RE: Stitna zlijezda (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Zdravlje



Poruka


veeseelaa -> RE: Stitna zlijezda (27.1.2013 20:49:53)

[sm=zmeden.gif]




Hanady RR -> RE: Stitna zlijezda (27.1.2013 20:53:46)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja sam dobila uputnicu za vadit hormone štitne
ukoliko bude sve ok trebam li tražiti i UZ ?
izvinjavam se na glupom pitanju al pojma nemam oko ovog, nalaze radim zbog prijevremenog poroda koji mi se desio


vesela kad uradiš hormone i dobiješ nalaz ideš doktorici...ako bude rpomejan nekih ona će ti dati dalje upute gdje ići i kome, kome specijalisti...
u principu u regulranom radu štitne gdje ti kao pojedinka i ne odjetiš smtenje na koje se žališ mislim d ai nemaš potrebu za UZ iste...
no svakako po obavlljenom nalazu hormona zant ćeš što dalje




veeseelaa -> RE: Stitna zlijezda (27.1.2013 21:01:34)

ma kontala sam da odmah tražim i za UZ uputnicu, zato pitah
ja nemam nikakve promjene koje nosi problem sa štitnom al eto uradiću sve nalaze
ko zna, možda nešto propuštam [sm=smiley13.gif]




Hanady RR -> RE: Stitna zlijezda (27.1.2013 21:06:48)

kad uradiš nalaze ako ima ikakav apormjena na štitnoj pokazat će hormnski nalaz...
eh sad ti nemaš vidno uvećanu, nema probleme kilaže...koliko mrašanja ili deblajanja...
nema ono kao gušenja, pritisak na mjestu iste itd...
mislim ako svi nalazi štitne budu Ok, Uz neće ti biti potreban...

Dobro je da obaviš sve pretrage...
ako ništa da mirnija budeš u budućnosti...
no kao što si i čitala i čula...jednostavno se desi a nemaju ni medicinko objašnjenje za to...[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

Sretno[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]





bebaa -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 10:38:07)

pozdrav svima,dugo se nisam javljala pa da vam se malo izjadam...porodila sam se prije 4 mj. i otad mi je stanje stitne otislo u suprotnom smjeru...prije trudnoce i poroda sam imala hipotir. a sad hiperti. ,svakih 6 nedjelja sam na dipu,smanjuju doze letroxa, pa vidjet cemo...a meni je strasno toplo,pzeznojavam se,kosa strasno opada,kosti me nesto bole a najvise zglobovi,ne znam imal ti ikakve veze ali se tako osjecam...dojim malog pa kazu da hormoni jos nisu dosli na staro...ma sta da kazem,kontrola i manje stresa u zivotu i bice bolje...valjda...




veeseelaa -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 13:26:55)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

kad uradiš nalaze ako ima ikakav apormjena na štitnoj pokazat će hormnski nalaz...
eh sad ti nemaš vidno uvećanu, nema probleme kilaže...koliko mrašanja ili deblajanja...
nema ono kao gušenja, pritisak na mjestu iste itd...
mislim ako svi nalazi štitne budu Ok, Uz neće ti biti potreban...

Dobro je da obaviš sve pretrage...
ako ništa da mirnija budeš u budućnosti...
no kao što si i čitala i čula...jednostavno se desi a nemaju ni medicinko objašnjenje za to...[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

Sretno[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




ma da, jednostavno se desi [sm=smiley13.gif]
ja zaista nemam nikakve simptome koje upućuju na problem sa štitnom
danas sam bila na DIP-u i na vadjenje hormona se naručuje, čeka se po 3-4 mjeseca[sm=smiley29.gif]

srećom te je neki dječak radio na prijemnom pa me ubacio za 18/02 inače mi spomenu na početku neke termine u aprilu




lorus -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 16:27:15)

vesela i ja sam dans bila na dip-u i upisa me za 8.4.,kad sam dosla kuci kontam sto ne proba malo moljakat za neki blizi, a dok ne uradim nalaz ne smijem ni pomisliti da se bacim na bebu, a htjela bih prije aprila, vec sam mislila otici privatno, ali za ft3,ft4,tsh,antitg i antitpo treba 140KM, a obzirom da sam ovaj mjesec obavila jos neke nalaze u privatnoj reziji...[sm=zmeden.gif]
Sasvim slucajno sam otkrila da imam autoimuno oboljenje stitne zlijezde, tzv.hasimoto.
Kod kojeg endokrinologa ides i koliko se ceka termin, ovo mi je prvi put da imam ovih problema?




