RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Spontani pobačaj



Poruka


Nadya -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (15.4.2011 19:14:25)

zubejdah,

je li se radi o tvojoj prvoj trudnoci? Nisam upoznata sa tobom i tvojom situacijom, uglavnom - svaka cast na optimizmu!




izgubljeni anđeo -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (15.4.2011 19:23:16)

sarahe hvala ti punooo.. kupila sam mješavinu čaja, za bakteije u urinu, a pijem i propolis kapi. a za kantarion nisam znala, kupiću sutra i to. hrabre moje žene, hvala vam svima.. [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




zubejdah -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (15.4.2011 19:47:20)

Nadya to je bila moja prva trudnoca koja je nazalost brzo zavrsila, ja sam nova pa nisam upoznata sa vasim iskustvima, zalosno je sto me ovaj slucaj postakao da se pridruzim jer tek kad se desi znas kako je a svi oni koji te tjese iako dobronamkerno ne mogu da te razumiju ako ni sami nisu dozivjeli, sto naravno ne zelim nikom, zelim da sve zene budu sretne [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/nosecka.gif[/image]. Hvala kad postojite lakse je kad mogu sa nekim da se  savjetujem




nanatz -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (15.4.2011 19:53:57)

draga,hvala na podrsci,i za pomoc oko nalaza,bas sam htjela pitati,dali neka zna sta treba vaditi,naime VMT2000,SA2002,SA2009(6MJ.TR)TE,14.03.2011 MISED AB.....idemo dalje .....hvala od[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley27.gif[/image]....cure nemojte odustajati,samo hrabro naprijed[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]




sarahel -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (15.4.2011 22:10:02)


IZVORNA PORUKA: Nadya



nisam radila trombofiliju, ali sam radila neke nalaze koji bi pokazali odstupanja (u slucaju da se radi o trombofiliji) i stvarno se ne mogu sjetiti kako se zovu (nisu mi trenutno dostupni). Imas li neki savjet?


Posto je kod tebe vec cetvrti spontani, a beba ocigledno ne moze da se odrzi, moguce je da je do snabdijevanja. Da su u pitanju mikroorganizmi, onda vjerojatno ne bi mogla zatrudniti ili sto se desava kod infekcija je cesto pucanje vodenjaka. Ali kod tebe je bas u ranom stadiju. Sto se tice trombofilije znam da je jako bitno provjeriti Faktor II, V, VIII, XII, odredjene proteine i jos ponesto, ne znam napamet. Uglavnom kontrolise se ne bukvalno sklonost trombozi, vec i sklonostii sinteze proteina i odredjeni genetske predispozicije da plod ne mozes dovoljno dobro hraniti. Ono sto jos znam jeste da se mora test uraditi ako se zele utvrditi sklonosti, iz klasicne krvne slike se ne moze utvrditi.




sarahel -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 9:37:49)

zaboravila sam jos nesto. kod spontanih uzrocnik moze isto biti i pregrada u maternici, tj. odredjenje anatomske smetnje, mislim da je u tom slucaju potrebno uraditi i 3d ili 4d snimak maternice. sto se tice trombofilije ide jos i MTHFR analiza. Izvini sto ti ne znam potpuno dati informacije, ali i meni je bilo spansko selo kada sam radila te nalaze pa sam ponesto i zaboravila :) Ako proguglas ovo napisano, sigurno da ces naletjeti na stranice sa tacnijim objasnjenjima.




animagical -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 11:11:43)

to sto pricate o sklonosti ka trombozi... cest je uzrocnik spontanih, doduse najcecsce onih u drugom tromjesjecju antifosfolipidni sindrom,koji osim klasicne trobmboze obicno uzrokuje infarkt posteljice...  a sasvim je dovoljno uraditi veliki koagulogram, antfosf. i antikardiolipidna antitijela, ANA (koja pokazuju obicno nesto autoimuno ali mogu biti u malom procentu i pozitivna kod zdravih ljudi) i to je to... dobra stvar ako je u pitanju infarkt posteljice je sto se moze drzati pod kontrolom, redovnim provjeravanjem aptt i lijekovima.
s tim sto se iza spontanog s koagulogramom mora malo pricekati, jer npr fibrinogen izmedju ostalog ostane povisen zbog prethodne trudnoce, pa da ne bi pogresno tumacili nalaze. sam pozitivan nalaz na bilo koj antitijela ne znaci nista dok se par puta ne ponovi, pozitivnost zna setati zbog stresa...
jako mi je zao zbog spontanog, svacijeg, znam kako je tesko, a narocito kako je kada vecina kaze a hajde desava se,mladi ste, bice djece...svakome bih preporucila da sto detaljnije uradi nalaze, sve kojih se sjeti, prije ce rijesiti problem. veliki [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image] svima




