RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Matične ćelije



Poruka


djoisa -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (30.8.2012 8:17:56)


IZVORNA PORUKA: Majka Tereza


Nisi me dobro shvatila sto se tice sirotinje..
Mislim na nasu sirotinju, u smislu da smo mi nasiromasnija zemlja u Evropi. Naravno da oni koji kopaju po kontejneru nece cuvati maticne celije, ali ti nazalost moram reci da oni koji se kod nas racunaju kao imucniji, u Evropi bi se racunali kao porodica na rubu siromastva. Citala sam ovu temu, slicne teme na drugim portalima, rasprave medju mojom rajom, i nije rijetkost da ljudi koji nisu u situaciji da sacuvaju maticne celije, pozajmljuju novac, ulaze u dugove, jer ce tako toboze spasiti svoje dijete. Prostiru se vise nego sto mogu sto bi nas narod rekao. Oni koji nemaju od koga da posude, i koji su stvarna sirotinja naravno to ne rade, ali te firme koje su pokusale da se probiju na zapadu, kad nisu naisli na neko interesovanje, poceli su da se uvaljuju kod nas.
Zato osjecam da ove kompanije, unatoc nasem finansijsom statusu, koriste roditeljski strah kako bi napravili posao. A nas narod je cudo, malo reklame, i svi polete.. Usla sam u diskusiju sa jednom tetom koja je ZA, koja je bila dovoljno drska da me nazove losom majkom jer imam sredstava, a NECU da sacuvam maticne celije. Dotle je to doslo..

A na zapadu, nije da niko ne cuva, ima ih koji cuvaju, ali ih je malo... I tu sve ovo uzima maha, jer su ovi vampiri ili tzv. banke krvi sve agresivniji sa svojom reklamom, te paranoidni i neupuceni roditelji i na zapadu nasjedaju, ali koliko mi se cini u daleko manjim brojevima... Prirodni porodjaj, kasno presjecanje pupcane vrpce i slicno uzima sve vise maha na zapadu, dok ovu naucnu fantastiku ostavljaju nama [sm=zmeden.gif] jer ljudi u malo razvijenijim zemljama obicno vjeruju doktorima, istrazivanjima, statistici i preporukama strucnjaka, dok ljudi kod nas nasjedaju na reklamu firme koja na tome zaradjuje ogromne pare.




nisam posebno istrazivala temu ali sam naletila na par tekstova u kojima je prica o maticnim celijama dovedena pod veliki znak pitanja..

opste poznato je da ovi cuvari celija uz svoje usluge reklamiraju i usluge banki tj kredite i da vecina ljudi i uzme kredit za njihove usluge..

inace, Majka Tereza svidjaju mi se tvoji postovi [sm=smiley20.gif]





djoisa -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (30.8.2012 8:32:14)

zbog cega je moj post objavljen u 8.17 izbrisan? [sm=zmeden.gif]




vjestica -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (30.8.2012 10:10:17)

zbog svih ovih razloga koje je navela majka tereza sam i ja odustala od čuvanja amtičnih ćelija (pogotovo ovaj dio o istom genetskom kodu i samim tim nekorisniti upotrebe vlastitih ćelija)
mada je tad zavladavo masivno čuvanje matičnih ćelija, bukvalno svaka trudnica tj porodilja oko mene ih je sačuvala, svaka buduća je rekla da će obavezno sačuvati ,a svaka koja se ranije porodila je žalila što u njeno doba nije toga bilo, pa sam se čak i ja pitala dali sma pogriješila što nisam sačuvala
ustavri jedina stavr za koju žalim što mi u svim onim bolovima nije palo na pamet da ipak insistiram da sačekaju da otpulsira pupčana vrpca, ali na to sma se trebala ranije pripremiti




Shejna -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (30.8.2012 12:39:49)


Moja sestra živi u Njemačkoj i često sam kod nje. U njih je pohrana matičnih čelija odavno poznata stvar.
Bila sam u Americi (NY) par godina i poznajem nekoliko parova koji su pohranili iako se ne mogu pohvaliti da poznajem mnogo amera te ne mogu znati koliko je to rasprostranjeno. Ali kakve mi veze uopće imamo sa njima?
Sa svojim prvim djetetom nisam ali ću obavezno sa drugim.

Samo nisam odlučila kome ću dati povjerenje od tri banke koje nam se nude!




Alhemicarka -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (30.8.2012 12:47:47)

Ja sam ostavila matične stanice, ali sam se prije toga dosta informisala. Uglavnom, od nekih Šveđana sam dobila odgovor kao super je to sve, ali njima ne pada na pamet da daju pare za nešto što bi im trebalo pokriti zdravstveno osiguranje, stoga oni mahom ne ostavljaju (bar sam ja stekla takav dojam). Mislim da je super stvar kod javnih banaka, koje te stanice tretiraju kao i koštanu srž, može je upotrijebiti bilo ko kome odgovara. Mi smo malo istraživali naučne časopise o tome i otkrili da je veća vjerovatnost da ti odgovaraju tuđe, nego vlastite. Kod privatnih to ne funkcioniše tako, može je dobiti neko drugi i testirati da li odgovara nekom drugom samo uz pristanak vlasnika. Pošto nismo imali mogućnost ostaviti stanice u javnim, ostavili smo u privatnoj, a ako ikad budemo u mogućnosti da damo u javnu to ćemo i učiniti (razgovarala sam sa našim agentom i on je rekao da kad god se odlučimo možemo povući stanice iz te banke).