mishkica -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 16:41:10)

Pozdrav cure, ne javljam se cesto, ali ovdje vidim o stitnoj, i moja je nekakva uzburkana, ja nikad nikakav simptom nisam imala da s njom nesto ne stima, medjutim, kad sam prvi put bila kod ginekologa izmedju ostalog zaokruzio mi da povadim i ove hormone, i tsh bio 20, od tad svakakvih varijacija bilo i na letroxu sam 75mikrograma, a nedjeljom 50 vec 3 godine..poslije poroda tsh bio nula 6-7 mj i tad mi je rekao da prestanem dojiti, da se hormoni smire, jer prolaktin to jos koci da se smiri poslije poroda..ja nemam bas nikakvih smmptoma ali sam 8 kg dobila u vrlo kratkom vremenu kad sam posla piti letrox, pa sam otad stalno po dijetama, neuspjesnim, probava mi kriticna, kosa je ok, a sad primijetim na ogledalu zadebljanje na vratu s desne strane, pa moram otici do njega, nesto kao podbradak, ali ne na tom mjestu, bas vidim da je stitnjaca tu, jer u mene je ostecena jednim dijelom, ali nije bilo zadebljanja dosad..doduse posao me sekira u zadnje vrijeme, pa se bojim da je i do toga...ne znam sta je ovo, i ni rolke ne mogu nositi, stalno kao da me neko davi..iko slicno iskustvo??[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




mamaajna -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 17:10:35)


IZVORNA PORUKA: bebaa

pozdrav svima,dugo se nisam javljala pa da vam se malo izjadam...porodila sam se prije 4 mj. i otad mi je stanje stitne otislo u suprotnom smjeru...prije trudnoce i poroda sam imala hipotir. a sad hiperti. ,svakih 6 nedjelja sam na dipu,smanjuju doze letroxa, pa vidjet cemo...a meni je strasno toplo,pzeznojavam se,kosa strasno opada,kosti me nesto bole a najvise zglobovi,ne znam imal ti ikakve veze ali se tako osjecam...dojim malog pa kazu da hormoni jos nisu dosli na staro...ma sta da kazem,kontrola i manje stresa u zivotu i bice bolje...valjda...

ukljuci D vitamin,mene kosti ima 2g bole,i tek sad doznadoh da sam trebala piti D vitamin radi stitne,helem strasno mi je nizak D vitamin u organizmu,pa nebi bilo lose da vidis koliko imas D vitamina




veeseelaa -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 22:24:56)

IZVORNA PORUKA: lorus

vesela i ja sam dans bila na dip-u i upisa me za 8.4.,kad sam dosla kuci kontam sto ne proba malo moljakat za neki blizi, a dok ne uradim nalaz ne smijem ni pomisliti da se bacim na bebu, a htjela bih prije aprila, vec sam mislila otici privatno, ali za ft3,ft4,tsh,antitg i antitpo treba 140KM, a obzirom da sam ovaj mjesec obavila jos neke nalaze u privatnoj reziji...[sm=zmeden.gif]
Sasvim slucajno sam otkrila da imam autoimuno oboljenje stitne zlijezde, tzv.hasimoto.
Kod kojeg endokrinologa ides i koliko se ceka termin, ovo mi je prvi put da imam ovih problema?



