RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Uvođenje guste hrane



Poruka


mamaibabo -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (28.3.2013 7:56:26)

jos malo ako Bog da na ovoj smo temi i veze nemam sta i kako [sm=zmeden.gif]
svi me ruze sto joj sve nedajem a ja svoje tjeram i tjeram kako uopste bebi davati sve i sta to sve podrazumjeva jooj frka me pravo jel grijesim sto joj nedajem to sve[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




raja_ringe -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 10:10:01)

Moja bebe im 13 mjeseci i zadnje tri sedmice sam na poslu, pa mi je pravi problem šta i koliko da jede jer je do sada bila sika glavna i uvijek dostupna. Beba je buca i pravo se bojim debljine jer mi se u ove tri sedmice još udebljala. Više nemam pojma koliko ona i čega pojede jer ona od desetog mjeseca zna da traži hranu i mi joj uvijek dajemo kada traži jer su to uvijek mali zalogajčići ali česti. Na sreću počela je da pije tečnost, pa sada joj nekada kada traži da jede mi joj damo čaj (zaslađen sa malo meda) ili vodu, nekada je zavaaramo nekada ne. Problem je što je ona tačno zna šta hoće i traži njam njam i mi joj damo nešto, a ona kaže neće i sve tako dok ne potrefimo šta je gospođica zamislila. Nemojte mi reći da će smršati sada jer hoda, jer je ona aktivna beba i prije se stalnokretala i nije smršala. Slatkiše, smoki i hljeb joj skrooooz rijetko dajemo (ponekad ipak damo npr. monte ili voćni jogurt ili smoki), ali to nije svakodnevno.

Evo šta ona otprilike pojede pa mi recite gdje griješim. Juče je u 7h dojila (kao i u toku noći jedno tri puta), doručkovala je jedno cijelo kuhano jaje. Poslije je popila oko 100 ml mlijeka iz tetrapaka (sa krašeksperesom, jer drugačije mlijeko nikako ne pije), u toku dana je popila je oko 200 ml čaja (zaslađenim sa jednom kašikicom meda) i malo vode. Užina jabuka (recimo pola jabuke, jer nisam ja vidjela ali otprilike toliko ona pojede). Ručak pola velikog tanjura riže sa povrćem sa vodom od teleće koljenice. Dojila dva puta. Večera ista kao ručak i piletina (ali piletine skoro da ništa nije pojela), ali je uz večeru malo i hljeba pojela (recimo četvrtinu kriške). Dojila pred spavanje i onda u toku noći još dva puta dojenje.

Imam još nekih dilema, ali čini mi se da tema nije baš aktivna pa da ne pišem dok ne vidim ima li mi ko odgovoriti :). Dakle pitanje je je li ovo puno hrane za nju? da li tebam nešto smanjiti? Promijeniti? Izbaciti?




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 10:27:02)

raja_ringe mislim da je glupo izbacivati djetetu ako hoce da jede, i uskracivati obroke, al ne znam koliko npr mastis tu rizu ili sl? mozda da gledas da ne bude premasna hrana al da bude bogata vitaminima i mineralima i budi sretna kad jede hB, al vjeruj to se zna u dan promijeniti pa da se onda za glavu hvatas sto nece[sm=smiley36.gif]

Koliko ima kg, da li hoda?

Moja cura vise ne doji kako sam opet T[sm=nosecka.gif] hB, imala sam grceve pa sam prekinula jer sam se bojala za ovu T, al je prihvatila mlijeko iz tetrapaka s neskvikom.

