RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


Daja_sa -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (4.9.2012 23:21:54)

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

 Ma probat cu i ja.....Ja jos blendam meso njemu...sve me strah..ima 4 zuba i peti je tek probio....blendate li vi meso?

samo meso blendam...ostalo ona nekako sazvace sa svoja 2 i po zubica[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
p.s blendam i grasak i kukuruz...




animagical -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (4.9.2012 23:23:41)

ne blendam nista od 10 mj, gadi se na blendano...nece ni gnjeceno, samo onako kako vec dodje...u biti hrana mu oblikom izgleda kao nasa




Skvo RR -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (4.9.2012 23:31:28)

IZVORNA PORUKA: animagical

ne blendam nista od 10 mj, gadi se na blendano...nece ni gnjeceno, samo onako kako vec dodje...u biti hrana mu oblikom izgleda kao nasa

Znaci zvace uspjesno teletinu, piletinu, junetinu.  Koliko on zubica ima?




ljubičica 28 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (5.9.2012 14:00:50)

Skvo, ja J. nisam nikad ni blendala meso, baš mi to nekako bilo k'o žvaka (i krompir je takav al njega i danas blendam u krem supicama, i mi jedemo s njim [sm=smiley36.gif]). Ja bih uvijek doooobro skuhala meso i na one mu niti ''iščopkala''. Nikad mu nije smetalo.

A za pite i grah, ja sam presretna kad mu je za obrok npr. zeljanica ili sirnica iako je i nama rijetko pravim. A krompiruša je super zbog jogurta koji popije uz nju [sm=smiley36.gif]. I grah jedemo odavno, možda odmah nakon rođendana sam mu uvela. Ispočetka prije bilo kakvog začinjavanja njemu izvadim, sad jede s nama. Ma meni je grah poslastica prava a pun svega, još povrće koje dodaš, ma extra. Dosadile su mi vala i brokule, karfiol, piletina i ostale namirnice koje non stop ubacujem u supe i sl.
U zadnje vrijeme nam je i supa od leće super, baš osvježi uobičajeni meni.




palachinken -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (5.9.2012 14:48:10)


IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Mog ne zanima televizija..hranimo se u hranilici, svezani..jer izlazi iz nje (kcerku nikada nisam "vezala") i onda mu dadnem po hranilici mrvice hljeba i on melja igra se, a ja ga hranim...
A sada pitanje, od kada pocinje "zacinjena" hrana, tipa vegeta i slicno, tj...kuhinja koju odrasli jedu...nesto ne mogu da se sjetim kada sam Umcetu uvela..[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Ja baš ovo htjela da pitam, kad su se vaši bebači privalili vama za trpezu? Mom je, naravno, uvijek zanimljivije ono što mi jedemo i uvijek mora oporezovati koga god vidi da jede.
I dajem mu, ionako ne začinjavamo previše. Vegetu konkretno ja ni ne koristim pretjerano, začini su mi peršun, mrkva, celer, suhi ili svježi, bosiljak, so, nekad biber, naknadno nama.
Šta dajete od ove junky food djeci? Mislim na one stvari što se ne nalaze u kalednarima nadohrane, tipa slatkiši, grickalice?[sm=smiley1.gif]




Lejla Ka -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (5.9.2012 15:17:09)

Dijete iza prvog rođendana, tj. dijete kojem su u ishranu uvedene gotovo sve vrste namirnica koje i odrasli konzumiraju može se pridružiti odraslima za stolom. Zamka je u npr. količini soli koju stavljamo u hranu. Ostali začini nisu problem. Vegeta i taj tip začinskih soli također dodaju sol i sadrže mononatrijev gluminat kao pojačivač okusa koji je loš i za odrasle, a kamoli za malene tako da to izbjegavajte makar u ovom manjem uzrastu. Ako sta navikli na dosta slanu hranu onda izdvojite djetetu neku količinu prije soljenja ili, idealno [sm=smiley36.gif] i za sebe smanjite količinu soli.

Nekoj djeci ne smeta ni blago ljut okus hrane (biber, paprika), no naravno to moraju biti neke minimalne količine, najbolje nikako [sm=smiley1.gif]




mala_sa -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (5.9.2012 23:48:23)

Sto rece Ljubicica ja bas volim kad nam je pita za rucak; moj A je tako slatko pojede; ja mu poredam zalogaje na tacnu i on sve fino pojede. Visnjin albanski burek uz jogurt mu je omiljeni [sm=smiley36.gif]

Za nasu trpezu se prebacio sa oko 13mj, tad sam mu prestala sve i blendati; jako fino sazvace i komadice mesa, tako da zaista nema potrebe za blendanjem.

