RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (9.10.2013 22:32:57)

Ja sam prije par mjeseci nama skuhala lecu i odusevila se.Inace sam mislila da je ne volim zbog one ratne lece.Uglavnom leca moze sa 12 kao i grah. Kuhala sam je kao varivo i sa junetinom i sa piletinom.Kupujem obicno crvenu lecu.Mali pravo voli.Posto ta crvena leca bude brzo gotova i raspada se,nekad je koristim i da zgusnem neko drugo kuhano jelo.




Lalali -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (9.10.2013 23:05:16)

Hvala Alanah, pretpostavljam da je teska, pa cemo jos malo sacekati s obzirom da ni buraniju ne podnosi




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (9.10.2013 23:22:05)


IZVORNA PORUKA: Alannah

Ja sam prije par mjeseci nama skuhala lecu i odusevila se.Inace sam mislila da je ne volim zbog one ratne lece.Uglavnom leca moze sa 12 kao i grah. Kuhala sam je kao varivo i sa junetinom i sa piletinom.Kupujem obicno crvenu lecu.Mali pravo voli.Posto ta crvena leca bude brzo gotova i raspada se,nekad je koristim i da zgusnem neko drugo kuhano jelo.

Crvena leća je pravo zdrava, tako dr.OZ kaže.Ja kupujem mix minestrone leća , grah , grašak i još neki dodaci pravim često.Skoro sam malom dala , pojeo sve ali se par sati posle isplakao.
Vjerovatno mu teško pala na stomak.




Vinetu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (12.10.2013 20:54:09)

Spominjete leću... Vidjeh na jednoj stranici koju pratim godinama, da se leća može davati djeci već u periodu 8-10 mjeseca. Ja obično nama kuham Fantazija mješavinu (tu ima i graha i graška i raznih vrsta leće) i stvarno nam se svima sviđa. Ne znam da li je rano da to sve uvedem bebaču sada (9,5 mjeseci)?
pomalo bih je davala... recimo umijesanu u neko drugo jelo, a ne da jede samu lecu i grah




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (12.10.2013 21:17:11)

Pa mozda da malo probas,ipak je to mjesavina grahoorica koje mogu dosta napuhati stomak.I ja moram kupiti tu mjesavinu,podsjetile ste me da ima i to,mi smo vec veliki,pa je mozemo jesti.




Marija13 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (12.10.2013 21:22:23)

..ja to sve zajedno ne bih dala prije godine, ta kombinacija mi zvuči ubitačno za stomak, jedemo grašak ali taj mix će još sačekati [sm=smiley1.gif]




Full Moon -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.10.2013 8:33:34)

Hello, ja zaboravim pisati[sm=smiley36.gif]
Uglavnom, da ga ne ureknem lijepo jede sve sto mu se da[sm=smiley36.gif]
Vec odavno ne smijemo jesto na njemu dostupnim mjestima jer nema mira, samo otima...
Imamo tri obroka - voce+zitarice, rucak nesto slano i vecera uglavnom mlijecni(griz i ti fazoni), plus neki zalogajcic usput onako, mrvice hljeba ili komadici voca[sm=smiley36.gif]
Danas nam je jaje opet na meniju, moram skontati sta bih s tim, pola zumanceta je u pitanju, hmmmm, s cim da smuckam to[sm=smiley24.gif] a da bude dobar obrok...mozda palent-zelje-sir, bit ce da cemo to[sm=smiley1.gif]

Pusa njopalicama malim, ja se napricah dok imam vremena [sm=smiley36.gif]




almondray -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.10.2013 10:30:17)


IZVORNA PORUKA: Marija13

..ja to sve zajedno ne bih dala prije godine, ta kombinacija mi zvuči ubitačno za stomak, jedemo grašak ali taj mix će još sačekati [sm=smiley1.gif]

Ja dala jednom i nikad više [sm=smiley36.gif]
Danas uvodimo dunju .Skuhala sam kompot , odvojila malo vodice i u to skuhala griz , onda dodala komadiće kuhane dunje.Kiselo je [sm=smiley11.gif].Čekam da se vrati iz šetnje pa da vidimo kako će reagovat.Meni se satnica za obroke skroz izmjenila[sm=zmeden.gif].Brat ga probudi ujutro kad ide u prvu i onda posle zaspi u vrijeme kad smo imali doručak.