e hebo ga ti, ja se ne predajem dok me metlom ne otjeraju
i mene je htio metnut u aprilu al ja ovo pa ono
a u startu ga pitah dok mu davah knjižicu: ja ne znam jesam li na pravom putu
pa se onda sjetih nadrealista i dodadoh svi putevi su pravi
zajedno se nasmijasmo

a aparat za kafu mi je progutao 1 KM a kafe ni na mapi [sm=smiley36.gif]
i to sam mu se požalila [sm=smiley36.gif] rekoh ako mi ne daš neki bliži termin past ću u depresiju [sm=smiley36.gif]
a tu marku jedan dedo jutros ničim izazavan dade mojoj Ajši


a našla si kog ćeš pitati đe idem i po šta
ja ti pojma nemam
ja radim nalaze jer sam imala prijevremeni porod inače nikakvih simptoma koji upućuju na bolest štitne nemam




SREĆNA -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 22:29:46)


IZVORNA PORUKA: lorus

vesela i ja sam dans bila na dip-u i upisa me za 8.4.,kad sam dosla kuci kontam sto ne proba malo moljakat za neki blizi, a dok ne uradim nalaz ne smijem ni pomisliti da se bacim na bebu, a htjela bih prije aprila, vec sam mislila otici privatno, ali za ft3,ft4,tsh,antitg i antitpo treba 140KM, a obzirom da sam ovaj mjesec obavila jos neke nalaze u privatnoj reziji...[sm=zmeden.gif]
Sasvim slucajno sam otkrila da imam autoimuno oboljenje stitne zlijezde, tzv.hasimoto.
Kod kojeg endokrinologa ides i koliko se ceka termin, ovo mi je prvi put da imam ovih problema?



Mislim da bi ovo u AL Taviilu koštalo 80 km, nalazi budu za pola sata-sat, a dr. odmah očita iste.




veeseelaa -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 22:35:04)


IZVORNA PORUKA: SREĆNA


IZVORNA PORUKA: lorus

vesela i ja sam dans bila na dip-u i upisa me za 8.4.,kad sam dosla kuci kontam sto ne proba malo moljakat za neki blizi, a dok ne uradim nalaz ne smijem ni pomisliti da se bacim na bebu, a htjela bih prije aprila, vec sam mislila otici privatno, ali za ft3,ft4,tsh,antitg i antitpo treba 140KM, a obzirom da sam ovaj mjesec obavila jos neke nalaze u privatnoj reziji...[sm=zmeden.gif]
Sasvim slucajno sam otkrila da imam autoimuno oboljenje stitne zlijezde, tzv.hasimoto.
Kod kojeg endokrinologa ides i koliko se ceka termin, ovo mi je prvi put da imam ovih problema?



Mislim da bi ovo u AL Taviilu koštalo 80 km, nalazi budu za pola sata-sat, a dr. odmah očita iste.



sve to jeste al dal se sa istim možeš pojaviti državnom ginekologu il dr opće prakse i sl
i ja bi sve privatno odradila al kontam ništa mi se neće utefterit




SREĆNA -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 22:40:59)

Hoće hoće, ja sam radila, svi priznaju nalaz, čak šta više. Teftere itekako, čak i preporuče da ideš jer se zna koliko se čeka da te naruče.




veeseelaa -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 22:42:27)


IZVORNA PORUKA: SREĆNA

Hoće hoće, ja sam radila, svi priznaju nalaz, čak šta više. Teftere itekako, čak i preporuče da ideš jer se zna koliko se čeka da te naruče.



o pa da znam
ako bude trebao UZ




SREĆNA -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 22:43:14)

Priznaje i ginekolog i internista i dr. u DZ svi zaista, ja sam nosila nalaz kad sam pošla ležat u bolnici zbog srca, oni sebi ostavili nalaz, jedva se izborih da mi ga vrate, pa oni kopirali da imaju u istoriji bolesti.




SREĆNA -> RE: Stitna zlijezda (28.1.2013 22:45:19)

Pa ako budu nešto varirali nalazi i ref. vrijednosti reći će ti dr. šta dalje, kad opet raditi isti i da li treba uzv štitne.