Njoj ce sad 18mj uglavnom popije ujutro i po 200ml mlijeka, al ako popije 200 nece doruckovati pa ja dam 100ml pa nesto calabrkne sa mnom, al melja, jaje rijetko cijelo pojede[sm=zmeden.gif], rucak kako bude raspolozena nekad fino jede nekad ne, al vecera uvijek puno hB, i popije mlijeko pred spavanje
nije ni nabijena a nije ni mrsava SREDNJE al jako je aktivna nema mira da jede s mirom tako da se ne sekiram (osim ako promijeni nekad pa par dana skoro nista ne jede) a nekad npr kao jucer pomete sve zivo al to se promijeni za dan




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 10:37:43)


IZVORNA PORUKA: mamaibabo

jos malo ako Bog da na ovoj smo temi i veze nemam sta i kako [sm=zmeden.gif]
svi me ruze sto joj sve nedajem a ja svoje tjeram i tjeram kako uopste bebi davati sve i sta to sve podrazumjeva jooj frka me pravo jel grijesim sto joj nedajem to sve[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]


ti se vodi za svojim majcinskim instinktom

Moja N evo sad ce za koji dan napuniti 18mj i dalje NE JEDE SVE, ne dam joj jagode, med, onda vocke od kojih se zagrcava(ima samo 6 zuba) pa nam je zvakanje problem, i najvise me nervira kad mi kazu "sto joj ne dajes da jede sama to i to voce" a meni se npr 3 puta kuci zagrcnula od istog....inace je N bas osjetljiva, ako nesto ne moze sazvakati pljuje automatski[sm=smiley36.gif] sto je hB i dobro

npr od mog tetica mali uzme cevap i zvace ja N to ne dam jer ona nema zube[sm=smiley36.gif] jede fasirano ili isjeckano meso al nesto sto ne moze ne dajem...tako iako ima 18mj ne jede sve al ne mislim da joj ista fali

samo ti svoj posao[sm=smiley2.gif]




mamina princeza -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 10:47:54)

raja ringe meni se ne cini nesto puno ....
sad kao sto Bebica kaze sve zavisi cim mastis is licno.
moj djecak je malo komplikovan s hraonim jel puno toga ne voli a i cesto mjenja ukus. u principu ja njemu ne pravim vise odvojeno svaki dan....gledam da priblizno jede kao i mi.

recimo ko dnjega su glavne fasirane snicle. to jedino voli bas .... i kad to jede pojede koliko i ja . bez mesa slabo sta moze proci....
jede pilece snicle u rostilj tavi, purece, ove fasirane ..zvace ko veliki iako ima 4 zubica al njemu dovoljno :)
supice su nam jedno vrijeme bile glavne sa dnije bas ljubitelj...

uglavnom kod nas je evo otrpilike ovako .... ujutro nekad popije flasicu s mlijekom nekad ne ( zavisno kad je ustao kad je zadnji put dojio dali sestra pije mlijeko kad on ustane pa mor ai on)
u principu bolje doruckuje ako ne popije pa mu ne nudim uvijek....
dorucak nam je zeznut jer imamo samo dvije varijante koje uvijek voli ... jaje ( umuceno sa pvlakom , mlijekom) i kombinacije voce sa zitaricama.... ponekad pojede neki uljevak , namaze kiflu al rjetkjo to prolazi kod njega.

do spavanja obicno ima jos jednu uzinu ... bilo voce, keks, piskote, puding .....

poslije spavanja( u zadnje vrijeme imamo jedno spavanje tokom dana od oko 12-2)

rucak znaci kao sto rekoh gledam da je slicno kao i nama .. bilo meso sa krompiro , rizom ili povrcem , nekad tikvice sa mesom i rizom, nekad sa supom nekad ne ... to su kombinacije koje uglavnom jede al imamo dana da nece ni zalogaja da pojede. jako voli hljeb al ja gledam da ne jede previse hljeba uz rucak da bolje pojede ovo drugo....

poslijepodne jede svasta nekad ostatak rucka, nekad s nama oopet i ruca nekad samo smoki grisini i gluposti , malo cokoladice , voce ....popije obicno jednu flasicu mlijeka ili doji kad ja dodjem kuci ( s vrata me uhvati)

vecera ... nekad uljeavk, zeljanik , nekad mazalice, nekad neka gusta supica , cokolino

pred spavanje dojenje ...tokom noci doji oko 2-3 puta i popije kad ja krenem spavati flasicu mljeika sa kras ekpresom ili cokolinom ili s kasikom meda ili cak samo ... tako bolje spavamo , bez toga doji previse puta da bi j amogla ujutro funkcionisati na polslu.


