RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 6:51:20)


IZVORNA PORUKA: Lalali

Zenice moje kako se sprema ovaj komorac? I kad moze dunja, dobila domacih pa bih voljela ako nista praviti joj kompot

[sm=smiley31.gif] Pa gdje si se ti izgubila?nema te više na temi , još malo i ne pripadamo više tamo a bogami ni ovdje[sm=smiley36.gif].Kako bebara , sluša li?
Čini mi se da sam vidjela da dunja ide prije god. ali ne znam tačno kad.

Alannah svakako je dobro to znati.Meni moj plan služi da se orijentišem lakše.
I naravno mislim da sve mamice trebaju znati da se meso i žumance ne daju u istom danu zbog količine proteina koja opterećuje bubrege.
Meni te naučne činjenice drže vodu , kao i recimo podatak da bi neka namirnica mogla prouzrokovati to i to i da se zato izbjegava do određenog perioda.
a sve ostalo tipa:ja nisam nemoj ni ti i obratno mi je [sm=zmeden.gif].

FM nama je pedijatrica sa napunjenih 7 mj rekla da krenemo sa mesom i žumancetom..Mislim da sam sačekala još koju sed.pa sam ju poslušala(to nije ista ona ped. koja me savjetovala šećer i plazmu) , ne znam šta još čekaš[sm=smiley36.gif]




Arminaa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 7:40:47)

I nama je pedijatrica, na kontroli sa 8 mjeseci, savjetovala da krenemo sa mladim sirom, jogurtom i zumancetom (naravno, ne sve odmah), a za zumance mi je rekla svaki drugi dan da mu dajem.
A na moj upit za gluten, rekla je da ipak sacekamo 9 mjeseci, jer po njenim rijecima, zaista ima puno alergije na gluten kod nas, samo se ne vodi racuna o tome, odnosno daju se pogresne dijagnoze ili se ne obraca paznja na mogucu alergiju na gluten. Takodje je rekla da u Sloveniji uvode gluten sa 6 mjeseci, neovisno jel dojena beba ili ne, ali da bi ona ipak sacekala do 9 mjeseci.




Lalali -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 9:18:26)

ej draga moja almond, rijetko udjem, radim pa sad bas imam puno obaveza. Jos malo smo na ovoj temi i onda abd se vidimo na onoj od godinu. Mi smo u fazi pripreme rodjendana[sm=smiley1.gif]
Danas odmah pravim kompot od dunja[sm=smiley1.gif]




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 10:02:02)


IZVORNA PORUKA: Lalali

ej draga moja almond, rijetko udjem, radim pa sad bas imam puno obaveza. Jos malo smo na ovoj temi i onda abd se vidimo na onoj od godinu. Mi smo u fazi pripreme rodjendana[sm=smiley1.gif]
Danas odmah pravim kompot od dunja[sm=smiley1.gif]

Pa i mi [sm=smiley1.gif] nama je 02.11 a vama?
I ja moram nabavit koju dunjicu...
Nego ja sam u dilemi , kako da mu pripremim neke keksiće ili kolač a da bude zdrava opcija.Bas mi bude žao kad vidim kako guta očima kad se mi sladimo , zapravo ne guta nego plače , penje se da dohvati.Ponekad mu dam mrvicu koju al' bi volila da mu napravim zdravi zalogajčić pa nek se najede[sm=smiley36.gif].
Ima li ko ideja?




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 11:00:52)

Vidim da ste tipkale o komoracu?Kad se on smije davati?Ne znam nista o njemu, ni gdje se kupi ni kako se pravi, moze pomoc plz ?




SREĆNA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 11:35:15)


IZVORNA PORUKA: I love youu


IZVORNA PORUKA: SREĆNA

Ja mrkvu kuham na veliko, na pari , i zaledim u kockice za led, naveče izvadim i sutradan zavisi kad je ručak , pošto imamo dva obroka, voće i žitarice za doručak , povrće popodne, nekad meso, nekad palenta, puno mesa bebi opterećuje bubrege, pa tako pazim na to.Mrkvu i ako ne zaledim , spakujem u staklenu bočicu i u frižider za sutra, ali samo jednu noć, a voće nikad ne dajem ako je prenoćilo, pa ni iz kompota.Voće uvijek svježe pripremljeno, ako jabuku kuham, ogulim i samo malo u vrelu vodu da prokuha i to je to.Ne bih smjela davati voće koje je prenoćilo mislim kašicu, ipak , male su to bebe.Neki dan sam im prvi put dala sirovu naribanu jabuku, pojeli su oni super, ali bolio ih je stomak cijeli dan, tako da odustajem od od sirove jabuke.Banane jedu skoro svaki dan, ne smeta im za stolicu.Ako ne stignem pripremiti neko drugo voće onda je banana zamjena, a i vole je HB, doduše, ja sam u trudnoći pojela tonu banana [sm=smiley36.gif]

De mi samo reci to za mrkvu, kako je kuhas na pari, i predpostavljam da je mjesas sa necim jer ono mrvica mrkve iz tih posudica za led.