Black Rose -> RE: Stitna zlijezda (9.2.2013 22:37:18)

pozdrav svima .... imala sam problema proteklu godinu jako puno i jos tome da dodam da se borim sa neplodnoscu tako da se jako puno sekiram . Poceli su mi se javlhati neke tegobe kao lupanje srca , nekad drhtanje , nervoza panika ....... Mislila sam da je problem sa srcem ali dr. kaze da je s tim sve u redu da je to samo rezultat stresa . Dala mi xanax i to je to . Ali iz iskustva drugih sa slicnim simptomima kazu da je to od stitnjce . Eh sad mene zanima da li je moguce cvorove koji se javljaju na stitnjci osjetiti rukom tj na dodir.

Izvinjavam se zbog nestrucnog objasnjenja i relativno glupog pitanja al stvarno me to muci a nemam koga pitati :)




bebaa -> RE: Stitna zlijezda (10.2.2013 11:59:45)

draga moja odma izbaci taj xanax iz upotrebe...i meni je jednpm dr. koja je bila na zamjeni dala to ma moja doktorica poludila kad je vidjela...uzmi lexilium od 1.5 on je super za probleme sa stitnom...a ustvari kako ti je i dala taj lijek...na osnovu cega...zaboga moras uraditi sve pretrage prije nego ti se ukljuci kakva terapija...idi kod svog porodicnog ljekara u ambulantu i trazi sve uputnice za pretrage...uputnicu za hormonalni status stitne i to radis na DIP-u...odes gore i narucis se...trazi uputnicu za UZ stitne...imas radiologiju u Omer Maslic tu sam ja radila...narucuje se i tu...ali niposto ne pij terapiju tipa xanaxa pa jesi procitala za sta je,to konja moze oboriti...za tvoje simptome trebas samo nesto blago za smirenje da ti opusti misice disajnih puteva da se ne boris za zrak i da ti malo smanji lupanje srca...a sve sam ja to imala i godinama sam na terapiji letroxa ali moras prvo ustanoviti sta ti je...




bebaa -> RE: Stitna zlijezda (10.2.2013 12:04:47)

zaboravih glavno...sto vise stresa gori su simptomi...ponekad poremeceni hormoni stitne ti otezavaju zacece mada nije pravilo i ja sam rodila sina prije 4.5 mj...a na terapiji sam...znaci kad utvrde sta ti je i dadnu trapiju i kad se malo opustis i klonis se stresa bice bolje pa ako Bog da i zaneses i usrecic se...samo bez stresa koloko god mozes...razumijem da nam je zivot takav,ubrzan tempo,kriza svugdje,tvoje opterecenje bebom...ali ako hoces to smiri se jer stitna ludi za stresom ko ja za cokoladom...hahahaha...sretno




teacher75 -> RE: Stitna zlijezda (10.2.2013 12:12:16)

ja sam prije 2 mjeseca imala upalu stitne zlijezde i buduci da mnogi ljudi ne znaju da to postoji odlucila sam da napisem svoje iskustvo ovdje. u pitanju je bio subakutni tireoiditis. pocelo je kao uala grla. imala sam temepraturu oko 38 danima, grlo me boljelo, otezano sam gutala i bolio me vrat naprijed na pritisak sa vanjske strane. pojacano sam se znojila.nalaz krvi mi je pokazao jako visok CRP i sedimentaciju. iako mi je dr opce prakse rekla da je upala grla, mene je cudno boljelo pa sam posumnjala na stitnu, jer me bas boljelo na mjestu gdje se ona nalazi. do tada nikad nisam imala nikakvih problema sa stitnom. otisla sam na UZ stitne i vidjeli su da je jedna strana uvecana, poslali me da vadim hormone na nuklearnu na kosevu, tamo su mi uspostavili gore spomenutu dijagnozu, dobila sam antibiotik 7 dana, propanolol za srce (posto mi je puls bio ubrzan),aspirine i vitamine c i e. dr receno mi je da mirujem, svaki napor strogo zabranjen. isla sam svakih nekoliko dana na kontrolu. vremenom mi je bilo i nateklo na grlu pa se vidjelo i golim okom. preznojavala sam se po nekoliko puta i po danu i nocu, budila se sva mokra. brzo se zamarala, sva sam bila nikakva. sve to je trajalo otprilike mjesec dana, postepeno su se simptomi smirivali. sada sam dobro, krvna slika mi se vratila u normalu i cekam nalaze hormona. dr mi je rekla da je ta bolest rijetka i da cesto ljudi prebole a da ne znaju da je to u pitanju. to je virusna upala, ali posto je meni crp bio visok, moguce da se i bakterija nakalemila. na internetu sam citala da nije sasvim sigurno kako do toga dolazi ali je najcesce zbog virusa respiratornih organa