Tokom dana pije sad najvise vode , nekad caj s medom , nekad neki sokic.....

srednje je debljine dodje mu period da slabije jede iodmah postane mrsavko. jako je aktivan i ima jako brz metabolizam kaki nekoliko puta na dan tako da imam osjecaj da mu se nista ne prima:)




mamina princeza -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 10:54:21)

moj ne voli voce bas.. smao jabuka i banana prodje...a ovo drugo probali smo pomalo .. i jagode i tresnje i sve slabo ide... popije nekad sok od narandze i to je to... zato ja kpim nekad on ehipp teglice da malo ubacimo u bananu ...




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 10:57:29)

IZVORNA PORUKA: mamina princeza

moj ne voli voce bas.. smao jabuka i banana prodje...a ovo drugo probali smo pomalo .. i jagode i tresnje i sve slabo ide... popije nekad sok od narandze i to je to... zato ja kpim nekad on ehipp teglice da malo ubacimo u bananu ...



moja nece kasasto, a od npr jabuke se milion puta zagrcnula, jednom me mal herc nije strefio[sm=smiley13.gif]

al bananu onako kao velika drzi i grize, hoce i tresnje al ne dam joj puno, primjetila sam i da hoce kivi i to sam joj malkice davala, jedva cekam breskve i ovo mekse voce da navalimo i one mekse kruske i to aBd[sm=smiley1.gif]

al eto popije vocni sokic i hoce vocni jogurt i hoce povrce pa ja ne frkam oko voca previse[sm=zmeden.gif]




mamina princeza -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 11:03:04)

j akasasto uguram dok se igra:) a n esmijem dati onako jabuku ...pa je ja obicno izrendam i stavim malo cimeta i tobas voli ...a stos e zgarcnjavanja tice...zagrcnuo se nedavno od kasatog otislo mu na tsranu , bas bilo....tako da kad hoce hoce ... sinoc pregrizao jezik ..pio vodu iz flasice hodajuci i pao , a n emogu d amu objasnim da mora sjesti dok pije... hvala Bogu nij ebilo puno krvi . al smo se prepali iz jezik abas potece odjendom....

ma ni ja se ne sekiram previse ... sta cu vidim da je tvrdoglav po potanju hrane da pola stvari nece i kad njemu dodje pojede sve. i sta cu
prilagodim se. a d ajede povrce nije val abas ni to...tikivica mrkvai krompir ponekad graska...to je sve....


Bebice kako tvoja curica jede grah?...kao i mi ili malo izgnjecis. moj inace nece al prosli put se najao bas al je jeo isto kao i mi pa poslije bas bio pun zraka u crijevima... neko mi rece manje bi ga mucilo da je malo pritisnut viljuskom. ima li to veze? ma hajde nek rade crijeva grah je zdrav bila bih sretna da i drugi put fino pojede....

jedete li vi lecu? poodavno sam mu nudila nije htio ...pa razmisljam da opet pokusam .




raja_ringe -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 11:39:17)

Hvala vam drage moje. Evo dobila sam i neke odgovore koje sam tek planirala postaviti :) kao npr. da li gnječite, da li im pravite još uvijek posebno. Ja njoj još nisma uvela so u količini u kojoj nama solim pa njoj izvadim sve što i mi jedemo pomalo ali prije soljenja i zaprške i samo mrvicu soli ili vegete stavima. Ona nije neki ljubitelj mesa, ali zato voli povrće koje se kuha na telećem ili pilećem temeljcu. Pored mliječne masnoće to je ujedno i jedina masnoća koju ona jede. Ovo što naše jede još uvijek su male količine. Jaje voli mehko kuhano, prženo ne voli. Ona ima negdje oko 12,5 kg, a nije puno visoka (nismo je dugo mjerili pa ne znam). Nosi odjeću 86 i 92. Često joj moram veće stvari oblačiti radi stomačića, a rukave zavrnuti. Hoda, trči, nema mira. Kaki jednom dnevno. Svi pričaju o tome kako su mali ali česti obroci zdraviji, a meni sada sa njom to baš upitno, jer ona jede male količine, ali milion puta. Jedino jaje odjenom pojede cijelo.




