RE: Predskolski uzrast (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Od đačića do đaka



Poruka


Medić* -> RE: Predskolski uzrast (25.2.2014 21:35:22)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: medic slatki

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: medic slatki


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: daris

Pozdrav svima.Da li mozda znate da li je potrebno upisati djete u predskolsko koje ce umjesto 01.09 , 05.09 napuniti pet godina.Hvala

po zakonu ne...
djeca koja koja 1. spetembra 2014 imaju navršenih 5 godina su obavezna, vi radi tih 5 dana možete sačekati godinu.


Sad ste me bacile u razmisljanje [sm=smiley36.gif]
Moj F je rodjen 2 oktobra 2008, kaci li ga taj zakon, po meni ne kaci [sm=smiley36.gif]

On mora u predskolako po zakonu obe godine a u skolu iduce ovosu zakonske odredbe za obavezno predskolsko


Nije mi jasno, kako mislis obe godine u predskolsko. On ce u oktobru napuniti 6 god. 2015 u semptembru ce imati 6 god i 11 mj i poci ce u skolu aBg.
Znaci od septembra ove godine treba u predskolsko jel tako, tada se pocinje [sm=zmeden.gif] Tako sam i kontala da ga dam Hajde pojasni mi ziva bila [sm=smiley36.gif]
nemam veze sa prosvetom i ovdasnjim zakonima [sm=smiley36.gif]



zakon za predškosko kaže dijete koje 1. septembra i 1. spetembra 2014 imaju navršenih 5 punih godina su obavezna.

a za školu ovako kaže....zakon
da dijete koje do 1. marrta napuni 5 i po mora u septembru te godine krenuti u školu.

elem...dobro sračunaj...
u školu ne mora ove godine jer neće 1. marta imati 5 i po godina...nego će on u parilu imati 5 i po jel tako...što je mjesec kasnije...i nije obavezan za školu ove godine...ali jeste za predškolsko...jer kad krene predškolsko 1. septembra ove godine on je već napunio 5 ima punih 5 ( ne šest da kasni) jel tako?

ako ti nisma zakomlikovala svaka mi čast[sm=jezicek.gif]




Ne, sve je jasno. Krece u septembru u predskolsko u semptembru 2015 u skolu jer tek u aprili puni 6,5 [sm=smiley36.gif]
Hvala na pojasnjenju, tako sam i kontala ali eto nek si potvrdila, ipak ti mi nismo svako [sm=jezicek.gif]




mimi xy -> RE: Predskolski uzrast (13.5.2014 23:18:55)

eehhh jeli ja dobro skontah moj sad ima 4god i 7 mj.njega ne kaci ovo obavezno preskolsko ove godine ili kaci[sm=zmeden.gif]mi nismo nista jos poduzimali jer smo mislili od septembra svakako u vrtic krenuti..




Hanady RR -> RE: Predskolski uzrast (13.5.2014 23:24:02)


IZVORNA PORUKA: mimi xy

eehhh jeli ja dobro skontah moj sad ima 4god i 7 mj.njega ne kaci ovo obavezno preskolsko ove godine ili kaci[sm=zmeden.gif]mi nismo nista jos poduzimali jer smo mislili od septembra svakako u vrtic krenuti..

hoće li 1.septebra imati punih 5 godina...ako da obavezno je dijete u predškolsko ove godine...
ako ne nije obavezno...
ako ćete u redovni vrtić Javna ustanova predškoslko će obaviti u sklopu cjelodnevnoga brovaka, ako ćeteu privatni morate vdijeti jel imaju odobrenje ministartav za obavaljanje zakonskoga predškolskoga...ako nemaju u tom slučaju čekate konkurs JU Djeca sarajeva koji je planiran do 1-15 juna tekuće godine




dambolina -> RE: Predskolski uzrast (14.5.2014 9:48:17)

konkurs JU Djeca sarajeva koji je planiran do 1-15 juna tekuće godine


taman ovo htjedoh pitati - znaci u ovom periodu bude konkurs za upis u predskolsko, jel' tako? Mi smo ove godine obveznici, pa da upratim.