AminaZana -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (30.8.2012 21:20:45)

znate sta.
sva ta prica oko maticnih celija je trenutno kod nas jos novitet i dosta ljudi nema pojma o ovome. ali jmedicina, tehnika i sve u zivotu tako brzo napreduje da u tih 20-25 godina pohranjivanja sve ce to dosta napredovati i da ce vecina zaliti sto nije pohranila te celije. ja sam zaista ZA, ko ima novce za to bolje je da pohrani i da mu nikad ne zatreba, nego da zatreba (ne daj Boze) i da cijeli zivot patis i kajes se sto to nisi uradio kada si imao priliku.
ali opet. svako neka za sebe odluci.
mi cemo za koji dan aBd dobiti blizance i od oba cemo pohraniti i krv i pupcanu vrpcu. jeste zaista velik iznos. ali nikad se ne zna.




Majka Tereza -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (31.8.2012 23:11:44)

Hvala djoisa [sm=smiley1.gif] Alhemicarka, slazem se za javne banke, zaista je daleko veca sansa da ce djetetu zatrebati tudje celije, ako neko ionako misli presjeci prije, donacija nije losa stvar. Da ja objasnim malo zasto sam protiv- u sustini mislim da samo cuvanje krvi kao krvi , koliko god nedokazano,moze biti ok stvar, pogotovo u svrhe istrazivanja. Problem je sto da bi sacuvali dovoljno krvi iz pupcane vrpce, pupcana vrpca se mora presjeci odmah, prije nego sto se krv koja pripada bebi, vrati u bebino tijelo. Radi se o otprilike trecini krvi djeteta! Vjestice (bas mi bezveze da te tako zovem...), bas mi je zao sto se nisi sjetila da napomenes za kasno rezanje[sm=smiley13.gif] ne bih se ni ja sjetila u onim bolovima, ja sam napisala pismo sa svim prohtjevima[sm=smiley36.gif] Mora da su mislili da sam nekakva primadoa, al sta me briga, radi se o mom djetetu, nek misle sta hoce.. U svakom slucaju je bolje sacuvati nego baciti, ali meni nakon toliko istrazivanja i kontakta sa raznim ljekarima, klijentima, sestrom, dokumentima ni jedno ni drugo vise nije bila alternativa, vec sam smatrala da je bitnije da dobije maksimalnu zastitu koju mu je priroda podarila, umjesto da se oslanjam na "banke krvi" koje obecavaju nesto sto nikad nije ni dokazano, ni ispunjeno.

Ta tvrdnja da je nekoj bebi izlijecen mozdani poremecaj ne moze biti istinita, jer cak se ni kompanije koje cuvaju krv ne usudjuju pohvaliti necim sto nije istina. Unatoc moci razmnozavanja maticnih celija, i oni se nadaju da ce u roku od 10 godina moci da pomocu m.celija stvore novi mozak, nova pluca i sl. Znaci i oni znaju da je tako nesto moguce tek za 10 godina, kada se bude naslo jos 30 raznih nacina da se prikupe maticne celije... Da je neko vec uspio izlijeciti poremecaj mozga pomocu tkiva koje se jos ne moze izolirati je znaci potpuno nemoguce..

Ja osjecam da te pare koje dam njima mogu dati na organsku ishranu i najkvalitetniju , zdravu hranu, pa i na taj nacin obezbjediti mu zdrav zivot i sprijeciti potencijalne bolesti kao npr rak koji je poslijedica E brojeva, pesticida, rafinirane hrane, kao bijelog hljeba i secera... Bolje sprijeciti nego lijeciti sto kazu... Moja teorija je da je bolje da mu pruzim savrsen start u zivotu tako sto cu mu dati sve cestice, celije i anti-oxidante koji mu pripadaju, i time ga zastititi od bolesti, a onda ga hraniti savrseno, zdravo, i na taj nacin mu pruziti zdravlje, umjesto da sve pare dajem kako bi mu u startu uzela trecinu krvi i sve korisno sto bi dobio preko maticnih celija, i onda se nadala da ce uspjeti uraditi nesto s tim celijama KAD se razboli. Ja nekako to gledam da je bolje da sve uradim kako bi ostao zdrav, te mu buduci naucno-fantasticni projekti ne bi trebali...

