LieToMe RR


IZVORNA PORUKA: ziel

Napravih ja solidan grah. [sm=smiley1.gif]

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
eto fino, malo prakse i bice to ok

Doduse bez mesa al hajd iduci put s mesom. Ovo je jos praksa [sm=smiley36.gif]




LieToMe RR -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 15:52:39)


IZVORNA PORUKA: ziel


IZVORNA PORUKA: LieToMe RR


IZVORNA PORUKA: ziel

Napravih ja solidan grah. [sm=smiley1.gif]

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
eto fino, malo prakse i bice to ok

Doduse bez mesa al hajd iduci put s mesom. Ovo je jos praksa [sm=smiley36.gif]

jane volim jesto to raskuhano meso, meni je ono potrebno samo malo da mu da onaj dimljeni smek.
ja uz grah kao prilog najvise volim kiseli kupus i kisele krastavice i eventualno neke rostiljske kobasice (akoje taj bez mesa)
e sta sam se grahova nakuhala [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
mama je znala po mjesec dana biti odsutna pa sam znala vrtiti grah, kupus, buraniju sve ono sto se moze jesti po 2-3 dana [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Visnja RR -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 16:02:13)

ziel grah je najzdraviji ako ga prethodno držiš cijelu noć u vodi...pa sutra prospeš tu vodu i pripremiš ga....
ako aboraviš na to onda ga iskuhaj 10 minuta pa prospo tu vodu i onda u taj iskuhani grah stavi sve što ide:

najjednostavniji način je da stpaš grah, sitnosjeckanu glavicu luka, malo bijelog luka, jednu mrkvu izrendaš, malo neke suhovine samo da da šmek, malo soli, vegete... 4.5 kašika ulja i sve zaliješ vodom....u pretisu kuhaš 30 minuta.... kad završiš i kad ga otklopiš onda dodaj malo peršina, bibera aleve paprike ako nećeš zapržiti i nek prokrčka 5 minuta
ako želiš zapršku onda neku laganu.... u tavi na dvije kašike ulja propržiš kašiku brašna ...baciš u nju i na vrh kašičice aleve paprke....kad pocne da mjenja boju zaiješ vodom iz graha (zahvatiš je kutlačom) ...pustiš da se sjedni...ako treba dodaj još vode jer treeba da bude tečno a ne gusto i onda sve vratis u šerpu...krčkaš par minuta i to je to...




salmy -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 18:38:28)

kolac se pojeo..veceras idu palacinci[sm=smiley36.gif]




ijaa -> RE: Danas kuhamo Mart (13.3.2018 20:36:55)

ja evo smutila kuglof sa marcipanom sjelo mi uz casu mlijekaaaa kooo istaaa




vedada -> RE: Danas kuhamo Mart (14.3.2018 8:51:19)

Kako sa zobi) Ja nekad stavim malo griza da zgusne hranu?




LieToMe RR -> RE: Danas kuhamo Mart (14.3.2018 8:54:56)


IZVORNA PORUKA: vedada

Kako sa zobi) Ja nekad stavim malo griza da zgusne hranu?

eee ja griz isto stavljam, ja griz stavimi u sirnicu kad pravim, bude mi odlicna, lijepo razabrana




aidana -> RE: Danas kuhamo Mart (14.3.2018 8:59:27)

U prvoj fazi kuhanja stavim solju zobi, ja koristim uvijek sitnu. Zgusne a raspadne se haman pa se i ne osjeti kad se jede. To sam negdje proxitala, isprobala i nama se svidjelo. Ali moji svakako jedu zob pa im nije problem ni da se osjeti.




vedada -> RE: Danas kuhamo Mart (14.3.2018 9:07:35)

Cijela zrna zobi, il nesto usitnjeno? Ja stavljam gris isto u sirnicu, ma i sve, a ako nemam onda prezle-mrvica stavim. Ma ispraksirah se. Inace nisam neki talenat u kanju- al nuzda zakon mjenja. Kuham svaki dan, puna kuća ćeljadi.




vedada -> RE: Danas kuhamo Mart (14.3.2018 9:09:07)

sinoc skuhala pogaćnjak- meso i malo rastopljene pavlaka, pa isprebacivano na kocku, kao maslanica. I ispekla pogaću jednu, većinom pećem hljeb al promjene radi ispekoh pogaću. i u zadnje vrijeme stavljam više jećmenog i zobenog brašna i zitarica.




LieToMe RR -> RE: Danas kuhamo Mart (14.3.2018 9:12:07)


IZVORNA PORUKA: vedada

Cijela zrna zobi, il nesto usitnjeno? Ja stavljam gris isto u sirnicu, ma i sve, a ako nemam onda prezle-mrvica stavim. Ma ispraksirah se. Inace nisam neki talenat u kanju- al nuzda zakon mjenja. Kuham svaki dan, puna kuća ćeljadi.

ja seisto trudim da svaki dan nesto skuham ili da bar nakuham jedan dan za unaprijed pa da budem rahat bar 2-3 dana.
obozavam ove corbe, grah, grasak, variva, gulas, dzuvec...sve ovo sto moze po 2 dana da se jede pa samo rotiram priloge
nekad uletimo sa nekim fast fudom ali vrlo rijetko, vise gledam da imamo eto dan kad zabusavamo kad su cevapi ili neke kobasice, cure vole hot dog pa nekad i to




salmy -> RE: Danas kuhamo Mart (14.3.2018 16:12:34)

danas musaka i salata




LieToMe RR -> RE: Danas kuhamo Mart (14.3.2018 16:16:18)


IZVORNA PORUKA: salmy

danas musaka i salata

stigla si i kuhat i klikat [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>