mimi xy -> RE: Predskolski uzrast (19.5.2014 14:23:54)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: mimi xy

eehhh jeli ja dobro skontah moj sad ima 4god i 7 mj.njega ne kaci ovo obavezno preskolsko ove godine ili kaci[sm=zmeden.gif]mi nismo nista jos poduzimali jer smo mislili od septembra svakako u vrtic krenuti..

hoće li 1.septebra imati punih 5 godina...ako da obavezno je dijete u predškolsko ove godine...
ako ne nije obavezno...
ako ćete u redovni vrtić Javna ustanova predškoslko će obaviti u sklopu cjelodnevnoga brovaka, ako ćeteu privatni morate vdijeti jel imaju odobrenje ministartav za obavaljanje zakonskoga predškolskoga...ako nemaju u tom slučaju čekate konkurs JU Djeca sarajeva koji je planiran do 1-15 juna tekuće godine

Hvala Hanady on 1 septembra nece imati 5 godina ...znaci on bi bio obavezan sljedece godine u obavezno predskolsko a 2016 u prvi razred i tad ce u septembru 2016 imati 6 god i 10 mj .jeli to ok za dijete ili je kasno....




Hanady RR -> RE: Predskolski uzrast (19.5.2014 14:44:39)

Sasvim ok[sm=smiley1.gif]




Hanady RR -> RE: Predskolski uzrast (2.6.2014 0:16:43)

I evo ga ...Javni poziv za upis u obavezno predškolsko za školsku 2014/2015 godinu
http://www.djecasarajeva.edu.ba/




škorpija -> RE: Predskolski uzrast (15.6.2014 13:30:40)

pazite sutra je zadnji dan za prijavu




salmy -> RE: Predskolski uzrast (15.6.2014 13:37:56)


IZVORNA PORUKA: škorpija

pazite sutra je zadnji dan za prijavu

[/quote

Mi totalno zaboravili,,moramo sutra odnijeti prijavu




salmy -> RE: Predskolski uzrast (15.6.2014 13:39:20)


IZVORNA PORUKA: mimi xy


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: mimi xy

eehhh jeli ja dobro skontah moj sad ima 4god i 7 mj.njega ne kaci ovo obavezno preskolsko ove godine ili kaci[sm=zmeden.gif]mi nismo nista jos poduzimali jer smo mislili od septembra svakako u vrtic krenuti..

hoće li 1.septebra imati punih 5 godina...ako da obavezno je dijete u predškolsko ove godine...
ako ne nije obavezno...
ako ćete u redovni vrtić Javna ustanova predškoslko će obaviti u sklopu cjelodnevnoga brovaka, ako ćeteu privatni morate vdijeti jel imaju odobrenje ministartav za obavaljanje zakonskoga predškolskoga...ako nemaju u tom slučaju čekate konkurs JU Djeca sarajeva koji je planiran do 1-15 juna tekuće godine

Hvala Hanady on 1 septembra nece imati 5 godina ...znaci on bi bio obavezan sljedece godine u obavezno predskolsko a 2016 u prvi razred i tad ce u septembru 2016 imati 6 god i 10 mj .jeli to ok za dijete ili je kasno....

Moj decko ce imati u oktobru punih 5,ali smo planirali svakako Abd da ga upisemo




Hannica -> RE: Predskolski uzrast (15.6.2014 13:54:24)

Jel i u Ze-Do kantonu važi to obavezno predškolsko?
Hana će u augustu napuniti 5 g, ali ja sam mislila da dođe neki poziv ili nešto sl.[sm=zmeden.gif]




ananas_ze -> RE: Predskolski uzrast (15.6.2014 13:57:31)


IZVORNA PORUKA: Hannica

Jel i u Ze-Do kantonu važi to obavezno predškolsko?
Hana će u augustu napuniti 5 g, ali ja sam mislila da dođe neki poziv ili nešto sl.[sm=zmeden.gif]

javim ti ja, bude obavijest, Nedi sam slala, pitaj nju, meni je mozak sagorio [sm=smiley36.gif]