Arminaa -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.10.2013 12:39:41)

Evo mene opet da se pozalim, jer Adin nece da jede slani obrok, imam osjecaj da nazadujemo sa dohranom, umjesto da napredujemo. Ima jedan obrok vocni sa prosom ujutro (druge zitarice nece), popodne meso i povrce ili sir i jogurt, ali jako malo pojede, nekoliko kasika i to je to.
Davala sam mu pastrmku osiscenu, ali nece da jede. S cime je mogu pomijesati da ne bude suha?
I zumance, s cim je najbolje da ga kombinujem?
Kad su vase bebe pocele da jedu hranu koja nije kasasta? Moj nece nista ako nije dobro izblendano, kad mu pravim krompir pire, jedan dio blendam, a drugi izgnjecim viljuskom i svaki put kad naidje na komadic, kao hoce da povrati, smeta mu. Bananu, krusku i jabuku mu dam u ruku, pa on fol kao grize (ima donja 4 zubica), ali svaki put kad odgrize komadic ispljune ga, nema sanse da pojede, vrti po ustima dok ne pljune. Koja hrana je najbolja za ff, da probam tako?




Sedina 30 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (13.10.2013 22:31:36)

Kupila sam palentu, zlatno polje, i na njoj piše priprema 2 min, jel to neka instant? Kako da je spremim za prvi put, i sa čime je najbolje kombinovati? I kada može cejlonski cimet, koliko se stavlja*?




Vinetu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (14.10.2013 8:59:23)

Ja palentu pripremam ovako: u 200 ml vode (a to su ti dva fildžana) stavim 4 vrhom pune kašičice palente. Nekad sam je stavljala u vrelu vodu, a sada stavim u hladnu (isto ispadne na kraju). Sve to kuham na laganoj vatri dok se sasvim ne zgusne. Palenta pršče dok vrijucka i zna dobro opeći, pa zaštiti ruke : )
Ponekad palentu pomiješam i sa grizom od pira. Kad se palenta skuha, ubacim kocku smrznutog povrća (tikvica, tikva, celer) ili mladi sir i žumance.
Griz od pira ili od pšenice obično kombinujem sa voćem.
Moj momak papa sve, mašallah. Dosad se nije desilo da nešto pljuje i odbija da jede. Raduje se kad vidi da mu nosim zdjelicu s hranom.

Marija, pa i u pravu si... Nisam ni kćerkici davala određene namirnice prije vremena, pa neću ni sinčiću. Sve u svoj vakat - što bi rekli!

Mi smo nedavno, jedno po jedno, uveli sir, žumance i tikvu (bundevu). Malenom se sviđa. Ove sedmice prelazimo na pola žumanceta. [sm=bravo.gif].




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (14.10.2013 22:18:14)

Palentu sam standardno kuhala,mozda nekih10 minuta na laganoj vatri,u nju ubacim ili suhe marelice i sljive ili koprivu,blitvu; nekad jabuku,krusku.
Cejlonski cimet moze od 6 mjeseca,ali ja sam dala tek oko 9 mjeseca,po malo,na vrh kasikice,obicno u neke vocne kasice.
Arminaa pastrmku pomijesam sa blitvom ili spinatom,dodam malo maslinovog ulja i malo vode.
Zumace samu pocetku kombinovala sa svime,pa i sa bananom ili avokadom,samo da bi pojeo.<u dio kasice pomijesam zumace da bi bila sigurna da ga je pojeo,pa nastavim sa hranjenjem.
Jos uvijek mu blendam,mada ne sve.Otkako je u vrticu hoce i ne miksano,jer mu oni tamo cak ni ne gnjece i sve pojede.
Za ff probaj mozda i kuhanu brokulu i karfiol,ako ste ih uveli.




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (14.10.2013 22:24:27)

Moja A ima 6 mjeseci njen jelovnik za danas je
7 i 15-180 ml mlijeka
10 i 30-Banana,kruska i par kasikica keksolina
13 i 30-170 ml mlijeka
izmedju kompot pila.a inace alabo pije
16 i 30 -kukuruzne zitarice s rizom
izmedju malo kompota
20 i 30-180 ml mlijeka
Je li to premalo mlijeka za njenu dob jer pokusala sam strpati cetvrtu bocu mlijeka ali ne ide povrati ili e muci,popije 500-600 ml




Mya_81 RR -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (15.10.2013 8:11:35)

Ne trebaju joj vec sad dva cvrsta obroka.




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (17.10.2013 15:22:47)

Moze li pomoc oko bundeve?Na koju se to bundevu misli da se smije davati odma na pocetku dohrane?Je li na tikvu ili onu veliku bundevu?I kako se pravi?




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (17.10.2013 20:16:30)

moozes i tikvu i tikvicu i bilo koju bundevu.u pocetku sam kuhala ili na pari ili u malo vode,prvo samu,pa onda u kombinaciji sa onim sto je vec probao.Ako mozes naci hokaido bundevu,one su super.I svaka bude brzo gotova.




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.10.2013 15:08:02)

Hvala ti na odg :) Ma ja imam one obicne tikve sto se pita pravi heh, ne znam kako da kazem koja je. A tikvicu smo vec probali i samu i u kombinacijama.