bebaa -> RE: Stitna zlijezda (10.2.2013 12:45:08)

teacher75 i ja sam prije nekoliko godina otisla ljekaru jer me grlo bolilo i davilo me,nemam vazduha itd...sreca pa je doktorica bila stara skola i kad je vidjela da nema nista na grlu kazeb za svaki slucaj da kontrolisem stitnu i tako je pocelo...a prije toga ma ni u ludilu nisam na nju pomisljala...oko mene niko nema problema sa stitnom...malo svijeta to i kontrolise a kakav nam je tempo zivota pun stresa garant bi nas bilo tovar sa istom dijagnozom...




Black Rose -> RE: Stitna zlijezda (12.2.2013 11:15:08)

Hvala vam svima na odgovorima. Nazalost sve upucuje na ono na sto sam sumnjala . Otici cu sto prije da prekontrolisem hormone i ostalo vezano za stitnu zlijezdu . Sto se tice xanaxa , popila sam ga par puta i da u pravu ste , toliko je jak da se poslije osjecam kao robot , bez ikakvog osjecaja . Vise ga ne uzimam strah me da se ne " navucem " Nadam se da ce sve biti ok jer mi jos ovo nije trebalo . Veliki pozz svima [sm=smiley1.gif]




bebaa -> RE: Stitna zlijezda (12.2.2013 11:23:04)

ma bona sta se zahvaljujes,pa i mi svi trazimo pomoc po pitanju necega...zato i jesmo tu...nego ti se prekontrolisi i navali hopa cupa i ne razmisljaj ono ce se samo desiti,sto manje se opterecuj...znas sta ...ja kad sam pod stresom odem tamo na partnerski odnosi ,na izvale nasih muzeva i kad se zadam u citanje ma zaboravim na sav stres ovog svijeta...ono ko je postavio svaka mu cast...posle imam pioblema s trbusnim misicima i ocima otecenim od suza i sve to zbog SMIJEHA...




Kviki -> RE: Stitna zlijezda (12.2.2013 12:00:14)


IZVORNA PORUKA: bebaa

pozdrav svima,dugo se nisam javljala pa da vam se malo izjadam...porodila sam se prije 4 mj. i otad mi je stanje stitne otislo u suprotnom smjeru...prije trudnoce i poroda sam imala hipotir. a sad hiperti. ,svakih 6 nedjelja sam na dipu,smanjuju doze letroxa, pa vidjet cemo...a meni je strasno toplo,pzeznojavam se,kosa strasno opada,kosti me nesto bole a najvise zglobovi,ne znam imal ti ikakve veze ali se tako osjecam...dojim malog pa kazu da hormoni jos nisu dosli na staro...ma sta da kazem,kontrola i manje stresa u zivotu i bice bolje...valjda...


Možeš li mi molim te reći koju dozu si uzimala u trudnoći i kako su ti smanjivali dozu kada je prešlo u hipertireozu?




bebaa -> RE: Stitna zlijezda (12.2.2013 12:56:46)

u trudnoci mi povecali na 5 danax75 i 2 danax50 ...sad sam spala na dozu od prije 3 god... svaki dan po 50 pa cemo opet vidjeti...sad krajem mjeseca idem na kontrolu...




Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>