sarahel -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 11:45:03)

animagical, koliko ja znam antifosfolipidni sindrom je samo jedan dio problema koji se javlja u ovom slucaju. ukoliko se iskljuci on opet ne znaci da je problem trombofilije time rijesen. Protein S, Protein C i Faktor V Leiden se svakako moraju isto prekontrolisati. Mutacije MTHFR mogu itekako utjecati na zacece, tj. da se plod ne moze razviti. A antifosf.sindorm se zna na dva nacina manifestovati: beba se razvija ali sporije, ili beba se razvija ispravno, ali dolazi do naglog prekida snabdijevanja maternice.

veliki koagulogram obuhvata protrombinsko vrijeme, trombocite, agregaciju trombocita, aptv pretrage, fibrinogen, plazminogen, trombinsko vrijeme, D-dimer.
ja ne vidim da se iz velkog koagulograma mogu vidjeti genetske mutacije kao sto su problemi sa metabolizmom folata, i dr. 

mozda grijesim, ali ako se dobro sjecam to su meni ljekari rekli. rjesenje je niskomolekularni heparin. znam i za slucaj gdje je djevojka imala habitualne spontane sve dok ovo nije rijesila. draga nadya nadam se da te nisam jos vise zbunila :)

znam da ti nije neka utjeha, cetiri spontana odmah na pocetku trudnoce stvarno je tesko prezivjeti, ali ne daj Boze da je kasnije, mozda te Bog samo sacuvao vece patnje. Ja se tjesim tako, meni se desilo u 24. sedmici, a ovako kako se zavrsilo moglo je i pred kraj, tek onda ne znam kako bih prezivjela.




Nadya -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 12:47:17)

Draga sarahel,

divna si, nisi me zbunila jer sam i sama zbunjena odavno, sto vise pretrazujem, imam vece iskustvo koje cu prenijeti doktorima i zahtijevati odredjene analize. I ja sam cula da eventualna trombofilija pravi probleme u drugom tromjesecju, sto naravno ne znaci da necu uraditi eventualno potrebne testove. Do sada sam radila antifosfolipidna antitijela, lupus antikoagulant i fibrinogen koji su bili ok. Ali svakako cu uzeti u obzir i ostalo sto si napisala.
Citajuci tvoje i ostale odgovore, pade mi na pamet slijedece: prvi spontani mi se desio u 10. sedmici, drugi i treci u 6.sedmici i ovaj zadnji u 8.sedmici. Igrom slucaja, poznajem osobe koje su imale spontani i koliko sam ja shvatila doktora, maltene svaka sedmica u kojoj imas spontani ima i svoj najvjerovatniji uzrok, tacnije kod mene je svaki put put plod krenuo sa razvojem ali uvijek je bio manji od ocekivane velicine u toj sedmici trudnoce. Gestacijacijska vrecica je rasla ali je svali put plod nesto "pojelo". Kako kaze doktor, velika je razlika ako se plod normalno razvija i odjednom odumre (u normalnoj velicini), meni se krene "izjedati". Bilo mi je cudno sto je recimo mojoj poznanici taj isti doktor dao da radi nalaze koje meni nikada nije spomenuo, a onda sam povezala da i nacin na koji se desi spontani (pa cak i sedmica u kojoj se desi) ima svoj poseban uzrok. Meni je na zalost taj isti doktor, nekako digao ruke od mene, pocevsi sa pricom da se najvjerovatnije radi o mom imunitetu i NK (celijama ubicama). To mi je bio zesci udarac [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] mislim da imam jos puno toga da uradim da bi se donio taj zakljucak, al eto ja idem dalje. Sada sam i u dilemi da li da radimo kariogram uopste, kao sto sam rekla, prvo sto je skup za oboje, a drugo sto kariogram sam po sebi nije definitivno zagarantovan uspjeh, jer sam cula da se kod jednog para moze desiti 700.000 mogucnosti spajanja jajne celije i spermica - u ovo istrazivanje mi se ne ulazi jer je Bozije odredjenje. Je li neko od vas radio kariogram i kakva su vam iskustva?
U ponedjeljak idem na sastanak u novootvorenu kliniku u Sarajevu (navela sam ranije) prvenstveno na savjetovanje. Molim vas da i vi pogledate njihovu stranicu. Rade nalaze o kojima smo mogli samo sanjati. Svakako cu vam javiti utiske, misljenja i cijene naravno. Thanks svima! 