mamina princeza -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 12:10:54)

mashalah ringeraja :) prestigli ste nas s tezinom sigurno...i brojevima odjece:) kako god njoj izgleda godi a ne skiraj se sto ima stomacic kadnije sve to ode... kad se jos vise rastrce. jedna prehlada i djete z acas izgubi malo .. ona je sad taman:)




Daliyah92 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 12:56:47)

Pomalo citam ovu temu, i mi jos malo punimo godinu dana, pa gledam sta jedu bebe u toj dobi [sm=smiley1.gif]
I vidim da vase bebe puno vise jedu od mog malca. On ima nesto vise od 11 mj, i nece skoro nikako povrce. Pojede par zalogajcica rize ili krompira i pocne okrecati glavu i nece vise, a ja vidim da je jos gladan pa mu dam rizine pahuljice ili nesto slicno, ali uglavnom to je slatko. A slano koro nikako nece. Hoce i malo kruha da pojede, nekad i supice, ali ni nju nece u zadnje vrijeme. A isto je poceo odbijati i ono sto inace jede, mislim da je to zbog nicanja zubica.

Htjela bih mu davati vise povrce, (mozda sam malo zakasnila s tim "navikavanjem", iako je on uvijek izbacivao povrce, nije ga htio) ali ne znam kako kad on samo izbaciva vec nakon pet zalogajcica? Imate li neki savjet? I da, hoce meso pilece i ribu, to malo vise voli od povrca, mada sve ono mesa sto on pojede meni je jedan zalogaj [sm=smiley13.gif] Voce hoce isto, breskvu, jabuku, (bananu ne voli plaho), kruske, ali to mu vecinom napravim kao kasicu jer ovako isto isbaciva ako mu samo izrendam.




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 13:22:27)


IZVORNA PORUKA: raja_ringe

Hvala vam drage moje. Evo dobila sam i neke odgovore koje sam tek planirala postaviti :) kao npr. da li gnječite, da li im pravite još uvijek posebno. Ja njoj još nisma uvela so u količini u kojoj nama solim pa njoj izvadim sve što i mi jedemo pomalo ali prije soljenja i zaprške i samo mrvicu soli ili vegete stavima. Ona nije neki ljubitelj mesa, ali zato voli povrće koje se kuha na telećem ili pilećem temeljcu. Pored mliječne masnoće to je ujedno i jedina masnoća koju ona jede. Ovo što naše jede još uvijek su male količine. Jaje voli mehko kuhano, prženo ne voli. Ona ima negdje oko 12,5 kg, a nije puno visoka (nismo je dugo mjerili pa ne znam). Nosi odjeću 86 i 92. Često joj moram veće stvari oblačiti radi stomačića, a rukave zavrnuti. Hoda, trči, nema mira. Kaki jednom dnevno. Svi pričaju o tome kako su mali ali česti obroci zdraviji, a meni sada sa njom to baš upitno, jer ona jede male količine, ali milion puta. Jedino jaje odjenom pojede cijelo.


ona je onda bas pomasaAllah[sm=smiley36.gif]

N ce 27. napuniti 18mj, a ima 11,7kg Elh i visoka je oko 84cm, ima ono hurmasice oko zglobova al nije debela, cak je uporedjuju npr sveki s nekim bebama mladjim koje su deblje[sm=smiley29.gif] ispade ova moja mrsavica al nije

nosi br 86 a cipelice 22/23

Kazem ti N rijetko pojede citavo jaje, ne nudim jaje svaki dan, kombinujemo svasta nesto, jede raznovrsno, a jede po ovim opisima manje od vase djecice[sm=zmeden.gif]

mamina princezo poceli smo tek mozda odnedavno davati cio, donedavno il gnijeceno il GRUBO PROCIJEDJEN ono kroz neko krupniju cijetku, i jos povadim mrkvu i krompir u to i zadrobim:)




