RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (4.10.2013 22:28:16)

Tako je [sm=smiley36.gif]
A bijeli luk smo uveli sa 11 mjeseci,malo smo uranili sa nekim namirnicama,jer je sa 11 krenuo u jaslice.I voli b.luk[sm=smiley1.gif]




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (5.10.2013 6:28:43)


IZVORNA PORUKA: Arminaa

hahahha, jao bas ste me nasmijale, hahhaha. Shvatila sam - prve sedmice davati 1/4, druge sedmice pola zumanceta, trece 2/3, da bi na kraju mjeseca dobio cijelo zumance, jel'tako?

[sm=smiley36.gif] Bravo.
Mene zanima od kad ide kakao?




vila_7 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (5.10.2013 14:50:00)

Almondray ja svojoj dala od starije da proba i nije ga ljubitelj.......
A jaje kontam bas danas probati ali ne posebno,negi mama pravila supicu sa noklicama pa cu komadic dati, jel se i to broji da je jaje probala i npr.tjesteninu kupivnu s jajima je jela




Vinetu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (5.10.2013 21:50:21)

Mi smo ove hefte jeli mladi sir i sviđa nam se, a od sutra krećemo sa žumancetom! [sm=bravo.gif]




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (6.10.2013 7:25:27)


IZVORNA PORUKA: vila_7

Almondray ja svojoj dala od starije da proba i nije ga ljubitelj.......
A jaje kontam bas danas probati ali ne posebno,negi mama pravila supicu sa noklicama pa cu komadic dati, jel se i to broji da je jaje probala i npr.tjesteninu kupivnu s jajima je jela

Broji se da ste probali.Ali žumance bebama treba davati 2xsedmično , to što malo dohvati iz nečeg nije isto.
Pisala sam prije možda nisi pročitala , moj je imao lošu krvnu sliku.Sad sa ovim planom ishrane je odlična.A hranimo se ovako nekako: žumance 2x sedmično , tim danima ne dajem meso, meso 3x sedmično(pileće , pureće , teletina , junetina) i onda dva dana pauze (tad dajem sireve i sl.) , naravno za doručak je obavezno voće sa žitaricama , ručak povrće.A za užinu šta dohvati.
Znači važno je da dobija proteine iz životinjskih namirnica.
Vinetu i vi isti plan možete imati , punoljetni ste za žumance i meso [sm=smiley36.gif].




Full Moon -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (6.10.2013 12:48:42)

Juhu, nisam se dugo javila[sm=smiley36.gif]
Odlucih danas poceti sa zumancetom, nemamo jos punih 10 mjeseci ali za koji dan akobogda, znam da su ostale davale ranije[sm=smiley1.gif], imam jogurta i tikvica pa cemo s tim probati[sm=smiley1.gif]
U dilemi sam oko mladog sira, na nekima ne pise postotak masnoce, je li opcenito svaki mladi sir ok davati[sm=smiley1.gif]
I proso sam danas tek kupila, ima da ga sad gustiramo svako jutro sa vocem[sm=smiley1.gif], dosta onih instant muckalica...




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (6.10.2013 17:43:32)

Mislim da je ok bilo koji mladi sir,ako imas domaci provjereni,ako ne,onda onaj koji inace kupujes.




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (6.10.2013 17:59:45)


IZVORNA PORUKA: almondray


IZVORNA PORUKA: I love youu


IZVORNA PORUKA: almondray


IZVORNA PORUKA: Arminaa



Kako se daje zumance, jel 1/4 tvrdo kuhanog, ali koliko cesto? Ako se jos cega sjetim, uredit cu poruku[sm=smiley1.gif]. Pozdrav

Dva puta tjedno.U početku 1/4 da bi kroz mjesec dala cijelo žumance.

[sm=smiley36.gif]To je kad se izracuna u pola mjeseca cijelo zumanjce.