AminaZana, nije to kod nas novitet, ja mislim da nasi ljudi znaju vise o tome nego u bilo kojoj drugoj zemlji..Vec godinama se kod nas cuvaju m.celije.. Putujem dosta i srecem puno ljudi, i nikad nisam u inostranstvu vidjela toliko ljudi koji su ZA, jer se markenting ovih firmi kod nas ocigledno primio (bas kao tv-shop, koji je recimo u Svedskoj propao...) U mom krugu su desetine ljudi ostavili m.celije, a 70% njih apsolutno nema ta finansijska sredstva... I sad djeci kupuju nekvalitetnu hranu, virsle i pastete, jedva kraj s krajem spajaju, a zao im prestati cuvati kad su vec tolike pare zijanili. i valjda ono, zlu ne trebalo, boje se da ce biti peh, prestati cuvati, i bas onda ce se nesto desiti.. Cudni su nasi ljudi nekad, isto sujevjerna plemena [sm=smiley29.gif]Moja rodica u Svedskoj nije znala ni sta su maticne celije, jedna prijateljica je znala, ali joj je bilo smjesno sto neko placa za nesto sto nije dokazano i protiv cega dotori upozoravaju... A Amina, za 25 godina cuvanja, te celije vise nece moci biti koristene, za dijete (mora dijete biti ispod odredjene kilaze da bi bilo dovoljno, a za 25 godina ce biti jos 10 alternativnih nacina da se uzmu m.celije...Ali, kao sto kazes, svako je odgovoran za svoje dijete, i svako sam odlucuje, ja sam licno za to da svaki roditelj uzme odgovornost i sam uzme i istrazi sve u vezi ovoga, od ranog presjecanja pupcane vrpce, do istinskih detalja i statistike u vezi ovih celija, do nacina cuvanja, do bolesti koje su oficijelno izlijecene pomocu maticnih celija bebe... Ja sam istrazivala mjesecima, prvo sam bila kategoricno ZA, da bih se nakon iscrpnog istrazivanja odlucila za kategoricno PROTIV cuvanja, ali svako nek za sebe vidi [sm=smiley1.gif]

Ja vec 3 dana trazimlistu koju sam napisala kad sam se i sama odlucivala, mozda valjadne nekome[sm=smiley1.gif] Bila je pod "ciljevi za 2011-u godinu", nije ni cudo sto je nisam mogla naci [sm=smiley36.gif] Izvinjavam se na sturim informacijama, skracenicama ili ako je pokoja informacija zastarjela, ali ovo je bilo samo za nas dvoje da se odlucimo, ali se nadam da ce nekom biti od koristi...

ZA
-u buducnosti je moguce da ce neke bolesti moci da se lijece pomocu ovih celja

-brat ili sestra bebe mozda nekad budu trebali te celije, jer je veca podudarnost nego kod doniranih celija

-moguce je da ce se tehnologija razviti u slijedecih par godina, te ce se maticne celije moci koristiti i u praksi


PROTIV:

-unatoc tome sto vecina kompanija spominje leukemiju kao glavnu bolest koju bi ove celije mogle lijeciti, jos nijedan takav slucaj nije publiciran.

-maticne celije brata ili sestre (znaci ne samog djeteta) su iskoristeni dva puta u slucaju vrlo rijetke bolesti zvane talasemia, i to u Njemackoj i Singapuru.

- za vecinu bolesti ne postoji tehnologija koja bi mogla iskoristiti maticne celije na pravi nacin. Drugim rjecima, kada bi se dijete razboljelo danas, u vecini slucajeva njegove maticne celije ne bi mogle da se iskoriste zbog nedostatka potrebne tehnologije!

-neki eksperti tvrde kako reintrodukcija istih maticnih celija u krv orginalnog nosioca moze biti opasna jer se tim reintroduciraju i celije koje su uzrokovale bolest, pogotovo u slucaju genetskih bolesti.

-autologne operacije postoje i bez maticnih celija uzetih iz vrpce, iste se mogu uzeti i iz krvi ili kostane srzi, no te operacije jesu rijetke iz razloga sto su rizicne jer se iste celije koje su donijele bolest, vracaju u krv.

-u transplatacijama, pozitivni efekat zvani Graft versus Leukaemia se postize kad krv nije potpuno kompatibilna, pa celije donatora pocnu ubijati ostatak celija leuemije jer ih prepoznaju kao strane. Ovo se ne desava kad je primaoc krvi takodjer davaoc.

-Cak i kad bi se krv mogla upotrijebiti, kolicina maticnih celija koja se uzme nije dovoljna da izlijeci odraslog covjka, te moze lijeciti jedino djecu do odredjene kilaze. kolicina krvi iz jedne vrpce se moze koristiti samo za dijete koje je tesko do 38 kg, znaci do dobi od 10-12 godina. Cak i ovo je pretpostavka od strane kompanija koje cuvaju krv, te u praksi djeca ove kilaze jos nisu lijecena.

-daleko je veca sansa da ce nekom djetetu koje se razboli trebati maticne celije nepoznatog davaoca, jer je koristenje autolognih celija jos uvijek u fazi istrazivanja, te jos ne postoji tako razvijena tehnologija

- iako kompanije tvrde da je moguce da pomocu celija narastu novi organi, to jos nikad nije uradjeno, te nije sigurno da ce i biti u skoroj buducnosti

-maticne celije se nalaze na sve vise mjesta (umnjacima, djecijim zubima, menstrualnoj krvi...), sto znaci da ce maticne celije moci da se uzmu bilo kada, te kada tehnologija bude dovoljno razvijena, bit ce nacina da se skupe mat. celije te da s izlijeci potencijalna bolest, bez da se mora prerano rezati pupcana vrpca, bez skupih procedura, godisnjeg placanja bankama i sl..

- Roditelji koji sacuvaju bebine celije ovise od toga da firma dugo ostane u biznisu. Kada se nadju alternativni nacini da se prikupe maticne celije, velika je vjerovatnoca da ce firme koje cuvaju celije polako poceti propadati, pa nece moci garantovati dugorocno cuvanje--

-kompanije obecavaju kako ce m.celije bebe moci izlijeciti raznorazne bolesti, medjutim u slucaju da se dijete ustinu razboli, vjerovatnoca da je se m.celije moci koristiti su nevjerovatno male, roditelji ostanu razocarani i praznih dzepova kada su im pare za dokazano, realno lijecenje prijeko potrebne...