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 13:28:49)


IZVORNA PORUKA: Daliyah92

Pomalo citam ovu temu, i mi jos malo punimo godinu dana, pa gledam sta jedu bebe u toj dobi [sm=smiley1.gif]
I vidim da vase bebe puno vise jedu od mog malca. On ima nesto vise od 11 mj, i nece skoro nikako povrce. Pojede par zalogajcica rize ili krompira i pocne okrecati glavu i nece vise, a ja vidim da je jos gladan pa mu dam rizine pahuljice ili nesto slicno, ali uglavnom to je slatko. A slano koro nikako nece. Hoce i malo kruha da pojede, nekad i supice, ali ni nju nece u zadnje vrijeme. A isto je poceo odbijati i ono sto inace jede, mislim da je to zbog nicanja zubica.

Htjela bih mu davati vise povrce, (mozda sam malo zakasnila s tim "navikavanjem", iako je on uvijek izbacivao povrce, nije ga htio) ali ne znam kako kad on samo izbaciva vec nakon pet zalogajcica? Imate li neki savjet? I da, hoce meso pilece i ribu, to malo vise voli od povrca, mada sve ono mesa sto on pojede meni je jedan zalogaj [sm=smiley13.gif] Voce hoce isto, breskvu, jabuku, (bananu ne voli plaho), kruske, ali to mu vecinom napravim kao kasicu jer ovako isto isbaciva ako mu samo izrendam.


Moja N je pocela tek gutati s 9mj, s 11 mozda imali jedan obrok, dojila je tako da ne brines

eh sad savjeti:

PRVO ne daj slatkise, premalen je za to jos pogotovo ako odbija hranu

DRUGO daj mu ono sto voli jesti i nudi mu usput ono sto bi ti voljela da jede npr zelje ili brokulu, mrkvicu krompir...po kasikicu dvije da se navikava na okus, kazu bebe treba da probaju nesto po 20 puta da se naviknu na okus, moja N tako nije htjela zelje i malo pomalo odjednom pocela jesti, tako je bilo i sa svim povrcem, samo laganini, probaj ponuditi cesce

TRECE daj mu da jede kad se probudi poslije dnevnog sna, tad su obicno raspolozeniji za klopu, i kad jedete SJEDI I TI i jedi s njim i djeca bolje jedu kad su svi za stolom KAD JE OBROK, a zato slatkise niposto, moja N kad pojede slatkis ili kolac preskoci obrok, eto toliko zatvara djecu to bezvezno slatko

CETVRTO probaj vodu od graha ono procijediti i zadrobiti, moja N kad nije htjela nista to nije odbijala,pravo bosansko dijete[sm=smiley36.gif]




minie -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 13:31:24)

Ja kad ovo citamm dodje mi da placem, moj R ne pojede ni polovinu onoga sto jedu vasa djeca [sm=smiley13.gif]




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 13:34:24)


IZVORNA PORUKA: minie

Ja kad ovo citamm dodje mi da placem, moj R ne pojede ni polovinu onoga sto jedu vasa djeca [sm=smiley13.gif]


ma ne jede ni N kolicinski puno vjeruj mi cak mislim da mi je s 12-13mj vise jela nego sad[sm=zmeden.gif] vjerovatno joj sad sve zanimljivije od klope

a kod nas nema tv-a kad se jede, al zato slabo jede ako samo ona sama PA MORAM I JA S NJOM[sm=smiley36.gif]

zato ona zna cim ja nesto prostirem stavljam trci eto je da vidi sta je i da proba, ako bas melja dam joj i iz mog tanjira da jede hoce bolje ili BAS BAS AKO NECE DA JEDE onda je ono kao motiviram "hajde NAIMA SAMA" i ona to melja melja stavlja kasikicu dvije, pola prospe pa opet jednu dvije i nesto pojede

mah vazda neko domisljanje s njima[sm=smiley36.gif]