Sto se tice zacina, ja ne solim puno, a i ako nama nije slano onda mi posolimo naknadno.




sporty mamaa -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (26.9.2012 0:28:22)

IZVORNA PORUKA: Daja_sa

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Ma probat cu i ja.....Ja jos blendam meso njemu...sve me strah..ima 4 zuba i peti je tek probio....blendate li vi meso?

samo meso blendam...ostalo ona nekako sazvace sa svoja 2 i po zubica[sm=jezicek.gif] [sm=jezicek.gif]
p.s blendam i grasak i kukuruz...


Evo i nas u velikim bebama[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] mi jos uvijek blendamo sve, nekako mi tako brze pojede, a kontam nek se jos malo zdravo hrani(ko zna kako cu joj uvalit brokulu u izvornom obliku[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image]). Ovako joj smiksam svasta i za dvije minute ode puna zdjela[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image]

E sad kako izgleda meni vase jednogodisnje bebe, meni se cini da mojoj kolko god dadnem da joj je malo. Ima tri cvrsta obroka, izmedu toga recimo keks, vocku i dojenje. Ona meni vecera oko 8 i ja opet imam dojam da joj to nije dovoljmo do ujutro. Kolicina mlijeka mi se bas smanjila, kako skoro ni ne doji preko dana. Ja kontala da joj pred spavanje probam uvesti bocu AD, al nikad ga nije probala pa sad ne znam kako ce. Kravlje joj od kako se zacrvenila od njega oko usta jos ne dajem. Sta vi predlazete? Mene vise izmori sto se budi nekoliko puta po noci, imam osjecaj da joj bas treba ta boca negdje oko 11h....




bebix -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (8.10.2012 19:13:40)

E da se i mi javimo na ovu temu[sm=smiley1.gif]
Moj I je ranije bas fino ruckio, a sad vec ne pamtim kad je pojeo obrok koji je spremljen samo za njega, jednostavno uziva da mlati po tanjiru kad je servirano i za nas jelo i bas prati da li je svima isto na tanjiru, ako vidi nesto novo automatski se trudi doci do tog tanjira[sm=smiley36.gif], jede ono sto i nama pravim s tim da ja inace ne solim previse, tako da je mislim ok i za njega, e sad kad oni mogu jesti jelo u kojem ima i gljiva konkretno mislim na sampinjone, bas sam zaboravila kad se moze poceti, mislim ne bi ja njemu davala gljive ali ako u tom saftu ima i gljiva da li bi smio on jesti, hvala puuno onom ko bude znao da me posavjetuje[sm=smiley31.gif]




mala14 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (14.10.2012 15:20:25)

drage mame nama je danas punih 13 mjeseci i prvi put se javljamo na "veliku" temu [sm=smiley1.gif]

mi ručkimo svašta iako u zadnje vrijeme imam problema da ga zainteresujem za jelo (kao i ostale mame vidim) uvijek je više zainteresovan za naš tanjir nego za ono svoje što jede...mi imamo tri obroka obavezno a između svašta pojede: malo mog doručka, ručka, jogurt, voće keks...kako kad...dojim ga samo ujutro i naveče jer ne traži više, mene zanima koliko bi on trebao mlijeka ili mliječnih proizvoda u toku dana da pojede? naveče za večeru najčešće jede pahuljice sa kravljim mlijekom-oko 150 ml, a skoro svaki dan jede i voćni jogurt ili pije onaj obični i naravno pavlaka, abc sir su mu omiljeni pa i toga pojede u toku dana pa recimo nekoliko kafenih kašika...ne znam je li mu to dovoljno?




bambi1 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (24.10.2012 20:03:40)

Mi imamo jos 10 dana i eto nas medju velike[sm=smiley1.gif] Jel smijem curici odmah nakon rodjendana dati bjelance da proba? Med, citrusi?




Malenaoduvijek -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (24.10.2012 20:49:36)

Ja bih isla postwpeno jedno po jedno.moji su se sa 13 mjeseci osipali od citrusa ali to ne mora nista da znaci mozda tvoja beva fino prihvati.samo ono sto bih ti ja savjetovala je nemoj niposto zajedno probati med i limun nego odvojeno da bi vidja reakciju.