Nadya -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 12:56:50)

Animagical,

thanks i tebi puno, sve cu detaljno zapisati da se naoruzam pitanjima u ponedjeljak [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Nadya -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 13:03:27)

Zubejdah,

dobrodosla, ovdje ces svakako naci utjehu i vrijeme koje cemo ti posvetiti. Napisi nam malo vise o sebi, od kada si u braku, koliko imate godina ti i tvoj suprug, koliko ste pokusavali, imas li dokazane neke bolesti u vasim porodicama.. sve sto ti padne na pamet, da se upoznamo, cuvam fige!




animagical -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 13:18:39)

IZVORNA PORUKA: sarahel

animagical, koliko ja znam antifosfolipidni sindrom je samo jedan dio problema koji se javlja u ovom slucaju. ukoliko se iskljuci on opet ne znaci da je problem trombofilije time rijesen. Protein S, Protein C i Faktor V Leiden se svakako moraju isto prekontrolisati. Mutacije MTHFR mogu itekako utjecati na zacece, tj. da se plod ne moze razviti. A antifosf.sindorm se zna na dva nacina manifestovati: beba se razvija ali sporije, ili beba se razvija ispravno, ali dolazi do naglog prekida snabdijevanja maternice.

veliki koagulogram obuhvata protrombinsko vrijeme, trombocite, agregaciju trombocita, aptv pretrage, fibrinogen, plazminogen, trombinsko vrijeme, D-dimer.
ja ne vidim da se iz velkog koagulograma mogu vidjeti genetske mutacije kao sto su problemi sa metabolizmom folata, i dr. 

mozda grijesim, ali ako se dobro sjecam to su meni ljekari rekli. rjesenje je niskomolekularni heparin. znam i za slucaj gdje je djevojka imala habitualne spontane sve dok ovo nije rijesila. draga nadya nadam se da te nisam jos vise zbunila :)

znam da ti nije neka utjeha, cetiri spontana odmah na pocetku trudnoce stvarno je tesko prezivjeti, ali ne daj Boze da je kasnije, mozda te Bog samo sacuvao vece patnje. Ja se tjesim tako, meni se desilo u 24. sedmici, a ovako kako se zavrsilo moglo je i pred kraj, tek onda ne znam kako bih prezivjela.



ja metabolizam folata spomenula nisam.... a koagulogram radim na mjesecnoj osnovi da vidim jel terapija dobro fercera[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] i super je...osim heparina koji spominjes vjeruj veliku razliku pravi i obicni aspirin 100 koji sprijeci jednim dijelom agregaciju trombocita sto je isto korisno. s obzirom da je antifosfolipidni sindrom imeneovan kao oboljenje tek osamdesetih, nije jos sasvim poznato sta sve moze uraditi organizmu, kao ni sta ga uzrokuje uopste...meni iskreno nemaju pojma zasto mi pozitivnost antifosfolipidnih i antikardiolipidnih seta gore dole naizmjenicno, niti mislim da ce u dogledno vrijeme saznati... kao ni sta aktivra povremeno visokopozitivna antinuklearna antitijela, a za sta kod nas ne daju nikakvu terapiju. ja sam nakon spontanog takodje utvrdila da mi je tsh iznenada duplo visi...isto ne znaju zasto, te povremeno optuzuju ANA. helem, niej mi namjera da koga isprepadam, a narocito ne da pametujem, vec samo onako da ispicam koje su od brojnih pretraga iza spontanog za moj izdvojen slucaj imale znacaja. hvala Bogu sada sam dobro.