[sm=hudicek.gif]

[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Arminaa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 7:50:45)

Mi smo probali mladi sir i odusevljen je. Sad jede dva obroka - ujutro voce, popodne meso sa povrcem. Ali uvijek isto, bojim se da mu se ne zgadi[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image] . Ovako to izgleda:
dorucak proso sa vocem (proso svaki dan, a voce mijenjamo i kombinujemo); rucak teletina, jer piletinu nece, sa povrcem (mrkva i brokula uvijek, ostalo povrce nece, zadnja dva dana sa uspjehom ubacila i krompiric[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image] ).
Flasica 4-5 puta, zavisi koliko pojede krutog obroka.

E sad, Almondray spomenu da ne kombinuje meso i sir isti dan, znaci izbacim mesno-povrtni, a ubacim sir?
Ponovo cu krenuti sa grizom od pira, s cime ga kombinovati (ja sam prosli put sa vocem, moze li i sa povrcem - tad bi bio rucak, njega mislim davati za dorucak, mala promjena za proso)? Palentu i rizu nece jos uvijek. Jel mu to dosta zitarica - proso i pir?
Danas cu mu dati zumance prvi put, a ovih dana namjeravam dati i pastrmku da proba. Kako je napraviti? Jel je isto kuham kao sve ostalo ili je isprzim, skinem kozicu pa dam meso?
Upravo sad, dok ovo pisem, sam shvatila da ja dajem previse mesa, on meni svaki dan jede meso, umjesto 2-3 puta sedmicno, koja sam ja curka[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley23.gif[/image] . Ovo pod hitno mijenjam.
Sa krvnom slikom hB nemamo problema, kaze doktorica pred sunecenje, ne moze se sjetiti kad je zadnji put vidjela tako dobru krvnu sliku[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image] .
Rekoh da nece piletinu, nece ni puretinu (mamino dijete, ni mama ne jede nista sto leti i sto pliva), moze li sad junetina, 16-og aBd punimo 9 mjeseci nazdravlje[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] .




mo girl -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 9:45:33)

kako cu napraviti ove 5korn id alnature i ive pahuljice od pira.sad posla napraviti kad nepise uputstvo na kesi




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 10:42:14)

Smije li kuhana jabuka i mrkva za bebu prenociti kad se napravi kao kasica




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 10:46:49)


IZVORNA PORUKA: Apotekarka

Smije li kuhana jabuka i mrkva za bebu prenociti kad se napravi kao kasica

[sm=smiley36.gif]mama sve pojede sto ostane [sm=smiley36.gif] zezam se, I mene ovo zanima.




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 10:49:30)

Jutros sam joj kuhala jabuku,krusku i 3 kasikice kejksolina sva se mrstila,i na kraju 2 put povratila...ne znam je i 10 kasika ostalo u njoj...Inace nesto ne gotivi krusku...Meni ujutro frka oko spremanja malog za vrtic i sl....A posto mrkvi treba dugo da se raskuha preipremila bih joj uvecer




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 10:55:58)


IZVORNA PORUKA: Apotekarka

Jutros sam joj kuhala jabuku,krusku i 3 kasikice kejksolina sva se mrstila,i na kraju 2 put povratila...ne znam je i 10 kasika ostalo u njoj...Inace nesto ne gotivi krusku...Meni ujutro frka oko spremanja malog za vrtic i sl....A posto mrkvi treba dugo da se raskuha preipremila bih joj uvecer

Probaj joj dati krusku sa nekom zitaricom, mozda htjedne.Ja sam juce kuhala rizu, trebalo joj sto godina da se raskuha.




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 11:09:52)

Mi smo jucer jeli mrkvu,rizu i malo brokule




SREĆNA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 12:18:20)

Ja mrkvu kuham na veliko, na pari , i zaledim u kockice za led, naveče izvadim i sutradan zavisi kad je ručak , pošto imamo dva obroka, voće i žitarice za doručak , povrće popodne, nekad meso, nekad palenta, puno mesa bebi opterećuje bubrege, pa tako pazim na to.Mrkvu i ako ne zaledim , spakujem u staklenu bočicu i u frižider za sutra, ali samo jednu noć, a voće nikad ne dajem ako je prenoćilo, pa ni iz kompota.Voće uvijek svježe pripremljeno, ako jabuku kuham, ogulim i samo malo u vrelu vodu da prokuha i to je to.Ne bih smjela davati voće koje je prenoćilo mislim kašicu, ipak , male su to bebe.Neki dan sam im prvi put dala sirovu naribanu jabuku, pojeli su oni super, ali bolio ih je stomak cijeli dan, tako da odustajem od od sirove jabuke.Banane jedu skoro svaki dan, ne smeta im za stolicu.Ako ne stignem pripremiti neko drugo voće onda je banana zamjena, a i vole je HB, doduše, ja sam u trudnoći pojela tonu banana [sm=smiley36.gif]