-American Academy of Pediatrics 2007 su izjavili da je "privatno cuvanje maticnih celija iz pupcane vrpce kao 'biolosko osigurnje' "nemudro" osim ako je clanu porodice trenutno potrebna, ili je velika vjerovatnoca da ce uskoro biti potrebna, transplatacija krvi...

- u ugovorima sa bankama krvi, nigdje tacno ne pise da smo kao roditelji ekskluzivni vlasnici ma.celija, sto znaci da se one vrlo lako mogu koristiti u druge svrhe, nakon sto odlucimo prekinuti ugovor i prestanemo cuvati krv... (druge svrhe mogu znaciti : kloniranje, istrazivanje ili cak parcijalna prodaja)

-do sada su se maticne celije (bilo cije)pokazale korisne jedino u slucajevima transplatacije, dok su druge upotrebe spekulativne i jos nema tehnologije koja bi mogla da ih iskoristi na drugi nacin

- Dr. John Wagner kaze :u slucajevima gdje su se m. celije koristile za transplataciju, za 3,500 slucajeva su koristene celije nepoznatih donatora, u 300 slucajeva su koristene m.celije brace, sestara ili rodbine, dok su u samo 14 zabiljezenih slucajeva koristene m.celije te bebe.

-Potreba za privatno cuvanim m.c. neznatna- kompanija CorCell (banka krvi) za 7 godina rada , nije iskoristila niti jednu "dozu" m.celija!

-StemCyte, org. za donacije maticnih celija, spominje ovu statistiku na svojoj stranici, dok privatne banke m.celija biraju da presute preporuke eksperata i statistiku

-kada banke mcelija pisu da su m.celije lijecile odredjene bolesti, obicno ne pisu da su te bolesti lijecene celijma nepoznatih donatora, i da se nijedna genetska bolest bebe ne lijeci njenim licnim m. celijama

-Dr. Joanne Kurtzberg, direktor pedijatrijskog "bone marrow and stem cell transplant programa" u Duke University Medical Centru kaze: 1.privatn bank krvi imaju lazn marketing i reklamiraju ono sto ce nekad biti moguce lijeciti maticnim celijama, ali ne spominju kako ima, i naci ce se jos vise, drugih nacina da se uzmu maticne celije 2.uslovi u kojima se krv cuva su daleko gori u privatnim bankama nego u javnim donatorskim centrima, i tek kada bi djetetu zaista trebale m.celije bi se saznalo da li su zbilja cuvane u optimalnim uvjetima, tj. da li su jos uvijek upotrebljive. S obzirom da privatno cuvane celije rijetko kome zatrebaju, statisticki je nemoguce znati koliko ih je upropasteno i koliko m.celija je uopste upotrebljivo...3. u vecini slucajeva, nema dovoljno m.celija da bi se transp. mogla izvrsiti. dosla je u priliku da moze da iskoristi m.celije iz p.vrpce 12 puta, a od tih 12 puta, u 6 slucajeva nije bilo kolicinski dovoljno celija da bi se transpl. izvrsila! 4. sazeto:privatne banke krvi se lazno reklamiraju, jer a) obicno nema dovoljno celija b) ne mogu se koristiti za vecinu bolesti c) ne mogu se koristiti za samu bebu d) ima i drugih nacina da se uzmu m.celije i izlijeci tih istih par bolesti e) druge svrhe upotrebe su u dalekoj buducnosti kad i drugi nacini uzimanja m.celija budu ustaljeni

-Inzinjer Robert Vago je ostavio krvnu banku, kompaniju Cyro-Cell International Inc. u 2000. jer se eticki nije slagao sa pouzdanosti metode zamrzavanja. "From my point of view the Food and Drug Administration should be regulating this industry,"

-M.celije se za sada koriste u svrhu transplantacije, ali za genetske bolesti se ne smiju vracati istom djetetu. Dosad su m.celije pomogle samom djetetu (tom istom od kojeg su i uzete) samo u slucaju raznih oblika anemije, gdje transplantacija licnih m.celija moze pomoci. Kada se ostavljaju m.celije, p. vrpca se mora rano presjeci, sto cini da beba gubi veliku kolicinu krvi, a to opet stvara veliki rizik od anemije. Znaci-cuvanje m.celija stvara pogodne uslove za anemiju, koja se opet moze lijeciti pomocu transplantacije m.celija. Pitanje je zasto omoguciti bolesti da se desi cuvanjem m.celija kojim bismo ga kasnije mogli lijeciti od iste bolesti koju smo omogucili ranim presjecanjem??? Ako pup.vrpca otpulsira, rizik od anemije postaje minimalan, te i m.celije postaju suvisne, jer je anemija u principu jedino sto ove i lijece putem trasplantacije...???!!!

-Dr. Irving Weissman, direktor "Institute of Stem Cell Biology and Regenerative Medicine",Stanford University, California, rekao je na sastanku American Association for the Advancement of Science (AAAS):

"Umbilical cords contain blood-forming stem cells at a level that would maintain the blood-forming capacity of a very young child ...They don’t make brain, they don’t make blood, they don’t make heart, they don’t make skeletal muscle, despite what various people claim ... [The banks] do the therapies, then they let the patients go on their own, short of maybe 50-150,000 dollars for a therapy that has no chance─taken away from a family that needs them when they have an incurable disease. It is wrong."

