RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (29.1.2013 17:23:46)


IZVORNA PORUKA: sporty mamaa


IZVORNA PORUKA: Anica1

Dajte please ideja malo za dorucak i veceru. Pogotovo ne znam sta da joj dajem za veceru [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
E da, imamo 13 mjeseci [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Za dorucak jedemo cesto przenice s jajima i abc, abc s kruhom, palenta s abc ili vajkremom, kuhano jaje i pavlaka, jaje sa vrhnjem ili mlijekom(kajganu, na oko), cokolino, keksolino, griz, ustipke, palacinke itd..... Za veceru nekad jede ako ostane od rucka ili slicno kao i dorucak. I ja bi neku novu ideju....


moja nece nista sto je gnjecavo pa ja imam jos manje izbora[sm=zmeden.gif]

jede dobro kajganu i abc namaz,

cesto joj dam jacu hranu za dorucak npr jutros domaci gulas koji sam skuhala sinoc (domaca teletina, domaca vegeta i domaci krompir predivno raskuhano s paradajz sosom)

animagical nastavili smo dojenje hB al je mlijeko haman prestalo iako sam izdajala trebalo je 5 dana da nadodje[sm=smiley1.gif]




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (29.1.2013 17:26:19)


IZVORNA PORUKA: Lalena

Moja djevojčica od 15 mjeseci najviše voli za doručak kad joj napravim domaći voćni jogurt sa žitaricama. To uvijek pojede u slast, a jako je zdravo. Mijenjam samo voće tako da uvijek ima neki drugi ukus. Osim toga, dajem joj abc sir sa crnim hljebom, ponekad joj napravim jaje s pavlakom ili palentu. Kad smo u žurbi smutim joj neki lino ili mljeveni keks. Voli i griz kojeg skuham s komadićima suhog voća. Voljela bih da joj uvedem više ''slanih'' jela za doručak, ali sve što mi padne na pamet je nezdravo. Imate li kakvih prijedloga?


kako joj pravis, koje zitarice koristis, moja slabo hoce ako je nesto gnjecavo al nema ni zuba samo 4mora biti pomehko inace zvace i nece novi zalogaj ap odustane od hrane[sm=zmeden.gif]




animagical -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (29.1.2013 17:33:07)

animagical nastavili smo dojenje hB al je mlijeko haman prestalo iako sam izdajala trebalo je 5 dana da nadodjeuser posted image


oo pa super[sm=bravo.gif] hajde, bar si prebrinula kako ce to biti kada budes prestala dojiti, eto upale nije bilo[sm=smiley36.gif]

moj rijedlog za slane dorucke je topa...sira,kajmaka, mlijeka, putera, istopite, moze s jajetom a moze i bez, i umacite do mile volje

ajnur je juce doruckovao keksolino, rucao corbu, drugi put rucao sirnice i jogurta a vecerao tarhanu na mlijeku i vocnu kasicu... on fino jede voce, ali ove vocne teglice su mu bas uzitak i ja mu ih i dalje kupujem,,,to njemu dodje kao monte[sm=smiley36.gif]




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (29.1.2013 17:39:50)


IZVORNA PORUKA: animagical

animagical nastavili smo dojenje hB al je mlijeko haman prestalo iako sam izdajala trebalo je 5 dana da nadodjeuser posted image


oo pa super[sm=bravo.gif] hajde, bar si prebrinula kako ce to biti kada budes prestala dojiti, eto upale nije bilo[sm=smiley36.gif]

moj rijedlog za slane dorucke je topa...sira,kajmaka, mlijeka, putera, istopite, moze s jajetom a moze i bez, i umacite do mile volje

ajnur je juce doruckovao keksolino, rucao corbu, drugi put rucao sirnice i jogurta a vecerao tarhanu na mlijeku i vocnu kasicu... on fino jede voce, ali ove vocne teglice su mu bas uzitak i ja mu ih i dalje kupujem,,,to njemu dodje kao monte[sm=smiley36.gif]


eh umakati voli[sm=smiley36.gif] samo da joj je hljeba[sm=jezicek.gif]

danas me moj babo pita jesam li jela puno hljeb u trudnoci[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] dijete nekad hoce samo suh hljeb [sm=zmeden.gif] bas za vikend kod nane nana joj davala tek pecen hljeb i prevari je pa joj ubaci sira, i drugi put htjela sira da joj da (domaceg) a Naima ce njoj " HLJEB!!!" i ne htjede sir samo hljeb[sm=smiley36.gif]

s vocem nam je malo kriza, nece te kasice NIKAKO SAD ja pokusavam bar ubaciti vocni sokic, u igri da popije[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