sarahel -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 13:40:02)

animagical, drzim fige da sve bude za deset__ [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]

ja o APS nisam znala nista, dok me nisu poslali da pregledam koagulaciju nakon gubitka bebe. ispostavilo se da nista od ovog sto sam navela gore u postu nemam, ali mi je Cardiolipin IgG uvecan tako da samo sumnjaju na APS, mada vise smatraju da ni to nije uzrok. ako se ponovi nalaz onda imam istu terapiju, vise preventivno. tako da si mi dala nadu.

nadya, drzim fige za ponedjeljak i da ti pomognu do tvoje [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/duda.gif[/image]




animagical -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 13:59:09)

meni je isto prvo bio pozitivan anticardiolipin, a tek nakon mjesec dana antifosfolipidna,a treci put oba i antinuklearna... kasniej je sve variralo. hvala Bogu nije ni to nerjesiv problem, a mi imamo srece da seto danas zna prepoznati. nade uvijek ima[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] pa ja sam sada trudnica, evo pola sam pregurala, a tada sam mislila kraj, nema dalje...jos uz sve ja imam i epilepsiju, hipotireozu...iskreno nisam mislila da cu moci imati bebija, a vidis kako se sve promijeni[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] u svakom slucaju, uvodili terapiju ili ne, preventivno je aspirin super stvar! kao i omega, koja ublazava simptome autoimunih oboljenja




Nadya -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 20:53:14)

Drage moje,

ja sam uzimala aspirin 100 i omegu, ali nista na zalost.
Je li i jedna od vas radila kariogram? Kakva su iskustva, u dilemi sam da li da ga radimo ikako.




klemzi -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 21:09:27)

IZVORNA PORUKA: Nadya

Drage moje,

ja sam uzimala aspirin 100 i omegu, ali nista na zalost.
Je li i jedna od vas radila kariogram? Kakva su iskustva, u dilemi sam da li da ga radimo ikako.
Draga Nadya, nisam pisala o tome na forumu, teško mi je ponovo sve prolaziti, ali evo mog iskustva..prva beba mi je umrla  mjesec dana po rođenju (sy Down) i o ovome sam pisala, ali prije mjesec dana sam imala u 7 sedmici missed ab. Bila sam pretužna, ali sad idem dalje. Ne dam se! Ja sam insistirala da radim kariogram sad nakon spontanog, i iako je prva beba imala sy Down, njedan dr mi nije predlagao kariogram. Sad sam dobila uputnicu ali ništa posebno ne očekujem jer kariogram, bar ovaj koji se radi u BiH ( ne znam da li je to svugdje isto) može pokazati sam krupne hromosomske aberacije. Ali eto ja hoću da uradim. Znači kariogram dr ne predlažu jer smatraju da on i nema nikakvog posenog značaja, moj će nadam se i očekujem samo pokazati normalan ženski kariotip. Ali, uradi da se smiriš, i možda tvoji dr imaju drugačije mišljenje od mojih što se tiče ovoga. U svakom slučaju sretno!




Nadya -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 22:33:59)

Draga klemzi,

zao mi je, boli me svaka tudja bol ove vrste i znam sta si prosla, ma uzas... Meni su od 3 doktora 2 rekla da uradimo kariogram, treci bi prvo da provjeri jednostavnije nalaze. Ranije sam pisala da se kolebam radi finansija, ali valjda cemo se snaci. Mislim da cemo ga ipak uraditi, u dilemi sam par mjeseci, ali sto kazes cisto da se ja smirim. Mozda glupo zvuci ali tog nalaze se najvise i bojim, jer mi je dr.opste prakse rekla da ustvari moze biti problem ako se nesto preklopi izmedju mene i muza.. to bi znacilo po njenoj prici da ne mozemo nikako, to je drugi razlog sto odgadjam kariogram.. Opet, treci doktor kaze da misli da nisu problemi u hromozomima i naveo mi primjer pacijentkinje koja je jedno dijete normalno rodila, drugo je imalo neki sindrom, pa poslije toga jos 2 pobacaja. A prvo dijete sasvim normalno. Negdje gore sam napisala da ima 700 000 varijanti za zacece, tako da bi to prepustila Bozijem odredjenju.
Odlucila sam da za pocetak idem na jednostavnije nalaze, pocetkom sedmice idem na onu kliniku, pa vidjet cemo sta oni kazu.
Zelim ti sve naj i svaka cast na optimizmu!




