RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2013 21:31:22)

Sigurna sam da u mene kolegica malom spinat pravi od 6 mjeseci a i piletine pomalo ubacuje s povrcem[sm=zmeden.gif],ne znam sta bi jos mogla ubaciti palentu ili nesto sl nekako mi sve ovo u krug monotono




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2013 21:36:59)


IZVORNA PORUKA: Apotekarka

Sigurna sam da u mene kolegica malom spinat pravi od 6 mjeseci a i piletine pomalo ubacuje s povrcem[sm=zmeden.gif],ne znam sta bi jos mogla ubaciti palentu ili nesto sl nekako mi sve ovo u krug monotono

Moja prijateljica svom daje ćevape da jede(10mj) ali to ne znači da trebam i ja svom.
Čak mu je i jagode u sezoni davala pa je dijete dvije injekcije primilo...




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2013 21:38:48)

I to sto kazes[sm=smiley36.gif]




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2013 21:44:11)

Možeš palentu , slobodno počni sa onom običnom .Rižu isto tako.Proso , amaranth , quinoa ako imas dm pa da tu kupiš.Od povrća tikvice, buća , luk , komorač , koraba.
Neke od navedenih i sama sam prvi put probala i prihvatila zajedno s malim , neke nisam nikad a vjerovatno neće ni on [sm=smiley36.gif].
Kad pogledaš imas izbora.




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2013 21:58:10)

Doslo je vrijeme da se I mi prikljucimo na ovu temu [sm=smiley1.gif]Veceras smo kupili svega u dm-u al ne znam kako se pravi [sm=smiley36.gif]Moze li pomoc oko prosa I amaranta, koji je omjer sa vodom, koliko da napravim za pocetak da ne bacam jer ne znam koliko ce pojesti.Amarant se moze pomjesat sa npr jabukom ili kruskom al jel onda prvo skuham amarant pa smiksam sa jabukom? Uh svega ja natipkah ali dok se malo uhodamo.




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2013 22:14:52)


IZVORNA PORUKA: I love youu

Doslo je vrijeme da se I mi prikljucimo na ovu temu [sm=smiley1.gif]Veceras smo kupili svega u dm-u al ne znam kako se pravi [sm=smiley36.gif]Moze li pomoc oko prosa I amaranta, koji je omjer sa vodom, koliko da napravim za pocetak da ne bacam jer ne znam koliko ce pojesti.Amarant se moze pomjesat sa npr jabukom ili kruskom al jel onda prvo skuham amarant pa smiksam sa jabukom? Uh svega ja natipkah ali dok se malo uhodamo.


A šta si još kupila u dm-u? [sm=smiley1.gif] Samo biraj bezglutenske, nešto za amaranth nisam sigurna sadrži li gluten[sm=zmeden.gif]
Proso kuhaš otprilike kao i rižu, sipaš vodu ovisno o količini, kuhaš nekih 10-15min, po izgledu ćeš znati da je kuhano [sm=smiley1.gif]
Moj u početku nije bio oduševljen jer čak i kad ga skuhanog izmiksamo sa voćem (ili povrćem - dobro ide uz oboje) ostanu bobice koje je pljuvao, sad je već druga priča..




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2013 22:18:36)

Amaranth nakon kuhanja izgleda isto kao i prije kuhanja [sm=zmeden.gif]
kuha se dosta duže nego proso, dok kuglice ne postanu kao providne, ali takve ostanu i ne vidim svrhu, tad nismo imali zubiće, pa i pelena bude puna bobica [sm=smiley36.gif]
I da, lako zagori pa se mora često mješati..




Neja -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (27.9.2013 22:55:37)

Da, amarath izgleda skoro isti kao i prije kuhanja, ali ja stavim malo više vode, pa se čak stvori i neka sluz. Mojoj bebi ne smeta, neki dan smo jeli sa jabukom i kruškom. A amarath nije prava žitarica, tako da nema bojazni za gluten.
Ja sam uvela još i griz od pira (beba ima 6,5 mj.), i super je.
I da, nema veze ako stavite više vode za kuhanje prosa, poslije se može procijediti, a ja također uzmem malo i te vode da kašica bude mekša.
Mi smo neki dan, zbog bebine loše krvne slike, uveli i cveklu. Skuhala je sa korom, a nakon kuhanja ogulila i pomiješala sa kuhanim krompirićem, kap maslinovog ulja i sve smiksala. Pravo je dobro reagovao, tj. sve je pojeo i još tražio, na moje veliko iznenađenje.