Hannica -> RE: Predskolski uzrast (15.6.2014 14:02:13)


IZVORNA PORUKA: ananas_ze


IZVORNA PORUKA: Hannica

Jel i u Ze-Do kantonu važi to obavezno predškolsko?
Hana će u augustu napuniti 5 g, ali ja sam mislila da dođe neki poziv ili nešto sl.[sm=zmeden.gif]

javim ti ja, bude obavijest, Nedi sam slala, pitaj nju, meni je mozak sagorio [sm=smiley36.gif]

A njen N kreće u prvi razred, nije to isto.[sm=zmeden.gif]
Ja fakat pojma nemam.
Koliko uopšte traje to predškolsko?
Možda bih je trebala u vrtić upisati, i onako sam planirala odavno.




ananas_ze -> RE: Predskolski uzrast (15.6.2014 14:12:14)

OBAVJEŠTENJE
O REALIZACIJI PROGRAMA
OBAVEZNOG PREDŠKOLSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA
ZA DJECU U GODINI PRED POLAZAK U OSNOVNU ŠKOLU

Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona, u saradnji sa javnim i privatnim predškolskim ustanovama i osnovnim školama na području Zeničko-dobojskog kantona, uradilo je plan za implementaciju Programa obaveznog predškolskog odgoja i obrazovanja za djecu u godini pred polazak u osnovnu školu, u skladu sa članovima 22., 46., 48., 52. i 56. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju (``Službene novine Zeničko-dobojskog kantona`` broj 7/10, 8/12).

• Djeca koja će biti obuhvaćena programom obaveznog predškolskog odgoja i obrazovanja u školskoj 2013/2014. godini su djeca koja će do 1. marta 2014. godine imati navršenih 5 godina i 6 mjeseci života.
• Program obaveznog predškolskog odgoja i obrazovanja za djecu u godini pred polazak u osnovnu školu finansira Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona, u trajanju od 150 sati (10 radnih sedmica / 3 sata dnevno).
• Program realiziraju javne i privatne predškolske ustanove koje su verifikovane, tj. upisane u Registar predškolskih ustanova Zeničko-dobojskog kantona, kao i škole u sredinama gdje ne postoje predškolske ustanove u državnoj ili privatnoj svojini.
• Program se počinje realizirati od mjeseca marta tekuće školske godine, prema planu koji su sačinile predškolske ustanove i osnovne škole. Plan je urađen prema školskim područjima i isti je usklađen sa blizinom objekata škola i predškolskih ustanova.
• Roditelji/staratelji djece koja će pohađati program obaveznog predškolskog odgoja i obrazovanja, dužni su prilikom prijave djeteta za pohađanje programa donijeti i sljedeće dokumente:
- Izvod iz matične knjige rođenih (original ili kopija)
- Ljekarsko uvjerenje za boravak djeteta u predškolskoj ustanovi/školi
- Ličnu kartu roditelja/staratelja na uvid
(Dokumente nije potrebno ovjeravati, a ljekarsko uvjerenje je besplatno)




Hannica -> RE: Predskolski uzrast (15.6.2014 14:18:36)

Biga mi moramo je upisati.[sm=zz_eek.png][sm=zz_eek.png]
Eh.. da.mi je još unfto do kada traje upis?
Nismo valjda zakasnili.
Nemamo ni ljekarski.[sm=zz_furious.gif]




koka i po -> RE: Predskolski uzrast (15.6.2014 14:19:15)

IZVORNA PORUKA: Hannica

Jel i u Ze-Do kantonu važi to obavezno predškolsko?
Hana će u augustu napuniti 5 g, ali ja sam mislila da dođe neki poziv ili nešto sl.[sm=zmeden.gif]




vazi i to odavno.
sto se tice tvoje djevojcice jos joj je rano.moj S.ima pet godina i tri mjeseca i ne pada mi na pamet da ga jos upisem...bar do jeseni.doduse na mojoj opstini je zavrseno obavezno predskolstvo za skolsku 2013/2014.tako da ce ga kaciti naredna skolska godina.po meni sto dijete starije krene u skolu to je bolje jer je zrelije.