Lalena -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (30.1.2013 11:50:28)

Bebica11, ja sam kupila posebno jecmene, razeve, psenicne i zobene pahuljice pa pomijesala, mada se moze kupiti vec gotov mix. Onda ih prelijem jogurtom i ostavim 15-ak minuta da omeksaju. U to umijesam izgnjeckano voce. Ne bude previse gnjecavo kao obicne kasice.
Nisam joj jos davala kajmak, ali dobra ideja. Pogotovo sto se jede s hljebom [sm=smiley36.gif]
Mi volimo voce. Sad kako nema neki izbor pojede svaki dan po jednu bananu, narandžu i jabuku. Gotove kasice jedemo kad smo u zurbi.




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (30.1.2013 15:48:00)


IZVORNA PORUKA: Lalena

Bebica11, ja sam kupila posebno jecmene, razeve, psenicne i zobene pahuljice pa pomijesala, mada se moze kupiti vec gotov mix. Onda ih prelijem jogurtom i ostavim 15-ak minuta da omeksaju. U to umijesam izgnjeckano voce. Ne bude previse gnjecavo kao obicne kasice.
Nisam joj jos davala kajmak, ali dobra ideja. Pogotovo sto se jede s hljebom [sm=smiley36.gif]
Mi volimo voce. Sad kako nema neki izbor pojede svaki dan po jednu bananu, narandžu i jabuku. Gotove kasice jedemo kad smo u zurbi.


probacu i to jer ona nece one bejbi gnjecave a ja nisam probavala te krupne nekako kontam pretvrdo a mozda i moze a mi se bojimo[sm=zmeden.gif]

danas sam joj dala pilava s pilecom dzigericom, ona se da fino izgnjaviti:)

meso jos pasiram i na bas sitne komadice gnjecim il sjeckam




minie -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (1.2.2013 15:46:17)

Ideje za dorucak bez jaja i mlijeka?
Voli griz na vodi sa bananom i sokom od narandze, ali ne mozemo to svaki dan [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




animagical -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 11:57:55)

IZVORNA PORUKA: minie

Ideje za dorucak bez jaja i mlijeka?
Voli griz na vodi sa bananom i sokom od narandze, ali ne mozemo to svaki dan [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]


hljeba i pekmeza[sm=smiley1.gif] ajnur npr voli i domaci ajvar...pa npr piletina na kockice, spremljena u tavi, na maslacu pa sa ajvarom... fasirano sa lukom izdinstano...isto fino za umakanje... ne znam kakvi ste sa zvakanjem? jer vidim neki dan da se bojis dati mu normalan zalogaj da se ne udavi..a nece vjeruj..ja A dajem zalogaje velicine kao i sebi... dajes li mu pavlaku? ako da, onda imas vise izbora...palentu, tarhanu na rizinom mlijeku... tikvice na maslacu.... ma i za dorucak opletes nesto sto moze i za rucak, samo sto aj ujutru dajem ova umakanja i sl. a za rucak sve na kasiku...ujutru fino idu i neki razljevaci, maslanice, peciva sa sirom, dzemom...




Emica_sa -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 12:09:37)

animagical nemoj mu davati ajvara,to nije zdravo uopce,toliko se przi,i puno je ulja,izbaci to[sm=smiley1.gif]




animagical -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 12:14:17)


IZVORNA PORUKA: Emica_sa

animagical nemoj mu davati ajvara,to nije zdravo uopce,toliko se przi,i puno je ulja,izbaci to[sm=smiley1.gif]

ovaj moja mama pravi...[sm=smiley1.gif]




Emica_sa -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 12:15:46)