E ma ja se furam na Vinetu [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif].Kupila sam onu spravu za kuhanje na pari, fantastična je.Mrkvu operem očistim i narežem na listove uzduž poredam u posudu i nariktam vrijeme, ne znma sad jel 30 min i li manje .Kad se skuha u blender dok je još topla i izmiksam je i u kocke.Ja uzimam po dvije tri kocke za obrok pošto imam dvije bebe, dodam je ne znam šta daj dan pripremam ostalom povrću, ma skoro u sve dodajem mrkvu i krompir i meso i riža i brokula i karfiol i supa od piletine itd. Uvijek je dodam na kraju , ne stavljam sa ostalim povrćem da se kuha , samo dodam na kraju kad je sve gotovo.Muke sam mučila ranije dok je izblendam i skuham jer je baš tvrda, a vjeruj u ovom aparatu se tako fino skuha i ima miris i okus i super se izblenda. Ako je kuhaš u vodi izerendaj je pa skuhaj i procijedi i dodaj u šta već hoćeš, izblendaj malo i eto tamam za bebu.




SREĆNA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 11:37:03)

Za komorač nemam pojma, niti ga mislim ja sad spremat.Mislim da imamo šta jest i mimo njega,.Samo me na grčeve [sm=sad.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]podsjeća




Sedina 30 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 11:58:58)

Kada može supica, i od kojeg mesa je najbolje za početak, i kako je pripremiti. I kada može meso, i koje je najbolje?




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 12:20:00)

Sedina najbolje ti je za pocdetak raskuhati pileci file s mrkvicom a onda posebno recimo izmiksas neko povrce i sve to smjesas




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 13:19:36)


IZVORNA PORUKA: SREĆNA


IZVORNA PORUKA: I love youu


IZVORNA PORUKA: SREĆNA

Ja mrkvu kuham na veliko, na pari , i zaledim u kockice za led, naveče izvadim i sutradan zavisi kad je ručak , pošto imamo dva obroka, voće i žitarice za doručak , povrće popodne, nekad meso, nekad palenta, puno mesa bebi opterećuje bubrege, pa tako pazim na to.Mrkvu i ako ne zaledim , spakujem u staklenu bočicu i u frižider za sutra, ali samo jednu noć, a voće nikad ne dajem ako je prenoćilo, pa ni iz kompota.Voće uvijek svježe pripremljeno, ako jabuku kuham, ogulim i samo malo u vrelu vodu da prokuha i to je to.Ne bih smjela davati voće koje je prenoćilo mislim kašicu, ipak , male su to bebe.Neki dan sam im prvi put dala sirovu naribanu jabuku, pojeli su oni super, ali bolio ih je stomak cijeli dan, tako da odustajem od od sirove jabuke.Banane jedu skoro svaki dan, ne smeta im za stolicu.Ako ne stignem pripremiti neko drugo voće onda je banana zamjena, a i vole je HB, doduše, ja sam u trudnoći pojela tonu banana [sm=smiley36.gif]

De mi samo reci to za mrkvu, kako je kuhas na pari, i predpostavljam da je mjesas sa necim jer ono mrvica mrkve iz tih posudica za led.


E ma ja se furam na Vinetu [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif].Kupila sam onu spravu za kuhanje na pari, fantastična je.Mrkvu operem očistim i narežem na listove uzduž poredam u posudu i nariktam vrijeme, ne znma sad jel 30 min i li manje .Kad se skuha u blender dok je još topla i izmiksam je i u kocke.Ja uzimam po dvije tri kocke za obrok pošto imam dvije bebe, dodam je ne znam šta daj dan pripremam ostalom povrću, ma skoro u sve dodajem mrkvu i krompir i meso i riža i brokula i karfiol i supa od piletine itd. Uvijek je dodam na kraju , ne stavljam sa ostalim povrćem da se kuha , samo dodam na kraju kad je sve gotovo.Muke sam mučila ranije dok je izblendam i skuham jer je baš tvrda, a vjeruj u ovom aparatu se tako fino skuha i ima miris i okus i super se izblenda. Ako je kuhaš u vodi izerendaj je pa skuhaj i procijedi i dodaj u šta već hoćeš, izblendaj malo i eto tamam za bebu.