-Privatno cuvanje m.celija je ilegalno u Francuskoj i Italiji

-kako nastaju novi nacini da se sacuvaju m.celije, tako nastaju i nove kompanije koje cuvaju iste, npr.save-a-tooth koji cuvaju mlijecne zube i umnjake koji takodjer sadrze m.celije. Ove firme tvrde potpuno iste stvari kao i cryo-save i sl, znaci sve spekulativno, sta ce se sve moci itd, ( super- krv na jednom mjestu, zubi na drugom, kosa na trecem, ko zna sta na cetvrtom...) - doduse ostavljanje zuba je u tom slucaju bolje, jer ostavljanjem dijete ne rizikuje smanjen imunitet, anemiju i ne oduzimamo anti-tijela i anti-oksidante, poenta je da ce u buducnosti biti pametnijih nacina da se uzmu mcelije, bez da moramo prerano rezati pvrpcu...

Zakljucak: ranim rezanjem pupcane vrpce stvaramo uvijete za anemiju i nizi imunitet. U slucaju opasne anemije, transplantacia njegovih m.celija moze pomoci, ali zasto cuvati m.celije za bolest koja je potaknuta ranim presjecanjem u svrhu cuvanju istih????!!!!, kad jednostavno mozemo pustiti da pupcana vrpca otpulsira i djetetu vrati svu krv, tim sprijecimo anemiju, i onda nam ne trebaju sacuvane m.celije, jer za sad je to jedino sto one rade..?! Pa jel??! A kasnije kad se malo vise ispita ostaviti zubice ili sta vec nadju sto sadrzi m.celije...?!


Eto, ko uspije procitati, ima sladoled od mene
[sm=lev.gif]




novi kolacic -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (1.9.2012 12:17:04)

Gdje da se javim za sladoled? [sm=smiley36.gif]
Sad sam se pokolebala oko celija...




Majka Tereza -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (1.9.2012 20:52:12)

Novi kolacicu, cim ti se bude jeo, samo javi [sm=smiley1.gif]

Ovo sve pisem jer zelim da pomognem onima koji se dvoume onako kao sto sam se ja dvoumila.. Kakvu god ko odluku donese, nadam se da je ova moja lista biti bar malo od pomoci, kad sam ja provela toliko dana trazeci, da bar neko drugi ne mora...[sm=smajl.gif]




Shejna -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (1.9.2012 21:30:13)

Curke, neka od vas pohranjivala u Seracell? Zanimaju me iskustva!




Visnja RR -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (1.9.2012 21:38:10)

shejna imas posebnu temu o Seracell pa prati tamo diskusiju...

http://www.ringeraja.ba/forum/Mati%C4%8Dne_%C4%87elije_-_Seracell/m_1360783/tm.htm




mo girl -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (2.9.2012 12:17:29)

Majka Tereza sad sam se i ja pokolebala oko celija,znam da svi mi zelimo sve najbolje za svoju djecu i da sprijecimo sve grozote koje se mogu desiti,al znas sta mene muci:neznam sta ce biti za 20god mozda ce nasa medicina i uznapredovati i poceti se ta lijecenja i u nas al sta ako nedaj boze zatreba a lijecenje treba obaviti negdje u inostranstvu?kakve mi koristi od celija ako nemam 100000 il 200000 eura za lijecenje vani?neznam bas me to muci sad sta da radim




FAMILY PLUS -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (3.9.2012 13:19:48)

Poštovane,

kada je u pitanju prerano rezanje pupčane vrpce stav Cryo-Save je sljedeći:

„Stav Cryo-Save-a je da uzimanje matičnih ćelija ni na koji način ne smije ugroziti zdravlje majke i djeteta, uzimanje uzorka prati prirodni tok porođaja i vrši se nakon što se pupčana vrpca presiječe, odnosno kada se dijete odvoji od majke. Krv se sakuplja iz onog dijela pupčane vrpce koji je povezan sa posteljicom.

Kada je u pitanju vrijeme rezanja pupčane vrpce neki stručnjaci savjetuju rezanje pupčane vrpce odmah nakon poroda ili do 2 minuta nakon poroda, dok drugi drže stav za rezanje pupčne vrpce nakon 5 i više minuta.

U medicinskom istraživanju koje je provedeno, ustanovljeno je da odgođeno rezanje pupčane vrpce do 2 minute može zaštiti dijete od anemijeu prvih 6 mjeseci života, posebno u dijelovima svijeta s lošom zdravstvenom njegom beba. Međutim, odgođeno rezanje pupčane vrpce također može izazvati veći rizik od policitemije, hiperbilirubinemije i drugih poremećaja novorođenčadi.