U svakom slucaju sretno




drznica -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (6.12.2012 13:08:30)

Pozz svima...
Dugo nisam bila na temama, a sa ponosom se prijavljujem na ovu. Napunili smo godinicu,a mama i godinu dojenackog staza[sm=bravo.gif]
Sve jedemo vec od 5.mjeseca jer sam se morala vratiti na posao ali sam izlazila na pauzu da Mak doji sto me spasilo. U sustini nemamo problema sa ishranom, sve je prihvatio, osim sto nece dijete samo nista da uzme. Stavim mu zalogajice ispred njega on gleda u njih i drami da mu ja dam. Jedino koricu hljeba kad mu stavim u ruku i ja poguram malo prema ustima onda hoce ali sav se on najezi kad uzme hranu u ruku,hoce da brisem mu ruku...Sasvim norm,alno se igra sa igrackama ali od hrane nece nista sam da uzme [sm=zmeden.gif]




minie -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (6.12.2012 14:19:51)

Da se i mi prijavimo na ovu temu. Ni mi odavno nista ne blendamo, samo mu meso isjeckam sitno i pojede bez problema. Moj R nikako nece u hranilici da sjedi dok jede, sjedi 20 sec i ustane i stoji ili sjedne na onaj pladanj i tako bi jeo, a kada ga svezem toliko place, suze krokodilske.

R mi je alergican na jaja i mlijeko i nista ne smije jesti sto ima jaja i mlijeko, a posebno u svjezem obliku, ali to ce aBd biti samo neko vrijeme, dok se ne izbori sa alergijom. Vise ne znam sta da mu pravim da ruci [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Anica1 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (6.12.2012 14:30:08)

Tuspas i nas [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Mi smo godinicu napunili 18 novembra.
Minie imamo isti problem sa hranilicom, dva zalogaja se i mogu pojesti u stolici, ostatak jedemo na nogama, stojeci u hranilici, a ponekad znamo i nogu dici na pladanj i tako hapimo i gledamo babytv.

Smijem li uvesti kivi? To i narandza su nam ostali da probamo. Cesto mi je prehladjena pa kontam to je puno C vitamina.
Smijem li joj dati propolis i polen prah? Nije alergicna na med.




minie -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (6.12.2012 15:12:14)

IZVORNA PORUKA: Anica1

Tuspas i nas [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Mi smo godinicu napunili 18 novembra.
Minie imamo isti problem sa hranilicom, dva zalogaja se i mogu pojesti u stolici, ostatak jedemo na nogama, stojeci u hranilici, a ponekad znamo i nogu dici na pladanj i tako hapimo i gledamo babytv.

Smijem li uvesti kivi? To i narandza su nam ostali da probamo. Cesto mi je prehladjena pa kontam to je puno C vitamina.
Smijem li joj dati propolis i polen prah? Nije alergicna na med.



Mislim da kivi ne treba davati prije 3. godine, a za ostalo ne znam.




ninuska -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (24.12.2012 9:30:54)

IZVORNA PORUKA: minie

IZVORNA PORUKA: Anica1

Tuspas i nas [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Mi smo godinicu napunili 18 novembra.
Minie imamo isti problem sa hranilicom, dva zalogaja se i mogu pojesti u stolici, ostatak jedemo na nogama, stojeci u hranilici, a ponekad znamo i nogu dici na pladanj i tako hapimo i gledamo babytv.

Smijem li uvesti kivi? To i narandza su nam ostali da probamo. Cesto mi je prehladjena pa kontam to je puno C vitamina.
Smijem li joj dati propolis i polen prah? Nije alergicna na med.



Mislim da kivi ne treba davati prije 3. godine, a za ostalo ne znam.



malooj je 15 mjeseci i mi smo davali kivi. bas joj se svidja [sm=smiley36.gif]. Doduse, bilo me je strah, al progurasmo bez problema hB.
da, i narandzu smo probali kao sok i onako je grickala




Anica1 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (27.12.2012 11:53:11)

Dajte please ideja malo za dorucak i veceru. Pogotovo ne znam sta da joj dajem za veceru [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
E da, imamo 13 mjeseci [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]





smajli80 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (27.12.2012 12:00:16)

Moj dječak ima 11 mj i dajem mu gotove sve što i mi jedemo.Izbjegavam bjelanjak-jako začinjeno i prženo.
Za doručak bude svega od uštipaka ,žumanjce sa pavlakom, pohovani hljeb na mas.ulju,puter sa pekmezom od šljiva ili jabuka,voćni jogurt,puding...
A za večeru nešto tipa čokolina,keks sa mlijekom onako nagusto kao kaša i stavim malo kraš-expresa,palenta sa kajmakom ...