Hannica -> RE: Predskolski uzrast (15.6.2014 14:27:13)

Ah...sad skontah...[sm=smiley36.gif]
Nije ona u martu napunila 5,5 g.[sm=smiley36.gif]
Dobro je, nije mi još za školu, ni predškolsko. [sm=zz_showoff.gif][sm=zz_showoff.gif]
Beba moja.[sm=smiley36.gif]




megi -> RE: Predskolski uzrast (2.8.2014 16:29:55)

Pitanjce za mame cija su dejca zavrsila predskolsko
sta treba djeci kupiti, olovke, bojice, blokove, sveske
sta inace najcesce rade




ziki -> RE: Predskolski uzrast (2.8.2014 17:21:41)


IZVORNA PORUKA: megi

Pitanjce za mame cija su dejca zavrsila predskolsko
sta treba djeci kupiti, olovke, bojice, blokove, sveske
sta inace najcesce rade

ne znam kako je u Sarajevu al mi dobijemo spisak sta treba na pocetku skolske godine. Sveska, blok br 2, flomasteri, bojice, ljepilo, kolaz papir, plastelin. I naravno pape [sm=smiley36.gif]




Hanady RR -> RE: Predskolski uzrast (2.8.2014 18:48:13)


IZVORNA PORUKA: megi

Pitanjce za mame cija su dejca zavrsila predskolsko
sta treba djeci kupiti, olovke, bojice, blokove, sveske
sta inace najcesce rade

Zavisi gdje ce ti ici....katu to u startu....papira imaju to im ministarstvo da...a ja sam kzpula bojice,flomastere i vostane i dala vaspitacici pa je djelila djeci kako im za sta na tom casu treba...crtaju,ptipremaju se za skolu uce osnove ponasanja higijene,malo o ucenju pricaju sta ih xeka i tako,,,.




škorpija -> RE: Predskolski uzrast (3.8.2014 12:43:03)

mene interesira da li dijete koje ide u vrtić (državni) može ići i u predškolsko uporedo




dambolina -> RE: Predskolski uzrast (3.8.2014 13:05:59)

Ne znam zasto i kako bilo izvodivo. Ova djeca sto su za predskolsko dolaze jednom sedmicno na 2 sata u vrtic, a djeca u vrticu su svakako tu i svakodnevno imaju taj program. Mislim da je ovaj obavezni predskolski program ustvari namijenjen za djecu koja nisu imala doticaja sa organiziranim boravkom bilo gdje. Oni njih prvenstveno uce kako odrzati paznju, slusati i izvrsavati kratke naredbe. Djeca koja su svakako vec u vrticu to znaju i rade.
Ovo sve govorim iz svog nekog iskustva jer je mojq cura bila u vrticu do novembra kad sam je ispisala zbog porodiljslog i bas je bila u toj predskolskoj grupi. Posto nije zakonski obvaznik, ove ce godine samo u predskolsko a onda dogodine aBd u skolu.




škorpija -> RE: Predskolski uzrast (3.8.2014 13:18:31)

ma da vjerovatno si u pravu, ja sam kontala poštp će moj ići na poludnevni, da bi mu bilo dobro da ima više obaveza i da upozna još raje s kojom će ići u školu [sm=smiley1.gif]




megi -> RE: Predskolski uzrast (3.8.2014 13:26:04)

u predskolsko cemo u obliznju skolu
sacekat cemo prvi dan da vidimo sta ce nam uciteljica reci

skorpijo vidi sa tetama u vrticu ako zelis dodatno da ide i na te casove

u koju cete skolu




dambolina -> RE: Predskolski uzrast (3.8.2014 14:45:59)

Nista se ne sekiraj skorpijo, oni ce njega taman obraditi u to pola dana sto bude. Inace se sve aktivnosti u vrtici desavaju u periodu od 10 sati pa do rucka. Nakon toga djeca nisu sposobna za ucenje[sm=smiley36.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>