Detaljnije informacije o istraživanju koje je provednomožete pronaći na stranici Svjetske zdravstvene organizacije na linku:

http://apps.who.int/rhl/pregnancy_childbirth/childbirth/3rd_stage/cd004"

Srdačan pozdrav,
FAMILY-PLUS Tim




moon2 -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (3.9.2012 13:41:52)

Family plus,
molila bih vas da, ukoliko ste citali prethodne postove,
date neki malo iscrpniji komentar. Narocito vezano za podatke o slucajevima kojima su pomogle maticne celije - konkretni primjeri,
te o tome da li u BiH postoji strucano osoblje - doktori obuceni za metode lijecenja uz pomoc maticnih celija?
Jako sam zainteresovana za ostavljanje celija, ali citajuci prethodne postove sam pokolebana, kao i mnoge druge majke.
Hvala vam unaprijed.





lana32 -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (4.9.2012 16:13:27)

Ja sam pohranila matične ćelije u Future Health ,i od njih dobivam mailove kad se desi neko liječenje matičnim ćelijama koje su čuvane u njihovoj banci ,nije često ,ali se dešava,u mailu su iscrpni izvještaji gdje ,kada i kako se neko dijete izliječilo.
Po struci sam zdravstveni radnik i mislim da ima koristi od njih ,naročito u budućnosti ,jer mnoga su liječenja u eksprimentalnoj fazi tako da se još i ne objavljuju ,ali ima dosta tih dostignuća ,ne samo kod djece,nego i kod odraslih .
Ovdje m jedino smeta veliki marketing oko ovih agencija koje su posrednici između banaka i klijenata,to je postalo previše izvikano,malo fali da se počne prikazivati i u pauzama između filmova i utakmica,to je ipak jedan veliki minus,zato sam se i odlučila za Future Health ,jer nisu bili tako agresivni u marketingu kao i ostali . Što se tiče njihove usluge ,ja sam zadovoljna ,sve je prošlo ok .




lana32 -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (4.9.2012 16:21:19)

Vidim u postovima da se često spominje rano prescjecanje pupčane vrpce i njene posljedice,ne mogu potvrditi šta je istina ,a šta nije,ali mogu reći da u mom slučaju to nije bilo istina. Porođena sam na carski ,čim su dijete izvadili ,odmah su presjekli i dijete je dato pedijatru za dalje,dr koji me porađao je istiskivao krv iz vrpce ,uzeo tkivo i sve to pakovao u epruvete predviđene za to,sam mi je potvrdio da nije čekao duže od 2 minute,već da je to uradio odmah. Moje dijete nema nikavih problema,anemiju ni da spominjem,savršenog je zdravlja,jakog imuniteta jer do svojih 8 mjeseci još nikad nije dobila temperaturu niti je zakašljala. Da li to ima veze s porodom i uzimanjem krvi iz prerano presječenog pupčanika to ne znam ,ali samo govorim da kod mene nije takav slučaj ,nikakve posljedice nisam još primjetila .




FAMILY PLUS -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (12.9.2012 15:23:18)

Poštovane,

u nastavku možete pronaći nekoliko interesantnih linkova, koji govore o konkretnim upotrebama matičnih ćelija:
http://fox2now.com/2012/03/15/cord-blood-banking-saves-missouri-girls-life/

http://abcnews.go.com/Health/Wellness/cord-blood-stem-cells-restore-hearing-toddler/story?id=16750718#.UFCLCrLN-i1

http://diabetes.webmd.com/news/20120611/stem-cells-type-1-diabetes

http://investor.osiris.com/releasedetail.cfm?releaseid=674658

http://www.ukctuzla.ba/ukctuzla/index.php?option=com_content&view=article&id=886%3A50-transplantacija-matinih-elija-hematopoeze&lang=ba

Srdačan pozdrav,
FAMILY-PLUS Tim




Majka Tereza -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (16.9.2012 4:37:26)

Ustala da nahranim malog koji se probudio gladan, sad ne mogu da zaspim u udjoh da vidim sta ima. Ne mogu sebi da dodjem..

FAMILY PLUS, pa jeste li vi ozbiljni??

Vi u svom registtru znaci nemate NITI JEDAN slucaj konkretnog lijecenja, vec morate googlati lijeve clanke o tome kako biste dali bilo kakav dokaz, i to par sedmica nakon sto vam je postavljeno pitanje.. Pa ove zene su to i same mogle uraditi..[sm=zmeden.gif]

Postavljeno vam je pitanje da li se na ovaj nacin uopste dosad lijecilo kod nas, da li VI (ne neke druge banke krvi, vec VI) imate konkrete primjere lijecenja i da li je medicinsko osoblje strucno da obavi takve transplatacije, da li imamo tehnologiju koja je potrebna za to, ili ce roditelji i pored ovih silnih para koje daju na cuvanje celija, morati placati lijecenje u inostranstvu. Na ovo ima saljete link http://fox2now.com/2012/03/15/cord-blood-banking-saves-missouri-girls-life/ i http://abcnews.go.com/Health/Wellness/cord-blood-stem-cells-restore-hearing-toddler/story?id=16750718#.UFUowfUYbsm

znaci clanke o slucajevima lijecenja u AMERICI, nije cak ni u Evropi, , i ne postoje nikakve referencije, niti adrese gdje bi se podaci mogli provjeriti, samo reklame za americku banku krvi. U drugom clanku su ovom djetetu uspjeli spasiti sluh tako sto su ubrizgali maticne celije - celije koje dijete nije primilo pomocu pupcane vrpce tokom rodjenja. Ako ovako dijete ozdravi cim primi nazad svoje maticne celije - celije koje nije primilo pri rodjenju jer je pupcna vrpca odsjecena prerano kako bi se sacuvala krv- onda se postavlja pitanje da li bi se to dijete uopste i razboljelo da je tokom porodjaja primilo sve maticne celije u svoje tijelo kroz pupcanu vrpcu prije nego sto je ista prerezana.