Hajde da se i ja malo furam na Vinetu [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] Kakva je to spravica za kuhanje na pari?Ja imam dodatak al u pretis se stavi da se kuha na pari, a on mi je vala povelik da bi ja sad par mrkvica kuhala u njemu.




SREĆNA -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 13:27:56)

http://www.protis.hr/products/details/kuhalo-na-paru-gorenje-fs-900-simplicity-w-900-w-3-posude-za-kuhanje-jednostavno-upravljanje-bijela-boja/68318

To je to.
Može i pretis sa tim dodatkom, što da ne, skuhaš i zalediš , nećeš svaki dan kuhat.Ja nemam vremena svaki dan kuhat. Moji indijanci nedaju ni minute tako da moram ovako.




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 13:55:37)


IZVORNA PORUKA: SREĆNA

http://www.protis.hr/products/details/kuhalo-na-paru-gorenje-fs-900-simplicity-w-900-w-3-posude-za-kuhanje-jednostavno-upravljanje-bijela-boja/68318

To je to.
Može i pretis sa tim dodatkom, što da ne, skuhaš i zalediš , nećeš svaki dan kuhat.Ja nemam vremena svaki dan kuhat. Moji indijanci nedaju ni minute tako da moram ovako.

aaaaaaaaa super je :))) vidjet cu hocemo li i ovo kupiti il cu u pretisu skuhati da ne dajem djaba pare sad i za ovo. I moja N je pocela biti takva da ne moze cekati da se skuha. Jos ti dvojicu imas, bas ti je veselo ;)




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 14:41:20)

Koju sze ono palentu kupovali bebama da nije ona iz dm-a




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 14:50:12)


IZVORNA PORUKA: Apotekarka

Koju sze ono palentu kupovali bebama da nije ona iz dm-a

Zlatno polje :)




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 14:51:25)

Moze li netko napisati jedan dan jelvnika svoje bebe sa 6 i 7 mjeseci




Sedina 30 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 15:10:50)

I ja kontam da kupim tu zlatno polje, nema one u dm, a ne fali ni ovim našim ništa [sm=smiley36.gif]




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 17:25:42)

Almond slazem se sa tobom u vezi planom ishrane,nije to dzaba,a mrzim komentare kako su prije i nikom nije nista,nije al malo sutra.[sm=smiley36.gif].Kolace mu nisam davala,skoro jesam malo domaceg dzema od sljiva.Pada mi na pamet da nesto smutis sa zobenim pahuljicama,izmiksanim vocem i hurmama,one su slatke pravo.
I love you komorac operes,ja skinem vanjsku koru i bacim,ako imaju grancice izrezem i zamrznem nama za supu.Komorac meni izgleda kao luk kad se rasijece.Skuhas ga u vodi sa ostalim povrcem,bude brzo goov,za 5-10 minuta.Da fin okus jelu.Kupim na pijaci,u Mekratoru,Konzumu.
SEdina po mojoj tablici meso ide sa 8 punih,prvo piletina,puretina,kasnije teletina,pa junetina.Nismo prije ni uvodili.Kad sam uvela piletinu,raskuhala bih piletinu i dodala povrce koje je probao.
Apotekarka i ja kupujem zlatn polje,ona je jedino fino zapakovana i ne rasipa se dok ja dodjem kuci.DM-ovu kupila samo prvi put, u aprilu,jos je imam.
I ja bih se trebala preseliti na temu od godinu,ali mi zao vas ostaviti,falicete mi[sm=smiley31.gif]




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 17:37:11)

u mojoj tablici piletina ide poslije 6 mjeseci[sm=zmeden.gif],ja danas maloj komadic skuhala i pomijesalča s krompirom i mrkvom ona se tusila sve smazala....