IZVORNA PORUKA: animagical


IZVORNA PORUKA: Emica_sa

animagical nemoj mu davati ajvara,to nije zdravo uopce,toliko se przi,i puno je ulja,izbaci to[sm=smiley1.gif]

ovaj moja mama pravi...[sm=smiley1.gif]



ma nema veze,nije to za bebe hrana[sm=smiley1.gif]




animagical -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 12:20:22)

emice, tvoji dobro jedu? nejelicama se nude razne varijante, pa sta prihvate... meni, ako on hoce pojesti piletinu sa kasikom ajvara unutra, ja cu mu ga dati...a moja mama paprike ne przi, vec pece, kao i patlidzan...zatim melje i onda ukuhava... uostalom i ja mu kuham s uljem, ne mislim da mu skodi... ko ne zna kako je kad dijete ne jede ili jede samo neke namirnice, ne moze mu se to objasniti... meni je domaci ajvar super, svi ga jedemo




Emica_sa -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 12:27:52)

IZVORNA PORUKA: animagical

emice, tvoji dobro jedu? nejelicama se nude razne varijante, pa sta prihvate... meni, ako on hoce pojesti piletinu sa kasikom ajvara unutra, ja cu mu ga dati...a moja mama paprike ne przi, vec pece, kao i patlidzan...zatim melje i onda ukuhava... uostalom i ja mu kuham s uljem, ne mislim da mu skodi... ko ne zna kako je kad dijete ne jede ili jede samo neke namirnice, ne moze mu se to objasniti... meni je domaci ajvar super, svi ga jedemo



Nemoj me pogresno razumiti,ja sam davno prestala jesti ajvar jer mi je jedna strucna osoba rekla da je zlo,i ima smisla,prvo se paprike peku,pa se to onda sve opet kuha u ulju,to ne moze biti dobro.Moji dobro jedu,Farah malo slabije doduse,ona bira,ali ALan jede sve,osim griza,njega nije nikada htio.




animagical -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 12:39:58)

ma joj emice, Ajnur jede u fazama..jedno vrijeme je za dorucak htio iskljucivo keksolino i te gluposti...sada to npr pljuje, pa nesto pokusavamo sa jajima, topama, umakanjima u neko mesno nasitno ili fasirano, pa u nekim sosovima... vjeruj nema sta mu nisam pravila i nudila...to je strasno pogledati kako izgleda kuhinja nakon rucka djeteta od godinu i po....mislim da mu jedna kasika bilo cega nece skoditi, a meni je mnogo prece da on pojede uz tu kasiku ajvara i kasiku mesa i krisku hljeba, pa sve da je to samo ulje a ne paprike... ja bi najradije da on hoce zobene pahuljice s medom i vocem, ali kad nece sta sad treba da radim...opet bolje i ajvar nego pastete, virsle i druge stvari koje vecina djece normalno jede




Emica_sa -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 12:59:16)

Ja sam mislila da on bas dobro jede jer je bas napredan[sm=smiley1.gif]




animagical -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 13:09:05)


IZVORNA PORUKA: Emica_sa

Ja sam mislila da on bas dobro jede jer je bas napredan[sm=smiley1.gif]

mah...on samo puno po noci doji..a jelo kako kad, taman kad se obradujem da je nejelica prosla pljune sve iz usta na tepih,kao jutros... on ne voli da jede, cak ni cokoladu i te gluposti... da ti znas u kom sam ja belaju ne bi me za ajvar prozivala[sm=smiley36.gif] a krupan je gradjom, na muza...valjda zavoli i hranu na nas[sm=smiley36.gif]




Emica_sa -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 13:16:57)


IZVORNA PORUKA: animagical


IZVORNA PORUKA: Emica_sa

Ja sam mislila da on bas dobro jede jer je bas napredan[sm=smiley1.gif]

mah...on samo puno po noci doji..a jelo kako kad, taman kad se obradujem da je nejelica prosla pljune sve iz usta na tepih,kao jutros... on ne voli da jede, cak ni cokoladu i te gluposti... da ti znas u kom sam ja belaju ne bi me za ajvar prozivala[sm=smiley36.gif] a krupan je gradjom, na muza...valjda zavoli i hranu na nas[sm=smiley36.gif]