Daliyah92 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 13:43:48)


IZVORNA PORUKA: Bebica11


IZVORNA PORUKA: Daliyah92

Pomalo citam ovu temu, i mi jos malo punimo godinu dana, pa gledam sta jedu bebe u toj dobi [sm=smiley1.gif]
I vidim da vase bebe puno vise jedu od mog malca. On ima nesto vise od 11 mj, i nece skoro nikako povrce. Pojede par zalogajcica rize ili krompira i pocne okrecati glavu i nece vise, a ja vidim da je jos gladan pa mu dam rizine pahuljice ili nesto slicno, ali uglavnom to je slatko. A slano koro nikako nece. Hoce i malo kruha da pojede, nekad i supice, ali ni nju nece u zadnje vrijeme. A isto je poceo odbijati i ono sto inace jede, mislim da je to zbog nicanja zubica.

Htjela bih mu davati vise povrce, (mozda sam malo zakasnila s tim "navikavanjem", iako je on uvijek izbacivao povrce, nije ga htio) ali ne znam kako kad on samo izbaciva vec nakon pet zalogajcica? Imate li neki savjet? I da, hoce meso pilece i ribu, to malo vise voli od povrca, mada sve ono mesa sto on pojede meni je jedan zalogaj [sm=smiley13.gif] Voce hoce isto, breskvu, jabuku, (bananu ne voli plaho), kruske, ali to mu vecinom napravim kao kasicu jer ovako isto isbaciva ako mu samo izrendam.


Moja N je pocela tek gutati s 9mj, s 11 mozda imali jedan obrok, dojila je tako da ne brines

eh sad savjeti:

PRVO ne daj slatkise, premalen je za to jos pogotovo ako odbija hranu

DRUGO daj mu ono sto voli jesti i nudi mu usput ono sto bi ti voljela da jede npr zelje ili brokulu, mrkvicu krompir...po kasikicu dvije da se navikava na okus, kazu bebe treba da probaju nesto po 20 puta da se naviknu na okus, moja N tako nije htjela zelje i malo pomalo odjednom pocela jesti, tako je bilo i sa svim povrcem, samo laganini, probaj ponuditi cesce

TRECE daj mu da jede kad se probudi poslije dnevnog sna, tad su obicno raspolozeniji za klopu, i kad jedete SJEDI I TI i jedi s njim i djeca bolje jedu kad su svi za stolom KAD JE OBROK, a zato slatkise niposto, moja N kad pojede slatkis ili kolac preskoci obrok, eto toliko zatvara djecu to bezvezno slatko

CETVRTO probaj vodu od graha ono procijediti i zadrobiti, moja N kad nije htjela nista to nije odbijala,pravo bosansko dijete[sm=smiley36.gif]



Ne dajem ja njemu slatkise, cokoladu i to bezveze, nego nesto sto je malo korisnije npr. te rizine pahuljice a one su slatke a ima i neki keks od zitarica isto se priprema sa vodom. Jedino mu dam nesto kao monte ali nije okus cokolade nego keks i mlijeko. Ali vecinom je to slatko i bas kako kazes zavara ga.

Razmisljala sam da mu dam cesce, ako nece da jede tad kad mu dam da mu ne dajem drugo nista (samo ako hoce da podoji) pa mu ponudim ponovo za sat-dva. Mozda ovako pocne pomalo?

Voli moj bas da jede kad i nas dvoje, iako se prethodno najede [sm=smiley36.gif] A evo sad se probudio pa cu mu nesto ponuditi, mozda supicu.

A grah voli, samo ja ga ne kuham precesto, jednom u par sedmica.