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 13:44:32)


IZVORNA PORUKA: SREĆNA

Ja mrkvu kuham na veliko, na pari , i zaledim u kockice za led, naveče izvadim i sutradan zavisi kad je ručak , pošto imamo dva obroka, voće i žitarice za doručak , povrće popodne, nekad meso, nekad palenta, puno mesa bebi opterećuje bubrege, pa tako pazim na to.Mrkvu i ako ne zaledim , spakujem u staklenu bočicu i u frižider za sutra, ali samo jednu noć, a voće nikad ne dajem ako je prenoćilo, pa ni iz kompota.Voće uvijek svježe pripremljeno, ako jabuku kuham, ogulim i samo malo u vrelu vodu da prokuha i to je to.Ne bih smjela davati voće koje je prenoćilo mislim kašicu, ipak , male su to bebe.Neki dan sam im prvi put dala sirovu naribanu jabuku, pojeli su oni super, ali bolio ih je stomak cijeli dan, tako da odustajem od od sirove jabuke.Banane jedu skoro svaki dan, ne smeta im za stolicu.Ako ne stignem pripremiti neko drugo voće onda je banana zamjena, a i vole je HB, doduše, ja sam u trudnoći pojela tonu banana [sm=smiley36.gif]

De mi samo reci to za mrkvu, kako je kuhas na pari, i predpostavljam da je mjesas sa necim jer ono mrvica mrkve iz tih posudica za led.




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 16:56:28)

Ja cu redom odgovarati [sm=smiley1.gif].Armina mozda je almondray mislila da se zeljezo iz mesa nece apsorbovati zbog kalcija iz sira.Nisam do sad cula da se to dvoje ne jede isti dan. Griz od pira kombinuj sa raznim vocem,mozes skuhati griz,a izsmikati voce posebno pa preliti po grizu.Ja cesto ubacim da se skuha suho voce zajedno sa grizom.
Pastrmku operem,umotam u foliiju i skuham u vodi.bude gotova brzo 15-20 minuta,ocistim dodam malo maslinovog ulja i neko povrce.Mi smo junetinu sa gotov 11 mjeseci probali,tako je i po mojoj tablici.Junetina je bogata zeljezom,pa je cesce jedemo,jer mu ne valja krvna slika.
mo gril Potopi ih u malo vode da omeksaju,mozes tople vode ili u jogurt,pa neka malo odstoje.5 korn sam pravila i kao zobene,nekad izmiksam sa vocem,nekad potopim da omeksaju.
Apotekarka,mrkva smije,ako mora,a jabuku nemoj,brzo pocrni ako stoji.I nama je ujutru frka pred vrtic,pa najcesce potopim navece suho voce da omeksa pa izmiksam sa bananom ili zitaricama,navece napravim griz,ostavim u frizider,pa ujutru s vocem,dam mu bananu ili avokado i bananu,nesto sto je brzo,a volim da ujutru jede voce,posto u vrticu ima milion gluposti za jesti,ali voce par puta sedmicno.




Arminaa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 17:48:54)


IZVORNA PORUKA: Alannah

Ja cu redom odgovarati [sm=smiley1.gif].Armina mozda je almondray mislila da se zeljezo iz mesa nece apsorbovati zbog kalcija iz sira.Nisam do sad cula da se to dvoje ne jede isti dan. Griz od pira kombinuj sa raznim vocem,mozes skuhati griz,a izsmikati voce posebno pa preliti po grizu.Ja cesto ubacim da se skuha suho voce zajedno sa grizom.
Pastrmku operem,umotam u foliiju i skuham u vodi.bude gotova brzo 15-20 minuta,ocistim dodam malo maslinovog ulja i neko povrce.Mi smo junetinu sa gotov 11 mjeseci probali,tako je i po mojoj tablici.Junetina je bogata zeljezom,pa je cesce jedemo,jer mu ne valja krvna slika.