On je meni skoro kao Alan koji je 2 godine stariji od njega[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif].Ma ne prozivam te, ti si meni super draga[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




animagical -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 13:24:33)

ma joj, osjecam se nekad tako bez veze jer mu dajem i cokolino i te gluposti, znam da nije nikako dobro, a opet ne mogu da ga ostavim gladnog...bas je tesko kad djeca ne vole da jedu...ma ne zamjeri, njegovo jelo mi je posebno osjetljiva tema[sm=smiley36.gif][sm=smiley31.gif] sta cu, valjda nekad prodje, nek je zdravo...




minie -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 13:30:29)

Animagical on nista ne smije mlijecno, ni puter (mada ga je ranije jeo bez ikakvih nus pojava, ali eto dr rekla da ni to ne jede), a hljeb hoce jedino onako suh, voli kiflu, a cim umocim u nesto odmah pljune. A onda mu nisam davala da jede vece komadice zbog toga sto je masno i Bog zna sta stave u njih, ali nanin burek jede samo tako i kiseli kupus (bez ikakvih konzervansa). Za rucak mi je lahko, corbice stvarno hoce (osim graska), ali dorucak kriza. Kad nam dodje na red vocna kasica sa zitaricama iz DM odahnem dusom, nju spuca pravo.

A i ja mislim da kasika necega nece nikako skoditi, pa ne jede teglu ajvara, jos ako je sve domace, nema razloga da se ne da.




ninuska -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 16:57:21)

minie mozes dati puru, neko kuhano povrce npr. krompiri, mrkva i dodas malo maslinovog ulja ako ne moze puter. Rizolino u kombinaciji sa vockom i sl. Puretina, piletina (ne mora ovo uvijek biti za rucak, ukombinujes)

I ja maloj dajem ajvar koji su pravili mm i moja mama. Nema tu previse ulja. Mi smo stavili na 60 kg 3 litra ulja. Kad podiejlis i nije previse.
problem je kad imas izbirljivo dijete, pa ti je zauhar da bilo sta pojede osim mlijeka.




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 17:36:50)

heeej animagical

ti kao da opisujes moju naimu...sve isto...nemam neki aman izbor hrane al dajem sto hoce i nekad 3jela izmjeni dok ne nabodemo

i ja bih voljela da hoce griz..tikve..jogurte itd il vocne kase i sl al nikad nije jela kao druge bebe

i meni je tiki govorila kako ne shvata da se bebi do godinu daje grah...ja sam se patila do njenih 9mj sveeee isprobala nije htjela jesti i pocnem joj nuditi nasu hranu i hoce i onda forsiraj nasu hranu samo da jede i eto sad je Elh kako je bilo:)

ja se nekad osjecam lose kad joj dam hippovu slanu kasicu od 8 il 12mj one al to je jedno vrijeme jedino htjela pa navikla pa sad kad nekad nista nece ili kad smo u putu to prihvata pa ne ukidam joj:).




Skvo RR -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 20:46:20)

Vezano za dorucak..jede nutelu..dzem od jagode i smokve..zdenka sir..nekada salama i trapist..jaje..neki dan ukrao umi hrenovku..dopala mu se..rio mare onu tonno pastetu..za veceru nesto od gore nabrojanog..sa tim da pojede zeljanik i makarone za veceru. Ne voli putu,griz,lina k mlijeko. Ujutro uz dorucak popije neki biljni caj uz kasiku meda i acerolu. Ostale obroke jede uglavnom sve...sto i mi...i ima dvije vocne uzine.




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 21:02:29)


IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Vezano za dorucak..jede nutelu..dzem od jagode i smokve..zdenka sir..nekada salama i trapist..jaje..neki dan ukrao umi hrenovku..dopala mu se..rio mare onu tonno pastetu..za veceru nesto od gore nabrojanog..sa tim da pojede zeljanik i makarone za veceru. Ne voli putu,griz,lina k mlijeko. Ujutro uz dorucak popije neki biljni caj uz kasiku meda i acerolu. Ostale obroke jede uglavnom sve...sto i mi...i ima dvije vocne uzine.


nutelu, salamu, trapist, hrenovke, rio mare... ja to nista nisam nudila[sm=zmeden.gif]
ono podebljano ni moja isto nece

jel dajete vi sve to djeci u ovom uzrastu???

