RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


mo girl -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (21.8.2013 11:31:49)

pa jeste u biti do sad smo jeli tikvu,tikvicu,mrkvu batat rizu,brokulu uglavnom sve po ovoj tablici pa kako se po njoj juhica i piletina daje u 7 mjesecu zato pitam radi te juhe




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (21.8.2013 12:49:50)

Mom je 10,5 mjeseci do sada nije jeo niikakve specijalne juhice,niti tjesteninu.Vecina tjestenine ti je sa jajima,pa ako slucajno nadjes bez jaja,ja bih na tvom mjestu dala sa nekih 9-10 mjeseci. Sad mozes skuhati supu sa piletinom i povrcem koje si uvela,a umjesto tjestenine ubaci npr.proso ili malo rize.




Lalali -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (21.8.2013 13:39:43)

Kako ide ovo davanje zumanceta. Dala sam cetvrtinu dva puta u razmaku od nekoliko dana, kako sad trebam dati i kako nastaviti? Hvala




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (21.8.2013 14:47:41)

Ako je sve ok,nije bilo reakcije,mozes dati polovinu i kroz par dana opet polovinu i onda cijelo.




Lalali -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (21.8.2013 15:55:36)

Hvala puno, nije bilo nikakve reakcije, eh sutra cemo onda polovinu




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (22.8.2013 17:15:50)

Lalali mi idemo po 1/4 pa za 7 dana 2/4, tako da se tek poslije mjesec dana pojede cijelo žumance [sm=smiley1.gif]
Danas smo jeli:
-3korn+jabuka+kruška+marelica
-teletina+krompir+buranija+mrkva (iz nanine bašte sve osim teletine [sm=smiley36.gif])
i bit će opet večeras neka voćna užina..breskva možda!

Dajte nam recept za sutrašnji ručak, imamo nekih domaćih tikvica pa da iskoristimo!?




Full Moon -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (22.8.2013 17:49:11)

Marija, pa samo jos jednom reci da dijete ne jede, grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Recept za tikvice, lijepo mu ispohujes i najede se k''o covjek, samo dobro posoli, ili bolje vegete[sm=jezicek.gif]




Full Moon -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (22.8.2013 18:08:26)

Jutros jeli mix sljiva, marelica, jabuka, banana
Rucak: teletina sa rizom, tikvicom i lukom

Iskreno mi se vrtimo non stop sa istim jelovnikom[sm=smiley4.gif], voce - povrce - zitarice i malo mesa




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (22.8.2013 18:08:53)


IZVORNA PORUKA: Full Moon

Marija, pa samo jos jednom reci da dijete ne jede, grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Recept za tikvice, lijepo mu ispohujes i najede se k''o covjek, samo dobro posoli, ili bolje vegete[sm=jezicek.gif]

Pretvaram se u moju mamu, kažem ti! [sm=hudicek1.gif]




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (22.8.2013 20:15:52)

Od kad smije sataraš ?
I kod nas se često vrte iste stvari , recimo neki dan dobila domaćih kruški pa smo ih maksimalno iskoristili[sm=smiley36.gif] zato smo juče pili kamilicu cijeli dan ne bi li ga otčepila [sm=smiley36.gif].
Juče sam kuhala žumance i onda shvatim da ga nemam čime razrijediti , dam mu prvo suho ali nije išlo pa sam mu sokić od mrkve pomješala [sm=smiley11.gif] rekoh bar se boje slažu i nije se bunio , pa ako nekom treba recept ....




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 6:35:37)

Ne bih ti znala, zavisi šta sve stavljaš u isti? Ja paradajz, luk, papriku i goveđi ragu tako da ga D neće još duuuugo jesti! [sm=jezicek.gif] Jeste li probali papriku, ne vidim je nigdje na tabeli?
Jučer jeli:
-griz od pira+banana
-riža+tikvice+mrkva+luk+celer i svidjelo mu se [sm=smiley14.gif]
-za večeru kupili kaicu kruka+ria

Moram napomenuti da je traio treći obrok, to znači da smo ga sada ba uveli.

Da li se vi strogo pridržavate onoga 3-4x sedmično meso? s obzirom da smo uveli žumance i njega moramo ubaciti 2x sedmično, znači napraviti sedmični plan ishrane!?




mo girl -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 9:37:45)

one alnaturine palente nema nigdje kupiti pa smije li se ona obicna napraviti?nismo uveli gluten.otkad smijem cveklu nigdje mi nepise u tablici




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 9:51:16)