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (17.1.2013 23:59:36)

Haj zenice gdje nam je generacija, sto je ova tema zamrla[sm=smiley13.gif]

dajte koju ideju sta pravite djecici, ja ne smijem malu dojiti 7 dana a vec je haman i ne dojim 5 dana i malo nam je to promjena, jede vise, zelim da jede raznovrsnije

malo nam stopaju mlijecni obroci slabo hoce mlijeko bilo koje...ne znam pred spavanje kakvu bih joj hapu ponudila, kako vise jede cesce ima stolicu i tvrdja je, kako to regulisati???




animagical -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (18.1.2013 0:13:51)

u principu,das joj da jede sve sto hoce pojesti,a sto vise da je hrane koju vama kuhas[sm=smiley36.gif] za stolicu, dosta vode, kompota od sljiva ili jogurta...kravlje mlijeko nije ni obavezno ako jede pavlaku, sir itd. ti si ono zbog penicilina prestala dojiti?




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (18.1.2013 0:42:51)


IZVORNA PORUKA: animagical

u principu,das joj da jede sve sto hoce pojesti,a sto vise da je hrane koju vama kuhas[sm=smiley36.gif] za stolicu, dosta vode, kompota od sljiva ili jogurta...kravlje mlijeko nije ni obavezno ako jede pavlaku, sir itd. ti si ono zbog penicilina prestala dojiti?


jesam zvala sam onu dr sto si rekla i rekla mi je da je prejaka doza pencilina 2,4miliona 3 ampule dnevno primam, prejako je da bih dojila...evo izdajam se,muku mucim a mlijeko odjednom buknulo valjda kako organizam jaca, bas me strah sad zacepljenja[sm=smiley13.gif]




animagical -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (18.1.2013 17:56:10)


IZVORNA PORUKA: Bebica11


IZVORNA PORUKA: animagical

u principu,das joj da jede sve sto hoce pojesti,a sto vise da je hrane koju vama kuhas[sm=smiley36.gif] za stolicu, dosta vode, kompota od sljiva ili jogurta...kravlje mlijeko nije ni obavezno ako jede pavlaku, sir itd. ti si ono zbog penicilina prestala dojiti?


jesam zvala sam onu dr sto si rekla i rekla mi je da je prejaka doza pencilina 2,4miliona 3 ampule dnevno primam, prejako je da bih dojila...evo izdajam se,muku mucim a mlijeko odjednom buknulo valjda kako organizam jaca, bas me strah sad zacepljenja[sm=smiley13.gif]

je li ti imas namjeru nastaviti dojenje? znas, je li tako, da se lako moze desiti da beba nakon sedmice nedojenja zaboravi kako se doji? misim,velika je ona cura,nego samo da te upozorim[sm=smiley1.gif] stavi kupus u grudnjak i nosi stalno,kad se jedan osusi stavi drugi...a i ako se manji kolicina mlijeka, a cura bude znala i zeljela nastaviti dojenje, lako ce ona sebi navuci koliko joj treba,pa velika je[sm=smiley1.gif] brzo ozdravljenje zelim! i ja bih poslusala savjet dr. mire ademovic




sporty mamaa -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (26.1.2013 1:11:13)


IZVORNA PORUKA: Anica1

Dajte please ideja malo za dorucak i veceru. Pogotovo ne znam sta da joj dajem za veceru [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
E da, imamo 13 mjeseci [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Za dorucak jedemo cesto przenice s jajima i abc, abc s kruhom, palenta s abc ili vajkremom, kuhano jaje i pavlaka, jaje sa vrhnjem ili mlijekom(kajganu, na oko), cokolino, keksolino, griz, ustipke, palacinke itd..... Za veceru nekad jede ako ostane od rucka ili slicno kao i dorucak. I ja bi neku novu ideju....




Lalena -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (29.1.2013 14:33:26)

Moja djevojčica od 15 mjeseci najviše voli za doručak kad joj napravim domaći voćni jogurt sa žitaricama. To uvijek pojede u slast, a jako je zdravo. Mijenjam samo voće tako da uvijek ima neki drugi ukus. Osim toga, dajem joj abc sir sa crnim hljebom, ponekad joj napravim jaje s pavlakom ili palentu. Kad smo u žurbi smutim joj neki lino ili mljeveni keks. Voli i griz kojeg skuham s komadićima suhog voća. Voljela bih da joj uvedem više ''slanih'' jela za doručak, ali sve što mi padne na pamet je nezdravo. Imate li kakvih prijedloga?




Stranica: <<   < Prethodna stranica  70 71 [72] 73 74   Sljedeća stranica >   >>