Arminaa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 17:58:54)


IZVORNA PORUKA: Alannah

Almond slazem se sa tobom u vezi planom ishrane,nije to dzaba,a mrzim komentare kako su prije i nikom nije nista,nije al malo sutra.[sm=smiley36.gif].Kolace mu nisam davala,skoro jesam malo domaceg dzema od sljiva.Pada mi na pamet da nesto smutis sa zobenim pahuljicama,izmiksanim vocem i hurmama,one su slatke pravo.
I love you komorac operes,ja skinem vanjsku koru i bacim,ako imaju grancice izrezem i zamrznem nama za supu.Komorac meni izgleda kao luk kad se rasijece.Skuhas ga u vodi sa ostalim povrcem,bude brzo goov,za 5-10 minuta.Da fin okus jelu.Kupim na pijaci,u Mekratoru,Konzumu.
SEdina po mojoj tablici meso ide sa 8 punih,prvo piletina,puretina,kasnije teletina,pa junetina.Nismo prije ni uvodili.Kad sam uvela piletinu,raskuhala bih piletinu i dodala povrce koje je probao.
Apotekarka i ja kupujem zlatn polje,ona je jedino fino zapakovana i ne rasipa se dok ja dodjem kuci.DM-ovu kupila samo prvi put, u aprilu,jos je imam.
I ja bih se trebala preseliti na temu od godinu,ali mi zao vas ostaviti,falicete mi[sm=smiley31.gif]


Zaboravi na selidbu, neka te s nama[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Vinetu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 18:59:06)

Mogu li onu narandžastu tikvu/ bundevu kuhati na pari?
Inače tako kuham i voće i povrće ali baš neJmam iskustva sa tikvom.




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 19:58:14)

Mozes kuhati na pari,tako ce biti jos sladja.
Apotekarkaevo jelovnika mog bebaca kad je imao 6 i 7 mjeseci( zapisivala sam sta mu dajem)
sa 6 tek poceli,jedan obrok ujutru: palenta,palenta sa bundevom,sa tikvicom; kruska,jabuka,palenta sa kruskom ili jabukom,rizine pahuljice ili riza sa jednom od ovih vrsta voca ili povrca.
Sa 7 mjeseci; sve ovo gore,u kombinaciji sa jos mrkvom,bananom,suhim sljivama,proso u svim kombinacijama.Sa 7,5 uveli drugi obrok.Ujutru je jeo voce ili samo ili sa zitaricama,a oko 14 h povrce sa zitaricama ili samo,naravno sa par kapi maslinovog ulja.Ostatak dojenje milion puta dnevno.




Vinetu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 21:23:37)

Auuu, što je tikva dobraaaaa... Odavno je nisam jela, pa me podsjetila na dane mog djetinjstva, kad smo jedva čekali da iz rerne izađe slatka i mirisna tikva. Nisam je ni šećerila a ko med je!
Malkice sam probala i baš sam bila u iskušenju da pojedem sve. Sutra će bebač uživati u obroku koji mu je mamica spremila [sm=bravo.gif]




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (8.10.2013 22:27:29)

Mozes je spremiti i u slanoj i u slatkoj varijanti,mislim sa ostalim povrcem ili vocem,da ne bude zabune,bez soli i secera[sm=smiley1.gif]




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (9.10.2013 19:35:37)

Evo naletih na jedan savjet u onoj nasoj grupici , pošto nisu svi članovi evo šta jedna od liderki grupe savjetuje (meni se sviđa):
U dane kad ne jedete meso, u prehranu uključite ribu ili jaje ili kombinaciju žitarica i mahunarki. Birajte integrlane žitarice (punog zrna) - od glutenskih (zob, pir, pšenica, ječam), do bezglutenskih i pseudožitarica (amarant, quinoa, heljda, proso). Uz to uključite mahunarke (bob, leća, azuki, mungo i običan grah, grašak, mahune) i sjemenke (sezam, lan, suncokret, buča i chia sjemenke). Važni su i izvori masnoće (osobito kod povrtnih obroka, jer su vitamini A,D,E i K topivi u mastima) - hladnoprešana ulja (maslinovo, repičino, laneno, sezamovo, kokos).

Ono što je dobro, radi veće nutritivne raznolikosti je kombinirati hranu prema boji (pa uvijek imajte nešto crveno/narančasto, nešto zeleno, smeđe i ljubičasto tijekom dana). Možete kombinirati i prema mjestu rasta (iznad i u tlu)




Lalali -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (9.10.2013 22:01:46)

Mi lecu jos uvijek nismo probali, ne znam ni od kad ide ni kako se sprema jer je ja ne volim. A moja cura nikako buraniju ne podnosi, zadnja dva puta kad sam joj dala dva dana je bila nervozna i prduckala, budila se placuci[sm=smiley13.gif] iako je bila domaca




Stranica: <<   < Prethodna stranica  461 462 [463] 464 465   Sljedeća stranica >   >>