klemzi -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 22:44:46)

Mozda glupo zvuci ali tog nalaze se najvise i bojim, jer mi je dr.opste prakse rekla da ustvari moze biti problem ako se nesto preklopi izmedju mene i muza.. to bi znacilo po njenoj prici da ne mozemo nikako,


Draga, za ovo nisam znala, nijedan dr mi nije rekao da mm uradi kariogram[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Napisala sam ti već da kariogram može pokazati samo krupne aberacije i nešto sumnjam da bi iko sa sigurnošću mogao utvrditi preko kariograma da ti i tm " ne možete". Ali što ti napisa, sve je to zaista u Božijim rukama. Down sy se, recimo, dešava 72 sata nakon oplodnje, prilikom diobe stanica, mislim da je mejoza upitanju, i genetika je zaista čudo, neistražena, ljudskom rodu će, vjerovatno, ostati nepoznanica još dugo, možda i zauvijek. Zato se treba uzdati u Boga. I samo u Njega! A ovo što si napisala za finansije, ne znam gdje živiš, ali u Tk je kariogram besplatan ako imaš uputnicu i medicinske indikacije da ga radiš. Ne sikiraj se mila, ja sam, uprkos svemu, puna vjere da ću jednog dana imati svoju milu bebu. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]




lele.vi -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.4.2011 22:44:49)

Pozdrav! Evo ja sam nakon nekoliko mjeseci uradila sljedeće nalaze: papa, TORCH, briseve, hormone štitne, hepatitis markere, ali ove nalaze vezano za trombofiliju mi niko nije ni pomenuo. E kod mene je izgleda problem u velikom broju antitijela u ovom TORCH nalazu tako da mi je savjetovano da nalaz ponovim za tri mjeseca tj krajem maja a da u međuvremenu na prirodan način jačam imunitet. Da li je neko imao slično iskustvo?
Ikako sam iz ZE-DO kantona da li je neko radio ove pretrage vezano za trombofiliju u Zenici ili se mora tražiti odobrenje za SA?
U međuvremenu sam uzela ampule matične mliječi i mogu vam reći da nakon 15-tak komada već osjećam promjene na bolje [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Nadya -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (17.4.2011 13:14:53)

Draga Klemzi,

u svim kantonima je besplatan kariogram samo se u Sarajevskom placa 500 KM za oba supruznika, bravo za zdravstvo [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]

Draga lele.vi,

podsjeti me o istoriji tvog spontanog, jedan vise?




nanatz -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (17.4.2011 20:04:03)

ups ode mi poruka negdje




nanatz -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (17.4.2011 20:17:27)

sta bi trebala uraditi od nalaza....papa-ok,TORCH-ok,klamidija-neg,vag i cer brisevi-ok,imala ponavljajuce pobacaje,i gdje i koliko kosta karigram u TK i gdje se radi nalaz na trombofiliju,i sta bi jos trebala uraditi....hvala




klemzi -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (17.4.2011 21:44:29)

gdje i koliko kosta karigram u TK


Draga Nanatz, genetičar na UKC Tuzla je na Dječijoj klinici, ali njoj se ide tek sa urađenim kariogramom. Ja ću uskoro raditi kariogram pa ću ti javiti gdje se radi nalaz. Ukoliko imaš zdravstveno osiguranje i dobiješ uputnicu od dr ( koju oni btw nerado daju) kariogram je besplatan. Moraju postojati medicinske indikacije za ovu pretragu, ali vjerujem da je spontani pobačaj jedna od njih. Ja sam dobila na vlastito insistiranje od ginekologa, mada možeš dobiti i od dr porodične medicine. Eto[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




nanatz -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (18.4.2011 17:23:13)

da,imam ZO,I IZ 




nanatz -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (18.4.2011 17:25:12)

joj,zeza me net,moze javi ..........hvala




Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>