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.10.2013 15:21:12)

Od kad cvekla ide i kako pravite?
Dajete li luk bebama s povrcem




I love youu -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.10.2013 15:46:27)

IZVORNA PORUKA: Apotekarka

Od kad cvekla ide i kako pravite?
Dajete li luk bebama s povrcem


E ja se juce raspitivala oko cvekle. Ona moze odma na pocetku dohrane ali ako je domaca, ako nije od 8mj. A moze se i kuhati i peci u foliji pa blendati.




Neca xxx -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.10.2013 16:55:50)

IZVORNA PORUKA: Apotekarka

Moja A ima 6 mjeseci njen jelovnik za danas je
7 i 15-180 ml mlijeka
10 i 30-Banana,kruska i par kasikica keksolina
13 i 30-170 ml mlijeka
izmedju kompot pila.a inace alabo pije
16 i 30 -kukuruzne zitarice s rizom
izmedju malo kompota
20 i 30-180 ml mlijeka
Je li to premalo mlijeka za njenu dob jer pokusala sam strpati cetvrtu bocu mlijeka ali ne ide povrati ili e muci,popije 500-600 ml


Apotekarko, mislim da je njoj rano za dva obroka druge hrane i da bi trebala piti vise mlijeka. Mozda da joj umjesto jednog od ovih obroka ostavis mlijeko.
A zasto ste tako rano poceli sa dohranom? Ja sam prvoj kcerki pocela polako uvoditi drugu hranu tek sa 6 mjeseci i to je bilo svega po nekoliko kašikica. Tako planiram i sa drugom djevojčicom. Ipak je njima mlijeko osnovna hrana barem do 10 mjeseci života.




Neca xxx -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.10.2013 17:01:44)


IZVORNA PORUKA: I love youu

IZVORNA PORUKA: Apotekarka

Od kad cvekla ide i kako pravite?
Dajete li luk bebama s povrcem


E ja se juce raspitivala oko cvekle. Ona moze odma na pocetku dohrane ali ako je domaca, ako nije od 8mj. A moze se i kuhati i peci u foliji pa blendati.


Znači cvekla može odmah na početku. Ja imam domaće cvekle, pa sam skontala da je skuham, izblendam i zamrznem. Da ima domaće povrće kada počnemo sa dohranom. Da li je neko zamrzavao mrkvu i ako jeste da li ste je blanširali ili samo zamrzli sirovu? Malo googlam pa negdje pročitah da se mrkva ne smije zamrzavati, pa sam malo zbunjena. [sm=zmeden.gif]




Alannah -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.10.2013 21:06:59)

Ako moze ledo imati smrznutu mrkvicu,a i ostali,onda mozes i ti svoju zamrznuti [sm=smiley1.gif]. Cveklu isto mozes,ja skuham,pola napravim dmah,a drugu polovicu zamrznem.Ako imas kakav podrum ili finu ostavu,one mogu i onako dugo stajati,neki ih stave u pijesak.
Apotekarka cveklu skuhams sa rizom,prosom, mrkvom i jabukom. Kombinaciju sa mrkvom i jabukom sam i sama jela kad sam kao velika imala anemiju. Kad budete veliki,mozete i sokice piti od cvekle. Do godine dana,cvekla bi trebala se davati kuhana.
Luk crveni moze od pocetka,ja ga dala sa 7 mjeseci,skuham ga saostalim povrcem i izblendam.Bijeli luk nakon godine ide.




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.10.2013 21:53:37)

Apotekarko, mislim da je njoj rano za dva obroka druge hrane i da bi trebala piti vise mlijeka. Mozda da joj umjesto jednog od ovih obroka ostavis mlijeko.
A zasto ste tako rano poceli sa dohranom? Ja sam prvoj kcerki pocela polako uvoditi drugu hranu tek sa 6 mjeseci i to je bilo svega po nekoliko kašikica. Tako planiram i sa drugom djevojčicom. Ipak je njima mlijeko osnovna hrana barem do 10 mjeseci života.

Zato sto ne dojim a i malom sam pocela s 4,5-5 mjeseci s dohranom i u ovom je periodu imao 2 obroka ali se ne sjecam koliko je mlijeka pio negdjew sam citala da je 500ml minimalna doza....Probala sam joj ubaciti i cetvrtu bocu mlijeka ali povrati ili popije skroz malo....




Sedina 30 -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.10.2013 22:04:12)

može li se hrana malo soliti, par zrnaca? Ili Je rano za bebu od 7 mj? Kako da mu za prvi put supu napravim? I usput hvala na prijašnjim odgovorima.




Apotekarka -> RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m... (18.10.2013 22:08:16)

Ja s prvim djetetom n ista nisam solila doi godine niti sad solim,mada sam cula par mama da mrvicu osole




Stranica: <<   < Prethodna stranica  462 463 [464] 465 466   Sljedeća stranica >   >>