Slijedeci clanak se radi o lijecenju diabetesa http://diabetes.webmd.com/news/20120611/stem-cells-type-1-diabetes

I ovdje se naravno radi o slucaju u Americi, ne kod nas, niti i Evropi. i

a)Ovi pacijenti su lijeceni kostanom srzi, ne m.celijama iz p.vrpce .Pise:

First, patients are given drugs to stimulate production of blood stem cells. The blood stem cells are then removed from the body and frozen. Then, patients are hospitalized and given drugs to kill the destructive immune system cells. The harvested blood stem cells are then put back into the patient. Mticne celije su nezrele celije koje imaju "cist" DNK i nisu poprimile vanjske uticaje, i mogu se naci i u npr. kostanoj srzi, a te se najvise i koriste za lijecenje i transplataciju. Ovdje se znaci NE radi o maticnim celijama iz p.vrpce

b) lijepo pise da je to rani studij, te da su ovo pokusni kunici, te da se ovakvo lijecenje jos ne smije obavljati
c) f (p)okusna grupa je osim maticnih celija dobijala i jake lijekove kako bi im se smanjio imunitet , te im imuni sistem ne bi napadao celije koje produciraju inzulin. Ovo je uzrokovalo kod mnogih jak pad imuniteta, i sve sto ov nosi sa sobom, tj. jake nus-pojave. Grupu jos uvijek nadgledaju, jer mora proci odredjeni broj godina izmedju eksperimenta i masovnog koristenja lijeka
d) nije jasno da li je lijek ili transplantacija doprinijela zeljenim efektima..te je zato ov nazvano ranim studijem, te je ujedno ovo i jedini studij. Potrebno je ejos najmanje 6-7 studija i bar 10 ak godina prije nego sto ovo postane oficijalni nacin lijecenja, pod uslovom da i ostali studiji budu uspjesni, naravno [sm=smiley1.gif] Ali, kako godm, nista od ovoga nije relevantno, jer se nNE radi o maticnim celijama novorodjenceta, iz p, vrpce, vec m. celijama kostane srzi.. Da li je gospoda iz cryo-sava uopste pocitala clanak koji su stavili..Ili su samo htjeli, onako , da skinu raju s dnevnog reda..Po principu valjaju kad placaju [sm=smiley13.gif]

dalje, http://investor.osiris.com/releasedetail.cfm?releaseid=674658
je clanak o lijeku, Prochymal, koji sadrzi maticne celije. I opet NE maticne celije iz pupcane vrpce, vec iz kostane srzi.

Prochymal is the world's first approved drug which has a stem cell as its active ingredient. Developed by Osiris Therapeutics, Prochymal is an intravenous formulation of mesenchymal stem cells (MSCs), which are derived from the bone marrow of healthy adult donors between the ages of 18 and 30 years.

Ne razumijem kakve veze ima kostana srz isacim ?? To jesu maticne celije, ali naravno ne maticne celije koje se pohranjuju u bankama krvi, vec celije koje imamo u nasoj kostanoj srzi. PODRAZUMIJEVA se da zene pitaju u vezi maticnih celija cijom se pohranom VI BAVITE...i ne u vezi celija kostane srzi, jer njih ne pohranjujemo, niti one imaju veze s vama, te to nije tema danasnje emisije. Ako se na to mislite vaditi, zbilja podcjenjujete ove pametne, brizne zene.
mozda se nadate da ne znamo engleski [sm=smiley36.gif]

U slijedecem clanku http://www.ukctuzla.ba/ukctuzla/index.php?option=com_content&view=article&id=886%3A50-transplantacija-matinih-elija-hematopoeze&lang=ba
se radi o transplatacijama kod nas, ali se OPET radi o maticnim celijama kostane srzi, NE o maticnim celijama novorodjenceta koje oni cuvaju uz ogromnu novcanu nadoknadu preplasenih roditelja.. Ne shvatam zasto salju ove clanke.. Pa pobogu, prva recenica glasi: U povodu urađene 50-te transplantacije matičnih ćelija hematopoeze ( koštane srži) u JZU UKC Tuzla održana je konferencija za novinare...

Nisu mogli ni prvu recenicu procitati prije objavljivanja?? I zaista nemaju nijedan konkretan primjer iz svoje baze podataka? Pa ni na internetu nisu mogli naci primjer lijecenja m. celijama iz pupcane vrpce u Evropi??

Znala sam da se lijecenje nije jos toliko razvilo, ali nisam ocekivala da je stanje ovako lose, da kupe lovu a ne nude nista[sm=smiley13.gif] U soku sam.. I da firma koja pokupi tolike pare ne moze da odvoji 15 minuta za roditelje, da bar procita clanke koje salje kad vec nemaju nijednog konkretnog primjera iz svoje baze...

Zaoo mi je prestravljenih roditelja koji iz silne ljubavi prema svom djetetu, iz zelje da mu pruze sve, za sarene laze dadose svoju ustedjevinu...