Full Moon -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (28.9.2013 8:12:16)

Jutro!
Mi sad uglavnom jedemo nekoliko dana u sedmici povrce i meso ili meso i riza ili neke druge zitarice, a onda par dana jedemo sir sa palentom i spinatom...to nam je rucak, dorucak je uvijek kuhano i svjeze voce i 3 korn, a vecera griz baby love, medjuobroci su zobanje mrvica hljeba[sm=smiley36.gif]

Cekamo da probamo jaje, i nemam pojam sta jos mozemo prije prvog rodjjj, moram provjeriti, hahhhahah




mo girl -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (28.9.2013 16:02:04)

evo mene sa jednim glupim pitanjem:kako cu tacno napraviti griz od pira sa vodom?punimo 8 mjeseci za 2 dana pa kontala da probamo njega.eh sad ako se ne pokaze nikakva reakcina na gluten sta dalje'koje ste vi namirnice dalje davali i u kojem razmaku naravno mislim na glutenske?
e kupila sam u dm one 5-korn mislim da ima razenih,psenicnih rizinih i neznam kojih jos pahuljica mrsko mi sad trazit po ormaru pa kad mu uvedem gluten hocu li mu davati i te pahulice recimo za durucak sa vocem?




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (28.9.2013 16:28:00)


IZVORNA PORUKA: mo girl

evo mene sa jednim glupim pitanjem:kako cu tacno napraviti griz od pira sa vodom?punimo 8 mjeseci za 2 dana pa kontala da probamo njega.eh sad ako se ne pokaze nikakva reakcina na gluten sta dalje'koje ste vi namirnice dalje davali i u kojem razmaku naravno mislim na glutenske?
e kupila sam u dm one 5-korn mislim da ima razenih,psenicnih rizinih i neznam kojih jos pahuljica mrsko mi sad trazit po ormaru pa kad mu uvedem gluten hocu li mu davati i te pahulice recimo za durucak sa vocem?


Griz od pira je najbolje za početak uvođenja glutena [sm=smiley1.gif]
Praviš slično kao "palentu", staviti vodu da prokuha, a onda dodavati griz i mješati istovremeno, lako se stvaraju grudvice pa pomalo dodati [sm=smiley1.gif]
s tim što ćeš ostaviti malo rijeđu smjesu da bi se moglo kuhati duže nego klasična pura, valjda sam pomogla..
Budite tri dana na grizu a onda možeš preći na 5 korn.




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (28.9.2013 21:11:12)

Marija, kupili smo jos I cejlonski cimet I od nestla riza I kukuruz.A da umalo da zaboravim I rozu plasticnu posudicu hehe.Jel ja mogu dati I sam proso ili amarant, nemoram ga uvjek mjesat sa vocem ili povrcem? I jos jedno glupo pitanje jel se proso stavlja u hladnu vodu ili kljucavu?
jao smijesna sam sama sebi sta pitam al sta cu.




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.9.2013 7:32:07)


IZVORNA PORUKA: I love youu

Marija, kupili smo jos I cejlonski cimet I od nestla riza I kukuruz.A da umalo da zaboravim I rozu plasticnu posudicu hehe.Jel ja mogu dati I sam proso ili amarant, nemoram ga uvjek mjesat sa vocem ili povrcem? I jos jedno glupo pitanje jel se proso stavlja u hladnu vodu ili kljucavu?
jao smijesna sam sama sebi sta pitam al sta cu.

možeš žitarice same davati.
A u početku uvijek ide nova namirnica sama 3 dana pa i više
Znači kreneš sa jabukom , kuhanom na vodi , i tako 4-5 dana po malo daješ.Prvi dan najmanje , možda samo 2 kašičice.Vidjet ćeš kako će reagovat.I sve sto daješ daji u prijepodnevnim satima.Drži se rutine jer i bebe vole rutinu.
Recimo 5 -tog dana skuhaš palentu na vodi .Neka bude rjetka i dobro kuhana.Daš prvi dan samu palentu .Sutra dan(i još dva dana posle) možeš pomješati palentu i jabuku koju si već davala.
Onda kreneš sa prosom , njoj će bit dovoljna supena kašika prosa , ubaciš u kljucalu vodu (ili u suhu šerpu da malo kao propržiš i onda zaliješ hladnom vodom) i to kuhaš 15-tak min.
isto kao i sa palentom , prvo daš bez ičega pa onda sutradan dodaješ jabuku.
Ne moraš žuriti , ima cijeli život da isprobava .I naravno budi spremna na sve , od odbijanja , do prduckanja , grčića i tako.Sve zavisi od bebe do bebe.Moj nije u početku podnosio sokić od kruške(grčiće dobio ) a sad već znam i ne kupujem mu nikakve sokiće jer mu se diže iz stomačica(isto kao nama kiselina a možda i jest kiselina kad mi ne zna reci).




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.9.2013 7:35:27)


IZVORNA PORUKA: I love youu

Marija, kupili smo jos I cejlonski cimet I od nestla riza I kukuruz.A da umalo da zaboravim I rozu plasticnu posudicu hehe.Jel ja mogu dati I sam proso ili amarant, nemoram ga uvjek mjesat sa vocem ili povrcem? I jos jedno glupo pitanje jel se proso stavlja u hladnu vodu ili kljucavu?
jao smijesna sam sama sebi sta pitam al sta cu.