To je više bila šala , skuham taj dan svoj prvi sataraš i poslednji (po reakciji mm[sm=smiley36.gif])
Ne znam za paprike nisam mu mislila uvoditi ove godine a sudeći po starijem neću ni sledećih 8 godina [sm=smiley36.gif]
Mene zanimaju kupus i kupine (ovo dvoje su ubitačna kombinacija i za odrasle , samo da znate).
Mi smo juče doručkovali:
borovnice + višnje +5 korn pahulje(sve kuhano)
užinali : žumance + mladi sir
Večerali : salsu(primjenjenu za njegov uzrast)+proso
Jutros doručkujemo bananu sa rižinim pahuljama(rižolino) , kako i šta dalje nemam pojma[sm=smiley36.gif].
Ja se ne pridržavam ničega strogo[sm=smiley36.gif] al' tako gledam pošto dobijem svježa domaća jaja da ih iskoristim u naredna dva dana.Nekad napravim pauzu od 1-2 dana , znači veganski obroci samo , pa idem sledeća 3 -4 dana sa mesom (2 sa piletinom , 1 riba i 1dan teletina , druge vrste mesa nisam uvela jer čekam da potrošim ove zalihe)
Ja sam pileća prsa i teletinu isjekla na kocke i zamrzla , tako da mi je lakše kad kuham samo odlomim komad i ubacim , ne moram se ravnati po našim namirnicama , ako kontaš šta hoću da ti kažem.
Zanima me još sa čime vi dajete žumanjak? I jeste li uspjele izbaciti koji obrok dojenja.Ja nisam[sm=zmeden.gif]




Vinetu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 11:18:13)

IZVORNA PORUKA: almondray
Zanima me još sa čime vi dajete žumanjak? I jeste li uspjele izbaciti koji obrok dojenja.Ja nisam[sm=zmeden.gif]

Sjećam se da sam kćerkici često žumanjak, a onda i cijelo jaje, miješala sa palentom i mladim sirom. To je baš voljela.




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 12:00:04)

Nekad napravim pauzu od 1-2 dana , znači veganski obroci samo , pa idem sledeća 3 -4 dana sa mesom (2 sa piletinom , 1 riba i 1dan teletina , druge vrste mesa nisam uvela jer čekam da potrošim ove zalihe)
Ja sam pileća prsa i teletinu isjekla na kocke i zamrzla , tako da mi je lakše kad kuham samo odlomim komad i ubacim , ne moram se ravnati po našim namirnicama , ako kontaš šta hoću da ti kažem.
Zanima me još sa čime vi dajete žumanjak? I jeste li uspjele izbaciti koji obrok dojenja.Ja nisam


Ja gledam da mu doručak i ručak budu osnovni obrok a dojenje sporedni, znatno je smanjio (dnevno 3-4x) i vidim da se i mlijeko smanjilo, ako iz jedne ne doji po 6-7 sati uopšte nije puna mlijeka..ono tvrda [sm=jezicek.gif]
Žumance uvijek kombinujemo sa jogurtom, stvarno dobra kombinacija, sve smaže!
Meso i ja isto izrežem na manje komade pa uzimam po potrebi! [sm=jezicek.gif]




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 13:25:25)

Paprika po mojoj tablici ide od 11.mjeseca. s obzirom da ce mali za dvije sedmice u jaslice sa 11 punih mjeseci,ja sam papriku uvela vec sa 10 mjeseci. Sataras sam stvarno pravila,ali skuhala papriku,paradajz,luk,tikvicu i dodala rizu.U biti tako i nama pravim,ali dinstam.U jaslicama ce na jelovniku isto biti sataras.
mo giirl,palentu mozes dati i obicnu. cvekla moze od nekog 7 mjeseca,ako je domaca,a ide oko godine ako nije.Ja sam je uvela sa 8,nije stigla na red ranije. Mali je obozava i sa povrcem i sa vocem. Kupujem na pijaci,tete kazu da je domaca,pa valja mi vjerovati [sm=smiley1.gif]. Nju obavezno skuhas prije nego sto dadnes.
almondray zumanjak dajem sa kasicom koju taj dan jede,odvadim malo kasice,pomijesam za zumancetom i kad to pojede,nastavimo sa ostatkom kasice.Kako bi ga pojeo ,mjesala sam i sa bananom cak.
Meso i ja zamrzem u kockicama,tako mi lakse.
Sto se tice dojenja, moj doji milion puta dnevno,prije kasice,poslije kasice,u prolazu-dodje podigne majicu,malo popije mlijeka i ode.Navece se budi 2-3 puta da doji.
Neko je pitao za kupine,dala sam ih sa 9 mjeseci,kako sada imamo i domace i sumske,jede gotovo svakodnevno ili sa jogurtom ili ostalim vocem.




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 16:00:42)

Hvala Alannah![sm=smiley31.gif]
Ja sam sve to pitala [sm=smiley36.gif].
Za žumance me zanima jer sam pročitala(a i načula u bolnici) da mliječno poništava željezo u hrANI.A ja dajem sa pavlakom , jogurtom ili sirom.
A kako daješ paprike , kuhane?Dali ih oguliš?One bas imaju jaku kožicu.
Ja cveklu nisam još uvela.
I moj doji stalno , poslerdnjih 10-tak dana i previše mislim[sm=zmeden.gif]




Full Moon -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 17:09:56)

Dorucak: klasika, voce sa zitaricama
Rucak: palenta sa tikvicom, inace prvi put mu dajem palentu[sm=smiley4.gif]

Doji kad god mi ''ide na zivce'' (citaj kmeci bezzee), plus kad je gladan, nikad nece smanjiti[sm=smiley36.gif][sm=smiley19.gif]