Ove clanke uzimam kao uvredu i podcjenjivanje nase inteligencije..
[sm=lev.gif]

A za sve fine majke, sta god vi odlucile u vezi maticnih celija, jedan veliki

[sm=smiley31.gif]




FAMILY PLUS -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (17.9.2012 14:53:39)

Poštovane,

Uzorci koji su povučeni iz naše banke, a koji su korišteni u Evropi, korišteni su na sljedećim klinikama:

Kliniek Pedriatrische Hematologije und Onclogie, Frakfurt, Njemačka
Klinika Pirogov, Sofija, Bugarska
Centro de Transfusiones de la, comunidad de Madrid, Madrid. Španija
Kinderspital Zurcih, Cirih, Švicarska
Hospital Infantil Nino Jesus, Madrid Španija
Hospital Universitario, Madrid Španija.

Uzorci su korišteni prilikom tretmana akutne limfne leukemije, cerebralne paralize, meduloblastoma i drugih oboljenja.
Zbog privatnosti podataka porodica čiji su članovi liječeni nismo u mogućnosti navesti imena. Ukoliko neko želi dodatne informacije molim Vas da slobodno dođete u našu kancelariju na Porodilištu Jezero.

Pored toga, u Banja Luci će 21.9. 2012 godine biti održana 3. Međunarodna konferencija "Regerativna medicina-matične ćelije, genetički inženjering i biotehnologije" (više informacija na http://www.maticnecelije.ba/konferencija-3), gdje će biti iznijete najnovije informacije o tretmanima matičnim ćelijama u Evropi.

Srdačan pozdrav,
FAMILY-PLUS Tim




mo girl -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (17.9.2012 16:22:19)

mene zanima da li se u BiH upotrebljavaju maticne stanice za ljecenje?nemam bas neke koristi o podacima iz svicarske i spanije jer danas malo ko ima novaca da ide u svicarsku na lijecenje




alminasuljkic -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (24.9.2012 16:35:00)

de mi recite iz prve ruke koliko kosta to pohranjivanje maticni celija ..unaprijed hvala




FAMILY PLUS -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (25.9.2012 17:09:40)

Poštovana,

Cryo-Save u BiH nudi sljedece usluge:

CryoCord - krioprezervirane matične ćelije izdvojene i sačuvane iz krvi iz pupčane vrpce
CryoCord+ - krioprezervirana pupčana vrpca i krioprezervirane matične ćelije izdvojene i sačuvane iz krvi iz pupčane vrpce

CryoCord
Nakon što je Produkt uspješno sačuvan. Period čuvanja 20 godina. 1.985,00 EUR
Nakon što je Produkt uspješno sačuvan. Period čuvanja 25 godina. 2.185,00 EUR

CryoCord+
U slučaju da je Produkt, Krioprezervirana pupčana vrpca i Krioprezervirane matične ćelije izdvojene i sačuvane iz krvi iz pupčane vrpce, oboje uspješno sačuvani. Period čuvanja 20 godina. 2.300,00 EUR

U slučaju da je Produkt, Krioprezervirana pupčana vrpca i Krioprezervirane matične ćelije izdvojene i sačuvane iz krvi iz pupčane vrpce, oboje uspješno sačuvani. Period čuvanja 25 godina. 2.550,00 EUR

U slučaju da je samo Produkt, Krioprezervirana pupčana vrpca, uspješno sačuvan. Period čuvanja 20 godina. 1.985,00 EUR

U slučaju da je samo Produkt, Krioprezervirana pupčana vrpca, uspješno sačuvan. Period čuvanja 25 godina. 2.185,00 EUR

U slučaju da je samo Produkt, Krioprezervirane matične ćelije izdvojene i sačuvane iz krvi iz pupčane vrpce, uspješno sačuvan. Period čuvanja 20 godina. 1.985,00 EUR

U slučaju da je samo Produkt, Krioprezervirane matične ćelije izdvojene i sačuvane iz krvi iz pupčane vrpce, uspješno sačuvan. Period čuvanja 25 godina. 2.185,00 EUR

Za sve dodatne inforamcije molim Vas da nas pozovete na 033/555 888 ili da posjetite www.maticnecelije.eu

Srdačan pozdrav,
FAMILY-PLUS Tim




gerberka -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (1.10.2012 16:04:43)

meni je ostao jedan vaučer koji poklanjam..ne znam jesam li profulala temu [sm=smiley14.gif]




Skyfall -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (8.10.2012 12:37:02)

Majka Tereza, hvala PUNO sto si sumirala svoje zakljucke o ovoj temi. Upravo sam htjela da pisem vlastite koji su vrlo slicni tvojima (također nastali na daaanima istrazivanja) i sad mi je drago što ne moram pisati romane. :D Zaprepastena sam kako daleko kompanije mogu ici da prodaju proizvod, a ovaj je tako marketinski savrsen (igra na savjest novog roditelja) da bih ga i sama prodavala da sam zla! :DDD

Takodjer se slazem da su ponizavajuci odgovori koje nam te iste kompanije salju, promotivni materijal je smiješan i potcjenjujući (a tako obiman - na vježbama za trudnice mi tutnuše dvije promotivne "knjizurine" u ruke, a u njima NISTA konkretno ne pise).

Nadam se da će sto manji broj roditelja kojima ovaj novac puno znaci kupiti "proizvod" sada, u fazi u kojoj se o njemu nista ne zna.

Veliki pozdrav svim mamama! ;)







Suela -> RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija (26.10.2012 20:43:35)

pozz, rado bih primila vaučer na poklon[sm=smiley1.gif][sm=smiley9.gif][sm=smiley9.gif][sm=smiley9.gif][sm=smiley9.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  19 20 [21] 22 23   Sljedeća stranica >   >>