Hvala puno na savjetima [sm=smiley1.gif]

Ako ima jos ko neki savjet, dobro bi mi dosao [sm=smiley1.gif]





raja_ringe -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 13:44:35)


IZVORNA PORUKA: minie

Ja kad ovo citamm dodje mi da placem, moj R ne pojede ni polovinu onoga sto jedu vasa djeca [sm=smiley13.gif]


Ma pusti momka baš je taman. Haman samo bi ja dijete na dijetu [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] grozna sam




raja_ringe -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 13:49:20)

Daliyah moja D. nije jela skoro ništa do možda 11. mjeseca. I tada je bila buca i zdrava pa se ja nisma brinula da joj šta fali.





Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (23.5.2013 13:52:53)


IZVORNA PORUKA: raja_ringe


IZVORNA PORUKA: minie

Ja kad ovo citamm dodje mi da placem, moj R ne pojede ni polovinu onoga sto jedu vasa djeca [sm=smiley13.gif]


Ma pusti momka baš je taman. Haman samo bi ja dijete na dijetu [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] grozna sam

[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

ma joj zenice koje se zale na hranu obicno im djeca teza od moje N, onda se ja zapital jel ja to ne brinem dovoljno[sm=jezicek.gif]

kontam poceti malo bolje mastiti N hranu al opet skontam bezveze mi to, znam da raja radi, al meni bezveze nije sad nesto mrsava ima i mrsavije djece il se varam[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




raja_ringe -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (24.5.2013 9:19:19)

bebice11 ja ne bi djevojčici koja nije premršava nikakve 'energetske bombe' davala. Ona je djevojčica i teba da je mršavija, a posebno eto što je ona taman. Kod nes se uvriježilo da su debela dijeca zdrava što je niđe veze.




aidana -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (24.5.2013 10:39:19)

Moj je napunio prosle sedmice godinu dana i sad smo dosli u fazu da moze jesti vecinom sto i mi. S tim sto ja zbog mm koji ima problema sa holesterolom kuham dosta zdravo sa puno povrca, sve ugl kuham ili dinstam a rijetko nesto przim. Juce sam pravila neki buckuris na kasiku i to je jeo s nama, s tim sto ja njemu odvojim pa tek onda nama jos dosolim i stavim vegetu, biber i sl. Ako napravim nesto nama za rucak sto on bas ne moze onda mu izvadim povrce ili piletinu iz supe, zavisi koja je supa, i to jede. To je uvijek domaca supa, nikad kupovna.
On popije ujutro kad ustane oko 7 mlijeko (AD), zatim oko pola 10 doruckuje nesto sa mnom. Tu imamo raznih varijacija od griza sa vocem, zobenih pahuljica sa vocem, banane sa jogurtom, jaje (to smo tek neki dan isprobali prvi put), hljeb i abc sir, puter...
Zatim ima malu uzinu, obicno neko voce a eto juce je to bio paradajz [sm=smiley1.gif] bas ga voli
Oko 1 opet mlijeko i ide spavati. Kad ustane oko pola 4 ima rucak i taj rucak zna trajati po sat i po [sm=smiley36.gif] Obicno on pocne pa onda dodje mm i mi jedemo svi skupa pa onda on trazi da jede sve dok mi jedemo. Ja mu dam komadice a on ih sam stavlja u usta. Poslije rucka dobije voce za desert. Juce mi je pojeo 20 tresanja [sm=zmeden.gif] Ja nisam smijela vise davati a on poceo plakati i trazi jos.
Oko pola 7 ima obicno good night hapu, i pred spavanje opet mlijeko.
Ja mu ugl jos uvijek sve gnjecim ali jede i komadice. Voce jede sam bananu, jagodu, paradajz grize, tresnjice stavlja u usta, jabuku ne zna i ne zeli jesti. Ima tek 3 zubica, od toga 2 samo vire do pola [sm=smiley1.gif]

Dakle jos uvijek mu ne solim i ne secerim nista, nije jos probao med a mlijeko iz tetrapaka smo probali prije 2 dana i ne svidja mu se. Nece ni griz na mlijeku. Monte smo isto tek sad prvi put probali, i to zato sto mi je trebalo nesto slako da ga natjera da sam stavlja kasiku u usta [sm=smiley1.gif] ucimo se, pa monte sluzi u edukativne svrhe.