jesam zdenku neki dan u pilav kad sam nama gljive, nisam imala abc sira u frizideru[sm=smiley36.gif]

dzemove isto ne nudim nemam neki fin domaci a i ja nemam obicaj da jedem...med isto eto jos ne dajem, neki govore do 3god da ne treba[sm=zmeden.gif]

nekad primjetim da nana napravi instant supu( a ja ih ne pravim uvijek domace corbice pravim) i onda ja dadnem iako nemam obicaj da joj dajem instant supe kod kuce[sm=zmeden.gif]

dajete li domace slagirane kolace djeci, ono gdje znate da ide zivo jaje, npr macmalov i sl, meni danas u gostima nezgodno stavili i njoj kolac nit dat nit ne dati




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 21:05:41)


IZVORNA PORUKA: minie

Animagical on nista ne smije mlijecno, ni puter (mada ga je ranije jeo bez ikakvih nus pojava, ali eto dr rekla da ni to ne jede), a hljeb hoce jedino onako suh, voli kiflu, a cim umocim u nesto odmah pljune. A onda mu nisam davala da jede vece komadice zbog toga sto je masno i Bog zna sta stave u njih, ali nanin burek jede samo tako i kiseli kupus (bez ikakvih konzervansa). Za rucak mi je lahko, corbice stvarno hoce (osim graska), ali dorucak kriza. Kad nam dodje na red vocna kasica sa zitaricama iz DM odahnem dusom, nju spuca pravo.

A i ja mislim da kasika necega nece nikako skoditi, pa ne jede teglu ajvara, jos ako je sve domace, nema razloga da se ne da.



[sm=bravo.gif] za kiseli kupus, pa zar moze to zvakati, mi imamo pravu muku sa zvakanjem, meso bas mora biti ispasirano izgnjeceno a kiseli kupus nisam ni davala

i ja najvise corbice pravim, dorucak nam je cesto kao i rucak[sm=zmeden.gif]




minie -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (2.2.2013 21:38:39)

IZVORNA PORUKA: Bebica11


IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Vezano za dorucak..jede nutelu..dzem od jagode i smokve..zdenka sir..nekada salama i trapist..jaje..neki dan ukrao umi hrenovku..dopala mu se..rio mare onu tonno pastetu..za veceru nesto od gore nabrojanog..sa tim da pojede zeljanik i makarone za veceru. Ne voli putu,griz,lina k mlijeko. Ujutro uz dorucak popije neki biljni caj uz kasiku meda i acerolu. Ostale obroke jede uglavnom sve...sto i mi...i ima dvije vocne uzine.


nutelu, salamu, trapist, hrenovke, rio mare... ja to nista nisam nudila[sm=zmeden.gif]
ono podebljano ni moja isto nece

jel dajete vi sve to djeci u ovom uzrastu???

jesam zdenku neki dan u pilav kad sam nama gljive, nisam imala abc sira u frizideru[sm=smiley36.gif]

dzemove isto ne nudim nemam neki fin domaci a i ja nemam obicaj da jedem...med isto eto jos ne dajem, neki govore do 3god da ne treba[sm=zmeden.gif]

nekad primjetim da nana napravi instant supu( a ja ih ne pravim uvijek domace corbice pravim) i onda ja dadnem iako nemam obicaj da joj dajem instant supe kod kuce[sm=zmeden.gif]

dajete li domace slagirane kolace djeci, ono gdje znate da ide zivo jaje, npr macmalov i sl, meni danas u gostima nezgodno stavili i njoj kolac nit dat nit ne dati



Ovo meni nije ni najmanji problem, niti se zapitam da li dati ili ne dati, jednostavno to nije za njega i neka se ljuti ko god hoce

Ja sam svom R davala malo salame, ali ne pojede ni pola kriskice, hrenovke i pastete i tuna namaz, kao ni tunu nisam davala. Jesam samo oslica malo i pojeo je par zalogaja i svidjelo mu se.

A kupus je doduse izrendan i tako ukiseljen, a on bas fino zvace.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  71 72 [73] 74 75   Sljedeća stranica >   >>