Vjerovatno ja to nisam fino napisala, ja sam shvatila da almondray ne daje isti dan i sir i meso, ne iz nekog odredjenog razloga, tipa da se ne bi smjelo ili moglo to davati isti dan, pretpostavljam da ne moze sve to staviti u jedan dan, a koliko sam shvatila i ne treba svaki dan davati meso, pa ona fino sve iskombinuje, jedan dan meso, drugi sir i slicno kako bi bilo i zdravo i raznovrsno.
Hvala ti za ostale savjete, stvarno si zena-zmaj[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Lalali -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 19:26:16)

Zenice moje kako se sprema ovaj komorac? I kad moze dunja, dobila domacih pa bih voljela ako nista praviti joj kompot




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 20:09:46)


IZVORNA PORUKA: Arminaa


IZVORNA PORUKA: Alannah

Ja cu redom odgovarati [sm=smiley1.gif].Armina mozda je almondray mislila da se zeljezo iz mesa nece apsorbovati zbog kalcija iz sira.Nisam do sad cula da se to dvoje ne jede isti dan. Griz od pira kombinuj sa raznim vocem,mozes skuhati griz,a izsmikati voce posebno pa preliti po grizu.Ja cesto ubacim da se skuha suho voce zajedno sa grizom.
Pastrmku operem,umotam u foliiju i skuham u vodi.bude gotova brzo 15-20 minuta,ocistim dodam malo maslinovog ulja i neko povrce.Mi smo junetinu sa gotov 11 mjeseci probali,tako je i po mojoj tablici.Junetina je bogata zeljezom,pa je cesce jedemo,jer mu ne valja krvna slika.



Vjerovatno ja to nisam fino napisala, ja sam shvatila da almondray ne daje isti dan i sir i meso, ne iz nekog odredjenog razloga, tipa da se ne bi smjelo ili moglo to davati isti dan, pretpostavljam da ne moze sve to staviti u jedan dan, a koliko sam shvatila i ne treba svaki dan davati meso, pa ona fino sve iskombinuje, jedan dan meso, drugi sir i slicno kako bi bilo i zdravo i raznovrsno.
Hvala ti za ostale savjete, stvarno si zena-zmaj[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Naravno iz razloga koji je Allanah navela.U poslednje vrijeme žumance dajem samo , ne sa jogurtom.KS odlična.




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 21:34:59)

IZVORNA PORUKA: Lalali

Zenice moje kako se sprema ovaj komorac? I kad moze dunja, dobila domacih pa bih voljela ako nista praviti joj kompot

Komorac ide od 6 mjeseci,ja sam ga kuhala ili samog ili u kombinaciji sa drugim povrcem i zitaricama.Uveli smo ga sa 7 mjeseci,nije stiglo na red prije.Danas kad ima godinicu,ubacujem u supu ili inapravim pire.Dunju jos nisam dala,a rodile su bas puno,a kontam praviti kompot od njih ili ih ispeci,ali cekam vikend.
PS vezano za zeljezo-kalcijum,kako su mi dr rekle potrebno je napraviti bar razmak od jedno dva sata izmedju namirnica bogatih zeljezom i mlijecnih proizvoda.




Lalali -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 21:36:00)

Svako koliko dana se smije davati zumance?




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 21:42:36)

Mislim da je dovoljno jednom do dva puta sedmicno,ovisno o uzrastu bebe.Mi od 11 mjeseca smo otprilike dva puta sedmicno jeli.




Lalali -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (7.10.2013 22:03:28)

Hvala Alanah, ja komorac nikad nisam ni jela ni spremala i ova biljcica mi je skroz nepoznata, prvo sam je razgledala[sm=smiley36.gif] pa kontala koji li se dio daje[sm=smiley36.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  460 461 [462] 463 464   Sljedeća stranica >   >>