Bebica11 -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (24.5.2013 12:40:49)

Aidana tvoj MasaAllah svasta nesto jede

Recite mi posto sam ja alergicar I mama moja znal neko kad PO TABLICI ide paradajz I jagode

Moja N place neki dan hoce paradajza...ja jela salatu I nisam joj dala samo joj malo umocila hljeb u saft da prestane traziti....zao mi ako joj uskracujem bezveze al opet me strah davati joj jer smo porodica alergicara:/ ne bih da zbog moje 'zurbe' cio zivot ima alergiju ako me shvatate....

Jagode jedem kad ona spava jer cim ja nesto zvacem eto je da vidi sta jedem:)

A tresnje sam dala 2-3 al ne dam puno sve me strah tog sitnog voca I alergija:/




ninuska -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (24.5.2013 13:18:17)

Bebica11 Moja curica ima 20 mjeseci i ove godine j probala jagode, jedemo ih svaki dan :).

Paradajz smo jeli jos prosle godine, znaci nije imala ni punu godinu, kao i tresnje i visnje.

Kontam da je alergicna na paradajz osula bi se i od tog "safta". ja bih probala dati joj par dana paradajz i nista drugo novo ne uvoditi, pa vidi reakciju. Ako prodje sve kako treba, a hoce aBd, onda tresnje, jagode i ostalo.

Shvacam tvoju zabrinutost, ali pokusaj, pa vidi. ABd, pokazace se da ti je strah neopravdan [sm=smiley1.gif]




almondray -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (24.5.2013 13:59:05)


IZVORNA PORUKA: Bebica11

Aidana tvoj MasaAllah svasta nesto jede

Recite mi posto sam ja alergicar I mama moja znal neko kad PO TABLICI ide paradajz I jagode

Moja N place neki dan hoce paradajza...ja jela salatu I nisam joj dala samo joj malo umocila hljeb u saft da prestane traziti....zao mi ako joj uskracujem bezveze al opet me strah davati joj jer smo porodica alergicara:/ ne bih da zbog moje 'zurbe' cio zivot ima alergiju ako me shvatate....

Jagode jedem kad ona spava jer cim ja nesto zvacem eto je da vidi sta jedem:)

A tresnje sam dala 2-3 al ne dam puno sve me strah tog sitnog voca I alergija:/

Bebice , paradajz inače ide u 8 mj. a jagode posle navršene godine.Znači možeš dati paradajz , izaberi jutro , da vidiš reakciju .I tako par dana probaj.Ako je saft prošao glatko onda će i salata od paradajza.I isto tako te trešnjice 2-3 su prošle glatko, daj djetetu nek se najede.

Ja bi sa jagodama još sačekala.One su ti najveći alergeni, ali alergen može biti i ono čime su jegode prskane , ako se odlučiš dobro operi.Čula sam da žene peru u rastvoru sode bikarbone[sm=zmeden.gif] , sad kolko je pametno i učinkovito ja ne znam.
Jesi li djetetu davala smoki? I kikiriki je jak alergen




elmaL -> RE: Ishrana beba od 12 do 18 m... (24.5.2013 14:05:37)

Vidim da vecina djece voli jagode, meni je tako zao sto ih E nece da jede a moji imaju svoje, neprskane i sad su odlicne, kao i tresnje koje vec prolaze. On se naime navikao na ono sto je jeo cijelu zimu : jabuka i banana, ostalo mu nepoznati okusi valjda, kad mu dam jagou, hoce da povrati ne zna izbaciti, samo zine i ceka da mu izvadim[sm=zmeden.gif]

kako su vam djeca prihvatila novo voce, jer vec bi on to mogao sam uzimati i jesti, da li bi mu trbala malo forsirati ili pusitit, pa cekamo iducu godinu[sm=smiley13.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  73 74 [75] 76 77   Sljedeća stranica >   >>