Jaje nismo jos poceli davati, nesto otezem, hmm, nekad je probao malo jogurta i to je sve od mlijecnih proizvoda, kontam koji bi mu sir dala, smije li onaj mladi president, koliko masnoce treba imati sir uopce[sm=zmeden.gif]




mo girl -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 17:28:48)

alanah uvijek ima odgovor za mene[sm=smiley31.gif]
.koje to zitarice dajete za dorucak?jel neke posebno il one proso itd,
ja uvijek ujutro oko 10 dajem vocnu kasicu a popodne ono oko 2-3 zavidi od spavanja dajem povrce,neko rece da je puno za ovu dob evo sadm ce 7 mjeseci al mi smo sa vocem krenuli u 4 mjesecu pa meni nekako nije puno




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 17:40:35)

Joj Almondray u pravu si [sm=bravo.gif] čula sam za tu lošu kombinaciju mlijeko-željezo ali skrooooz zaboravila!!! Danas smo jeli:
-jabuka+kruška+šljiva+nestle žitarice
-kruška za užinu
-riža+tikvica+luk+mrkva+celer
Ručak je jučer sa slašću pojeo pa smo ga danas reprizirali [sm=smiley14.gif]
a žumance dodali u ručak!
FM može,čula sam da jedu President među prvim sirevima, mi smo obični mladi jeli.
Mo girl moj ujutro najviše voli instant babylove zitarice iz dm-a 3korn, mješamo ih sa voćem...




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 18:48:59)

[sm=rozica.gif] mo girl
I ja sam davala mladi sir,kupim ili Nocko ili Megle.Od zitarica ujutru jede ili babylove 3 korn( njih obozava), ili zobene,nekad palentu ili proso ili rizine pahuljice. Za rucak rizu,proso,amaranth,quinou,bulgur,kuskus,opet palentu,oprilike jedan ili dva obroka ima sa zitaricama.
Danas jeo:- kupine,2 hurme,zobene pahuljice i krusku
- jogurt,sir zumance
-proso sa blitvom,hokaido,batatom i bundevinim uljem
-pola breskve kao finger food




Lalali -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 19:20:45)

Ja sam cveklu uvela isto sa 8. nije bila domaca iako teta sa pijace kaze da jeste.
Bas u jednoj grupi na fb sta god pitas moze ako je domace, po tome bi moja cura jela tri namirnice jer nazalost, nemam domaceg.
Kupine nisam ni ja dala, mada prgavi komsija ima kraj kuce pa kontam da idem u pljacku jednu noc, nego me strah da mi dijete ne dobije kakvu reakciju zato sto je mama ukrala[sm=jezicek.gif]
Danas dorucak:banana, breskva, tri hurme, kruska, maline
rucak komad puretine, tikvice, patlidjana, krompir, mrkva na vodi od koljenice
vecera: jabuka sa grizom




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 20:52:34)

Koliko prije spavanja dajete bebama treći čvrsti obrok!?

Allanah blendas li amaranth? Je li i kod tebe nakon kuhanja izgleda kao balončići [sm=zmeden.gif] ja sam to nesto pomalo gnječila kasikom, ali bobice kakve su usle takve i izasle [sm=smiley36.gif] valjda je nesto iskoristio!?




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 20:58:54)


IZVORNA PORUKA: Lalali

Ja sam cveklu uvela isto sa 8. nije bila domaca iako teta sa pijace kaze da jeste.
Bas u jednoj grupi na fb sta god pitas moze ako je domace, po tome bi moja cura jela tri namirnice jer nazalost, nemam domaceg.
Kupine nisam ni ja dala, mada prgavi komsija ima kraj kuce pa kontam da idem u pljacku jednu noc, nego me strah da mi dijete ne dobije kakvu reakciju zato sto je mama ukrala[sm=jezicek.gif]
Danas dorucak:banana, breskva, tri hurme, kruska, maline
rucak komad puretine, tikvice, patlidjana, krompir, mrkva na vodi od koljenice
vecera: jabuka sa grizom

E super ideja za sutra, mi uvijek jedemo griz sa bananom, nikako da pomješam sa nečim drugim!
Od kada ide ta teleća koljenica???




Vinetu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (24.8.2013 21:44:41)

IZVORNA PORUKA: Marija13
IZVORNA PORUKA: Lalali
vecera: jabuka sa grizom

E super ideja za sutra, mi uvijek jedemo griz sa bananom, nikako da pomješam sa nečim drugim!


Kako kuhate griz? Sa vodom? Ja sam ga naučila kuhati sa mlijekom, ali s obzirom da maleni mlijeko ne smije piti još zadugo, ne znam kako da mu pripremam griz. Doduše, griz planiramo uskoro uvesti, pa eto, da se pripremim.
Moj maleni baš voli proso. (Hvala Mariji na prijedlogu da ga probamo) Stavljamo ga i u slana i u slatka jela i baš sve fino popapa. U zadnje vrijeme se vrtimo sa istom hranom, pa jedva čekam da napuni 8 mjeseci da obogatimo jelovnik!




Stranica: <<   < Prethodna stranica  450 451 [452] 453 454   Sljedeća stranica >   >>