Zaboravi pitati , jesu li ti riža i kukuruz instant?Napiši datum kad si ih otvorila i pazi da baciš ostatak kad istekne rok(obično 3 sedmice).
Ja lično nikad nisam uzimala rižine pahulje bas iz tog razloga ,nego običnu rižu koju koristim i za nas , samo je dobro skuhaj i propasiraj.




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.9.2013 13:51:59)

Almondray, [sm=smiley27.gif] si veliko, divno si mi sve napisala. Danas sam joj dala tikvicu (jer je ruznog okusa bas) pa sam krenula sa njom namjerno na pocetku. Pojela je 4 kasikice i vise nije htjela. Poslije 10tak min se ukakila [sm=smiley36.gif]
Onda sam kontala jabuku nakon 4 dana pa onda mix to dvoje. A sto se tice rizinih pahuljica, pise da su bez glutena i bez secera, ne pise to instant, al pise da su za bebe od 6mj kao dodatak mlijeku.




vila_7 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.9.2013 16:59:35)

Kako vi svojim bebicama spremate tikvu (bundevu) , pecenje ili kuhanje i ako vam nije mrsko napisati i na koji nacin?




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.9.2013 17:03:19)

Ja sam svom davala samo kuhanu tikvicu.A bundevu nisam nikad.Ne znam koja je za njih.Imamju tu neke žute , zelene svjetlije , tamnije...[sm=zmeden.gif] voljela bi da nam neko pojasni razliku.
EDIT:kod nas se bunda koristi za ishranu stoke , prvi put sam na čula da je bebe jedu u onoj grupi.Jedemo jedino ćurtu ,al'' mislim da je to neka dr. vrsta.[sm=zmeden.gif]




koka i po -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.9.2013 18:50:18)


IZVORNA PORUKA: vila_7

Kako vi svojim bebicama spremate tikvu (bundevu) , pecenje ili kuhanje i ako vam nije mrsko napisati i na koji nacin?



ako je stambolka(slatka) mozes je samo skuhati i ispasirati sa sasvim malo secera.
ako je obicna tikva probaj verziju sa krompirom a mozes i na mlijeku ako si prethodno uvela kravlje mlijeko.




koka i po -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.9.2013 18:51:17)

Imamju tu neke žute , zelene svjetlije , tamnije... voljela bi da nam neko pojasni razliku.


sve su dobre dok su mlade.




vila_7 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.9.2013 19:17:06)

ma kod mene je ona zuta sto se iz nje kospice vade i peku [sm=smiley1.gif] . A kako ide u rerni , davno sam citala da ide u foliju?
POla cu zakediti pa kuhati kad zatreba, a dio bih voljela to u rerni al ne znam kooliko dugo peci i na koliko stepeni




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (29.9.2013 20:11:42)

Ja od bundeve pravim i rizoto i krem supu nama,a i bebi,skuham pa izmiksam s drugim povrcem,stavila sam isjeckanu i u zamrzivac.




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (30.9.2013 10:36:59)


IZVORNA PORUKA: koka i po

Imamju tu neke žute , zelene svjetlije , tamnije... voljela bi da nam neko pojasni razliku.


sve su dobre dok su mlade.

A do kad su mlade? Ja mislim da se one trgaju sad na jesen.Jeli kasno da koju zamrznem.
Moja mama sigurno ima stotinjak , povadimo košpe a meso jedu krave [sm=smiley1.gif]




koka i po -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (30.9.2013 14:44:46)


IZVORNA PORUKA: almondray


IZVORNA PORUKA: koka i po

Imamju tu neke žute , zelene svjetlije , tamnije... voljela bi da nam neko pojasni razliku.


sve su dobre dok su mlade.

A do kad su mlade? Ja mislim da se one trgaju sad na jesen.Jeli kasno da koju zamrznem.
Moja mama sigurno ima stotinjak , povadimo košpe a meso jedu krave [sm=smiley1.gif]




nemoj cekati da previse narastu i pozute.ako su mekse na dodir znaci da nisu jos uvijek stare.




palachinken -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (30.9.2013 14:54:44)


IZVORNA PORUKA: vila_7

Kako vi svojim bebicama spremate tikvu (bundevu) , pecenje ili kuhanje i ako vam nije mrsko napisati i na koji nacin?

Kuhanje ili pečenje (polovice, sa korom, ko onaj krompir kad se peče, na pek papir i u tepsiju.




mo girl -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (30.9.2013 19:52:22)

hvala marija na odgovoru za onaj griz.sutra ga probamo nadam se da nece biti reakcija




Stranica: <<   < Prethodna stranica  458 459 [460] 461 462   Sljedeća stranica >   >>